Ake NAS a kolko diskov?

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ake NAS a kolko diskov?
« kdy: 09. 07. 2021, 11:19:51 »
Predpokladam, ze takychto tem tu uz bolo, ale nenasiel som ani v jednej odpoved.
Moja situacia je taka, chcel by som si zakupit NAS na doma. Na NASku chcem mat ulozene filmy, fotky, nejaky DLNA server, takisto by som bol rad, aby to sluzilo ako NVR pre kamery Hikvision. Pozeral som sa po znackach a vychadzaju mi v poradi Synology, QNAP, Asustor. Ktore by ste odporucili? Mal som aj myslienku zlozit si vlastne NAS, ale je to vela prace, nastavovania a okolo domu je dost inej prace :).
Co sa tyka poctu diskov, aky RAID by ste odporucali? Stacia 2 disky, alebo aspon 4?


Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #1 kdy: 09. 07. 2021, 11:33:05 »
Pro domácí použití a jednu kameru stačí Synology DS2xx s dvouma diskama doporučuji od různých výrobců edice nas, aby neodešly oba najednou.
Survailence station balíček kamery Hikvision umí a licence tam v základu je.
K tomu raději malou upsku s USB a strčit do toho DSka, nas se korektně vypne když jde do tuhého, aby jste nepřišel o nezapsaná data.

levné to nebude ale máte klid.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #2 kdy: 09. 07. 2021, 11:51:28 »
kabelaz mam nachystanu az na 5 kamier. Aktualne planujem vyskusat jednu a postupne dokupovat. Zvladne to vami uvedene NAS? A este by ma zaujimala jedna vec, ci je dobre, ked su len 2 disky, na ktorych su foto, filmy, doku, a zaroven sa tam zapisuju/prepisuju zaznamy z kamier?

Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #3 kdy: 09. 07. 2021, 12:02:34 »
To už je dost na hraně, zaleží hlavně na tom jakou kvalitou nahráváte a jestli kontinuálně a nebo jen události když se někde něco pohne. Pokud  nahráváte eventy myslím že to bude na dvou diskách ok.

5 kamer už není basic, to bych tedy zvolil model s + pluskem. Pokud bude kontinuální zápis kamer tak to už bude na více disků tedy DS4xx nebo  DS5xx

https://global.download.synology.com/download/Document/Hardware/DataSheet/DiskStation/20-year/DS220+/enu/Synology_DS220_Plus_Data_Sheet_enu.pdf?_ga=2.6848052.703237312.1625824526-340675663.1625824526 Datasheet.

Dole v datasheetu je max počet kamer 25, ale to už by nezvládlo procesorově nic víc, a jen udalosti.
Součásti je licence na 2 kamery. Pak musíte dokoupit.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #4 kdy: 09. 07. 2021, 12:39:34 »
Hm pozeram cenu licencie za kazdu dalsiu kameru a 50eur je teda slusne prestrelena cena :D, to som necakal. To uz stoji za uvahu, ci si nekupit zvlast NVR, alebo nespojazdnit BlueIris na pc.


Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #5 kdy: 09. 07. 2021, 14:07:21 »
No to je právě ten problém těch kupovaných řešení, vždy mají nějaká omezení (licence, počet disků), které dopředu člověk neví, jestli budou omezující. Pak se to může prodražit.

Já teda osobně doma nemám ani RAID a spíš si ty data přes rsync přelévám mezi těma diskama. Přijde mi to už jako záloha, což RAID není. Na to bacha.

eki12

Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #6 kdy: 09. 07. 2021, 14:37:11 »
QNAP má v cene 10 licencií a to aj pri lacných low-end modeloch.
Synology len 2 licencie a to aj pri drahších high-end modeloch.

Ja mám v pláne 4 kamery a práve pre nutnosť dokúpenia 2 licencií pri Synology za ďalších 2x50 eur zvažujem QNAP. No ten má poslednú dobu dosť problémy s bezpečnosťou - zasadli si naň hackeri, ktovie prečo nie na Synology :)
« Poslední změna: 09. 07. 2021, 14:39:03 od eki12 »

Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #7 kdy: 09. 07. 2021, 16:23:57 »
Nesplácával bych NAS a NVR, oboje je něco úplně jiného. Jako NAS pro home použití se dá koupit cokoliv, klidně i nejlevnější Zyxel 326. A NVR u kamer bych řešil přímo zařízením k tomu určeným.

Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #8 kdy: 09. 07. 2021, 16:48:13 »
Patrně proto že si tím synology už v minulosti prošlo, měly cryptovirus přímo pro jeho modely a musí se nechat že na tom zapracovaly, maji notifikace o známejch zranitelnostech, security auditor v nasu, který člověka buzeruje. Vzali si ten fail jako problém který řeší. Což se o Qnapu říct nedá.
QNAP má v cene 10 licencií a to aj pri lacných low-end modeloch.
Synology len 2 licencie a to aj pri drahších high-end modeloch.

Ja mám v pláne 4 kamery a práve pre nutnosť dokúpenia 2 licencií pri Synology za ďalších 2x50 eur zvažujem QNAP. No ten má poslednú dobu dosť problémy s bezpečnosťou - zasadli si naň hackeri, ktovie prečo nie na Synology :)

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #9 kdy: 09. 07. 2021, 19:09:57 »
No to je právě ten problém těch kupovaných řešení, vždy mají nějaká omezení (licence, počet disků), které dopředu člověk neví, jestli budou omezující. Pak se to může prodražit.

Já teda osobně doma nemám ani RAID a spíš si ty data přes rsync přelévám mezi těma diskama. Přijde mi to už jako záloha, což RAID není. Na to bacha.

Ako mam tomu rozumiet, ze RAID nie je zaloha? Ved ak mam zrkadlenie diskov, tak pri pokazeni jedneho, zostavaju data na druhom.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #10 kdy: 09. 07. 2021, 19:39:41 »
No to je právě ten problém těch kupovaných řešení, vždy mají nějaká omezení (licence, počet disků), které dopředu člověk neví, jestli budou omezující. Pak se to může prodražit.

Já teda osobně doma nemám ani RAID a spíš si ty data přes rsync přelévám mezi těma diskama. Přijde mi to už jako záloha, což RAID není. Na to bacha.

Ako mam tomu rozumiet, ze RAID nie je zaloha? Ved ak mam zrkadlenie diskov, tak pri pokazeni jedneho, zostavaju data na druhom.

To je redundancia, ale nie záloha. Pomôže ti to fungovať bez výpadku, keď ti jeden z diskov odíde. Nepomôže ti to, keď odídu oba naraz alebo náhodou niečo zmažeš.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #11 kdy: 09. 07. 2021, 20:23:47 »
ake riesenie navrhujete na zalohovanie?

Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #12 kdy: 09. 07. 2021, 20:57:11 »
Pokud nejsou peníze problém, tak bych doporučil Synology na 4 disky (kapacita 3 s tolerancí 1 závadného) ale nespoléhat na to a mít ještě to důležitejší offline na HDD... ale žádný SATA kabely do USB, ty mi zničily ruzný značky několik disků v průběhu let... 5 let to funguje ok... jednou se to USB z duvodu uspory v nevhodnou chvíli při kopírování odpojí a je hotovo. Možná existujou nějaký bezchybný, ale netuším jak je mám poznat, protože výrobci jsou samý takový šunky jako akasa, icybox a podobně. Nejlepší je 3,5"+2,5" šuplík přímo v case s HowSwap když to deska podporuje. Taky při vetším počtu dat nemusí bejt špatný ty zálohovací pásky, ale to jsem ještě nikoho neviděl používat ale dají se pořídit na TB levněji než HDD a nemá na nich co odejít. Ale to je spíš pro archivaci když se na ty data moc nepotřebuje chodit a taky je třeba koupit minimálně o řád starší generaci, ta nová je vždycky strašně drahá. Hledat můžeš LTO5, ty jsou 1,5TB a nejsou tak drahy ty mechaniky...
A ještě dodám že nevím jestli z důvodu Chia nebo čeho, ale dneska vyjde levneji 2,5" USB disk, zrovna pokukuju po tom 5TB passportu za 3500 kč, to není pro zálohu zálohy tolik a externí HDD do USB mi nikdy neudělal tu chybu co USB SATA
« Poslední změna: 09. 07. 2021, 21:03:46 od YourDog »

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #13 kdy: 09. 07. 2021, 21:05:54 »
ake riesenie navrhujete na zalohovanie?

Variant 1, druhý NAS, niekde inde, ideálne v inom meste. Ideálne dohodnúť sa s nejakým príbuzným, ktorý prevádzkuje niečo podobné a zálohovať si navzájom. Len nenahraditeľné veci, na filmy kašlať.

Variant 2, cloudové služby (rsync.net, backblaze, amazon glacier, apod). Vtedy si treba len dobre uložiť šifrovací kľúč, pomocou ktorého sa dostaneš k restornutým dátam.

Synology na to má aj soft, Hyper Backup.

Re:Ake NAS a kolko diskov?
« Odpověď #14 kdy: 09. 07. 2021, 21:25:04 »
Dva NASy na dvou různých místech a k tomu ten cloud, pak už je záloha dostatečná. Vše se dá nastavit na automatickou zálohu v předem daných časech, takže user to nemusí nijak ručně řešit.