Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?

msx.

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #15 kdy: 02. 11. 2021, 11:11:14 »
Len doplním, môže sa to spraviť aj z exifu, ale pre moje potreby to nie je nutné, takže som prípadné knižnice pre prácu s exifom nehľadal a neštudoval. Aplikácia je kompilovateľná na Win aj Lin. Nerobí nič iné len presúva súbory z vybraného adresára do podadresárov s dátumami, ktoré si sama vytvorí. Nič iné, čiže to aj zľahčuje prípadné kompilovanie na iné systémy. Ja to mám skompilované na Windows a v stave akom to je by to malo byť kompilovateľné aj v Linuxe bez úpravy.


Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #16 kdy: 02. 11. 2021, 11:47:41 »
Ty adresáře s datumem jsou prostě základní kostrou časové linie pořízených fotografií. Prostě vzpomenu dovolená 2010, zajedu někam k červenci a vidím.
A jak do děláte pokud dovolená byla na přelomu měsíce či roku? Nahrajete všechny fotky do adresáře s datumem posledního dne dovolené nebo je máte rozdělené po jednotlivých dnech? To jen pro mou zvědavost, případně inspiraci :-)

ad cloud - Moje fotky nikam na cloud nahrávat nebudu, tam nemají co dělat... :)
Vidím to stejně, nicméně tvůrci těch nástrojů to bohužel vidí jinak. Možná existuje nějaký domácí cloud / NAS, který by po připojení foťáku automaticky stáhl a roztřídil nové fotky na svůj disk a z toho by si je pak stáhli jednotliví uživatelé. Tam by snad byla určitá naděje, že po nějaké podařené aktualizaci nepřestane fungovat připojení některých foťáků. Synology něco takového má, ale podrobněji jsem to nezkoumal.

Vůbec bych se nedivil, kdybyste našel nějakou importovací aplikaci pod Windows a ona Vám za rok přestala s některým zařízením komunikovat.

Já to dělám tak, že v digikamu při importu vytvořím album třeba 2021-11-02 začátek dovolené a zašktrtnu alba podle datumu a už se mi v tom albu založí podadresáře s fotkami podle jednotlivých dní. Stejně tak se tam dají upravit názvy, geolokace a podobně

Ohledně “osobního cloudu” tak jsem kdysi zkoušel PhotoPrism které se dost blíží třeba google photos a nextcloud a docela to fungovalo. Jen pro mě to byl kanón na vrabce

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #17 kdy: 02. 11. 2021, 20:16:59 »
Len doplním, môže sa to spraviť aj z exifu, ale pre moje potreby to nie je nutné, takže som prípadné knižnice pre prácu s exifom nehľadal a neštudoval. Aplikácia je kompilovateľná na Win aj Lin. Nerobí nič iné len presúva súbory z vybraného adresára do podadresárov s dátumami, ktoré si sama vytvorí. Nič iné, čiže to aj zľahčuje prípadné kompilovanie na iné systémy. Ja to mám skompilované na Windows a v stave akom to je by to malo byť kompilovateľné aj v Linuxe bez úpravy.

Díky moc za skvělou nabídku, jak jsem psal okabemu, zatím na to nemám - hlavně čas. Jako v delfách jsem strávil vš, takže bych se asi do toho dostal, ale teď pronikám do pythonu...
Fakt to vypadá, že tohle je díra na multiplatformním "trhu"... Na win jsou malé placené apky, multiplatformního jsem nic nenašel...  A teda že nejspíš nějaký základ asi si fakt budu muset napsat sám...   
Gréta je nejlepší.

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #18 kdy: 03. 11. 2021, 10:47:22 »
Hodně rychle jsme to tu proletěl a nějak nechápu k čemu/na co vám jsou nějaký speciální aplikace na import a třídění fotek. Viz nějaký komentář že aplikace XY nenajde foťáky

Fotky z mobilů se synchronizují na NAS přes syncthing, z toho to pak třídím do složek. Z foťáku jednoduše přes USB zkopíruju fotky a pak je ještě jednou z foťáku přesunu na separátní HDD jako backup

(je toho stejně potřeba 90-95% promazat, takže nějaká argumentace že manuálně to rozhodit do složek je "nadlouho" zní dost dost mimo)

Fotky mám v adresáři "Fotky", tam je podadresář rok, podadresář měsíc a v tom jsou nasypány. Pokud se kromě foťáku vyskytnou ještě fotky z mobilu, tak je tam podadresář "Já/manželka mobil" a v tom je těch pár fotek z mobilu. Kdybych nechtěl mít separátně foťák, mobil a druhej mobil, tak jednoduše v totalcommanderu dám přejmenovat dle data na [YMD]_[hms]_origo_název. K čemu nějakou speciální aplikaci?


Dřív jsem ještě míval strukturu rok/měsíc/akce. 2018/08/dovolena XY, ale těch akcí v poslední době už moc není tak na to kašlu a mám to jen po měsících. Za mě naprosto 100% způsob řazení

PS: nějak se mi zatím nestalo že bych měl dojeb** datum souborů nějakým kopírováním. Ale věřím tomu, že se určitě najde nějaký jednoduchý tool, kterým půjde načíst datum z EXIFu a dát to jako datum souboru.

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #19 kdy: 03. 11. 2021, 11:10:32 »
Fotky z mobilů se synchronizují na NAS přes syncthing, z toho to pak třídím do složek. Z foťáku jednoduše přes USB zkopíruju fotky
S NAS nemám zkušenost, mohl byste to prosím trochu rozvést? Mobil připojíte k domácí WiFi a nějaká extra aplikace v mobilu přesune všechny fotky po WiFi do NASu? Není tam něco, co by si ty fotky "vysálo" po připojení USB kabelem? Foťák připojujete jako externí disk, vše označíte a přesunete nebo to probíhá také nějak automaticky?


Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #20 kdy: 03. 11. 2021, 11:18:03 »
Ano na mobilu běží aplikace co synchronizuje adresář s fotkama + ta stejná aplikace běží na NASu (nebo klidně jen na PC...) Takže jak se nafotí něco v mobilu, tak se to zkopíruje na ten NAS (a pak je na člověku jestli když se to smaže za NASu tak se to smaže i z mobilu nebo to tam zůstane - dle toho jak je nastavena synchronizace) Plus se mi to synchronizuje jen pokud je mobil připjen na wifi+napájení. Více viz https://syncthing.net/

Foťák dělám manuálně (připojí se jako USB disk). Nevidím smysl a přínos toho, aby se to dělo nějak automaticky...Bylo by s tím řádově víc problémů a starostí než to udělat manuálně
« Poslední změna: 03. 11. 2021, 11:22:49 od czAtlantis »

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #21 kdy: 03. 11. 2021, 11:50:00 »
Ačkoli moc nepomohu, tak jen za sebe povím, že dřív jsem také dával fotky do složek s konkrétním dnem. Časem mne to přestalo bavit (právě kvůli složité práci s fotkami), a přešel jsem stejně jako výše czAtlantis přešel na měsíční bázi, tj. mám rok a dvanáct podsložek. Upřímně se mi s tím nakonec dělá mnohem lépe a přijde mi to i přehlednější. Když něco hledám, a neznám konkrétní datum, v náhledu na měsíční bázi se celkem rychle zorientuji, než při procházení jednotlivých dnů. A to i jen v běžném správci souborů. Speciální akce s větší náloží fotek (dovolené atp.) pak dávám do sólo složky (třeba Dovolená Praha 2021).

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #22 kdy: 03. 11. 2021, 12:58:26 »
přesně tak, třídění na denní bázi je naprosto nesmysl. To by mělo smysl leda v (polo)profi produkčním prostředí kdy denně uděláš X tisíc fotek ala fotíme na festivalu atd atd...

Ve výsledku by se dalo i uvažovat o tom, jestli měsíční třídění není zbytečné a prostě to sypat do složek po roce....

Hlavně je dobrý si dávat pozor aby člověk neměl duplicitní názvy fotek (ikdyž je to v jiných adresářích, tak to pak dělá dost problémy když člověk chce udělat třeba roční export na nějaký slideshow do jednoho adresáře)

Mně foťák jakmile dojede na DSC09999 dá DSC00001. Manuálně se v něm dá ale měnít ta předpona DSC0 (ano opravdu ta 0 je tam jen jako text a tuhle už to samo neinkrementuje), takže si to měním manuálně jednou za těch 10 000fotek DSC1...DSC9...DSE1...

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #23 kdy: 03. 11. 2021, 13:23:48 »
Hodně rychle jsme to tu proletěl a nějak nechápu k čemu/na co vám jsou nějaký speciální aplikace na import a třídění fotek. Viz nějaký komentář že aplikace XY nenajde foťáky

Fotky z mobilů se synchronizují na NAS přes syncthing, z toho to pak třídím do složek. Z foťáku jednoduše přes USB zkopíruju fotky a pak je ještě jednou z foťáku přesunu na separátní HDD jako backup

(je toho stejně potřeba 90-95% promazat, takže nějaká argumentace že manuálně to rozhodit do složek je "nadlouho" zní dost dost mimo)

Fotky mám v adresáři "Fotky", tam je podadresář rok, podadresář měsíc a v tom jsou nasypány. Pokud se kromě foťáku vyskytnou ještě fotky z mobilu, tak je tam podadresář "Já/manželka mobil" a v tom je těch pár fotek z mobilu. Kdybych nechtěl mít separátně foťák, mobil a druhej mobil, tak jednoduše v totalcommanderu dám přejmenovat dle data na [YMD]_[hms]_origo_název. K čemu nějakou speciální aplikaci?


Dřív jsem ještě míval strukturu rok/měsíc/akce. 2018/08/dovolena XY, ale těch akcí v poslední době už moc není tak na to kašlu a mám to jen po měsících. Za mě naprosto 100% způsob řazení

PS: nějak se mi zatím nestalo že bych měl dojeb** datum souborů nějakým kopírováním. Ale věřím tomu, že se určitě najde nějaký jednoduchý tool, kterým půjde načíst datum z EXIFu a dát to jako datum souboru.

Evidentně já mám jiné potřeby a za 20+ let focení jsem došel do tohoto stavu, kdy mám fotky pěkně tříděné po dnech. Je to neprůstřelné a zvládá to jak malé, tak velké akce, koncerty a dovolené, kdy denně přibývá několik stovek až tisíce fotek. Dříve by se mi hodilo i třídění po hodinách, ale teď to je už overkil.
Hlavně je to nezávislé na OS a prohlížeči, přejít na jiný fotomanager není problém.

Picasa to rozhození a import z  foťáků a karet zvládala, problém je:
1) že už je nevyvíjená
2) neudělá 100% korektní import z mobilů
3) neudělá 100% korektní import ze nakopírovaných složek
4) mám podezření, že má problém s videama v DCIM adresáři - pak možná nesprávně zařazuje i správně otagované fotky - nemám to ale ověřené.

Prostě není spolehlivá, proto se snažím přejít na jiný nástroj -aktuální, multiplatformní, který umí ten typ importu co potřebuji -  digiKam.  Jinou aplikaci co umí takový import na win i lin jsem nenašel a proto se tu ptám.

Bohužel digiKam nevidí ty foťáky a ze složkama má podobný problém jako ta picasa, nemá určitě problém s těma videama.

Dělat to třídění ručně nechci, patále s přetočením číslování jsem vyřešil už před těmi 20 lety.

Rozhození do dnů je ta nejjednodušší věc, pokud vám dobře a spolehlivě funguje import. Na jeden klik máte pak ultimátní strukturu, importované jen nové fotky a parádně se s tím pak pracuje.

Tohle dělat ručně je mimořádný oser.


 


Gréta je nejlepší.

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #24 kdy: 03. 11. 2021, 13:43:00 »
OK tak samozřejmě pokud fotíš velký akce nebo takněco, tak to spadá do té kategorie (polo)profi jak jsem psal výše...

Já si ale nedokážu představit že bych tohle denní adresářování aplikoval na takový to domácí focení, kdy bych měl adresář a v tom dvě fotky....V tom by se úžasně hledalo....

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #25 kdy: 03. 11. 2021, 14:49:20 »
OK tak samozřejmě pokud fotíš velký akce nebo takněco, tak to spadá do té kategorie (polo)profi jak jsem psal výše...

Já si ale nedokážu představit že bych tohle denní adresářování aplikoval na takový to domácí focení, kdy bych měl adresář a v tom dvě fotky....V tom by se úžasně hledalo....

Viděl jsi někdy picasu, nebo ten digiKam? To hledání i prohlížení je právě úplně v pohodě.
Picasa nativně zobrazuje všechny alba pod sebou, jde vidět náhledy celých alb, krásně rolovat kolečkem, posouvat posuvníkem.  Po nalezení alba jde spustit prezentace... Je to fakt vychytaný soft, fungoval i na linuxu, škoda že ho ggl zaříz.

Ten digiKam umí víceméně to samé, při použití timeline, né tak hezky a svižně jako picasa, ale pro mě použitelně...

Například třeba darktable je v tomhle úplně naníc, víc fotek prostě nezvládá rozumně ani zobrazovat v náhledech, a  imho neumí ten import co hledám. 
Gréta je nejlepší.

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #26 kdy: 03. 11. 2021, 15:09:34 »
S NAS nemám zkušenost, mohl byste to prosím trochu rozvést? Mobil připojíte k domácí WiFi a nějaká extra aplikace v mobilu přesune všechny fotky po WiFi do NASu? Není tam něco, co by si ty fotky "vysálo" po připojení USB kabelem? Foťák připojujete jako externí disk, vše označíte a přesunete nebo to probíhá také nějak automaticky?
Byl jsem v podobné situaci - organizace fotek dostupná z různých platforem (Win, Linux, MacOS) - nová verze OS na NAS Synology s aplikací Photos se mi moc zalíbila, prozatím používám k plné spokojenosti.
Mobil má aplikaci, která umí zazálohovat (zkopírovat) fotky do NAS když jsem na WiFi a pustím aplikaci.

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #27 kdy: 03. 11. 2021, 23:07:19 »
Já na tohle používám prográmek PhotoMove, ulehčil mi třídění hromady fotek právě podle data pořízení.

Re:Tip na multiplatformní importer fotek z mobilu a foťáků?
« Odpověď #28 kdy: 04. 11. 2021, 09:27:30 »
Nedám ti odpověď plně odpovídající tvému dotazu, ale popíšu, jak to děláme u nás:

Telefony:
  • Z telefonů mám nastaven automatický upload fotek do Dropboxu (může být libovolný jiný cloud)
  • Na počítači mám Dropbox klienta, který mi replikuje ty fotky do "\Dropbox\Camera Uploads"

Foťáky:
  • Nepoužívám MTP, nenašel jsem na to správný nástroj.
  • Takže vytáhnu z foťáku kartu a vrazím ji do čtečky

V každém případě mám tedy v počítači dostupný filesystém s fotkami pro import - buď adresář dropboxu, nebo paměťovou kartu.

No a pak spustím aplikaci PicMv https://www.softpedia.com/get/Multimedia/Graphic/Digital-Photo-Tools/Picmv.shtml .

Ta umí tu druhou půlku:
  • vezme určený zdroj (buď konkrétní adresář, nebo sama najde removable device)
  • zkopíruje fotky a videa do cílového adresáře v určené struktuře, tj. např fotky/*rok*/*měsíc*/*den*/, když ti to vyhovuje (kde datum bere z EXIFu fotky/videa)
  • a pojmenuje je podle toho, jak řekneš, tj. např. podle EXIF timestampu; nové jméno může obsahovat i původní jméno
  • detekuje a řeší duplicity
  • a podle nastavení smaže/nesmaže fotky v původním umístění (já mažu)
 
Výsledkem je učesaný strom na filesystému, kde (v našem případě) v adresářích per měsíc leží fotky pojmenované YYYY-MM-DD_hh-mm-ss-*původní_jméno* a je možné s tím pohodlně pracovat v libovolném nástroji - a ať řadí fotky podle filename nebo podle exifu, vidíš stejné věci.

PicMv si ukládá konfiguraci lokálně do souboru, tj. mám dva adresáře s PicMv a dvě konfigurace - jednu pro "vezmi si removable device" (= SD kartu), druhou pro dropbox.

Proti tvému zadání to není multiplatformní, jen Windows.