Plat 40k pro "úplného juniora"

Plat 40k pro "úplného juniora"
« kdy: 05. 08. 2021, 08:26:49 »
Dejme tomu, že čerstvý absolvent některé fakulty informatiky v Čechách (např FIT VUT, tedy titul Ing.) hledá svou první fulltime práci v oblasti vývoje.

Absolvent samozřejmě umí daný prog. Jazyk (např. Java) na úrovni diplomové práce, vyvíjí v Linuxu, umí psát dokumentaci, má povědomí o testování a umí používat Git. Může poskytnout ukázky kódu.

Myslíte, že je s takovými znalostmi reálné říct si o nástupní plat 40 tisíc?

Bavíme se o normálním pracovním poměru (ne živ. List), v Brně nebo v Praze.

Pro rýpavé: Ano, není nic jednoduššího, než se podívat na inzeráty a tam svou odpověď vidím. Zajímaly by mě názory zdejších diskutujících.


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2021, 08:56:33 »
Říct si můžeš o jakýkoli plat, klidně 400 tísíc.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2021, 09:01:10 »
Říct si můžeš o jakýkoli plat, klidně 400 tísíc.

Myslím jako jestli by ten absolvent nevypadal, jako blázen, pokud by si o takový plat řekl. Potažmo jestli by takový plat nějaká firma schválila.

nula

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #3 kdy: 05. 08. 2021, 09:06:50 »
TLDR: Prumerny clovek: Praha urcite, Brno spis ano, ale je to nahrane.

Ono ale hodne zalezi na spouste veci. Na tom jaky ma clovek obecne rozhled po vyvojarskem svete. Jak rozumi databazim, nebo pripadne umi nejake frameworky, atd... A taky "Jazyk na urovni diplomove prace" muze znamenat skoro cokoli. Od totalniho mamlase, po pologenia. Zalezi o cem diplomka je.
Kdyz nabiram lidi, tak mi prijde velmi dulezity i dojem, jak ty lidi vyvoj zajima a bavi a jak premysli. Co si uz vyzkouseli. A treba nad cim premysleji. Kdyz jim zadam pri pohovoru nejaky problem, tak jsem radsi, kdyz neznaji zadne papirove "spravne" reseni, ale spis neco vymysli, i kdyz neoptimalne .. a jeste lepsi je, kdyz si to pak dokazou jeste sami shodit, proc to vlastne neni dobry. Taky mam rad, kdyz se dokazou rozpovidat co je treba na danem jazyku sere. A jak by to meli radsi. I kdyz to treba neni domyslene a daji se v jejich pohledu najit zasadni problemy - ale je z toho videt, ze proste maji zajem. Takovemu cloveku rad nabidnu i o dost vic, i kdyz nema pracovni zkusenosti.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #4 kdy: 05. 08. 2021, 09:10:52 »
TLDR: Prumerny clovek: Praha urcite, Brno spis ano, ale je to nahrane.

Ono ale hodne zalezi na spouste veci. Na tom jaky ma clovek obecne rozhled po vyvojarskem svete. Jak rozumi databazim, nebo pripadne umi nejake frameworky, atd... A taky "Jazyk na urovni diplomove prace" muze znamenat skoro cokoli. Od totalniho mamlase, po pologenia. Zalezi o cem diplomka je.
Kdyz nabiram lidi, tak mi prijde velmi dulezity i dojem, jak ty lidi vyvoj zajima a bavi a jak premysli. Co si uz vyzkouseli. A treba nad cim premysleji. Kdyz jim zadam pri pohovoru nejaky problem, tak jsem radsi, kdyz neznaji zadne papirove "spravne" reseni, ale spis neco vymysli, i kdyz neoptimalne .. a jeste lepsi je, kdyz si to pak dokazou jeste sami shodit, proc to vlastne neni dobry. Taky mam rad, kdyz se dokazou rozpovidat co je treba na danem jazyku sere. A jak by to meli radsi. I kdyz to treba neni domyslene a daji se v jejich pohledu najit zasadni problemy - ale je z toho videt, ze proste maji zajem. Takovemu cloveku rad nabidnu i o dost vic, i kdyz nema pracovni zkusenosti.


Děkuji, výborné postřehy. Zájem určitě hraje velkou roli.  :)


Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #5 kdy: 05. 08. 2021, 11:51:05 »
Tolik snad při dnešním nedostatku vývojářů dostane každý, kdo v daném jazyce dokáže samostatně napsat funkční "Hello World" aplikaci.
Znalost GITu a testování už je nadstandard.  ;D

Syu-

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #6 kdy: 05. 08. 2021, 12:39:09 »
Záleží od množstva skúseností, ktoré máš. Čo všetko si už programoval, aké problémy si riešil. Taktiež záleží na tom, aké máš znalosti ďalších vecí ako databázy, frameworky, testovanie, iné jazyky, úroveň AJ atď. Škola je plus, ale nerozhoduje. V Brne môže junior v pohode 40k dostať, ale musíš už mať niečo odprogramované (nemusí to byť nutne pracovná prax, stačia vlastné projekty).

Ja som v Brne ako junior dostal 40k na hpp a asi by sa dalo aj viac (v BA mi ponúkli 1800€), ale je pravda, že ja som už v tej dobe mal viac ako ročné pracovné skúsenosti s php vývojom + frameworky, DB, za sebou stáž s JS + tri roky (zatiaľ) nedokončeného štúdia na vš, kde som riešil všetko možné od C, C#, cez Javu až po VHDL.. takže nejaký solídny základ tam bol :)

Pre "úplného juniora", ktorý je max tak na úrovni školských projektov a nikdy nikde nepracoval, neviem... tam by som to skôr videl na 30 - 35k. Tých 40k by bolo skôr výnimkou (a určite strop), ale to by ten junior musel strašne zažiariť na pohovore asi.

anonacct

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #7 kdy: 05. 08. 2021, 18:55:14 »
Přece nestuduješ 5 let vysokou školu, abys dostal jen o trochu víc než pokladní v Lidlu. Moje první full-time práce hned po škole byla za cca 80k čistého, ale to už je víc než 10 let. Zpětně když se na to podívám, tak to bylo i tehdy málo :) Měl jsem ale nějaké projekty online a sehnat práci byla hračka.

Podíval bych se na práci v zahraničí, dostaneš víc a dokonce si tě budou i víc vážit :)

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #8 kdy: 05. 08. 2021, 21:33:32 »
Klidne si rekni o tech 40k. Hadam ze praxe pri skole nula jinak by ses tu neptal. Takze jedine co budes moct prodat je "me to programovani fakt bavi". Oni pokud budou mit zajem, tak ti uz neco nabidnou... a za rok si muzes rict treba o dvojnasobek nebo zmenit lokal. V tehle fazi je nejdulezitejsi nabrat zkusenosti a sebevedomi. A samozrejme jit hnedka po skole do zahranici je uplne TOP zalezitost. Jen teda nevim jestli to je dobra cesta pro uplne juniory.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #9 kdy: 05. 08. 2021, 21:52:00 »
Moje zkušenost je taková, že u dobrých firem peníze tolik nerozhodují, z většiny to jsou znalosti, a pak když to firmě nevyhovuje je zpravidla prostor pro vyjednávání.

Lépe řečeno, když pro firmu budeš znalostně a skillově dobrej, a řekneš si o 40k, tak ti zavolají a navrhnou třeba 30k, naopak když nebudeš znalostně dobrý, můžeš si klidně říct o minimální mzdu a firma tě nebude chtít.

Myslím, že 40k pro java juniora je absolutně ok, v Praze určitě.

Větší problém může být, jestli budou stačit tvoje znalosti na úrovni bakalářky, to je kam by moje pochybnosti mířili více.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #10 kdy: 05. 08. 2021, 23:53:47 »
V Praze je 40k brané jako minimum, ať už se jedná o kterýkoliv programovací jazyk.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #11 kdy: 06. 08. 2021, 00:06:46 »
Nastupni plat prodavacky v Lidlu je v Praze 31000

Hm, nechte mne premyslet, kolik ma kol prijimacich pohovoru, jestli musi umet anglicky a idealne i Nemecky a mit za sebou 2 roky praxe v 4 programovaiich jazycich...

V Praze je 40k brané jako minimum, ať už se jedná o kterýkoliv programovací jazyk.

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #12 kdy: 06. 08. 2021, 10:48:14 »
Nastupni plat prodavacky v Lidlu je v Praze 31000

Hm, nechte mne premyslet, kolik ma kol prijimacich pohovoru, jestli musi umet anglicky a idealne i Nemecky a mit za sebou 2 roky praxe v 4 programovaiich jazycich...

V Praze je 40k brané jako minimum, ať už se jedná o kterýkoliv programovací jazyk.

Nekoho kdo umi 2 cizi jazyky a ma 2 roky praxe v 4 programovaiich jazycich bych urcite nenazval uplnym juniorem :D

Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #13 kdy: 06. 08. 2021, 11:40:05 »
tak jednak hyperbola, jednak uz tu padla predstava 30-33
Tohle sebeposkozovani se fakt musi vymytit.

To ma dopad na nas vsechny.


Nastupni plat prodavacky v Lidlu je v Praze 31000

Hm, nechte mne premyslet, kolik ma kol prijimacich pohovoru, jestli musi umet anglicky a idealne i Nemecky a mit za sebou 2 roky praxe v 4 programovaiich jazycich...

V Praze je 40k brané jako minimum, ať už se jedná o kterýkoliv programovací jazyk.

Nekoho kdo umi 2 cizi jazyky a ma 2 roky praxe v 4 programovaiich jazycich bych urcite nenazval uplnym juniorem :D

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Plat 40k pro "úplného juniora"
« Odpověď #14 kdy: 06. 08. 2021, 12:09:17 »
Říct si můžeš o jakýkoli plat, klidně 400 tísíc.
Myslím jako jestli by ten absolvent nevypadal, jako blázen, pokud by si o takový plat řekl. Potažmo jestli by takový plat nějaká firma schválila.
40K není rozhodně přehnané. Pokud to nějaká firma nebude chtít dát, když jinak uchazeč vyhovuje, jsou to lemplové a ojebávači.