Občanský průkaz a záznam biometrických údajů

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #15 kdy: 19. 11. 2021, 08:08:15 »
tzn. neexistuje nic jako databáze otisků apd.

Tak to asi těžko. Jak by jinak a s čím by porovnávali otisky prstů při ohledání místa trestního činu? Minimálně existuje databáze(nemusí být zrovna softwarová) kde jsou uloženy otisky lidí s trestním zápisem(záznamem). A není na škodu paranoidně předpokládat, že tajně mohou vytvářet databázi všech otisků a využijí právě podmínku nového OP. Nacpat tajně do toho programu, který řeší novou občanku  připojení to databáze a poslat tyto bitmapy s nějakými stringy je tak triviální věc, že se to přímo nabízí.

Pokud si dobře pamatuji, tak máme i nějakou dababázi DNA zločinců od 90.let.


Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #16 kdy: 19. 11. 2021, 08:49:38 »
Skvělý dotaz - a já bych si ho dovolil ještě rozšířit. V nejbližší době se mě to netýká, ale z principu mě tohle štve a nevidím jeden jediný důvod, proč státu dávat hromadně otisky (stejně tak i u pasů). Ať si otisky řeší maximálně u podezřelých z trestné činnosti (a u nevinných je pak bleskem zase z databáze odstraní). Shodneme se tedy asi na tom, že dle současné legislativy pro vydání OP je třeba poskytnout otisky prstů.

Teď to rozšíření původní otázky: Jak se proti tomu bránit? Vidím v zásadě dvě možnosti:
  • Otisky na prstech nějak sofistikovaně "zamaskovat" nebo pozměnit, aby neodpovídaly skutečným otiskům. Tady to drhne na dvou bodech - jednak úředník může dělat problémy, když budu mít třeba "hladký" otisk bez linií nebo může chtít otisky jiných prstů. Druhým problémem je, jak něco takového realizovat, aby "se úředník nažral a občanka zůstala prázdná".
  • Napadnout tuhle záležitost u soudu. Podle mě se jedná o zcela nepřiměřený zásah do soukromí - a hodně se divím, že už se do toho dávno nějaký právník nepustil. Kdyby do toho někdo šel, rád finančně přispěju.

Je to napsané v zákoně. Vy víte o nějakém případu v ČR, kde by stát v informačním systému uchovával data, o kterých zákon explicitně říká, že se mají smazat? Nebo je to jenom klasické nadávání „všichni dělají všechno špatně“, pro které nemáte sebemenší důvod?
Nezlobte se na mě, ale vzhledem k tomu, že z určitého pohledu jste chytrý člověk, mě nikdy asi nepřestane udivovat vaše naivita týkající se víry v chování státu a podobných institucí. I kdyby tam nebyl skrytý špatný úmysl, pořád může dojít třeba k nedbalosti nebo podobným prohřeškům, kvůli kterým vaše premisa o správném nakládání s daty shoří jako papír. A hlavně není jak rozumně dokázat, že stát tato data ve skutečnosti neuchovává, tudíž můžu nanejvýš slepě věřit, což mi přijde poněkud nerozumné.

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #17 kdy: 19. 11. 2021, 09:02:46 »
na otiskách v pasech se země EU dohodli asi před 20 lety, nějakých 12 let jsou součástí našich pasů a ještě jsem nezaznamenal únik databáze otisků prstů (pracuji v oboru, kde tyhle úniky sledujeme). Jedná se o reakci na vysokou míru padělání pasů.

Svoji databázi otisků má pouze Policie, dlouhodobě se uchovávají pro odsouzené a otisky z místa činnů, krátkodobě pro snímání otisků podezřelých.

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #18 kdy: 19. 11. 2021, 09:07:49 »
Tak to asi těžko. Jak by jinak a s čím by porovnávali otisky prstů při ohledání místa trestního činu? Minimálně existuje databáze(nemusí být zrovna softwarová) kde jsou uloženy otisky lidí s trestním zápisem(záznamem).
Ano, to je ale jiná databáze. Do té se nepřidávají otisky prstů získané při výrobě občanky – ty se jen uloží do dat občanky a pak se smažou. A z předchozího komentáře bylo zřejmé, že je řeč o takto získaných otiscích prstů.

A není na škodu paranoidně předpokládat, že tajně mohou vytvářet databázi všech otisků a využijí právě podmínku nového OP.
To je ovšem jen čistá paranoia, s realitou to nemá vůbe cnic společného.

Nacpat tajně do toho programu, který řeší novou občanku  připojení to databáze a poslat tyto bitmapy s nějakými stringy je tak triviální věc, že se to přímo nabízí.
Je vidět, že jste takovéhle systémy neviděl ani z rychlíku. Jenom to, aby spolu dva systémy mohly komunikovat, je administrativa, která se řeší minimálně několik týdnů. Představa, že nějaký státní systém někam tajně ukládá data je tak naivní…

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #19 kdy: 19. 11. 2021, 09:12:32 »
Nezlobte se na mě, ale vzhledem k tomu, že z určitého pohledu jste chytrý člověk, mě nikdy asi nepřestane udivovat vaše naivita týkající se víry v chování státu a podobných institucí. I kdyby tam nebyl skrytý špatný úmysl, pořád může dojít třeba k nedbalosti nebo podobným prohřeškům, kvůli kterým vaše premisa o správném nakládání s daty shoří jako papír. A hlavně není jak rozumně dokázat, že stát tato data ve skutečnosti neuchovává, tudíž můžu nanejvýš slepě věřit, což mi přijde poněkud nerozumné.
Vzhledem k tomu, že mám s některými státními systémy zkušenosti, není to z mé strany naivita, ale znalost. Naivní jste naopak vy, když si myslíte, že by se něco takového mohlo tajně ukládat a zpracovávat a nikdo by o tom nevěděl. Ano, mohla by v tom systému být chyba, že by se ta data nemazala – ale když je to explicitně napsané v zákoně, je dost nepravděpodobné, že by to nikdo neotestoval. A i kdyby se ta data omylem nemazala a nikdo by na to nepřišel, ta data by jenom ležela na disku a k ničemu by se nepoužívala – právě proto, že by nikdo nevěděl, že tam ta data jsou.


Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #20 kdy: 19. 11. 2021, 09:33:27 »
Občan ČR, který dosáhl 15 let a je svéprávný, má povinnost mít občanský průkaz.
Zadna povinnost mit (vydany) OP neexistuje. Clovek si muze treba zrusit trvaly pobyt a OP jednoduse nemit.
https://www.altair.blog/2020/11/uredne-bezdomovcem

Pokud si dobře pamatuji, tak máme i nějakou dababázi DNA zločinců od 90.let.
Pokud mne skleroza neklame (dlouho tomu, co jsem to procital), tyka se to vsech umyslnych TC - i v pripade, kdy je clovek pouze obvineny ci podezrely.

https://paragraphos.pecina.cz/all/informacni-pravo/narodni-database-dna/kapitulace

A neco k pokusu o vymazani zaznamu z databaze:
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=8438.0

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #21 kdy: 19. 11. 2021, 09:39:58 »
Občan ČR, který dosáhl 15 let a je svéprávný, má povinnost mít občanský průkaz.
Zadna povinnost mit (vydany) OP neexistuje. Clovek si muze treba zrusit trvaly pobyt a OP jednoduse nemit.
https://www.altair.blog/2020/11/uredne-bezdomovcem
Co má větší právní váhu, blogísek, ze kterého vycházíte vy, nebo zákon, ze kterého vycházím já?

Citace: Zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech
§ 3

Povinnost mít občanský průkaz
(1) Státní občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, má povinnost mít občanský průkaz, není-li dále stanoveno jinak.

(2) Státní občan České republiky, který je omezen ve svéprávnosti, nemá povinnost mít občanský průkaz.

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #22 kdy: 19. 11. 2021, 10:23:38 »
Citace: Zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech
§ 3

Povinnost mít občanský průkaz
(1) Státní občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky, má povinnost mít občanský průkaz, není-li dále stanoveno jinak.

(2) Státní občan České republiky, který je omezen ve svéprávnosti, nemá povinnost mít občanský průkaz.
...což ale technicky vzato není povinnost mít platný občanský průkaz, tj. inovovanou verzi s otisky prstů (to asi bude přestupek a při prokazování se takovým průkazem asi budou potíže, ale to je věc jiná).

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #23 kdy: 19. 11. 2021, 10:27:39 »
@Filip Jirsak:
Aha, omlouvam se - tedka koukam, ono to uz od 2. srpna 2021 skutecne neplati. Takze spolu s pozbytim platnosti stareho zakona o OP je tim padem neplatne i toto info z MVCR:
Citace
Ukončením trvalého pobytu na území České republiky končí platnost občanského průkazu. Obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, který vydal jeho občanský průkaz nebo matričnímu úřadu podle místa trvalého pobytu je povinen odevzdat občanský průkaz do 15 pracovních dnů od oznámení této skutečnosti.
https://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-trvaleho-pobytu.aspx

Nestiham sledovat vse. :/

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #24 kdy: 19. 11. 2021, 11:01:54 »
Teď to rozšíření původní otázky: Jak se proti tomu bránit? Vidím v zásadě dvě možnosti:
  • Otisky na prstech nějak sofistikovaně "zamaskovat" nebo pozměnit, aby neodpovídaly skutečným otiskům. Tady to drhne na dvou bodech - jednak úředník může dělat problémy, když budu mít třeba "hladký" otisk bez linií nebo může chtít otisky jiných prstů. Druhým problémem je, jak něco takového realizovat, aby "se úředník nažral a občanka zůstala prázdná".

Legrace by začala ve chvíli, kdyby ten otisk někdo chtěl použít k ověření, že ta občanka je Vaše. Nejlépe nějaká namátková kontrola krátce před odletem vašeho letadla v nějaké cizí zemi. Neseděl by otisk a hned by bylo co vysvětlovat :-)

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #25 kdy: 19. 11. 2021, 11:41:06 »
...což ale technicky vzato není povinnost mít platný občanský průkaz
Je to povinnost mít platný občanský průkaz.

tj. inovovanou verzi s otisky prstů
Pokud vám není asi tak 90 let, abyste měl doživotní nárok na občanský průkaz vzor „knížečka“ s neomezenou platností, můžete se vyhýbat událostem, které vyžadují zápis do OP (např. změna trvalého bydliště), ale stejně je platnost OP omezená na 10 let (u dětí je kratší, senioři nad 70 let dostávají OP s platností 35 let).


to asi bude přestupek a při prokazování se takovým průkazem asi budou potíže, ale to je věc jiná
Neobnovení občanského průkazu je přestupek s pokutou do 15 000, neodevzdání starého OP je přestupek s pokutou do 10 000 Kč. Docela by se vám to prodražilo.

Otisky na prstech nějak sofistikovaně "zamaskovat" nebo pozměnit, aby neodpovídaly skutečným otiskům. Tady to drhne na dvou bodech - jednak úředník může dělat problémy, když budu mít třeba "hladký" otisk bez linií nebo může chtít otisky jiných prstů. Druhým problémem je, jak něco takového realizovat, aby "se úředník nažral a občanka zůstala prázdná".
A to už by nebyl jen přestupek, ale trestný čin – padělání veřejné listiny. Sazba od jednoho do tří let.

Napadnout tuhle záležitost u soudu. Podle mě se jedná o zcela nepřiměřený zásah do soukromí - a hodně se divím, že už se do toho dávno nějaký právník nepustil. Kdyby do toho někdo šel, rád finančně přispěju.
Je to zákon, musel byste to napadnout u Ústavního soudu. To není vůbec jednoduché. Ale hlavně – žádný právník se do toho sám od sebe pouštět nebude, protože je to zjevný nesmysl. Samozřejmě že kdybyste za to chtěl vyhazovat peníze vy, právník vám v tom bránit nebude.

Jak se proti tomu bránit?
Proč se proti tomu bránit? Ty otisky jsou uložené na občanském průkazu, získat je může jenom ten, komu svůj občanský průkaz fyzicky dáte. Náklady a riziko pro mne jako pro občana je mizivé. Naproti tomu to pravděpodobně docela zkomplikuje život různým mafiánům a jiným ruským turistům obdivujícím katedrály, kterým jejich stát ochotně vystaví libovolné množství pasů, ale otisky si nezmění. Nějak nevidím důvod, proč brojit proti čemukoli novému, i když mne to vůbec nijak neomezuje.

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #26 kdy: 19. 11. 2021, 11:50:34 »
Vzhledem k tomu, že mám s některými státními systémy zkušenosti, není to z mé strany naivita, ale znalost. Naivní jste naopak vy, když si myslíte, že by se něco takového mohlo tajně ukládat a zpracovávat a nikdo by o tom nevěděl. Ano, mohla by v tom systému být chyba, že by se ta data nemazala – ale když je to explicitně napsané v zákoně, je dost nepravděpodobné, že by to nikdo neotestoval. A i kdyby se ta data omylem nemazala a nikdo by na to nepřišel, ta data by jenom ležela na disku a k ničemu by se nepoužívala – právě proto, že by nikdo nevěděl, že tam ta data jsou.

Ty systémy jsou pod drobnohledem spousty lidí, představa, že tam propašuješ integraci, která není dokumentovaná, která je určena nějakým tajným zákonem/nařízením (really?) a budeš si něco sbírat v jiné db, je opravdu hodně ustřelená. Sám chodím dělat bezpečnostní audity některých státních systémů, není tam prostor jak něco schovat, k něčemu přistupovat, aby to nebylo vidět a nechat tam běžet nějaký integrační proces na pozadí je nereálná. Už jen potřebný datový tok je nemalý a na síti by byl vidět. Na tohle se najímají externí firmy, řada smluv je veřejně, úředníci vytváří vnitřní dokumentace podle zákonů a vyhlášek, do takovéhoto procesu prostě schovat nějakou tajnou integraci něčeho nelze, muselo by se o tom vědět.

To se týká i těch policejních databází. Jediná možnost, kde to je pod pokličkou tak jsou speciální útvary, armáda, bezpečnostní úřady, odštěpné složky policie.





Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #27 kdy: 19. 11. 2021, 13:01:57 »
Je to jednoduché, žadatel o OP povinnost poskytnout otisky prstů nemá.

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #28 kdy: 19. 11. 2021, 13:55:47 »
To je ovšem jen čistá paranoia, s realitou to nemá vůbe cnic společného.
Lepší být brát vážně paranoidní myšlenky než být pak nemile překvapen. Od 90tých jsem počítal s monitoringem internetu a pak když profláky ty kauzy okolo Asange a Snowdena tak jsem rozhodně nebyl překvapen a ani vyveden z míry. Jenom jsem se tehdy v duchu usmál a vzpomněl na lidi, co mě brali jako paranoika. A mimochodem toto nejsou ani čisté paranoie, to jsou racionální myšlenky, kdybych tu začal valit čisté paranoie tak by ti i možná mrdlo v palici.
Je vidět, že jste takovéhle systémy neviděl ani z rychlíku. Jenom to, aby spolu dva systémy mohly komunikovat, je administrativa, která se řeší minimálně několik týdnů. Představa, že nějaký státní systém někam tajně ukládá data je tak naivní…
Hmm, jak pro koho.  Nicméně já nemluvil o administrativě ale implementaci(nakodování). A zrovna připojení k databázi, uložení dat (několik Stringu+ a několik bitmap) je skutečně triviální úloha. Navíc v Česku z důvodu utajení bys musel administrativu obejít neboť se tu stejně všechno časem rozkecá. (čím víc lidí o tom ví, tím větší šance že to unikne )

Re:Občanský průkaz a záznam biometrických údajů
« Odpověď #29 kdy: 19. 11. 2021, 14:00:28 »
Je to jednoduché, žadatel o OP povinnost poskytnout otisky prstů nemá.

Jakto?!

Zákon č. 269/2021 Sb., § 5 viz https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-269/zneni-20210802#cast2

Citace
(1) V občanském průkazu se uvedou

a) údaje o držiteli občanského průkazu, kterými jsou

...

10. biometrické údaje; biometrickými údaji se rozumí zobrazení obličeje a otisky prstů rukou pořízené podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1157,


Hmm, jak pro koho.  Nicméně já nemluvil o administrativě ale implementaci(nakodování). A zrovna připojení k databázi, uložení dat (několik Stringu+ a několik bitmap) je skutečně triviální úloha. Navíc v Česku z důvodu utajení bys musel administrativu obejít neboť se tu stejně všechno časem rozkecá. (čím víc lidí o tom ví, tím větší šance že to unikne )

uhf, podílel jsi se někdy na nějakém státním systému? Nebo aspoň nějakém korporátním? Nejedná se o triviální úlohu, nelze jen tak si získat připojení do databáze a jen tak si tam cokoliv číst, je to celé naprosto schované pod hromadou procesů a není to jak u webových databází, kdy máš přístupnou neomezeně celou databází a jen tak si můžeš vytvářet spojení odkud kokoliv.