Praxe vs. vysoká škola (síťař)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #15 kdy: 01. 12. 2021, 10:52:43 »
Nikoho nezajimalo, ze nemam vysku, sitaru je momentalne (v praze) obrovsky nedostatek.
Aneb jak někdo poznamenal „IT v ČR je totálně v háji. Už se berou i hovada.“

Podle mne, na drtivou většinu pozic v ČR stačí lopaty. Tj. intenzivní kurz max. 6 měsíců. - podtrhuji „max.“. Bez ohledu na to, jak jsou ty pozice ohodnocené.

Příkladem stavu jsou studenti FTVS, kteří po právě uvedených 6 měsících nastupují plnohodnotně na pozice frontendistů nebo síťařů. Možná to není náhoda, protože co mám zpětnou vazbu, tak právě absolventi FTVS mají často pověst dříčů, kteří dodržují plán. Na rozdíl od pověstných flákačů a vychcánků IT samouků.
Možná fakt na většinu pozic stačí někdo z bootcampu. Beztak to je dnes samé devops apod.


Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #16 kdy: 02. 12. 2021, 12:10:32 »
Nikoho nezajimalo, ze nemam vysku, sitaru je momentalne (v praze) obrovsky nedostatek.

Aneb jak někdo poznamenal „IT v ČR je totálně v háji. Už se berou i hovada.“

Podle mne, na drtivou většinu pozic v ČR stačí lopaty. Tj. intenzivní kurz max. 6 měsíců. - podtrhuji „max.“. Bez ohledu na to, jak jsou ty pozice ohodnocené.

Neodporujete si trochu? A to nemluvím o tom, že nejlepší lidé, které jsem v oboru potkal byli samouci. Ale nejsem síťař.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #17 kdy: 04. 12. 2021, 09:09:55 »
njn, vysokoškoláci si to prostě musí obhájit, přeci vám neřeknou že 5 let studovali jako debilové, abyste pak s 5ti letou praxí v oboru bral víc a po 10ti letech v oboru oni nebrali ani o pěťák víc.

taky přece neřeknete přede všema, když vaše manželka bude hnusná jak čarodějnice, že jste si jí vzal z nouze, ale budete chválit její mozek. Viz. paroubková, paroubek měl sexy mozek, ale po rozvodu mnohem víc sexy peněženku.

Udělejme to jinak, zkuste najít člověka bez VŠ s tím, že je 10 let v oboru, a bude vám tvrdit, že by si VŠ chtěl dodělat, a že mu schází, a proto bere méně, v IT. Nikoho takového neznám!

Vemte si to sám ze své pozice. Máte firmu, skvělá vydělávající firma, a přijímáte do firmy finančního ředitele. Přijdou za vámi dva, jeden má 10 let praxe, nemá VŠ, prošel si hodně firmama, má mnoho certifikací z oboru, umí skvěle německy a anglicky, má dobrá doporučení, lidsky vám sedne a oboru rozumí.
Stejně tak za váma přijde finančí ředitel, má VŠ, 5 let praxe v jedné bance, anglicky umí jen průměrně, má 1 certifikaci, ale tvrdí že mu VŠ hodně dala, tvrdí že má obrovský rozhled, protože rozumí i věcem co nepotřebujete, a hlavně má červený diplom.

Sami se zamyslete, koho si vyberete. VŠ je určitě jeden z parametrů, ale když si člověk vezme 5 let života a váhu tohoto parametru, tak to rozhodně není ten nejdůležitější. Vím, že u nás ve firmě radši přijmout člověka co umí skvěle anglicky se SŠ, než někoho s červeným diplomem, kdo umí průměrně anglicky.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #18 kdy: 04. 12. 2021, 09:36:55 »
njn, vysokoškoláci si to prostě musí obhájit, přeci vám neřeknou že 5 let studovali jako debilové, abyste pak s 5ti letou praxí v oboru bral víc a po 10ti letech v oboru oni nebrali ani o pěťák víc.

taky přece neřeknete přede všema, když vaše manželka bude hnusná jak čarodějnice, že jste si jí vzal z nouze, ale budete chválit její mozek. Viz. paroubková, paroubek měl sexy mozek, ale po rozvodu mnohem víc sexy peněženku.

Udělejme to jinak, zkuste najít člověka bez VŠ s tím, že je 10 let v oboru, a bude vám tvrdit, že by si VŠ chtěl dodělat, a že mu schází, a proto bere méně, v IT. Nikoho takového neznám!

Vemte si to sám ze své pozice. Máte firmu, skvělá vydělávající firma, a přijímáte do firmy finančního ředitele. Přijdou za vámi dva, jeden má 10 let praxe, nemá VŠ, prošel si hodně firmama, má mnoho certifikací z oboru, umí skvěle německy a anglicky, má dobrá doporučení, lidsky vám sedne a oboru rozumí.
Stejně tak za váma přijde finančí ředitel, má VŠ, 5 let praxe v jedné bance, anglicky umí jen průměrně, má 1 certifikaci, ale tvrdí že mu VŠ hodně dala, tvrdí že má obrovský rozhled, protože rozumí i věcem co nepotřebujete, a hlavně má červený diplom.

Sami se zamyslete, koho si vyberete. VŠ je určitě jeden z parametrů, ale když si člověk vezme 5 let života a váhu tohoto parametru, tak to rozhodně není ten nejdůležitější. Vím, že u nás ve firmě radši přijmout člověka co umí skvěle anglicky se SŠ, než někoho s červeným diplomem, kdo umí průměrně anglicky.
Zrovna finanční ředitel bez patřičného vzdělání je mnohem horší než vývojář bez vyššího vzdělání. Ale konkurenci bych ho přál :)

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #19 kdy: 04. 12. 2021, 09:44:32 »
VŠ titul je informace, že šance že jeho nositel je blbec je menší, ale nikoliv nulová  ;)

Reálně titul je důkaz, že jeho nositel je schopen se poměrně rychle naučit i docela obtížné věci a že je dostatečně důsledný v tom, že to byl schopen vydržet několik let v kuse. Ono úspěšný student potřebuje nejen talent, zapálení pro obor atd. , ale hlavně "olověný zadek" aby vydržel i u méně populárních předmětů (a to se pak hodí i v praxi). Z toho neplyne, že nemůže existovat cílevědomý člověk, schopný se rychle učit obtížné věci bez VŠ, ale jen že pravděpodobnost že konkrétní člověk takový je je statisticky u lidí bez VŠ menší.

Reálně mám 24 let po maturitě a když se podívám na své své spolužáky, tak v průměru jsou ty s VŠ úspěšnější, což nevylučuje, že někteří "jen" s maturitou se nemají velmi dobře.


Tom5

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #20 kdy: 04. 12. 2021, 10:15:14 »
Vemte si to sám ze své pozice. Máte firmu, skvělá vydělávající firma, a přijímáte do firmy finančního ředitele. Přijdou za vámi dva, jeden má 10 let praxe, nemá VŠ, prošel si hodně firmama, má mnoho certifikací z oboru, umí skvěle německy a anglicky, má dobrá doporučení, lidsky vám sedne a oboru rozumí.
Stejně tak za váma přijde finančí ředitel, má VŠ, 5 let praxe v jedné bance, anglicky umí jen průměrně, má 1 certifikaci, ale tvrdí že mu VŠ hodně dala, tvrdí že má obrovský rozhled, protože rozumí i věcem co nepotřebujete, a hlavně má červený diplom.

Vezmu toho, co má jen základku, protože mé firmě vydělá víc peněz a všichni budou díky jeho osobnosti a schopnostem spokojení. (ironie)

To by mě vážně zajímalo, jestli tenhle výběr vymyslel někdo s VŠ vzděláním nebo ne.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #21 kdy: 04. 12. 2021, 12:19:55 »
VŠ titul je informace, že šance že jeho nositel je blbec je menší, ale nikoliv nulová  ;)
Reálně titul je důkaz, že jeho nositel je schopen se poměrně rychle naučit i docela obtížné věci...

Ano, u absolventů bez praxe se podle toho orientovat můžete. Ale u kohokoliv, kdo má pár let praxe už je ta praxe stejně daleko více rozhodující než to, jestli má diplom nebo nemá. Proto to také celkem nikoho nezajímá a tam, kde ano (podle mého) nemá smysl pracovat.

Reálně mám 24 let po maturitě a když se podívám na své své spolužáky, tak v průměru jsou ty s VŠ úspěšnější, což nevylučuje, že někteří "jen" s maturitou se nemají velmi dobře.

A není to náhodou tím, že VŠ šli studovat průměrně schopnější protože logicky ti méně schopní na VŠ spíš nešli? Přijde mi, že poněkud obracíte tu implikaci.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #22 kdy: 04. 12. 2021, 12:22:03 »
njn, vysokoškoláci si to prostě musí obhájit, přeci vám neřeknou že 5 let studovali jako debilové, abyste pak s 5ti letou praxí v oboru bral víc a po 10ti letech v oboru oni nebrali ani o pěťák víc.

Přesně tohle jsem chtěl původně napsat ale pak jsem si řekl, že nebudu tak přímý. Ano, tento dojem mám z podobných lidí velice často taky.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #23 kdy: 04. 12. 2021, 12:51:52 »
Reálně mám 24 let po maturitě a když se podívám na své své spolužáky, tak v průměru jsou ty s VŠ úspěšnější, což nevylučuje, že někteří "jen" s maturitou se nemají velmi dobře.

A není to náhodou tím, že VŠ šli studovat průměrně schopnější protože logicky ti méně schopní na VŠ spíš nešli? Přijde mi, že poněkud obracíte tu implikaci.
A tímto rozporujete co ? Ano, logicky v průměru budou ti s VŠ schopnější. Protože když jste schopný, tak proč by jste na tu VŠ (v průměru častěji) nešel, že ? Z toho ale tedy plyne, že když budu mít dva "stejné" uchazeče, tak statisticky bude ten s VŠ ten lepší.

Tom5

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #24 kdy: 04. 12. 2021, 13:03:13 »
njn, vysokoškoláci si to prostě musí obhájit, přeci vám neřeknou že 5 let studovali jako debilové, abyste pak s 5ti letou praxí v oboru bral víc a po 10ti letech v oboru oni nebrali ani o pěťák víc.

Přesně tohle jsem chtěl původně napsat ale pak jsem si řekl, že nebudu tak přímý. Ano, tento dojem mám z podobných lidí velice často taky.

A není to náhodou tím, že ti, co nebyli schopni dodělat VŠ, si to taky musí nějak obhájit? Asi od nich nikdo nečeká, že by přiznali svoje omezené schopnosti.

Ostatně jejich argumentace založená na mzdě jen dokazuje jejich mezery i v ekonomických základech. Základy cenotvorby a princip nabídky a poptávky se bere v průběhu prvních dvou let i na technické škole. Na to nemusí mít člověk vyloženě ekonomku. Matematická statistika, kam korelace spadá, taktéž.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #25 kdy: 04. 12. 2021, 16:35:52 »
A není to náhodou tím, že ti, co nebyli schopni dodělat VŠ, si to taky musí nějak obhájit? Asi od nich nikdo nečeká, že by přiznali svoje omezené schopnosti.

Přiznávám, mám omezené schopnosti a proto jsem nedostudoval VŠ. Zde rozeberu několik svých omezení.

1) Věnoval jsem se studiu doporučených knížek (1.000 stránek+ o ekonomii), a chodil na zajímavé přednášky od lidí z praxe a nevěnoval jsem čas chozením na přednášky lidí, co vyšly VŠ, udělali doktorát a hned šli učit a měli nulové praktické schopnosti, smrděli a měli roztrhané obleky. Díky tomu, že jsem tyto profesory ignoroval jsem neměl dost kreditů na dokončení ročníku.

2) Problém byl také v tom, že jsem se vykašlal na povinnou matematiku, když učitelka čmárala po tabuly důkazy, a když jsem se jí zeptal na využití toho co ona učí v praxi, tak prostě nevěděla.

3) Ztratil jsem kompletně motivaci se šprtat na zkoušky, když jsem seděl ve školní kavárně a pročítal si nástupní plat absolventa, který byl nižší než to, co jsem si já na brigádě při škole vydělával

4) Také se přiznám, že jsem nezvládl se jen slepě šprtat informace, potřeboval jsem více času, abych předmětům porozuměl, a proto jsem jich nezvládal tolik. Typicky když byl praktický test, tak 90% studentů nebylo schopno sečíst kolik je 10+20+30+40 (beze srandy jsme to z 20ti lidí dali 2), ale oni prostě byly na studium nadějnější protože se v případě problémů dokázali do noci studovat.

Přiznávám jednoduše to, že na to nabiflovat se před zkouškou informace a odvyprávět učiteli to co chce slyšet, zítra to zapomenout, prostě nemám.

Sotva jsem totiž dodělal střední, když jsem k maturitní otázce dostal téma, o kterém jsem četl knížku, spoustu článků, napsal o něj článek do časopisu, který pak po úspěchu dokonce přetiskly v zahraniční verzi, a já si na toto téma vylosoval maturitní otázku.

Výhra, řekli byste. No to ale nesmíte před maturitní komisí tvrdit, že váš učitel o tématu ví méně než vy. Paradoxně jsem dostal lepší známku z předmětu, co mi roky nešel, který jsem se šprtal a dostal jsem snad nejvíc našprtanou otázku. O tématu jsem nevěděl naprosto nic, jen jsem komisy odříkal přesně nazpaměť co chtěla slyšet, a hle za 1.

Je prostě zřejmé, že mám sotva na střední, natož na vysokou. Prostě nejsem dost dobrý na to abych se šprtal a papouškoval učitelům informace, co chtějí slyšet. Nejsem dost dobrý, abych chodil k učitelům co páchnou, nikdy nic v životě nedokázali, žijí od výplatě k výplatě, ale učí o řízení miliardové korporace, prostě jsem ta nula, co není schopná chodit na jejich přednášky a cvičení.

Já to přiznávám.

Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #26 kdy: 04. 12. 2021, 17:11:02 »
Jinak k autorově otázce, je mi skoro 40, takže můžu hodnotit.

Položil bych si otázku jinak, co v životě vlastně chci? Chci peníze, chci holky, chci bezstarostný život, chci žít na vesnici, chci žít ve městě? Začal bych se odvíjet od této idei, udělal bych si vizi a mojí představu o životě, dal bych si měsíc, a každý den bych na této vizi pracoval, protože univerzální odpovědi neexistují.

ad1) chci holky - poměrně dobré může být věnovat se sportu, stravě a stylu oblékání, fajn může být třeba trenérský kurz a chodit pravidelně do posilovny.
ad2) chci prachy - hodně zajímavé může být věnovat se investicím a financím obecně, případně slibné kariéře - programování, obchod, marketing
ad3) chci žít na vesnici a krmit slepice - zajímavé může být najít si práci třeba v místním penzionu s ubytováním
ad4) chci jistoty a průměrný život - jít studovat VŠ, chodit na konzultačky (pak jsou testy dávačka), a šprtat se na zkoušky. Smířit se s tím, že mě to sice nebude bavit, ale budu mít jistoty a relativní pohodu.

První co je třeba si udělat totální vizi, a vizualizovat si jí, představit si ten naprosto dokonalý život, udělat si obrázek ve své mysli jak vypadá, a pak si člověk začne pokládat správné otázky a na ty začne získávat dobré odpovědi.

Z mojí zkušenosti je vše možné, klidně i miliardová firma, většina lidí to jen zavrhne, a nevěnuje tomu pozornost. Když si každý den sednete, a budete hodinu přemýšlet nad tím, jak mít miliardovou firmu, třeba rok v kuse, tak se vám to možná nepovede, a budete brečet s tím, že jste udělali firmu jen se ziskem 100mio ;) Hlavně jakmile si to vizualizujete, zjistíte, že i když budete mít miliardovou firmu, bude to mít svoje úskalí, například zapomeňte na to, že si se svými kamarády zajdete na pivo a budete si mít s nimi co říct a postěžovat si na politiku.

Všechno má něco. A ač tomu skoro nikdo nevěří, i Bill Gates má svoje specifické problémy, a možná ještě horší, protože problémy jako má on má 100 lidí na planetě a nikdo mu s nima moc neporadí.

Já od doby, co jsem se naučil si tvořit vizi, dělat vizualizace apod. tak mám 10x vyšší drive, než jsem míval. A ty věci se naplňují, často značně dřív, než jsem čekal, a bohužel často nejsou tak skvělé jak jsem je očekával.

Autorovou kariérou jsem si prošel hned na začátku, začínal jsem jako síťař. Bylo to přesně to co jsem si myslel, že chci, vlastně jsem se moc nenadřel a prachy ušly. Jenomže to byla strašná nuda! Tohle zaměstnání z většiny bylo o tom, hlavně na nic nešahat a popíjet kafe. Třeba je to někde jiné, ale toto byla moje zkušenost. Bylo to to co jsem chtěl, a když jsem to dostal, zjistil jsem, že mi to nevyhovuje, i když to má většina lidí jako svůj sen, dobře placené zaměstnání, kde se nenadře.

V dnešní době jsem vlastně nižší milionář (to je dnes kde kdo, že jo) a není to takové, jaké jsem si myslel, že to bude, a o tom to je. Moje vize, toho že budu mít barák, miliony na účtě, a pracovat z domova se splnila, ale má to svoje mouchy, ale je dobré, že jsem tu vizi měl, teď jí přepracovávám a vytvářím novou, po nových zkušenostech.

Život je prostě změna a vše je hodně individuální. Já dneska už nevidím nějaké štěstí v majetku, penězích apod. , ale v tom že jsem na své misi za svým cílem.

A to co chci autorovi říct je, vytvoř si svoji misi, a klaď si otázku zcela jinak, kdo jsem já a co já chci místo toho "co je nejlepší pro každého". Já vysokou nemám a příčí se mi, protože moje hodnoty nejsou v jistém průměrném životě s nějakým virtuálním statusem před jménem v podobě titulu, protože pro mě je hodnota zajímavost života a ve své podstatě i změna a objevování věcí. Nehledám nalajnovanou cestu životem jako většina, a i proto jsem ochotný kousnout, že pro většinu je VŠ skvělá, protože to je nejlepší cesta jak mít ten život nalajnovanej, do 26 vysoká, v 30ti dítě, v 65ti důchod, v 80ti smrt a já vím že to jsou většinové hodnoty. Ale já bych se proklínal za to žít takovýhle život.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #27 kdy: 04. 12. 2021, 17:41:25 »
Reálně mám 24 let po maturitě a když se podívám na své své spolužáky, tak v průměru jsou ty s VŠ úspěšnější, což nevylučuje, že někteří "jen" s maturitou se nemají velmi dobře.
A není to náhodou tím, že VŠ šli studovat průměrně schopnější protože logicky ti méně schopní na VŠ spíš nešli? Přijde mi, že poněkud obracíte tu implikaci.
A tímto rozporujete co ? Ano, logicky v průměru budou ti s VŠ schopnější. Protože když jste schopný, tak proč by jste na tu VŠ (v průměru častěji) nešel, že ? Z toho ale tedy plyne, že když budu mít dva "stejné" uchazeče, tak statisticky bude ten s VŠ ten lepší.
Tady si někdo parádně naběhl má vidle :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #28 kdy: 04. 12. 2021, 17:47:26 »
njn, vysokoškoláci si to prostě musí obhájit, přeci vám neřeknou že 5 let studovali jako debilové, abyste pak s 5ti letou praxí v oboru bral víc a po 10ti letech v oboru oni nebrali ani o pěťák víc.
Přesně tohle jsem chtěl původně napsat ale pak jsem si řekl, že nebudu tak přímý. Ano, tento dojem mám z podobných lidí velice často taky.
A není to náhodou tím, že ti, co nebyli schopni dodělat VŠ, si to taky musí nějak obhájit? Asi od nich nikdo nečeká, že by přiznali svoje omezené schopnosti.
Tady se ukazuje, proč na pohovorech nechat řešit příklady prověřující logické myšlení. Diplom nediplom, je to nejlepší ukazatel a spolehlivě odfiltruje ne(do)studované (ať už VŠ, nebo samostudium).

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Praxe vs. vysoká škola (síťař)
« Odpověď #29 kdy: 04. 12. 2021, 19:21:24 »
...Nehledám nalajnovanou cestu životem jako většina, a i proto jsem ochotný kousnout, že pro většinu je VŠ skvělá, protože to je nejlepší cesta jak mít ten život nalajnovanej, do 26 vysoká, v 30ti dítě, v 65ti důchod, v 80ti smrt a já vím že to jsou většinové hodnoty. Ale já bych se proklínal za to žít takovýhle život.
Marně přemýšlím, v čem má úspěšně absovovaná VŠ brátit tomu žít si po svém ? Když budu chtít s VŠ pást ovce na horách (a nebyl bych první), tak můžu. Podnikat s VŠ můžu, do korporátu můžu, do státních služeb můžu, i toho popeláře dělat s VŠ můžu, když budu chtít. Rozhodně s diplomem nedostanete rozpis pětiletek na 50 let dopředu.

Samozřejmě když bude sraz 5 let po maturitě, tak ten s VŠ bude mít "holý zadek", zatímco ten kdo už 5 let pracuje bude řešit auto, bydlení možná rodinu. 10 let po maturitě se ten s VŠ bude mít v průměru možná stále mírně hůře než ti co pracují už 10 let (absovent dvojnásobný plat než běžný pracovník nedostane, i když záleží na oboru, na druhou stranu ušetříte jen část výdělku, takže pro stejnou úroveň není třeba vydělávat dvojnásobek). Ale ve 30 život nekončí a za dalších 5 let už bude poměr většinou obrácený. Samozřejmě za takovou delší dobu už se projeví i celková schopnost člověka, takže rozdíly začnou být dosti výrazné v obou skupinách. "Lempl" se bude nějak plácat životem i s titulem, zatímco cílevědomý člověk bez titulu bude stoupat po žebříčku a naopak. Jen pořád ta statistika, "leplů" s titulem bude méně než bez titulu.