Chytrá domácnost - jak na to?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #45 kdy: 20. 09. 2021, 17:50:04 »
1 kW? (...) co tam proboha tolik žere?

Kvůli úspoře ve vývoji se do všeho cpe Linux s webserverem, jenže se pak těžko dostanete k odběru v nanoampérech, jako je možné s vhodným ultra low power MCU. Když máte stovky čidel, gatewayí, smart žárovek s 0.5 W na kus, většinu napájenou zdroji s malou účinností v malé zátěži, tak se to nasčítá. Výrazně lepší je situace, když se s tím v domě počítá od začátku a je k dispozici DC síť, místo desítek nezatížených adaptérů tam pak centrálně pracuje jeden dobře zatížený meanwell.

@Charon351 moje zkušenosti jsou irelevantní, za poslední 2-3 roky se to strašně změnilo (k lepšímu). V době, kdy fotovoltaický panel je v podstatě nejlevnější střešní krytina, skoro ani nemá smysl dávat na střechu něco jiného. :-) Stavěl jsem tehdy DIY z komponent od GWL, a od té doby se situace změnila tak, že za stejnou cenu vám to udělá firma na klíč a se zárukami.


Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #46 kdy: 28. 09. 2021, 11:30:18 »
Na dveře elektromechanické zámky, dobré dělá např. Erbi (https://www.erbi.cz/cs/produkty/samozamykaci-zamky/samozamykaci-zamky-elektromechanicke). Úžasné je, že je to úplně "hloupé" zařízení: pustíte do toho 12V a odblokuje se. Tedy raspi + čínský relé modul + libovolná vlastní logika. Obojí máme doma tak dva roky bez jediného problému.
Tohle mě zaujalo. Odemykání dveří je jedna z fakt praktických věcí, kterou bych do domácí automatizace chtěl přidat, ale ať jsem hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem žádný vhodný zámek. Řešení kolem pěti, šesti tisíc nějaká jsou, ale to mi přijde teda fakt dost za věc, která jenom otočí klíčem...

Můžeš se pls trochu rozepsat, jak to máš udělané ty? Jak do toho zámku dostáváš elektřinu? Protáhnout drát vnitřkem dvěří, vystrčit někde na straně pantů a doufat, že se to moc rychle neukroutí? Nebo je na to nějaká spešl vychytávka, nějaký pant, přes který jde proud protlačít?

Taky u toho Erbi úplně nerozumím tomu popisu, jak přesně která varianta funguje. Jde mi o to, že mám dveře do vnitřního dvora, kam přes den často chodím, takže potřebuju systém klika-klika, který bude pořád odemčený, zamkne se jenom na noc a při odchodu a při příchodu se odemkne. Určitě musí být možnost dveře nezávisle odemčít i zamčít normálně klíčem. Má to Erbi něco, co takhle umí fungovat? Z jejich popisu to neumím rozklíčovat :)

Předem dík za jakýkoli rady a zkušenosti, chci tohle pořešit už cca rok a nedaří se mi v tom zorientovat a nějaké rozumné řešení najít...

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #47 kdy: 28. 09. 2021, 12:31:51 »
Tohle mě zaujalo. Odemykání dveří je jedna z fakt praktických věcí, kterou bych do domácí automatizace chtěl přidat, ale ať jsem hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem žádný vhodný zámek. Řešení kolem pěti, šesti tisíc nějaká jsou, ale to mi přijde teda fakt dost za věc, která jenom otočí klíčem...

No ono to neotáčí klíčem, funguje to o něco chytřeji. V prvé řadě je to samozamykací zámek - tedy kdykoli zabouchnete dveře, je zamčeno. Pokud chce člověk otevřít zevnitř, jde to vždycky jen zmáčknutím kliky, i v zamčeném stavu. To je skvělé z hlediska požární bezpečnosti. Zvenku je taky klika, která normálně při zmáčknutí nic nedělá. Ale pokud je k zámku připojeno 12V, klika se mechanicky propojí s odmykacím mechanismem a chová se stejně jako ta vnitřní (tedy zmáčnkutím kliky se zároveň odemkne a otevře). Navíc pootočením klíče (podobně jako u dveří na kouli) se dá odemknout vždycky, i když nejde elektřina. A zámek nemůže zůstat v žádném zaseklém stavu, kdy by nešel otevřít. Je to o dost praktičtější než elektromotorické točení klíčem. A protože je tam jen elektromagnet a žádné motorky, je to i robustnější.

Můžeš se pls trochu rozepsat, jak to máš udělané ty? Jak do toho zámku dostáváš elektřinu? Protáhnout drát vnitřkem dvěří, vystrčit někde na straně pantů a doufat, že se to moc rychle neukroutí? Nebo je na to nějaká spešl vychytávka, nějaký pant, přes který jde proud protlačít?

Záleží, jak moc chceš řešit estetiku. Já mám vedený drát po vnitřní straně dveří po povrchu přilepený lepící páskou. Trochu čistší řešení by byla malá elektrikářská lišta. Případně by to možná šlo zafrézovat do dveří po obvodu, ale záleží na přesné konstrukci. Každopádně je to třeba dostat na stranu s panty. Tam mám jen kus drátu volně ve vzduchu, není nijak zvlášť namáhaný, když se mu nechá správné množství vůle. "'Čisté" řešení je pancéřová průchodka, např: https://www.zbozi.cz/vyrobek/assa-abloy-pruchodka-kabelova-povrchova/

Taky u toho Erbi úplně nerozumím tomu popisu, jak přesně která varianta funguje. Jde mi o to, že mám dveře do vnitřního dvora, kam přes den často chodím, takže potřebuju systém klika-klika, který bude pořád odemčený, zamkne se jenom na noc a při odchodu a při příchodu se odemkne. Určitě musí být možnost dveře nezávisle odemčít i zamčít normálně klíčem. Má to Erbi něco, co takhle umí fungovat? Z jejich popisu to neumím rozklíčovat :)

Viz výše. Pokud to chceš přepnout do trvale odemčeného režimu, musíš trvale připnout těch 12V. Např. tak, že si z vnitřní strany dveří dáš obyčený vypínač jako ke světlu, který to připojí natvrdo, přemostí relé. Čistě mechanicky se to nedá dostat to trvale odemčeného stavu, protože je to samozamykací zámek - při zavření dveří se mechanicky sám zamkne. Ale dokud je připojeno 12V, dá se odemknout vnější klikou.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #48 kdy: 28. 09. 2021, 12:44:56 »
No ono to neotáčí klíčem
Jasný, nemyslel jsem tohle, myslel jsem ty "smart zámky", kterých je plný net, jsou předražený a často nejsou nijak zvlášť "smart"... Jako např. https://www.czc.cz/woox-chytry-dverni-zamek-r7056/301009/produkt

pokud je k zámku připojeno 12V, klika se mechanicky propojí s odmykacím mechanismem a chová se stejně jako ta vnitřní (tedy zmáčnkutím kliky se zároveň odemkne a otevře). Navíc pootočením klíče (podobně jako u dveří na kouli) se dá odemknout vždycky, i když nejde elektřina. [...] Viz výše. Pokud to chceš přepnout do trvale odemčeného režimu, musíš trvale připnout těch 12V. Např. tak, že si z vnitřní strany dveří dáš obyčený vypínač jako ke světlu, který to připojí natvrdo,
To "připojení kliky" je fakt pěknej princip, to se mi líbí. Akorát teda pro mě je to úplně blbě, protože bych tam měl prakticky pořád přivedených těch 12V, což se mi z principu moc nelíbí. Jakou to má spotřebu? Předpokládám, že tam je nějakej solenoid pod pérem, takže držet ho pořád zastrčený asi nebude úplně košer...

Záleží, jak moc chceš řešit estetiku. Já mám vedený drát po vnitřní straně dveří po povrchu přilepený lepící páskou. [...] "'Čisté" řešení je pancéřová průchodka, např: https://www.zbozi.cz/vyrobek/assa-abloy-pruchodka-kabelova-povrchova/
Jasný, chápu. Nemám nic proti punku, naopak, ale dráty zvenku po dveřích bych nechtěl, preferuju co nejvíc "neviditelnou" estetiku...
Trochu jsem se pak porozhlídl a zrovna to Erbi má pěknej dveřní kontakt: https://www.erbi.cz/cs/produkty/samozamykaci-zamky/prislusenstvi Docela složitý asi bude protáhnout drát vnitřkem dveří a zabudovat tenhle kontakt do dveří i zárubní, ale to by snad firma, která dveře dělá, měla nějak zvládnout :)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #49 kdy: 28. 09. 2021, 12:53:41 »
takže držet ho pořád zastrčený asi nebude úplně košer...
Ach jo, typickej Míra, prvně mudruje a pak si to přečte :)) Erbi k tomu zámku explicitně píše: Elektromagnet 10-24V DC / 250 mA, s možností trvalého zatížení https://www.erbi.cz/cs/produkty/samozamykaci-zamky/samozamykaci-zamky-elektromechanicke

Ok, takže to vypadá fakt dobře. Kolem 5W na držení zámku odemčenýho je sice docela dost, ale jinak teda pecka, dík moc za tip!


Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #50 kdy: 28. 09. 2021, 14:51:47 »
Těch 12 V přece můžeš do zámku posílat přes 12V PIR čidlo (nebo jinou detekci osoby, třeba optickou závoru), takže je-li ta větev zapnutá (spínačem "odemčeno"), systém odemkne každému, ale zároveň bude odběr v klidu jen pár mW.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #51 kdy: 28. 09. 2021, 16:12:48 »
Těch 12 V přece můžeš do zámku posílat přes 12V PIR čidlo (nebo jinou detekci osoby, třeba optickou závoru), takže je-li ta větev zapnutá (spínačem "odemčeno"), systém odemkne každému, ale zároveň bude odběr v klidu jen pár mW.
Prvně jsem si říkal, že to je dobrej nápad, ale pak jsem si představil, jak jdu ven pro dřevo, mezitím v PIRu dojdou baterky, vypnou proud nebo něco podobnýho, a já zůstanu zamčenej venku v mrazu bez klíčů...

Nicméně tenhle scénář by se dal pořešit klasicky záložním klíčem na tajném místě(TM) :)

No, asi se mi nebude chtít spolíhat na PIR, ty 4W (~10Kč měsíčně) asi zkousnu ;)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #52 kdy: 28. 09. 2021, 17:07:27 »
Né, tam žádný baterky nejsou, prostě ta 12V větev která by tekla permanentně do zámku se bude přerušovat PIRkou, která tou stejnou větví bude napájená. Když bude 12V zdroj zapnutej, tak budou dveře otvírat samy, a když ho vypneš, tak zůstanou zamčený.

Například tohle https://www.toplux.cz/led-ovladace/06801/ zapojeno takhle

Kód: [Vybrat]
Zdroj 12V ────┬───────────────────────────┐
              │ ┌───────────────────────┐ │
              └─┤ Vin               Vsw ├─┘
                │       PIR čidlo       │
              ┌─┤ GND              Vout ├─┐
              │ └───────────────────────┘ │
              │                     ┌─────┴─────┐
              │                     │   Zámek   │
              │                     └─────┬─────┘
              ┴                           ┴

Edit: ale záložní cestu ze dvorka domů 100% měj, protože všechno může selhat, třeba ten 12V zdroj :D
« Poslední změna: 28. 09. 2021, 17:09:57 od Křišťan Surname »

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #53 kdy: 28. 09. 2021, 21:45:20 »
Né, tam žádný baterky nejsou, prostě ta 12V větev která by tekla permanentně do zámku se bude přerušovat PIRkou,
Jasný, ale já bych musel použít bezdrátovou, protože do toho místa před dveřma by se mi dráty špatně tahaly, mám to tam takový složitý :)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #54 kdy: 28. 09. 2021, 22:03:11 »
Jestliže není problém 4 W trvale do zámku, tak tam nějaký dráty už vedou, ne? A tím pádem je můžeš přerušit tím čidlem, ono to může být klidně v zárubni nebo kdekoliv jinde. A v podstatě to ani nemusí být bezkontaktní čidlo, stejně dobře poslouží např. zvonkový tlačítko s doběhovým časovačem :-)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #55 kdy: 28. 09. 2021, 22:05:54 »
Jestliže není problém 4 W trvale do zámku, tak tam nějaký dráty už vedou, ne?
To je jedno, to neřešme, to asi nikoho nezajímá, jestli mám dráty před dveřima nebo ne :) Každopádně nápad zajímavej a kdykoli se dá do toho řešení přidat...

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #56 kdy: 29. 09. 2021, 03:43:39 »
Ty jsi elektrikář a máš padesátku?
Pořád mám takový pocit, že chytrá domácnost je spíše ovládání spotřebičů a rozhraní mezi spínáním a nějakou událostí.
Řešíš tu kde budeš mít server, kamery, televizi a podobné nesmysly.

Přičemž to je hlavně vytápění, větrání, svícení a ev. audio.
Už méně bych do toho vkládat, nebo označil, bezpečnostní prvky jako EZS a CCTV.

Já si myslím, že to nedáš. Prostě jestli jsi zatím, jako elektrikář, nerealizoval podobné zakázky jinde, dle nějaké typové dokumentace nebo projektu, tak vymyslíš slátaninu a totální chaos.

Mimo jiné, viděl jsem před asi 5 lety ucelený systém který komunikuje pomocí silových elektrických kabelů, Žádné ovládací kabely, žádné wifi.

Osobně bych spíš čekal od takové novostavby, že bude ochráněna proti přepětí a bude vybavena, nejen hromosvodem, ale hlavně svodiči přepětí typu 1,2 a 3.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #57 kdy: 29. 09. 2021, 10:15:57 »
Moje skusenosti: kompletna rekonstrukcia bytu 3+1

Moje zakladne poziadavky boli, aby system bol jednoduchy, v pripade poruchy bola moznost override, komponenty musia byt dlhodobo dostupne a vymenitelne / zamenitelne.

Hardware

Do kazdeho vypinaca ide FTP Cat5e. Vypinace su Schneider Unica, z ktorych som vybral pruzinku (aretaciu) a implantoval do inch dva mikrospinace - poloha hore a dole. Vsetky kable z vypinacov su zvedene do centralneho rozvadzaca.

Vsetky lampy maju individualny rozvod priamo z rozvadzaca, pouzite su 3, 4 a 5 vodicove CYKY kable (aby bolo mozne zasvietit polovicu lustru). 3 lampy na chodbe su natiahnute jednym kablom, kazda je zapojena na iny fazovy vodic. Vsetky kable su v rozvadzaci zapojene do relatok. Zasuvky momentalne nie su ovladane, ale niektore okruhy boli natiahnute individualne aby to bolo mozne doplnit.

V rozvadzaci je raspberry ako hlavny kontroler (v prevedeni na DIN listu od UniPi), Arduino MEGA ako I/O expansion (sem su privedene vsetky vstupy z vypinacov a vsetky relatka), dva relay boardy.

V racku ktory je v inej casti bytu je este jedno Raspberry ktore ma za ulohu nekriticke veci - robi branu pre zigbee, par vypinacov sa doplnilo bezdratovych z IKEA Tradfri.

Datova siet je zvedena do racku, vsetko tienene Cat5e, Cat6 je overkill. Do kazdej miestnosti jedna alebo dve dvojzasuvky.

Software

Na raspberry bezi vlastny ovladaci SW pisany v Jave, poskytuje automatizaciu a webove rozhranie. Kto nechce programovat, odporucam Home Assistant a/alebo NodeRED kde si clovek vie vsetko vyklikat.

Automatizacia/prisposobenie
Hlavnou vyhodou je moznost prisposobit si funkcie vypinacov podla potreby. Postupne sme pridavali funkcie - moznost zo spalne zapnut orientacne svetlo na chodbe, moznost zhasnut vsetko pri odchode, automaticke rozsvietenie po prichode domov vecer, bezdratovy vypinac na svetlo do kupelne aby ho dociahli deti, ...

Skusenosti
Po viac ako 3 rokoch hodnotim ako vynikajuce. Ziadne zavazne problemy sa nevyskytli. Manzelka aj deti s tym funguju vpohode. Trochu som sa bal toho, ze system je centralizovany a teda ma single point of failure, ale za to je jednoduchy. Vypinace su len mechanicke, ovladanie je cez relatka. V najhorsom pripade zapojim vypinac priamo na relatko a bude sa svietit dalej. Treba mat zalohu SD karty, raspberry a arduino ma clovek v sufliku alebo ho vie rychlo kupit.

Jedine co by som spravil inak je pouzil 5 vodicove CYKY na vsetky lampy. Tam kde boli len 3 vodice sa zistilo ze mat dalsi nezavisly vodic by sa hodilo. No vyriesil som to IKEA Tradfri ziarovkami - ON/OFF celej lampy je normalne cez relatko, stmievanie a individualne zapinanie ziaroviek je cez zigbee.

A pripravil data+napajanie na projektor v obyvacke.

Uvazujeme nad domom a vtom pripade pojdem do toho rovnakym stylom - hlupe koncove body (mechanicke vypinace, nizkonapatove rozvody) a chytry rozvadzac (v dome asi viac - pre kazde poschodie).

Z decentralizovanych systemov by daval zmysel asi jedine KNX, ale tam su vsetky inputy a aktuatory strasne drahe.
Ostatne systemy su bezdratove, uzavrete a nemam k nim doveru (zigbee, zwave, ABB). Naviac moznosti automatizacie su znacne obmedzene pri priamej komunikacii vstupneho a vystupneho clenu, vacsinou su mozne len nejake skupinove ovladania. Ideal by bol centralizovany kontroler + fallback napriamo ak kontroler neodpoveda.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #58 kdy: 29. 09. 2021, 11:04:13 »
Citace
Ostatne systemy su bezdratove, uzavrete a nemam k nim doveru (zigbee, zwave, ABB).

Zigbee je standard podobně jako Bluetooth nebo WiFI. HW je možná uzavřený, ale protokol ne.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #59 kdy: 29. 09. 2021, 12:30:24 »
Zigbee

Ano, standard je otvoreny, to je velke plus. Kompletne riesenia postavene na nom uz nie, aj ked integracia je jednoduchsia.

Ale je to bezdrat co samo o sebe pokladam za nevyhodu pre zakladnu elektroinstalaciu.
Na nejake doplnkove funkcie je to vpohode a z uvedenych protokolov asi najlepsie.
Tiez to pouzivam na menej dolezite veci (IKEA Tradfri).