Televize na monitoring

M_D

  • ****
  • 318
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televize na monitoring
« Odpověď #30 kdy: 26. 08. 2021, 12:03:58 »
premekv: Monitor plus IPTV/OTT settopbox je totiž bod, který je jeden nejasný. Česká televize tvrdí, že i v tomto případě se má platit, že to chápe jake vysílání po kabelovce. Ministerstvo (jako autor zákona) tvrdí, že nikoliv. Platit by se muselo, pokud by ten settopbox měl v sobě tuner pro pozemák/sat/kabelovku po coaxu.
Že se čeká na první soud, ať to rozhodne. :-)


Re:Televize na monitoring
« Odpověď #31 kdy: 26. 08. 2021, 14:19:50 »
premekv: Monitor plus IPTV/OTT settopbox je totiž bod, který je jeden nejasný. Česká televize tvrdí, že i v tomto případě se má platit, že to chápe jake vysílání po kabelovce.

Tak tady by se dalo zavrtávat hlouběji a řešit jestli jde už o úzce specializované zařízení určené pro příjem TV (od poskytovatele IPTV) nebo "generický TV box" s androidem, kde IPTV je jen jedna z aplikací. Pokud výklad připustí i to druhé, tak by poplatky pak platili opravdu všichni, protože snad každý má nějaké zařízení schopné příjímat TV po internetu. Předpokládám, že ČT "vadí" ten IPTV box a považuje to za kabelovku, ale když se jim to nevleze do definice v zákoně..

proste na chudy lid musi byt prisnost, aby nezvlcel. at to stoji, co to stoji.

Jo, vykázat přísnost na chudý lid, to je doména exekutorů, kteří na tomhle paskvilním principu výběru poplatků skutečně vydělají. Ze  zapomenuté stovky před pár lety jsou (deseti)tisíce ups..


Pokdu je to tak super a mate pro to vyuziti, ok, tak na to prispivejte.

Můžeme vytvořit (možná falešné) dilema a otázku, jestli stát potřebuje veřejnoprávní média. Pokud ano, tak ať je spolufinancuje z daní (tj skládají se všichni).  Já mám skoro názor, že (ČR) nepotřebuje. To nic nemění na mém předchozím názoru (čistě subjektivním) že ČT je jediná televize co se týká zpravodajství/publicistiky, na kterou se občas dá koukat.

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #32 kdy: 26. 08. 2021, 14:23:33 »
Já mylím že je hlavně potřeba pořešit jestli to máte jen někde v bytě nebo v té firmě. Do bytu vám nemá kdo přijít to kontrolovat - kvůli tomu vám fakt nepřijde do bytu komando vyrazit dveře....
Hlavně v současné době ikdyby vás přes okno sledovali sousedi a chtěli vás napráskat že neplatíte (kteří ale vůbec nemusí vědět že neplatíte), tak ani oni nemůžou vědět že to není TV ale třeba jen obrazovka monitoru s youtube. Chápu že v roce 1995 asi bylo velmi jendoduché pohledem do okna zjistit jestli máte nebo nemáte TV...ale dneska?

K tomu bordelu: mě hlavně sere že ta ČT má nějakých XY programů a plýtvají prachy na kraviny. Kdyby to byl jeden zpravodajský program (ČT24) a nic dalšího, tak bych s tím snad ani neměl problém. Takhle ale odemě neuvidí ani kačku. TV mám taky jen jako přehrávač filmů s rPi+kodi. Opravdu nebudu platit už z principu jen kvůli tomu že mám monitor co se jmenuje TV (ikdyby to měla být desetikačka ročně)
« Poslední změna: 26. 08. 2021, 14:25:14 od czAtlantis »

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #33 kdy: 26. 08. 2021, 14:32:04 »
Já mylím že je hlavně potřeba pořešit jestli to máte jen někde v bytě nebo v té firmě. Do bytu vám nemá kdo přijít to kontrolovat - kvůli tomu vám fakt nepřijde do bytu komando vyrazit dveře....
...

... Takhle ale odemě neuvidí ani kačku. TV mám taky jen jako přehrávač filmů s rPi+kodi. Opravdu nebudu platit už z principu jen kvůli tomu že mám monitor co se jmenuje TV (ikdyby to měla být desetikačka ročně)

No o kontrolu mě nejde, to věřím, že by nepřijde. Ale kdyby to šlo v souladu se zákonem, tak bych se nezlobil.

To že to je vyděračský zákon se tu cschodli snad skoro všichni.

Myslel jsem, že tu bude někdo tušit. Protože dle mé zkušenosti jsou velké monitory nad hlavamy pro zobrazovaní monitoringu běžné.
A pokud se nepletu, tak pokud se nejedná o domácnost, tak se platí za každé zařízení.
A pak to teprve začíná bejt echt svinstvo.

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #34 kdy: 26. 08. 2021, 15:05:38 »
(2) Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen "televizní přijímač"). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

No ale jen potvrzuješ to, co jsem napsal a nemohu za to, že nerozumíš zákonu...

IF (zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen "televizní přijímač"))
THEN
Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

Takže, dokud v tom je TUNER = (prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů) tak za to musíš cálovat, i když to použiješ jako zobrazovací panel = (Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.)

Budu doufat, že jsem ti to napsal dostatečně srozumitelně.

Po odborné deaktivaci tuneru a zaslepení vstupů se už nejedná o televizní přijímač.

Dal jsem si tu práci, protože evidentně neumíš používat Google a tady to máš vysvětlené.
https://www.idnes.cz/technet/audio-foto-video/koncesionarske-poplatky-televize.A180424_081800_tec_video_nyv

Po deaktivaci tuneru, na což MUSÍŠ MÍT DOKLADY, se jedná o co? No přeci o monitor!
Plácáš naprostý kraviny, protože ani jakýkoliv zásah někde v servisu (vyjmutí tuneru) nedělá z produktu "televizor" produkt "monitor". Jednou je výrobek nějak označen výrobcem a to rozhoduje, nikoliv tvoje fantasmagorický představy. Takže jediné, s čím lze souhlasit je, abys mlčel a nevyjadřoval se k něčemu, čemu absolutně nerozumíš :P


Re:Televize na monitoring
« Odpověď #35 kdy: 26. 08. 2021, 15:15:21 »
Vzpomněl jsem si na Vietnamce u nás ve večerce, co měl u vchodu televizi (evidentně běžnou LCD televizi) s obrazem z kamery a na ní nalepené nějaké sáhodlouhé povídání o tom, že "to není zařízení ve smyslu.... pro příjem..." myslejíc, že ho to zachrání. Už nemá (buď mu to někdo vysvětlil nebo nevím). Stejně ale nebudu jmenovat/upřesňovat, protože tam chodím kupovat rohlíky a myslím si, že dělá užitečnou práci (narozdíl od řady těch státních pijavic).

Kolik takových polemik jako je tady by se dalo odpustit, kdyby byl prostě příspěvek per capita nebo nebyl žádný (a holt bychom to přežili bez ČT). Tohle je opravdu fraška.

M_D

  • ****
  • 318
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televize na monitoring
« Odpověď #36 kdy: 26. 08. 2021, 15:21:45 »
premekv: Monitor plus IPTV/OTT settopbox je totiž bod, který je jeden nejasný. Česká televize tvrdí, že i v tomto případě se má platit, že to chápe jake vysílání po kabelovce.

Tak tady by se dalo zavrtávat hlouběji a řešit jestli jde už o úzce specializované zařízení určené pro příjem TV (od poskytovatele IPTV) nebo "generický TV box" s androidem, kde IPTV je jen jedna z aplikací. Pokud výklad připustí i to druhé, tak by poplatky pak platili opravdu všichni, protože snad každý má nějaké zařízení schopné příjímat TV po internetu. Předpokládám, že ČT "vadí" ten IPTV box a považuje to za kabelovku, ale když se jim to nevleze do definice v zákoně..

Špatný pohled technoida na detail, že je něco nějaká HW krabička nebo jen apka. :-)
Je to celé o tom, zda IPTV nebo OTT spadá pod definici "vysílání šířené prostřednictvím kabelových systémů". Pokud soud dospěje k tomu, že ano, tak už je pak fuk, zda na to čučíš pomocí apky nebo spešl krabičky.
Situace je dokonce horší - pokud bys bral nyní to IPTV od operátora, který se dobrovolně přihlásil jako kabelový operátor, tak pokud budeš koukat na jeho IPTV/OTT, tak už máš povinnost na poplatky teď. Pokud bereš od operátora, který toto nemá, tak jsi v tom - čekáme na první soud. Aktuálně stále není právní páka na to, aby do toho IPTV operátor povinně vlezl, takže řada jich na RRTV kašle a nikam se nehlásí (kdo je čistý IPTV, pokud je někdo i SAT a/nebo klasický coax kabelovka, tak je stejně už podchycen a registrován jako kabelovka s celou tou tíží, co  na něj padá). :-(
Samozřejmě je možné, že než se to rozsekne, tak se už zákon upraví tak, že padne i vysílání přes Internet pod vysílání České televize ze zákona a bude to  (ČT/ČRo by jistě rádi, ministerstvo kultůry vypadá zatím váhavě)....

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #37 kdy: 26. 08. 2021, 15:41:54 »
Špatný pohled technoida na detail, že je něco nějaká HW krabička nebo jen apka. :-)
Je to celé o tom, zda IPTV nebo OTT spadá pod definici "vysílání šířené prostřednictvím kabelových systémů". Pokud soud dospěje k tomu, že ano, tak už je pak fuk, zda na to čučíš pomocí apky nebo spešl krabičky.

Tak pořád vidím rozdíl mezi zařízením přímo určeným k příjmu (IP)TV a v podstatě generickým počítačem. Možná ne (nejsem zběhlý v legislativě) a pokud máte pravdu a obecně přenos televize po IP spadá do té definice v zákoně tak potom nějaké takové zařízení, které je "technicky způsobilé k takovému příjmu" mám já (třeba zrovna teď v kapse i na stole), Vy, snad všichni... A všichni bychom měli platit. Ale chápu, tématem fóra není polemika nad tím, jestli je zákon špatný (je).

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #38 kdy: 26. 08. 2021, 15:47:10 »
A všichni bychom měli platit.

A jako důsledek právnické osoby z každého jednotlivého počítače, mobilu... To už by si snad nedovolili. ("Poslední věta spolujezdce. Tam nevjede, v klidu.")

M_D

  • ****
  • 318
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Televize na monitoring
« Odpověď #39 kdy: 26. 08. 2021, 15:54:38 »
premekv: Zakon už 11 let jasně říká, že za mobilní telefon se TV/rádio poplatke neplatí ani v případě, kdy obsahuje v sobě TV tuner nebo rádio. Ale musí jít o součást zabudovanou z výroby. Pokud k mobilu připojím externí tuner (třeba přes USB), tak již se na něj poplatek vztahuje.

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #40 kdy: 26. 08. 2021, 16:12:51 »
premekv: Zakon už 11 let jasně říká, že za mobilní telefon se TV/rádio poplatke neplatí ani v případě, kdy obsahuje v sobě TV tuner nebo rádio. Ale musí jít o součást zabudovanou z výroby. Pokud k mobilu připojím externí tuner (třeba přes USB), tak již se na něj poplatek vztahuje.

Máte pravdu, nečetl jsem to. Osvobozeny
 §2 4e)  "rozhlasové nebo televizní přijímače, které jsou neoddělitelnou součástí koncových mobilních telekomunikačních zařízení"

Nebudu se raději pouštět na tenký led a diskutovat, jestli je "zařízení způsobilé příjmu" když nainstaluju aplikaci a nezpůsobilé, když nenainstaluju (a budu ten box používat čistě pro youtube a netflix např.). Nebo jen stačí ten potenciál, že bych mohl nainstalovat, kdybych chtěl :) a už to tam spadne. Nejsem právník, jsem sw vývojář a tohle jde úplně mimo moji bublinu resp. "právničtina" funguje často úplně jinak než bych si odvodil. Proto mám k tomu přístup, že zákony by měly být co nejjednodušší (jako 17 paragrafů zákona o blbém výběru poplatku za televizi plus ještě referencované zákony??  Platí všichni a nebo nikdo. :) Také nemám zákon na to, že posílám separé "pajdu" národní galerii nebo "tři pětky" místnímu muzeu Ale kdo jsem já, abych dělal ramena na politky/právníky :)).

PanVP

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #41 kdy: 26. 08. 2021, 16:26:37 »
A pokud se nepletu, tak pokud se nejedná o domácnost, tak se platí za každé zařízení.
A pak to teprve začíná bejt echt svinstvo.

To se pleteš  ;D ...řádově o tisíce korun  8)
Protože za každou jednu televizi/rádio ve firmě musíš platit jednak koncesionářský poplatek ... ale hlavně velice TUČNÉ autorské odměny.

https://www.pruvodcepodnikanim.cz/clanek/zjistete-kdy-platit-autorske-poplatky-sdruzeni-osa/

Tady začíná ten pořádný Klondike.

Tady máš nacenění za JEDNU TELKU ROČNĚ: 5 441,60 Kč
Jestli nevěříš, jdi na nááááááádherný eshop osa.cz, mají tam krásný košíček a na rok si to naklikej.
1x TV jinak tam dej všude 0

....takže, PanVP (já) ti dobře radí z toho vyjebat ten tuner...

EDIT: PS: Zaplatíš jedno a oni si údaje o tobě už předají. Takže ti pak přijde pokuta...
« Poslední změna: 26. 08. 2021, 16:32:14 od PanVP »

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #42 kdy: 26. 08. 2021, 16:45:42 »
....takže, PanVP (já) ti dobře radí z toho vyjebat ten tuner...

Hele, ale ten zákon píše něco:

Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého .... (dále jen "televizní přijímač"). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

Tady jakože laicky nevidím rozdíl mezi tím Vietnamcem ve večerce co si dá na TV coby monitor kamery cedulku "že tohle není televizní zařízení a je to jen pro ty kamery" a někoho, kdo z toho "vyjebe tuner"  a prohlásí (a má na to glejt) že to není televizní zařízení. Ale já zákony moc číst neumím/nechápu.

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #43 kdy: 26. 08. 2021, 20:28:34 »

Tady jakože laicky nevidím rozdíl mezi tím Vietnamcem ve večerce co si dá na TV coby monitor kamery cedulku "že tohle není televizní zařízení a je to jen pro ty kamery" a někoho, kdo z toho "vyjebe tuner"  a prohlásí (a má na to glejt) že to není televizní zařízení. Ale já zákony moc číst neumím/nechápu.
No a co když mi prostě někdo prodá bývalou TV bez tuneru označenou jako monitor? V které fázi to jako přestane být TV? Přecejenom z technickýho hlediska když zmizí tuner tak se z toho stává jen monitor a hotovo. To že to kdysi byla TV je už jedno. Jestli by spíš nestačilo z toho odlepit jen štítek s modelem a nalepit na to "LCD computer monitor screen, model number (vymyšleno: GHX 45685), manufacturer: (vymyšleno: SunGood Industries, Guanzou, South road 44, China". Já nemám jako komu dokazovat že tohle není TV. Oni mi musí kdyžtak dokázat že to TV je. A TV to není když to nemá tuner

PanVP

Re:Televize na monitoring
« Odpověď #44 kdy: 26. 08. 2021, 23:55:59 »
No a co když mi prostě někdo prodá bývalou TV bez tuneru označenou jako monitor?

Třeba takhle?

Televizi prodat a koupit zpět jako zobrazovací panel s HDMI vstupem a zaslepenými vstupy na anténu.

Já to fakt napsal komplet hoši  ;)

A televize to přestane být po deaktivaci tuneru. Ten často nelze odebrat, protože je součástí IO. Tačí deaktivovat a odstranit vstupy.

Doplnění: Panely jsou stejně telky, jen je tam deaktivovaný tuner a jsou zaslepené vstupy. Deaktivace je ve firmware a vstupy jsou překryté plastem - alespoň u některých.
« Poslední změna: 27. 08. 2021, 00:02:14 od PanVP »