SSD nebo Wifi v M.2 slotu

SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« kdy: 20. 09. 2021, 20:34:07 »
Čau,
mám Dell Optiplex 3020 Micro a objevil jsem uvnitř kromě SATA slotu na 2,5" disk ještě M.2 slot. Podle uživatelského manuálu na straně 31 jde o wifi slot. Máte někdo zkušenost, jestli schroustne i ssd disk, např. tento? Zkoušel jsem tam M.2 disk (ADATA) co mám doma, ale ten úzký pás vkládaný do slotu nebyl dostatečně úzký, asi o milimetr se nevlezl. Jinak ano, vím, že je delší, jen jsem zkoušel, zda-li se vleze do slotu. Navíc slot na desce má pouze 3 vodiče, kdežto disk, můj i potenciální nový, má 5 vodičů, takže to asi nepůjde, ale třeba existuje nějaký ohejbák. Díky.


alex6bbc

  • *****
  • 1 428
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #1 kdy: 20. 09. 2021, 21:13:45 »
Is it possible to replace M2 Wifi with ssd?

>>No. The M.2 slot has different "keys" which is like a little notch in the card that fits into the slot. M.2 WiFi cards are keyed type "E", while storage M.2 will be keyed type B, M, or B+M. They are not interchangeable.

nelze, wifi karticky maji klic typu E, ssd disky maji klic typu B, M podle nvme, ssd.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #2 kdy: 20. 09. 2021, 21:25:53 »
1) Todle ale není E key. Podle všeho je to A key :-)
https://pinoutguide.com/HD/M.2_NGFF_connector_pinout.shtml

2) Nicméně do A i E-keye zapojit M-Key PCIE device by mělo jít zapojit přes redukci
https://www.aliexpress.com/item/4000084724207.html
A naopak i A-key má vyvedený PCI-E. Takže teoreticky by mělo jít udělat i opačnou redukci.
Ale jestli ji někdo dělá....? A taky, jestli je v tomdle konektoru zapojená (může mít zapojený jen USB).

3) Jako perlička na závěr, ten disk má mixed M+B, nicméně vyžaduje právě ten B-Key se SATOU.Takže i kdybys sehnal redukci a ta PCI-E zapojená byla, tak Ti tam tendle disk nepojede(nicméně možná bys mohl sehnat další redukci, defakto SATA řadič do M-2 slotu, a nastohovat to,aby bylo obskurnosti učiněno zadost :-)
« Poslední změna: 20. 09. 2021, 21:28:02 od Logik »

alex6bbc

  • *****
  • 1 428
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #3 kdy: 20. 09. 2021, 21:32:09 »
1) Todle ale není E key. Podle všeho je to A key :-)
https://pinoutguide.com/HD/M.2_NGFF_connector_pinout.shtml

2) Nicméně do A i E-keye zapojit M-Key PCIE device by mělo jít zapojit přes redukci
https://www.aliexpress.com/item/4000084724207.html
A naopak i A-key má vyvedený PCI-E. Takže teoreticky by mělo jít udělat i opačnou redukci.
Ale jestli ji někdo dělá....? A taky, jestli je v tomdle konektoru zapojená (může mít zapojený jen USB).

3) Jako perlička na závěr, ten disk má mixed M+B, nicméně vyžaduje právě ten B-Key se SATOU.Takže i kdybys sehnal redukci a ta PCI-E zapojená byla, tak Ti tam tendle disk nepojede(nicméně možná bys mohl sehnat další redukci, defakto SATA řadič do M-2 slotu, a nastohovat to,aby bylo obskurnosti učiněno zadost :-)

takze otazka zni jak se M.2 mapuje na PCIe, podle toho lze rict, co by tam mohlo fungovat.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #4 kdy: 20. 09. 2021, 21:40:32 »
No, A - key má vyhrazený piny pro PCI-Ex2.
https://pinoutguide.com/HD/M.2_NGFF_connector_pinout.shtml

Ale je otázka, jestli "jsou zapojený" - není výjimkou, že výrobce použije "univerzální slot", ale zapojí jen to, co potřebuje. Změřit to asi normální člověk nedá, tak leda vysledovat, jestli k danejm pinům (viz pinout) směřujou dráhy.


Pokud jsou zapojený, tak by mělo todle:
https://www.aliexpress.com/item/1005003022966607.htmlpomoci.

Otázka je, jestli se dá "totéž" sehnat za nějakou rozumnou cenu (výrobní cena by měla bejt tak dolar, ale asi to moc ) - to už nechám na dohledání tazateli.. No a samozřejmě pak to chce PCIE SSD, ne SATA - tedy M-key.
« Poslední změna: 20. 09. 2021, 21:44:51 od Logik »


Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #5 kdy: 20. 09. 2021, 23:50:42 »
Dell sice tvrdí že to je jen na wifi, https://www.dell.com/support/kbdoc/cs-cz/000144170/jak-poznat-rozd%C3%ADly-mezi-kartami-m-2 ale otázka zní zda neexistuje redukce PCIe E key na něco použitelného, biď by to byla jen mSATA

PanVP

Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #6 kdy: 21. 09. 2021, 04:19:06 »
biď by to byla

A svoje argumenty podpoř hrubkou... :o

Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #7 kdy: 21. 09. 2021, 12:38:10 »
biď by to byla

A svoje argumenty podpoř hrubkou... :o

Jasně moje chyba, ale čím užitečným si přispěl do diskuze ty?

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #8 kdy: 21. 09. 2021, 13:12:00 »
LivingLegend:
není to E-key, ale A-key. A odkaz na redukci A-Key na PCIe již v diskusi zazněl.Tak s nediv, že když si nepřečteš co odpovídali lidé dřív, píšeš do diskuse blbiny a ještě strašnou češtinou, tak že sklidíš nelichotivou reakci.


RDa

  • *****
  • 2 461
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #9 kdy: 21. 09. 2021, 13:33:09 »
Prodej tu 3020 a kup si novejsi model - napr. 3060/3070 ma normalne M2 NVMe slot, ale v pcie rezimu to je nejak osekany, protoze je tam lowend H-series chipset. Myslim ze az 7xxx rada ma plnohodnotny port.

S 3020 je nejlepsi co muzes udelat - ze tam poridis 2TB+ ssd, vse ostatni je bleh reseni.

Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #10 kdy: 21. 09. 2021, 16:51:16 »
LivingLegend:
není to E-key, ale A-key. A odkaz na redukci A-Key na PCIe již v diskusi zazněl.Tak s nediv, že když si nepřečteš co odpovídali lidé dřív, píšeš do diskuse blbiny a ještě strašnou češtinou, tak že sklidíš nelichotivou reakci.

Hmm co přestat brečet nad češtinou a rozkliknout si to?

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #11 kdy: 21. 09. 2021, 17:26:09 »
Ach jo.Zkus si znova přečíst, co jsi napsal:
Citace
ale otázka zní zda neexistuje redukce PCIe E key na něco použitelného, biď by to byla jen mSATA
a zamyslet se, jestli není na místě omluva místo arogance. Tím se omlouvám ale na toto téma končím - chtěl jsem Ti pomoci zpětnou vazbou, ale jestli o ni nemáš zájem, tak to už je Tvá věc.





Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #12 kdy: 21. 09. 2021, 21:42:45 »
Prodej tu 3020 a kup si novejsi model - napr. 3060/3070 ma normalne M2 NVMe slot, ale v pcie rezimu to je nejak osekany, protoze je tam lowend H-series chipset. Myslim ze az 7xxx rada ma plnohodnotny port.
S 3020 je nejlepsi co muzes udelat - ze tam poridis 2TB+ ssd, vse ostatni je bleh reseni.
Jj, takhle nějak to nejspíš dopadne, ještě uvidím. Mám to jen na hraní, poběží mi na tom Proxmox a nějaké virtuálky a chci vyzkoušet, co to snese a kolik to konzumuje elektřiny. Říkal jsem si, že druhý disk by se hodil, ale když vidím ty rovnáky na ohejbáky rovnáků bez potenciálně dobrého výsledku, tak to za to až tolik nestojí, ale pořád mně láká si to vyzkoušet. Uvidím. Pokud najdu levný adaptér a přijdu k nějakému levnému disku, tak to asi zkusím. Zatím díky moc všem za věcné příspěvky.

Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« Odpověď #13 kdy: 21. 09. 2021, 22:10:08 »
Teď mi na email poslal neznámý fanoušek, zdá se bez účtu na root.cz, odkaz na Adapter Card M.2 Ngff to Sata3 A-E Key to 2 Ports SATA. Díky za odkaz! Trošku se bojím, že se to tam nevleze, protože ten M.2 A key slot je pod sata diskem a díky micro velikostem tam nebude moc místa. Taky si myslím, že tam nebude napájení pro další SATA disk, ale to ještě ověřím. Díky.