Jinak ohledně zmíněného ProBook 430 G7 9HR42EA#BCM bych měl doplnit, že 256 GB disku mi přijde málo, koukám spíš po 512 GB
Chtěl jsi doslova levnější notebook. Jak si můžeš všimnout, mají tam na výběr i dražší konfiguraci s i7, 512 GB a 16 GB.
Jo souhlas.
Bejvaly doby, kdy 15" noťas s i3-class CPU měl 2.5" disk, který se dal nahradit SSD podle vlastního výběru, GbEth a dva SODIMM sloty - a s točivým diskem se to dalo pořídit okolo 12 kKč. Osobně flashky moc nemusím, vídám je umírat citelně dřív než točivé disky. Kromě toho ty kapacity - děcku jsem asi před 6 lety koupil cosi levného, kde byl 750GB točivý disk. Ten disk dodnes funguje a vlastně stačí. Flashky vycházejí při stejné kapacitě dráž... a dneska mám se vejít s Windowsama a svými daty do 256 GB TLC/QLC NAND Flash? Uff.
Tohle není samozřejmě nic proti Jendovi, naopak oceňuji Vaše přesné postřehy.
i7 už mi zavání snob endem. Kromě toho ten horní konec je žravý. Kromě toho čerstvá Intelova produkce, kde TDP je údaj povážlivě marketingový... Dovedu si představit, že to bude vybíravé na "zbylou životní sílu" baterky (tvrdost).
Tuhle jsem byl při tom, když kolegové kompletovali nějaké průmyslové panelové PC (jako LCD monitor s počítačem uvnitř). Nový model. Bývají v tom "notebookové platformy" = buď ATOM (ten tomuhle formátu sluší nejlíp, s ohledem na teplo) nebo i něco plnotučného s nízkým TDP ("U" řady). Tzn. na montážním stole byl nevelký počítač o rozměrech a s pasivním stylem chlazení, který se běžně napájí 60W adaptérem, což je s velkou rezervou (reálně by to mělo žrát tak do 25 W včetně displeje). Tady byl napájený z centrálního rozvodu 24V, v individuální přívodní šňůře co je poslední asi metr po stole naše obvyklá 3A tavná pojistka. Takže to kluci poskládali, šup s tím na stojánek, nastartovali, všecko v pořádku, takže spustit zátěžový test, Enter a ... TMA.
Co to?
Aha, 3A pojistka se přetavila.
?? Zkusíme novou.
Pojistka vyměněna, stroj startuje, uff.
Nastartoval grafický desktop, zátěžový test, Enter a znovu: TMA. Jenom z nožové pojistky obláček kouře.
5A pojistka už to udržela.
Uvnitř nějaký moderní Učkový Intel 10.generace.
...
na 440 se mrknu, díky za tip.
@AS: já naopak pozoruju firmy, které během pár let úplně přestaly používat desktopy a jedou jenom na noťasech. Desktop v bedně často nepotkám. I v domácnostech vidím nejčastěji noťas, přestože obvykle sedí na svém jednom stálém místě. A pokud ten noťas slouží práci, tak je jedna konkrétní aplikace, kde wifi může dost bolet. Tlustí databázoví klienti, provozovaní na lokále - účetnictví apod. Jednotlivá transakce dotaz-odpověď je samozřejmě nezajímavá, a člověk nepozná, jestli trvala milisekundu nebo 50 ms. Ale vídám tlusté DB klienty, kde otevření DB formuláře znamená natahat číselníky třeba z dvaceti tabulek nebo náhledů, a některé nejdou jedním dotazem - některé tabulky potřebují při otevření každá několik (až desítek) "kurzorových" operací = každá z nich představuje dotaz/odpověď. Toto je na gigovém ethernetu ještě snesitelné, ale na wifině už ne (bez ohledu na legrace s pokrytím, časem praskajícími koaxy k anténám ve víku noťasu apod.). Řekněme že interně optimalizovat toho klienta nelze. Jako workaround lze použít provoz DB klienta na terminálovém serveru, možná i pohromadě s SQL na jednom stroji (tomu se osobně bráním s ohledem na bezpečnost a další ohledy). A z těch noťasů na to lézt přes vzdálenou plochu. Což znamená určité nepohodlí: integrace s lokálním desktopem není zrovna bezešvá, lidi mají sklon na té vzdálené ploše "bydlet" se vším všudy (browsovat, mít tam maily apod.) co je opět pruda z jiných důvodů, zavřít to do "remote app" se taky nedá, protože ta věc třeba potřebuje spouštět "sourozenecké aplikace" apod. Kromě toho metalický ethernet se nevysype každé dva měsíce kvůli nějakému updatu, není v něm zdaleka tolik nekompatibilit mezi APčkem vendora A a klientem vendora B apod.
V domácím prostředí si děcka taky všimly, že když si připojí kabel, jedou některé downloady znatelně rychleji.
Prostě nativní Ethernet má své podstatné praktické výhody.
Externí adaptér na USB3 je pičuráda navíc, která bude navždycky překážet na stole, zabere USB port (těch bejvá spíš málo), budu ji muset pokaždé připojovat, (nepatrně) prodlouží přenosové latence, pod windowsama USBčkový hotplug trvá někdy déle než reakce na připojení Ethernetu atd. Mám pocit, že se na mně někdo zase snaží ušetřit na věci, která je užitečná a bejvala samozřejmá.
@PanVP díky za postřehy :-) Dva sloty ale single channel... tuším jsem si toho všiml na některých průmyslových motherboardech. Že si někdo takhle šetří náklady v noťasech... ach jo.
Ad "telefony s velkou obrazovkou, které zbytek dne jen překáží" :-D dojal jste mě k slzám, jsem anti-matlafon konzerva, ale to sem asi nepatří a jsem ve výrazné menšině. Děcka používají velký telefon i jindy během dne, popravdě je trochu problém je od něj odlepit...
Vadí mi, jak to co dřív byla cenová kategorie "noťasu použitelného k práci, který stojí za to opravit", dnes znamená "ošizený šunt, který mě má především prudit svými svévolnými nedostatky, abych sáhl rovnou po něčem o půlku dražším, když jsem schopen si to vyhodnotit předem". V této souvislosti nevím, proč mě Lenovo a Acer tlačí ke konkurenční značce. Asi stárnu.