Výstavba T-Mobile optického připojení do RD

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #45 kdy: 19. 08. 2021, 15:50:38 »
Molex1: Vidíš, plyn~optika je stejný problém: Na co plyn, dej tam eletropodlahovku/tepelné čerpadlo. ~ Na co optiku, dej si na střechu LTE/místního wifináře. :-) Každej chce něco a developer potřebuje hlavně vydělat. :-(

czAtlantis: Já spíše pochopil, že jen prodával zasíťované parcely, kde plyn/telefon zůstal na kraji bývalého pole, takže jen natahal k parcelém nutné minimum elektro/voda/odpad. A stejně to asi úspěšně rozprodá a nově bydlící lid se bude po plynu/optice shánět, až už nebude moc jednoduché to dodělat.

Jvic V.: Já to vnímám tak, že ta otázka plynu je stejná, jak ta otázka optika. Ona je to dost paralela, ať už výstavba, údržba, ekonomika věci....
Ehm, tu bouřlivou plynofikací myslíš ty akce kolem roku 2000, po kterých v řade rozpočtů obcí stále je díra a splátkový kalendář na vracení dotací a řada šedivých starostů? :-( To bylo hodně optimistické a bouřlivé obdibí, že plyn všude. Hlavně když na to pro obce byla dotace na 80% nákladů. V nadšení se přehlíželo, že podmínkou dotace je, že se připojí 90% baráků v obci, což bylo těžce nadstřelené a povedlo se jen v pár procentech obcí. Pak to naštestí snížili, že stačí 50% baráků, ale i tak byly obce, co to neustály (a starostové chodili po kolenou, ať se lidi připojí). Plynaři údavají průměrnou připojenost a využívání kolem 60% objektů. Pár dalších si to podělalo na nedodržení technologických podmínek (ale tam to hlavně podělali v části vody/odpady, např PVC trubky a spol). A i když se to udělalo a ústálo dotačně v plném rozsahu, tak distributoři plynu si ty obecní plynovody pronajali za 1 Kč/ročně. Samozřejmě údržba plynovodu, revize, ..., tak to jde za majitelem=obec. Jen pár obcí si vyjednalo rozumné pronájmy, včetně třeba složky podle prodeje plynu koncákům v jejich obci, tihle na tom byli dobře... Než přišlo oddělení distribuce a prodeje plynu koncákům. V tomto bodě přišli o tu obchodní přirážku a jede se jen tabulkově, dle rozpočtu ERU, který je dělán na rozsah velkého provozovatele a ne obce (zase si pomohli ti, co pronajímali za  1 Kč/rok). Takže kdo mohl, snaží se ten obecní plynovod odprodat distributorovi, ale kdo to má z dotací, tak dlouho nemůže, dle vázací doby. A i když prodá, tak opět odhad ceny, ale strop je opět výměr ERU, který v některých případech je tak možná max 1/3 toho, co to stálo.
A dneska se mnoho nezměnilo, jen ten distributor si ještě víc hlídá, že při odkupu musí být vše v cajku, takže když to developer/obec neustojí při výstavbě, kdy to prvně musí celé udělat a postavit za své a pak odprodat distributorovi, tak mu může také zůstat plynovod na krku, takže pokud to jde, tak na něj rád zapomene. :-)


Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #46 kdy: 19. 08. 2021, 17:49:33 »
Lidi dneska nakupujou nemovitosti bezhlave, bez toho, aby si peclive vybirali. Dost tomu nepomaha i vyschly trh - najit rozumnou nemovitost je jako najit jehlu v kupce sena.

Kazda infrastruktura privedena k nemovitosti ma obrovskou hodnotu. Ale kupujici ji vetsinou dokazou ocenit az kdyz zjisti, ze jim chybi.

Tepelne cerpadlo vs. plynovy kotel jsou jeste +- substituty, ale pomale LTE vs. rychla optika uz jsou neporovnatelne.

(A obcas je potreba tomu trochu pomoct. Treba ja mam ted do rodinneho domu dve opticke infrastruktury, ale vystavbu jedne jsem si proste musel vyjednat a zaplatit.)

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #47 kdy: 19. 08. 2021, 18:13:40 »
Mohl byste prosím napsat, jak daleko se řešila optika a co stála? Já to stále řeším, ale moc nevím, jak na to. Případně bych vám velmi rád zaplatil za konzultaci přesně mého případu, když vidím v diskusích, jak moc zkušeností s tím máte, byl byste případně ochoten se nějak dohodnout?

Lidi dneska nakupujou nemovitosti bezhlave, bez toho, aby si peclive vybirali. Dost tomu nepomaha i vyschly trh - najit rozumnou nemovitost je jako najit jehlu v kupce sena.

Kazda infrastruktura privedena k nemovitosti ma obrovskou hodnotu. Ale kupujici ji vetsinou dokazou ocenit az kdyz zjisti, ze jim chybi.

Tepelne cerpadlo vs. plynovy kotel jsou jeste +- substituty, ale pomale LTE vs. rychla optika uz jsou neporovnatelne.

(A obcas je potreba tomu trochu pomoct. Treba ja mam ted do rodinneho domu dve opticke infrastruktury, ale vystavbu jedne jsem si proste musel vyjednat a zaplatit.)

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #48 kdy: 21. 08. 2021, 16:32:17 »
Taky znám dost takových lokalit, rozparcelované pole, ale developer idiot, takže teď všichni v barácích za (dnes) 8+M používají bezdráty různých kvalit, příp. LTE, a trpí.

<Off topic>Ten Tridentův příběh o domě kousek od Prahy jsem už hodněkrát četl a osobně by mě zajímalo, co je na tom místě tak perfektní, když tam není (jestli jsem dobře pochopil) ani kabel ani pořádná konektivita vzduchem. Já bych to dávno prodal a přestěhoval se pryč...</Off topic>
Konektivita vzduchem (licencovany spoj) byla, ale zarostlo to stromy na obou stranách a není vůle ani jedné stran s tím něco dělat.
Co se tyce stavebních pozemků nebylo z čeho vybírat ani před 10ti lety, natož nyní.
Jinak to mam do 15ti minut na letiště( cestuji casto a letectví mne baví i jako konicek), všechny sítě vyjma telekomunikačních v miste. Mladé rodiny a bezproblemovi sousedé. Procházet tu bude modernizovaná trať praha-letiste-kladno což ještě zvedne hodnotu pozemku. Spojeni je na to jaka je to díra poměrně slušné. Kolem vedou i cyklotrasy a pár cyklostezek od nikud nikam.  V miste škola a skolka.

Dnes bych si asi na stavbu v okolí musel připravit aspoň 8 mega. Nájem bydlení v místě je od 16kkc za 3+1 btw.

Slušná konektivita stále nezvedá hodnotu tržní. Realita ani odhadce to neřeší. Je yo možná pro lidi v naší sociální bublině nepochopitelné ale je to tak.

Je fakt že rodiče v naprosté díře vedle stopy tornáda pod 200 obyvatel mají optiku do baráku vsichni včetně místní fary... ale tam se taky nesnaží kraj nakapsovat pár stovkami na každém metru optiky. A starosta se stará.

« Poslední změna: 21. 08. 2021, 16:39:18 od Trident Vasco »

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #49 kdy: 21. 08. 2021, 17:35:58 »
my sme asi před měsícem podepsali u T-mobile souhlas s připojením na optiku. od ulice do domku je to 4 metry a T-mobile to prej vykope zadara a stejně tak udělá i základní rozvod do krabice za stěnou v místnosti. dále nám nabídli asi 10 metrů ethernet kabelu zdarma.
uvidíme co se stane a jak to bude vypadat .. maj to kopat asi za rok ..


Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #50 kdy: 22. 08. 2021, 00:01:21 »
tak to budu rad, za nasledujici zkusenosti pred, behem a po kopani. Diky

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #51 kdy: 23. 08. 2021, 07:29:55 »
Co vím, tak to tak skutečně je. Pokud někde tahá operátor - konrkétně vím o T-Mobile tak obešli domy podél výkopu v chodníku s nějakým papírem, že jim to tam zdarma zavedou, když podepíší (ani nemusí zatím využívat, jen to tam zavedou).
Což je oboustranně výhodné (přípojka od páteře v řádech jednotek metrů je opravdu cena toho výkupu (řádově 1000Kč/m vč. zpětné zádlažby atd) a desetikačka za zafukovací chráničku... v případě využití je za půl roku zaplaceno :)
Dle všeho plánují v následujícím roce opět pokračovat tak snad se přiblíží i ke mě :)
Ideální v přípravě stavebního povolení oslovit buď Tmobile nebo Cetin a hlavně se domluvit se sousedy (jinak se budou chovat když budou připojovat 30 domků a jinak když 1... Během roku, dvou než se to povolí a postaví tak se můžou přípojky realizovat...

armyk

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #52 kdy: 26. 08. 2021, 15:05:56 »
Nedavno u nas obchazel CEZ, ze bude delat optiku, tak jsem to hned podepsal! Dam info az se bude neco dit...
Jinak nechapu jak si lidi muzou dnesk koupi barak a nemyslet pri tom na to co tam bude za internet, pak to dopada, ze bude nestabilni wifi 20/4 s 100ms kdyz to dobre pujde.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #53 kdy: 26. 08. 2021, 15:27:14 »
armyk: Tak ČEZnet gratulace, pokud bude. Minimálně má jako jeden z málo FTTH operátorů v nabídce pro normální koncáky i symetrické tarify, což je krása. Zkrátka k asymetrickému tarifu za pár Kč (cca 50 na měsíc) si můžu dokoupit, že chci symetrickou variantu...
A pokud padneš do oblasti se zkubšením balíčkem na vše (elektirka/plyn/mobily/TV/inet na jedné faktuře), tak celková cena je dost dobrá.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #54 kdy: 03. 09. 2021, 11:31:37 »
Co vím, tak to tak skutečně je. Pokud někde tahá operátor - konrkétně vím o T-Mobile tak obešli domy podél výkopu v chodníku s nějakým papírem, že jim to tam zdarma zavedou, když podepíší (ani nemusí zatím využívat, jen to tam zavedou).
Což je oboustranně výhodné (přípojka od páteře v řádech jednotek metrů je opravdu cena toho výkupu (řádově 1000Kč/m vč. zpětné zádlažby atd) a desetikačka za zafukovací chráničku... v případě využití je za půl roku zaplaceno :)
Dle všeho plánují v následujícím roce opět pokračovat tak snad se přiblíží i ke mě :)
Ideální v přípravě stavebního povolení oslovit buď Tmobile nebo Cetin a hlavně se domluvit se sousedy (jinak se budou chovat když budou připojovat 30 domků a jinak když 1... Během roku, dvou než se to povolí a postaví tak se můžou přípojky realizovat...

Jo, co tak u nich na sockách čtu, tak připojit jeden dům bývá často fakt drahý. Když už se jim to vyplatí rozkopotat pro více domů, tak to je jiná písnička. Kór když o tom vědí už před stavbou a jen se mohou připojit.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #55 kdy: 03. 09. 2021, 12:21:27 »
Myslis "lidi" nebo "nasince, IT lidi"?
Docela zasadni rozdil, z te druhe skupiny snadno nikdo takovy silenec nebude. (to by musel byt takovej ten "ajtak" zapojujici klavesnice.)

barak jsem hledal predlouho v davnych casech, kdy ADSL bylo v nasich koncinach fakt bolest. (dokonce si pamatuju, ze v pronajatym bytu resil D kanal ISDN...)

Nedavno u nas obchazel CEZ, ze bude delat optiku, tak jsem to hned podepsal! Dam info az se bude neco dit...
Jinak nechapu jak si lidi muzou dnesk koupi barak a nemyslet pri tom na to co tam bude za internet, pak to dopada, ze bude nestabilni wifi 20/4 s 100ms kdyz to dobre pujde.

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #56 kdy: 03. 09. 2021, 16:06:57 »
Hele s lidma je to fakt těžký...jakmile člověk opustí sociální bublinu IT/technicky vzdělaných lidí (ono je už jedno jestli ten člověk má IT nebo třeba strojárnu nebo elektro..ale jde o to technický uvažování) , tak je to bída hrůza a bolest...mám v rodině (bez bližší specifikace  ;D ) lidi co jsou pod 40let, vysokoškoláci, vydělávaj velmi slušně (cokoliv pod 10 000kč nejsou peníze ale drobný), ale cokoliv technickýho je sprostý slovo, ruce levý jak šavle, když člověk vidí jak dělají na notebooku něco, tak se chce fakt brečet.....taková klasika že k tomu nemají myš a snaží se patlat na touchpadu něco, co by s myší u stolu bylo 5x rychleji...nebo k tomu teda našli myš, ale reklamní shit za odhadem 50kč co mu poskakuje kurzor a dělat s tím je o (duševní) zdraví...S tím nepomáhá ani ten notebook, protože je zasekanej a zasranej blbostma tak, že restart je na 5minut a otevřít MS word je záležitost že si mezitím člověk stihne ohřát večeři...

Pokud po nich člověk chce poslat fotku, tak jediný  co zvládnou je rovnou z mobilu přes facebook messenger co má zmršenou kvalitu...něco jako dostat to do PC a poslat v mailu, případně woo-doo jako dát do raru a uploadnout na libovolný filesharing je totálně nereálná věc....

Notebook se využívá stylem že je hozenej v kuchyni na lince a člověk u toho stojí shrbenej hodinu a nikomu to nepřijde divný... zbytek času co se využívá internet je to z mobilu na záchodě nebo tak podobně...takže tihle lidi fakt neřeší způsob připojení k netu...

Další věc co sice nesouvisí s IT, ale třeba že kupujou ty nejhorší nejlevnější baterky (tužkáče) a pak se diví že jim vytekly snad do všeho, kde se dají dát baterky...a ikdyž se ty věci ke mně dostanou a já je opravím a s komentářem "kupujte sakra kvalitní baterky" jim to vracím, tak koupí zase ten stejnej shit...to je prostě marný, zoufalý a fakt nad tím žasnu...

A ano, když ten net nefunguje a trhá se hovor přes facebook messenger tak se ptají co je špatně...ale prostě nevysvětlíš že prostě wifi nedosáhne až na zahradu z jednoho blbýho routeru u sklepa + že mají připojení od nějakýho místního "vidlák-netu" přes wifi....


no a tohle je ten vzorek odhadem 90% populace....a půlka z těch 90% je na tom ještě hůř...
sorry za spam, ale musel jsem to někam napsat...

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #57 kdy: 06. 09. 2021, 16:59:06 »
Co vím, tak to tak skutečně je. Pokud někde tahá operátor - konrkétně vím o T-Mobile tak obešli domy podél výkopu v chodníku s nějakým papírem, že jim to tam zdarma zavedou, když podepíší (ani nemusí zatím využívat, jen to tam zavedou).
Což je oboustranně výhodné (přípojka od páteře v řádech jednotek metrů je opravdu cena toho výkupu (řádově 1000Kč/m vč. zpětné zádlažby atd) a desetikačka za zafukovací chráničku... v případě využití je za půl roku zaplaceno :)
Dle všeho plánují v následujícím roce opět pokračovat tak snad se přiblíží i ke mě :)
Ideální v přípravě stavebního povolení oslovit buď Tmobile nebo Cetin a hlavně se domluvit se sousedy (jinak se budou chovat když budou připojovat 30 domků a jinak když 1... Během roku, dvou než se to povolí a postaví tak se můžou přípojky realizovat...

Jo, co tak u nich na sockách čtu, tak připojit jeden dům bývá často fakt drahý. Když už se jim to vyplatí rozkopotat pro více domů, tak to je jiná písnička. Kór když o tom vědí už před stavbou a jen se mohou připojit.
Zalezi jak drahy. Mam budget asi 1 milion korun. +500 000 by dala manzelka. A nestaci to.  Je treba 2-2.5x tolik. Zastavena cast obce barak vedle baraku. Hned pres dve ulice prumyslova zona kde vsechno tahaji MW spoji a preskoky. Protoze chybi i sem infrastruktura.
 
Chapu spravne ze nekteri lide resi nakej blbej prekop chodniku v cene max 20 tisic kdyz to bude velmi drahe? To je afaik skoro zrizovak cetinu nebo zrizeni pripojky elektro. Pamatuji ze to tak nejak byvalo metaliku... co mne draha pamet slouzi. V ramci toho to byvalo zrizovano na jeho ucet.
« Poslední změna: 06. 09. 2021, 17:01:07 od Trident Vasco »

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #58 kdy: 06. 09. 2021, 17:12:13 »
Hele s lidma je to fakt těžký...jakmile člověk opustí sociální bublinu IT/technicky vzdělaných lidí (ono je už jedno jestli ten člověk má IT nebo třeba strojárnu nebo elektro..ale jde o to technický uvažování) , tak je to bída hrůza a bolest...mám v rodině (bez bližší specifikace  ;D ) lidi co jsou pod 40let, vysokoškoláci, vydělávaj velmi slušně (cokoliv pod 10 000kč nejsou peníze ale drobný), ale cokoliv technickýho je sprostý slovo, ruce levý jak šavle, když člověk vidí jak dělají na notebooku něco, tak se chce fakt brečet.....taková klasika že k tomu nemají myš a snaží se patlat na touchpadu něco, co by s myší u stolu bylo 5x rychleji...nebo k tomu teda našli myš, ale reklamní shit za odhadem 50kč co mu poskakuje kurzor a dělat s tím je o (duševní) zdraví...S tím nepomáhá ani ten notebook, protože je zasekanej a zasranej blbostma tak, že restart je na 5minut a otevřít MS word je záležitost že si mezitím člověk stihne ohřát večeři...

Pokud po nich člověk chce poslat fotku, tak jediný  co zvládnou je rovnou z mobilu přes facebook messenger co má zmršenou kvalitu...něco jako dostat to do PC a poslat v mailu, případně woo-doo jako dát do raru a uploadnout na libovolný filesharing je totálně nereálná věc....

Notebook se využívá stylem že je hozenej v kuchyni na lince a člověk u toho stojí shrbenej hodinu a nikomu to nepřijde divný... zbytek času co se využívá internet je to z mobilu na záchodě nebo tak podobně...takže tihle lidi fakt neřeší způsob připojení k netu...

Další věc co sice nesouvisí s IT, ale třeba že kupujou ty nejhorší nejlevnější baterky (tužkáče) a pak se diví že jim vytekly snad do všeho, kde se dají dát baterky...a ikdyž se ty věci ke mně dostanou a já je opravím a s komentářem "kupujte sakra kvalitní baterky" jim to vracím, tak koupí zase ten stejnej shit...to je prostě marný, zoufalý a fakt nad tím žasnu...

A ano, když ten net nefunguje a trhá se hovor přes facebook messenger tak se ptají co je špatně...ale prostě nevysvětlíš že prostě wifi nedosáhne až na zahradu z jednoho blbýho routeru u sklepa + že mají připojení od nějakýho místního "vidlák-netu" přes wifi....


no a tohle je ten vzorek odhadem 90% populace....a půlka z těch 90% je na tom ještě hůř...
sorry za spam, ale musel jsem to někam napsat...
Mam taky nejake takove v rodine. Pro predstavu. Tatik od ditete se boji uchylu na internetu kteri na dite mohou vylezt z pocitace, takze ma malej USB LTE modem. A dite muze jen kdyz prijde tatinek a zapoji ho do pocitace (desktop). Pod dohledem. V podstate mu emuluje rychly dialup. Diteti uz je 9-10 let.
Plus je tam pouzivani jednoho pocitace v rodine.

Dokazete si predstavit jak moc mu narusila jeho svet ucitelka kdyz prislo domaci vyucovani? Idea sdileneho pocitace a odpojovaneho modemu. Jinak to neni socialne slaba rodina. Penize maji. Site v miste dostupne taky.

Dalsi rodina zas je schopna uverit ze jim volaji z banky - takze scam, ziskani cisla karty, pristup k uctu atd. A pritom to jsou vzdelani lide. Jen moc duverivi. Pocitac jak humus. Zalohy zadny, kult jednoho pocitace v domacnosti se skoro adolescenty. Android tablet co pomalu nespusti ani kalkulacku a mame nejaky ten table pomaly. Ty tem pocitacum rozumis... sprav ho prosim... No je to shit. Co cekas svagrova? Ze preinstaluju windows?

Staci opustit Prahu a podivat se nekam ke sluknovskemu vybezku.Nebo do zapadnich cech. Jak ziji lide mimo socialni bublinu. Nasi vesnici zminovat nebudu nebot diky blizkemu cajzlu je hi-tech i nejstarsi obcanka obce.
« Poslední změna: 06. 09. 2021, 17:15:24 od Trident Vasco »

Re:Výstavba T-Mobile optického připojení do RD
« Odpověď #59 kdy: 07. 09. 2021, 11:31:10 »
Tatík je zjevně na budku a netuší, jak snadno může dítko jakékoliv omezení obejít :D