Praxe vs. vysoká škola (síťař)

Tom5

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #30 kdy: 04. 12. 2021, 19:46:32 »
Přiznávám, mám omezené schopnosti a proto jsem nedostudoval VŠ. Zde rozeberu několik svých omezení.
...
Já to přiznávám.

Tak jednak o takovém alibistickém přiznání jsem právě nemluvil a za další určitě jsem ho po nikom nevyžadoval. Mimochodem jeho forma o osobnosti vypovídá podstatně víc než faktický obsah :-)

Položil bych si otázku jinak, co v životě vlastně chci? Chci peníze, chci holky, chci bezstarostný život, chci žít na vesnici, chci žít ve městě?

To by mě vážně zajímalo, kdo může mít jako životní cíl „chci holky“ :-) Ostatně i životní cíl „chci peníze“ a „bezstarostný život“ mi osobně přijdou uhozený. Ale akceptuji, že ne všichni lidi jsou chodící studnice inspirací.

Nemá to působit povýšeně. „Jen“ jiný žebříček hodnot. A někoho s takovými hodnotami jsem za ještě o něco delší život ve svém okolí snad asi ani nepotkal.


Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #31 kdy: 04. 12. 2021, 21:20:33 »
@cmcst možná ještě z jiného úhlu, moje druhá reakce na původní dotaz:

Taky jsem začínal jako junior síťař. A považuju tyhle znalosti za velice základní součást ajeťáckého technického vzdělání / know-how. Dost to posílí Váš "selský rozum". A navazuje na to pár oblastí/oborů, které (nevím jak dneska) za mých mladých let bylo stejnak nejlepší, zkoumat na vlastní pěst. Operační systémy, programování, určitě by se našly nějaké další. Pokud jste to ještě nepodnikl, tak sehnat kus PC šrotu (neva když bude starší, možná tím líp, hlavně aby byl pokud možno stabilní, nebo vlastně stačí ve virtuálce), nainstalovat Linux, zkusit si sáhnout na nějaký ten "hello world" v céčku... nebo libovolném jiném programovacím jazyku. Naschvál zmiňuju céčko jako jazyk relativně starobylý a primitivní, přesto dosud živý... je hodně blízko střevům operačních systémů, obrovská škála knihoven, POSIX vs. Win32, atakdáleatakdále, ujel bych daleko off topic. A shellové skripty a Perl a vůbec operační systémy pod kapotou...
Nemusíte si klást konkrétní cíle, nestyďte se jenom tak si hrát, i tahle cesta je hodnotný cíl. Samozřejmě pokud v práci přijdou nějaké náměty k vlastní tvorbě, tak tím líp :-)

Chci říct, že v těsné blízkosti síťařiny v barvách Cisca je pár dalších voňavých technických témat, která když prozkoumáte, svým tempem a bez požehnání úřadů, tak Vás to v odborné rovině dost posune a nejspíš to otevře nějaké další dveře. A pokud zároveň zkusíte vejšku, budete s touhle výbavou i tam patřit k tahounům. Na vejškách se vyskytují kontakty na zajímavá pracovní místa v byznysu... atd. Čistá síťařina podle příruček může být časem nádeničina  / nuda - tzn. berte to třeba taky jako nápad "kudy z té nudy".

Samozřejmě pokud je takovéto hraní Vaším šálkem čaje. Pokud nemáte ambice zkoumat možnosti do šířky, tak jsem nerad zdržoval :-)

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #32 kdy: 04. 12. 2021, 23:05:27 »
Jako s tou vejškou bych to určitě doporučil zvážit, pokud člověk nemá koule na osvč, zakotví nejspíš někde v korporátu a pak po 10-15 letech lopatopráce bude chtít povýšit, aspoň na malého šéfíka, s diplomem to podle mě půjde líp.

A jinak riskuje peklování se s nějakým mladým právě dostudovaným kindersekáčem co ho najali ze zoufalství, že pro tým síťařských lopat nemají člověka co by jim ďál šéfíka, páč jediný schopný co tam je nejdýl má jen střední a to nezapadá do korporátních pravidel.
 ...můj názor...
Gréta je nejlepší.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #33 kdy: 06. 12. 2021, 11:27:44 »
1) Věnoval jsem se studiu doporučených knížek (1.000 stránek+ o ekonomii), a chodil na zajímavé přednášky od lidí z praxe a nevěnoval jsem čas chozením na přednášky lidí, co vyšly VŠ, udělali doktorát a hned šli učit a měli nulové praktické schopnosti, smrděli a měli roztrhané obleky. Díky tomu, že jsem tyto profesory ignoroval jsem neměl dost kreditů na dokončení ročníku.
Lidé jsou různí a totéž platí o učitelích. Absolvování studia svědčí také o ochotě studenta udělat něco, co ho nebaví - neuhnout před problémem. Smrdící člověk v roztrhaném obleku může být v praxi i Váš kolega / nadřízený / obchodní partner či dobrý zákazník. Je spousta vysoce inteligentních lidí, kteří by mohli být profesoři na univerzitě ale neumí si zorganizovat práci, neumí komunikovat a když je něco nebaví, tak to vzdají.

2) Problém byl také v tom, že jsem se vykašlal na povinnou matematiku, když učitelka čmárala po tabuly důkazy, a když jsem se jí zeptal na využití toho co ona učí v praxi, tak prostě nevěděla.
IMHO většina tu matematiku v praxi nikdy nepoužije. Jde tu o něco jiného. Navyknout si styl myšlení, schopnost analyzovat problém, pokusit se pochopit ty důkazy a pochopit k čemu jsou. Studovat po někom jeho kód může být náročnější než pochopit důkaz nějaké matematické věty :-)

3) Ztratil jsem kompletně motivaci se šprtat na zkoušky, když jsem seděl ve školní kavárně a pročítal si nástupní plat absolventa, který byl nižší než to, co jsem si já na brigádě při škole vydělával
Spousta lidí by ráda studovala, ale nemají na to dost peněz nebo musí pomáhat rodině. Tak jdou raději vydělávat naplno.

4) Také se přiznám, že jsem nezvládl se jen slepě šprtat informace, potřeboval jsem více času, abych předmětům porozuměl, a proto jsem jich nezvládal tolik. Typicky když byl praktický test, tak 90% studentů nebylo schopno sečíst kolik je 10+20+30+40 (beze srandy jsme to z 20ti lidí dali 2), ale oni prostě byly na studium nadějnější protože se v případě problémů dokázali do noci studovat.
Připadá mi, že biflování slovíček, zeměpisných dat, historických údajů je zčásti trénink mozku, aby nezakrněl. Jan Werich v jedné scénce říkal, že "blbej má čas si pamatovat, chytrej to musí vymejšlet", jenže i chytrej si musí něco pamatovat, jinak bude stále dokola vymýšlet kolo.

Podle mne VŠ není pro každého a ani to není její smysl. Každopádně doba studia s tím dobrým i zlým co k tomu patří je neopakovatelná životní zkušenost.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #34 kdy: 12. 12. 2021, 17:12:52 »
njn, vysokoškoláci si to prostě musí obhájit, přeci vám neřeknou že 5 let studovali jako debilové, abyste pak s 5ti letou praxí v oboru bral víc a po 10ti letech v oboru oni nebrali ani o pěťák víc.

Přesně tohle jsem chtěl původně napsat ale pak jsem si řekl, že nebudu tak přímý. Ano, tento dojem mám z podobných lidí velice často taky.

A není to náhodou tím, že ti, co nebyli schopni dodělat VŠ, si to taky musí nějak obhájit? Asi od nich nikdo nečeká, že by přiznali svoje omezené schopnosti.

Omezené schopnosti? Mám-li soudit podle sebe, spíš pocit naprosté zbytečnosti dalšího studia, který vygradoval půl roku předtím, než jsem měl napsat bakalářskou práci, kdy, ano, jsem nebyl schopen psát třicet stránek o ničem a předstírat, že mě to zajímá. Jestli něčeho ve svém životě nelituji, pak jednoznačně toho, že jsem nedostudoval. Škola mi tedy opravdu nechybí a jsem už řadu let fakt rád, že se jí nemusím zaobírat. A to ani ekonomicky a už vůbec ne lidsky.

Co se týká těch, pro které jsem pracoval, nezajímala naprosto nikoho. To opravdu není o schopnostech. Ostatně vysokou školu dnes vystuduje naprosto kdekdo. Znám lidi s diplomem, co se nejsou schopni uživit. A to ani nestudovali nic obskurního. A je mi dodnes záhadou, jak vůbec zvládli střední školu.

Takže v tomhle ohledu si opravdu nic neobhajuji. V tomhle ohledu mám já osobně naprosto jasno.

« Poslední změna: 12. 12. 2021, 17:17:43 od Martin Poljak »


Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #35 kdy: 12. 12. 2021, 17:16:54 »
Jako s tou vejškou bych to určitě doporučil zvážit, pokud člověk nemá koule na osvč, zakotví nejspíš někde v korporátu a pak po 10-15 letech lopatopráce bude chtít povýšit, aspoň na malého šéfíka, s diplomem to podle mě půjde líp.

To ano. Ale jestli tedy já osobně nějaké ambice fakt nemám, pak být "malý šéfík v korporátu". Jestli kvůli tomuhle vyhodit pár let života naprosto zbytečným studiem, to radši ten "šéfík" nikdy nebudu. V tom mám po těch letech praxe v oboru tedy naprosto jasno.

A jinak riskuje peklování se s nějakým mladým právě dostudovaným kindersekáčem co ho najali ze zoufalství, že pro tým síťařských lopat nemají člověka co by jim ďál šéfíka, páč jediný schopný co tam je nejdýl má jen střední a to nezapadá do korporátních pravidel.

Ano, s tím by se dalo souhlasit. Proto je nekoptimálnější nedělat v korporátu.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #36 kdy: 12. 12. 2021, 17:24:36 »
(smazáno)

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #37 kdy: 12. 12. 2021, 21:35:26 »
Jako s tou vejškou bych to určitě doporučil zvážit, pokud člověk nemá koule na osvč, zakotví nejspíš někde v korporátu a pak po 10-15 letech lopatopráce bude chtít povýšit, aspoň na malého šéfíka, s diplomem to podle mě půjde líp.

To ano. Ale jestli tedy já osobně nějaké ambice fakt nemám, pak být "malý šéfík v korporátu". Jestli kvůli tomuhle vyhodit pár let života naprosto zbytečným studiem, to radši ten "šéfík" nikdy nebudu. V tom mám po těch letech praxe v oboru tedy naprosto jasno.

A jinak riskuje peklování se s nějakým mladým právě dostudovaným kindersekáčem co ho najali ze zoufalství, že pro tým síťařských lopat nemají člověka co by jim ďál šéfíka, páč jediný schopný co tam je nejdýl má jen střední a to nezapadá do korporátních pravidel.

Ano, s tím by se dalo souhlasit. Proto je nekoptimálnější nedělat v korporátu.

Jen směle do toho, lopat bez vzdělání není nikdy dost ;-).
Gréta je nejlepší.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #38 kdy: 13. 12. 2021, 09:07:39 »

A jinak riskuje peklování se s nějakým mladým právě dostudovaným kindersekáčem co ho najali ze zoufalství, že pro tým síťařských lopat nemají člověka co by jim ďál šéfíka, páč jediný schopný co tam je nejdýl má jen střední a to nezapadá do korporátních pravidel.

Ano, s tím by se dalo souhlasit. Proto je nekoptimálnější nedělat v korporátu.

Jen směle do toho, lopat bez vzdělání není nikdy dost ;-).

Příteli, mé vzdělání je podstatně komplexnější než vzdělání většiny absolventů vysokých škol. Problém je, že lidem jako vy naprosto klasicky a chronicky uchází, že potištěný kus papíru v šuplíku opravdu neznamená vzdělání. A tento váš nedostatek vzdělání také zcela klasicky nahrazujete arogancí, jakou jste právě předvedl. Děkuji za skvělý příklad. Ostatně co vám také zbývá, že? Studoval jste několik let a nějak si to obhájit musíte.

Takže ano, důležité je nejen se vyhnout korporátům, ale ještě spíše do vlastního života nepustit lidi jako vy. Dlužno podotknout, že to zhusta jde ruku v ruce.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #39 kdy: 13. 12. 2021, 09:34:22 »

A jinak riskuje peklování se s nějakým mladým právě dostudovaným kindersekáčem co ho najali ze zoufalství, že pro tým síťařských lopat nemají člověka co by jim ďál šéfíka, páč jediný schopný co tam je nejdýl má jen střední a to nezapadá do korporátních pravidel.

Ano, s tím by se dalo souhlasit. Proto je nekoptimálnější nedělat v korporátu.

Jen směle do toho, lopat bez vzdělání není nikdy dost ;-).
Příteli, mé vzdělání je podstatně komplexnější než vzdělání většiny absolventů vysokých škol.
To jistě, Vysoká škola života je nejkomplexnější :)

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #40 kdy: 13. 12. 2021, 10:00:06 »

Jen směle do toho, lopat bez vzdělání není nikdy dost ;-).
Příteli, mé vzdělání je podstatně komplexnější než vzdělání většiny absolventů vysokých škol.
To jistě, Vysoká škola života je nejkomplexnější :)

Ano, a další takový. Vy jste si tu dali sraz? Zkuste si ještě jednou přečíst, co jsem napsal. Ne, diplom skutečně vzdělání sám o sobě neznamená. Jedno nesouvisí s druhým ani jedním směrem.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #41 kdy: 13. 12. 2021, 10:02:45 »
Reálně mám 24 let po maturitě a když se podívám na své své spolužáky, tak v průměru jsou ty s VŠ úspěšnější, což nevylučuje, že někteří "jen" s maturitou se nemají velmi dobře.

A není to náhodou tím, že VŠ šli studovat průměrně schopnější protože logicky ti méně schopní na VŠ spíš nešli? Přijde mi, že poněkud obracíte tu implikaci.
A tímto rozporujete co ? Ano, logicky v průměru budou ti s VŠ schopnější. Protože když jste schopný, tak proč by jste na tu VŠ (v průměru častěji) nešel, že ? Z toho ale tedy plyne, že když budu mít dva "stejné" uchazeče, tak statisticky bude ten s VŠ ten lepší.

Tímto nerozporuji nic. Tímto jen tvrdím, že lidé v průměru schopnější budou v průměru úspěšnější než lidé v průměru méně schopní. S vysokou školou to přímo nijak nesouvisí. Jak jste se snažil podsunout. O "uchazečích" jste původně nemluvil. Mluvil jste o úspěšnosti svých spolužáků. Držte se tématu.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #42 kdy: 13. 12. 2021, 10:04:44 »
Reálně mám 24 let po maturitě a když se podívám na své své spolužáky, tak v průměru jsou ty s VŠ úspěšnější, což nevylučuje, že někteří "jen" s maturitou se nemají velmi dobře.
A není to náhodou tím, že VŠ šli studovat průměrně schopnější protože logicky ti méně schopní na VŠ spíš nešli? Přijde mi, že poněkud obracíte tu implikaci.
A tímto rozporujete co ? Ano, logicky v průměru budou ti s VŠ schopnější. Protože když jste schopný, tak proč by jste na tu VŠ (v průměru častěji) nešel, že ? Z toho ale tedy plyne, že když budu mít dva "stejné" uchazeče, tak statisticky bude ten s VŠ ten lepší.
Tady si někdo parádně naběhl má vidle :)

Ano. Právě teď vy. Ukázal jste, že jste se ani neobtěžoval pochopit co jsem a proč napsal. Nebo se alespoň zeptat.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #43 kdy: 13. 12. 2021, 10:10:22 »
njn, vysokoškoláci si to prostě musí obhájit, přeci vám neřeknou že 5 let studovali jako debilové, abyste pak s 5ti letou praxí v oboru bral víc a po 10ti letech v oboru oni nebrali ani o pěťák víc.
Přesně tohle jsem chtěl původně napsat ale pak jsem si řekl, že nebudu tak přímý. Ano, tento dojem mám z podobných lidí velice často taky.
A není to náhodou tím, že ti, co nebyli schopni dodělat VŠ, si to taky musí nějak obhájit? Asi od nich nikdo nečeká, že by přiznali svoje omezené schopnosti.
Tady se ukazuje, proč na pohovorech nechat řešit příklady prověřující logické myšlení. Diplom nediplom, je to nejlepší ukazatel a spolehlivě odfiltruje ne(do)studované (ať už VŠ, nebo samostudium).

Nevýhodou ovšem je, že to neodfiltruje arogantní individua. Což je něco, co některým lidem nejenže neschází, ale naopak přebývá. A podle toho to pak v postižených firmách vypadá. Zvlášť některé jsou kvůli podobným lidem pověstné. Firmy i školy, jejichž absolventi se v nich často soustředí. A takovým je nejlepší se zdaleka vyhnout.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #44 kdy: 13. 12. 2021, 10:14:20 »

Jen směle do toho, lopat bez vzdělání není nikdy dost ;-).
Příteli, mé vzdělání je podstatně komplexnější než vzdělání většiny absolventů vysokých škol.
To jistě, Vysoká škola života je nejkomplexnější :)

Ano, a další takový. Vy jste si tu dali sraz? Zkuste si ještě jednou přečíst, co jsem napsal. Ne, diplom skutečně vzdělání sám o sobě neznamená. Jedno nesouvisí s druhým ani jedním směrem.

Já k tomu jen podotknu svůj názor: osvč je cca 20%, kolik je z toho lidí bez VŠ? Kolik z těch bez VŠ má koule (anebo má tu správnou verzi psychiatrické diagnózy) je úspěšných - tzn že ve 40 můžou jít v podstatě do důchodu? Můj odhad je tak do pěti procent. Tzn, být úspěšný jako některé zde prezentované IT modly bez formálního VŠ vzdělání má šanci být podle mého názoru tak 1% lidí. A to možná ještě dost fandím. Pro zbytek, tedy těch 99% je VŠ první krok k úspěšné kariéře.  Můj názor.
Gréta je nejlepší.