Kariéra 30+

Artii

Kariéra 30+
« kdy: 02. 08. 2021, 18:26:09 »
Ahoj rád bych místní komunitu požádal o radu či tip ohledně budoucí kariéry.

V prvé řadě bych asi měl říct že jsem z důvodu mladistvé nerozvážnosti velmi zaspal což si plně uvědomuji. Je mi 33 let a v podstatě nemám žádnou pořádnou praxi někde v IT oboru kterou bych bral za něco pořádného. 2 roky jako helpdesk, pak 1,5 roku jako správce sítě v korporatu a 3 roky jako programátor PLC v průmyslové oblasti (zbytek z hlediska IT nestojí za nic, ne že by tohle bylo kdoví co).

Právě si dálkově dělám vysokou školu IT (HK - 3. Ročník) ale moc nadšen z toho nejsem, přijde mi že kdejaký kurz na internetu je obsáhlejší a lepší než předměty na VŠ ale to je jen můj pohled.

Takže by mě zajímalo jestli nebyl někdo v obdobné situaci a čemu se vyplatí v podstatě v pokročilém věku (beru to z pohledu IT) věnovat, co se naučit a čemu věnovat energii aby to mělo smysl třeba i po čtyřicítce. Třeba se teď poslední dobou věnují programování - konkrétně Java ale představa že za 2 roky půjdu shánět práci jako programátor v 35 v podstatě s nulovou praxí tak se obávám že asi moc neuspěju. Chápu že z tohohle pohledu jsem a budu pro spoustu lidí jen lopata ale tak už to prostě je :). Rozhodně se mi nechce obor měnit takže budu rád za každou radu díky.


Re:Kariéra 30+
« Odpověď #1 kdy: 02. 08. 2021, 18:56:16 »
Je je celkem jednoduche. Vzhledem k praxi kterou mas by si nedelal zadne velke predstavy. Pokracuj v tom co umis dal. Vzhledem k veku bych hledal neco stabilnejsiho. Priklad: https://cz.indeed.com/viewjob?jk=15a833794ccbc7b5

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #2 kdy: 02. 08. 2021, 19:30:36 »
Nehazej flintu do zita:) Mam za sebou podobny pribeh, snad na prvni pohled jeste beznadejnejsi. Umelecka prumyslovka, humanitni vyska, asi 15 let grafika a kodovani css a maximalne na urovni jquery. Jenze casem se u grafiky ten kreativni aspekt nejak vytratil a v momente, kdy uz to bylo z pulky tvorba ve stylu banner na facebook, tak uz jsem se toho nechtel ucastnit. Presedlal jsen na UX, kde je to sice alespon lepe placene, ale...pokud clovek nechce do hodne velkeho korporatu, ten boj s vyvojarema, co to vetsinou moc nechapou, me taky prestal bavit.

TL:DR je mi 36 a po dvou letech (co jsme tak nejak meli vsichni) otukavani a ne zrovna narocnyho (ve srovnani treba s UX, at se vam to vyvojarum libi nebo ne:) studia zavrsuju rok na pozici FE vyvojare v Angularu a...nejak jsem ani nikdy nemel ambice vydelavat tolik. Co tim chci rict, chce to cas, vuli, toleranci nepohodli...ale skoly jsou vedlejsi.

Jsem na pivku, trochu uvolneny a tohle me nejak primelo se registrovat. Protoze ten zlozvyk "seniornich vyvojaru" delat z toho exkluzivni klub me trochu vytaci, sam jsem tomu naletel. Neco jako angular pri tom mnozstvi materialu se nauci i cvicena opice. A ne jen prumerne patlat, pokud to bere vazne.

Hodne stesti a odvahy.
« Poslední změna: 02. 08. 2021, 19:37:54 od geekon_original »

PanVP

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #3 kdy: 02. 08. 2021, 19:38:18 »
Rozhodně si dodělej tu VŠ, i kdyby to byla okresní hnojní...

Titul ze sebehnojnější školy je extrémně důležitý!
Nikdo se neptá, na kterém smeťáku ti ten titul dali.

Lepší pitomej šoustal s titulem z LGBT než chytrej chlapík jen se střední.
Hůř, když jsi dobrej a práce ti jde, nenechají tě vyrůst.
Když jsi hňup, máš titul a umíš trochu vystupovat a lézt do řiti, nechají tě vést lidi = prachy a míň práce.
« Poslední změna: 02. 08. 2021, 19:39:50 od PanVP »

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #4 kdy: 02. 08. 2021, 19:48:06 »
Já mám třeba takovou zkušenost, že škola nikoho nezajímá, pokud člověk nejde do státního. Na pohovoru vždy zajímaly jenom reálné zkušenosti.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kariéra 30+
« Odpověď #5 kdy: 02. 08. 2021, 19:54:16 »
33 let není v IT žádná katastrofa, zkušenosti se dají nasbírat poměrně rychle. Doporučuji dodělat tu VŠ, dál už to půjde samo, poptávka v IT zřejmě nepoleví, práce bude vždycky a při troše píle se dá dosáhnout na vyšší/lepší pozice celkem rychle.

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #6 kdy: 02. 08. 2021, 19:57:49 »
To jsem tim asi chtel rict. Skola nikoho nezajima, s rustem je to imho spis o zabedneni odpovednych. Na pohovoru si muzes rict o ukol (neni optimalni postup, ale v podobne situaci neni duvod se toho stitit) a pokud se povede, v praxi se rychle pozna. Nejake obdobi probdelych noci za to stoji.

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #7 kdy: 02. 08. 2021, 20:19:25 »
Já mám možná zkreslenou představu prací pro corporate, stát, IBM a podobně.
Ale tam i ve 40 budeš mladý ucho  ::)
Tam je běžnější věk tak 50-70

PanVP

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #8 kdy: 02. 08. 2021, 20:31:44 »
prací pro corporate, stát, IBM a podobně

S VŠ se tam má šanci dostat a na lepší flek...

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #9 kdy: 02. 08. 2021, 21:30:29 »
prací pro corporate, stát, IBM a podobně

S VŠ se tam má šanci dostat a na lepší flek...
Jasně tam je VŠ nutná. Já už bych pro tyhle molochy dělat nechtěl. Nemám na to žaludek. Ale pokud má člověk rodinu a hypotéku, tak to jinak nejde. Já jsem po 2 letech v korporátu zjistil že hniju a nic neumím, což se ukázalo, když jsem si hledal jinou práci. Nakonec dělám dělníka na vesnici a mám klid.

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #10 kdy: 02. 08. 2021, 22:21:45 »
Za 2-3 roky se da uplne zmenit obor. (V Indii je kazdy se 2 roky z definice senior. Ve firma jako je Accenture taky.)

Ale nikdo se nepozastavuje nad tim PLC, lidi s trema lety zkusenosti s PLC zrovna nerostou po stromech.





« Poslední změna: 02. 08. 2021, 22:24:12 od pruzkumbojem »

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #11 kdy: 02. 08. 2021, 23:58:55 »
Bakalar z hnojarny se hodi, ale dulezitejsi jsou domenove znalosti, analyticke mysleni a presvedciva komunikace. Delat nejaky ten rok az dva programatora je pro stredni kadr dobry zaklad.

Napr.:
Programator - Analytik - Team lead.
Tester - Test analytik - Test manger - Quality assurance manager.
Pokud si nekdo libuje v technice, tak programator-analytik-architekt.
Nebo Programator - business analytik - projektak - portfolio manager.

A spousta dalsich kombinaci.


Artii

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #12 kdy: 03. 08. 2021, 07:51:30 »
Díky, já úplně teď práci nesháním jelikož tu mám docela pohodu a můžu se i věnovat samostudiu čehož využívám abych moc nezakrněl + ta VŠ. Jenomže chtě nechtě tato společnost brzy skončí (těžký průmysl, dekarbonizace apod.) a já jen nechci čekat až ten okamžik přijde a pak to řešit ale být připraven na ten trh práce v IT abych měl co nabídnout. A jelikož mě programování baví, tak bych se v tom rád posouval. Zajímá mě teda jestli za těch třeba 5 let když budu opravdu něco umět ale nebudu mít tu pracovní zkušenost a potáhne mi na 40 tak jestli je vůbec o takovéhle lidí zájem? Našel jsem tu na fotku právě různé názory že když po 40 nemáte 10-15 let zkušeností tak nazdar. Jak psal geekon tak to asi jde ale spíš jestli to není třeba jen výjimka :).

Jinak já měl o VŠ trošku jinou a asi naivní představu, přijde mi že se naučím od všeho trochu ale pořádně na nějaké úrovni nic, naučit se za pár měsíců efektivně 4-5 předmětů prostě nedám a většinou tak 1-2 umím dobře a zbytek tak abych udělal zkoušku což je smutný...
« Poslední změna: 03. 08. 2021, 07:53:40 od Artii »

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #13 kdy: 03. 08. 2021, 09:36:37 »
Zajímá mě teda jestli za těch třeba 5 let když budu opravdu něco umět ale nebudu mít tu pracovní zkušenost a potáhne mi na 40 tak jestli je vůbec o takovéhle lidí zájem? Našel jsem tu na fotku právě různé názory že když po 40 nemáte 10-15 let zkušeností tak nazdar. Jak psal geekon tak to asi jde ale spíš jestli to není třeba jen výjimka :).

Řekl bych, že je to o tom, že mladý člověk dokáže skousnot horší zacházení, méně respektu od nadřízených a menší plat. Až vzroste jeho hodnota pro firmu (dokáže samostatně řešit úkoly, které mají business value), tak je možnost si vyjednat podmínky lepší.

Re:Kariéra 30+
« Odpověď #14 kdy: 03. 08. 2021, 10:13:04 »
No, ja to "jen" zazil pro pozici produktoveho managera platebnich karet  u  jedne nobl ceske spolecnosti.

Pochopitelne po tech naprosto pozitivne vyznivajicich setkanich a hovorech se najednou potencialni sefik zeptal " a muzu mi rict, kolik vam je?"  Jsem pobavene odpovedel ze 40 .

My vyrazila dech jeho odpoved, ktera doslova znela "no, to by asi ani tak nevadilo" a  najendou nastalo tradicni HR obdobi ticha. Kdyz jsem je dotlacil k reakci, tak padlo veta nejak jako  "mozna bych se mozna dokazal naucit excel" a jeste nejaky zvasty. BTW ten clovke vedel, ze jsem byl na matfyzu. (coz ja povazuju na indicii, ze ten clovek asi umi zapnout a vypnout pocitac).

Od te doby pasaky a HR k* drzim zkratka, zadne odpovedi na otazky typu "kolik deti" , 'vek", "kdy jste absolvoval skolu", "kolik let uplynulo od vasi diplomove ci PHD prace' ( timhle je slavny cesky MSD). 

Co jim dovolite, to se vam vrati.

Jinak teda ale u seniorni pozice v developmentu jsem se s tim poslednich 5 let nepotkal. Ale ja uz s ceskyma firmama prakticky neprijdu do styku.

Co teda rada pasaku zkousi je zda  "ted mluvim s nejakym jinym recruiterem" na coz rikam, ze to je moje osobni vec, proc se na to ptate"