Tichá desktop zostava (do 30-35dB)

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #15 kdy: 03. 12. 2021, 16:23:31 »
Mohl bys prosím uvést konkrétní parametry toho kouzelného Macu Mini a těch "předchozích drahých strojů"?

Dělal jsem někdy v červnu hodně hrubý "benchmark" s mac mini m1, 8 GB RAM, 256 GB SSD (tedy nejnižší prodávanou konfigurací, tehdejší prodejní cena byla asi 19 000 bez DPH). Zajímal mne právě ten vývoj v javě. Nainstaloval jsem azur/zulu jdk, IDEA a hrál jsem si s pet-clinic projektem (spring boot). Několikrát jsem dal čistý maven instal a spuštění aplikace a zprůměroval. Proti pracovnímu notebooku, což byl Dell Latitude 5510, 4jádro Intel 9. generace s 45W TDP (i5 9400H) 32 GB RAM, 512 GB SSD micron NVMe 2000, jsem zaznamenal zhruba 2x tak nižší časy. (4.6s/3.8s DELL vs. 2.2s/2.1s mac).

Bylo to jenom hrubé porovnání. Mám k dispozici ještě desktop s i7 8. generace s 65W TDP a 6 jádry, 32 GB a 512 GB Samsung Evo diskem  a ze zkušenosti ten notebook zhruba vykazoval 20-30% horší výkon při obdobných tascích (což znamená že ten mini bude o desítky procent lepší). Notebook i desktop nejsou high-end stroje a bůhvíjací trhači asfaltu , ale když vezmu na zřetel cenu toho mini a to že je to malinká a tiše chlazená krabička..

Subjektivně práce na tom macu, na to že šlo o entry-level konfiraci, byla velmi svižná (když abstrahuju od toho, že mne jako windowsáka/linuxáka vytáčely rozdíly v klávesových zkratkách a nějaké pro mne nelogické věci v prostředí -- ale to jsem zkousnul s tím, že to je prostě jiný systém). Kromě výkonu bylo ještě příjemné překvapení, že se IDEA (sama o sobě dost "rozežraná"), několik záložek v safari, konzole, spuštěná spring boot aplikace a pár blbostí kolem vlezlo do těch 8 GB RAM (swap nebyl, jestli jsem to správně interpretoval, systém hlásil ještě 1.5GB free).

Od nákupu (k pracovnímu využití) mne odradil limit RAM (jsou jen verze 8 a 16, víc nelze; přeci jen projekt na kterém dělám je násobně větší než pet clinic, potřebuju spouštět hodně služeb v docker compose, virtualizovat..), obava z nekompatibility (přeci jen je to ARM, např. image projektu máme pro x86 - pořešit by to nejspíš šlo, ale jsou to komplikace navíc;  docker nebyl úplně stabilní, sice se to rychle vyvíjí, ale pro mne je to klíčová věc, to musí běhat spolehlivě..).


Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #16 kdy: 03. 12. 2021, 16:47:30 »
V pracovním desktopu mám i7 8700 65W (ne "Kčko"), nějaký silentiumpc spartan PRO tuším, 2x 12cm větrák Noctua ve skříni, v biosu nastavený profil chlazení cpu "normal" a case fan "silent". Procesor se v pohodě uchladí a běží pořád na plné frekvenci. Grafiku tam mám pasivně chlazenou GT1030. Na hry to není (možná na staré GTAčko) ale svůj účel zobrazit obraz na 2 monitorech (jeden WQHD, druhý fullhd) to splní při podpoře moderních kodeků videa, 4K výstupu (HDMI 2.0) atd.. Jak ta grafika nemá výkon, tak ani nijak nehřeje. Mám tu PC bednu pod stolem a musel bych se hodně snažit, abych ji nějak slyšel.  A to ten chladič od silentium není nějaký etalon v nehlučnosti. A ty noctuy jsou extrémně tiché, provoz se pozná jen podle toho že se točí :)

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #17 kdy: 03. 12. 2021, 19:25:14 »
Ja som urobil uplne tichu zostavu takto:

cpu: Ryzen 1600(12nm) (ziskal som zadara)
gpu: RX550 - odmontoval som originalny uvrestany ventilator a pouzivam v zime pasivne - cez leto som namontoval nejaky tichy 9cm ventilator a cez redukciu spomaleny na 600 otacok (alebo tak nejak) - nieje to pocut...

na cpu mam noctua NH-D15S bez ventilatora - uchladi cpu pasivne... neni o com...

zdroj pouzivam 500W pasivny (s ventilatorom ktory sa zapina automaticky podla teploty, zatial sa nezapol), nepamatam si momentalne presne ako typ, kazdopadne je absolutne tichy...
-mechanicky harddisk nemam ziadny, takze zostava je uplne ticha....
-skrinka s perforaciou na vrchu pre dobre prudenie tepleho vzduchu...

Co sa tyka zvukov, zostava je uplne ticha - co sa tyka teplot, v klude pod linuxom (debian 11) resp. pri beznej kancelarskej praci alebo webe ma cpu aj gpu okolo 40 stupnov, pri sledovani videii na youtube moze mat tak okolo 60 na cpu, a 65 na gpu... pri hrani hier (minecraft) tak o 5 stupnov viac... sice trosku vela, ale nepocitujem, ze by to nejako zasadne obmedzovalo... hardver je low-end alebo robotu si zvlada dobre...

imho aj keby tam bol silnejsi hardver tak sa da pomocou kvalitneho pasivneho zdroja, a s Noctuou (aj s ventilatorom na nizke otacky) dosiahnut skoro uplne tiche pc,(pokial tam nieje extremne vykonna grafika na hry) hotove zostavy to maju castokrat kvoli cene ovela horsie, napr. sa montuju zdroje s vysokym vykonom (700W+) ale ventilator je za par supov, cize po case je extremne hlucny (niekedy castokrat od vyroby)...

Samozrejme je to trochu zvlastne vyhodit za Noctuu a kvalitny pasivny zdroj dokopy viac ako za zbytok zostavy, ale zas to niesu nejake extremne peniaze, a to ticho za to stoji... :D
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

anonacct

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #18 kdy: 03. 12. 2021, 21:13:22 »
Budget PC na vývoj: AMD Ryzen 5950X, 64GB RAM, a nějakou tichou skříň. Zbytek dle potřeby.

BTW i pasivní sestavu bych trochu větral (ventilátory na nízké otáčky). Nešetři na skříni, kup něco robustního, co má prachový filtr - lepší zachycený prach na filtru než v kompu. Já čístím filtr každý týden, člověk by nevěřil kolik se tam toho chytí.
« Poslední změna: 03. 12. 2021, 21:17:14 od anonacct »

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #19 kdy: 03. 12. 2021, 22:02:51 »
Vela ludi sa stazuje na hlucny vetrak, odporucam googlovat "intel nuc noisy fan".
[...
hmm a sme zase na zaciatku :( - asi je to cena za velkost, resp. male rozmery tej skrinky [...]
deska z NUC lze dat do plne pasivniho case od Akasa


Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #20 kdy: 03. 12. 2021, 22:57:10 »
Ideálně poskládat např:

Ryzen 9 5900x
Deska dle libosti
Fractal Design R5 R6
Noctua D14 D15
Rozumná grafika momentálne RTX  5000 na AI

V normálním provozu neslyšná, <20 dB

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #21 kdy: 04. 12. 2021, 08:47:45 »
Mám skrinku Fractal Design starú asi 12 rokov, rovnako starý 500W zdroj, už neviem výrobcu, ale bol dosť drahý a má káble na konektoroch. Procesor mám Ryzen 2700 so starým veľkým 12 ročným chladičom so 14cm nízkootáčkovým ventilátorom ( 300 - 1500 otáčok, do 900ot. ho takmer nepočuť). Skrinka má 2x12cm ventilátory vpredu, jeden 14cm vzadu. Predné idú na 200 - 700 ot., zadný vie až 1800 ot., ale ide väčšinou do 500 - 700 ot. Grafiku mám malú AMD Radeon Pro WX 3100.
Skrinka je úplne uzavretá, jediný vstup vzduchu je cez filter, bočné steny majú tlmenie, HDD mám iba na dáta a sú ladené na ticho. Systém mám na M.2 SSD.
Všetko je na najnižších otáčkach prakticky tiché, keď priložím ucho k skrinke tak počujem HDD a šum ventilátorov, inak nič.
Počítač počuť iba pri kompilácii (Gentoo) a niekedy pri hrách, ale vtedy mi to nevadí, aspoň viem že chladenie funguje tak ako má.
 

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #22 kdy: 04. 12. 2021, 10:29:02 »
Poridit jakkoukoliv sestavu a dat ji do jine mistnosti/ hned vedle. V pripade ze je daleko poridit KVM switche/extendery.

Nebo poridit vodnika a mit cerpadlo někde bokem.

Vse ostatni je zbytecna ztrata casu a peněz s nejistym vysledkem. Bud tratis na vykonu - ktery evidentně potřebuješ nebo utlum hluku nebude dle představ.

Je to jak tunit ochcavku HTP nebo odhlucnovat traktor.


Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #23 kdy: 04. 12. 2021, 10:31:55 »
Poridit jakkoukoliv sestavu a dat ji do jine mistnosti/ hned vedle. V pripade ze je daleko poridit KVM switche/extendery.

Nebo poridit vodnika a mit cerpadlo někde bokem.

Vse ostatni je zbytecna ztrata casu a peněz s nejistym vysledkem. Bud tratis na vykonu - ktery evidentně potřebuješ nebo utlum hluku nebude dle představ.

Je to jak tunit fabku HTP nebo odhlucnovat traktor.

5nik

  • ***
  • 137
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #24 kdy: 04. 12. 2021, 10:43:30 »
Jste-li zvyknutý na Dell Latitude, podívejte se na sestavy Dell Precision Micro. Podporuje až 2x32GB RAM, notebookové procesory, chlazení podobné notebookům. Když si k tomu koupíte jejich vesa držák, dá se to krásně přišroubovat z boku stolu nebo pod desku stolu. Dell oficiálně uvádí podporu Ubuntu.
My tyto sestavy dáváme do kanceláří a nevíme o nich.

kvas

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #25 kdy: 04. 12. 2021, 13:24:53 »
Jste-li zvyknutý na Dell Latitude, podívejte se na sestavy Dell Precision Micro. Podporuje až 2x32GB RAM, notebookové procesory, chlazení podobné notebookům. Když si k tomu koupíte jejich vesa držák, dá se to krásně přišroubovat z boku stolu nebo pod desku stolu. Dell oficiálně uvádí podporu Ubuntu.
My tyto sestavy dáváme do kanceláří a nevíme o nich.

Najradsej by som isiel touto cestou, t.j. hotovy "plnohodnotny desktop" bez skladania a s 3 rocnym NBD supportom. Pozeram po webe, ale nic take ako "Dell Precision Micro" som u SK/ZC predajcov nenasiel. To co myslite, je napr toto? "Dell Precision 3240 CFF" Predpokladam, ze to nie je zaplombovane a ramku si mozem dat ako potrebujem.

5nik

  • ***
  • 137
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #26 kdy: 04. 12. 2021, 14:04:26 »
Najradsej by som isiel touto cestou, t.j. hotovy "plnohodnotny desktop" bez skladania a s 3 rocnym NBD supportom. Pozeram po webe, ale nic take ako "Dell Precision Micro" som u SK/ZC predajcov nenasiel. To co myslite, je napr toto? "Dell Precision 3240 CFF" Predpokladam, ze to nie je zaplombovane a ramku si mozem dat ako potrebujem.
Pardon, myslel jsem Dell Precision ve variantě MFF (Micro Form Factor) něco jako toto, ještě dělají klasický tower (MT), SFF(CZ)/CFF(SK) (Small / Compact? Form Factor) a UFF (to je PC v noze monitoru). Nepamatuji si, že by byly zaplombované. Běžně do nich přidáváme RAM nebo měníme SSD, dle toho, jaká konfigurace je zrovna skladem. Jsou 3 hlavní řady: 3xxx, 5xxx, 7xxx liší se čipsetem a výbavou / možnostmi.

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #27 kdy: 04. 12. 2021, 15:55:48 »
Mini PC ne, mám Asus PN51 a je to slyšet i přes sluchátka. Mě to nevadí, ale pokud chce tazatel ticho tak s mini PC bude mít smůlu.  :D

kvas

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #28 kdy: 04. 12. 2021, 16:47:32 »
Mini PC ne, mám Asus PN51 a je to slyšet i přes sluchátka. Mě to nevadí, ale pokud chce tazatel ticho tak s mini PC bude mít smůlu.  :D

mini PC asi nie, ten priestor je sice maly, ale zrejme sa naozaj prehrieva, ked to pisete. Ale tie desktopy od DELLu by asi mohli byt OK-  tie su vacsie ako spominany Asus.
« Poslední změna: 04. 12. 2021, 16:50:10 od kvas »

Re:Tichá desktop zostava (do 30-35dB)
« Odpověď #29 kdy: 04. 12. 2021, 17:55:31 »
Zkus si popovídat s podporou na TuxedoComputers https://www.tuxedocomputers.com/de/Linux-Hardware/Linux-Computer-/-PCs.tuxedo

Pokud se ti to nechce stavět samotnému, tak se podívej na jejich konfigurátor. Jejich předností je kompatibilita s linuxem. Testují to.

Když jsem se před dvěma lety chystal na upgrade desktopu, tak jsem zvažoval místní firmy s podmínkou, že to musí být bezproblémové v linuxu. Nikomu se do toho nechtělo. Chtěli mi jen prodat hotovou krabici, ale bez záruky, že to pojede s linuxem. Tak jsem se do toho ponořil a postavil si to sám. Neměl jsem na to moc času, ale nakonec to byla zábava a počítač pořád funguje :). Výhoda stavby svépomocí je, že si tam můžeš dát dražší větráčky a budeš to mít tak tiché jak moc jsi ochotný do toho nacpat peníze.