Náhrada HDD za SSD v RAID1?

Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« kdy: 12. 06. 2021, 11:46:34 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mohu postupně nahradit HDD u RAID1 za SSD disky klasickým způsobem?
Tedy, že bych postupně vyměnil vždy HDD za nový SSD a tak postupně zmigroval celý server na SSD?
Jde o serverové disky Samsung SATAIII Datacenter TLC,kterými bych rád nahradil klasické HDD v serveru (CentOS Stram, EXT4, RAID1).
Zatím jsem se SSD u serverů vyhýbal, trochu se bojím aby pak oba SSD neklekly najednou a bez varování,
ale údajně už by to mělo být stejně bezpečné jako HDD, je to tak?
Děkuji moc za odpovědi!
« Poslední změna: 12. 06. 2021, 11:51:01 od LuděkS »


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #1 kdy: 12. 06. 2021, 12:23:54 »
Citace
Zatím jsem se SSD u serverů vyhýbal, trochu se bojím aby pak oba SSD neklekly najednou a bez varování
Pokud nebudete oba disky kupovat najednou a stejné modely (slyšel jsem, že disky (i HDD) ze stejné série mají tendenci žít a umírat společně), neměl by být problém.

Já osobně pořád považuji HDD za bezpečnější. U nich jsem se občas setkal s poškozenými sektory, ale ještě se dala data včas zkopírovat jinam.

U SSD se mi stávalo, že najednou zapomněly všechno. V jednom případě takový SSD zapomínal vše vždy po víkendu, zřejmě dvoudenní nepoužívání bylo na něj příliš (přes noc to zvládl :-) ).

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #2 kdy: 12. 06. 2021, 12:36:36 »
Podivejte se, kolik mate TBW na tech discich co je provozujete (i HDD maj pocitadla), prepoctete na tbw/rok.
Pak muzete odhadnout zivotnost nasazenych SSD, dle jejich endurance specifikace.

Pro pripad polovicate konverze (hdd+ssd v raid-1), tomu muzete nastavit write-mostly, aby to cetlo preferencne SSD.

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #3 kdy: 12. 06. 2021, 13:42:44 »
Podivejte se, kolik mate TBW na tech discich co je provozujete...

Děkuji za odpovědi. Jde o to, že relevantní TBW nejsem schopný zjisit, server byl nakonfigurovaný, ale zatím nebyl v ostrém provozu. Jde o HPE, CentOS Stram, EXT4, KVM 2x virtuální desktopy. Jde o to zvýšit výkon oproti klasickým HDD. SSD nejsou z různých sérií, ale prý jsou nasazované v serverech.


Pokud nebudete oba disky kupovat najednou a stejné modely (slyšel jsem, že disky (i HDD) ze stejné série mají tendenci žít a umírat společně), neměl by být problém...

Já právě s SSD v serverech nemám zkušenosti, četl jsem také o tom, že dokážou odejít najednou bez varování a proto z toho mám obavu. Ale možná se to už zlepšilo a dnes je to bezpčné (údajně většina datacenter přechází na SSD a klasické HDD mají jen na "studená data")?

Proto jsem se chtěl nejdřív zeptat na zkušenosti.

Možná varianta SSD + HDD + write mostly by mohla být pojistka. Otázka je jak to pomůže výkonu. 
Pokud by ale oba disky měly tendenci odejít najednou a bez varování, RAID1 by u SSD nedával smysl..)
Pak je otázka, jestli to nepoužít jako jednodiskový systém + (třeba jednou týdně zálohu celého disku, nebo to nějak méně často synchronizovat?
Určitě s tím má někdo už zkušenosti ne? Jak to, prosím, řešíte?
Děkuji!
« Poslední změna: 12. 06. 2021, 13:48:12 od LuděkS »

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #4 kdy: 12. 06. 2021, 13:52:41 »
Mam nasazeno RAID-1, neni to primarne o strachu ze to SSD odejde, mnohem castejsi jsou poruchy typu zacne port zlobit, napajeni, konektory, kabely... takze je dobry kdyz server prezije v provozu. Plus zalohy tedy na hdd pole (neco kazdou hodinu, neco jednou denne).


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #5 kdy: 12. 06. 2021, 17:15:11 »
Mam nasazeno RAID-1, neni to primarne o strachu ze to SSD odejde, mnohem castejsi jsou poruchy typu zacne port zlobit, napajeni, konektory, kabely... takze je dobry kdyz server prezije v provozu. Plus zalohy tedy na hdd pole (neco kazdou hodinu, neco jednou denne).

Díky!

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #6 kdy: 13. 06. 2021, 09:58:16 »
Pravděpodobnost zdechnutí SSD v serveru je úplně stejná, jako pravděpodobnost zdechnutí HDD. Stát se to může a taky proto je tam RAID1, aby se případně zjednala náprava bez ztráty dat. Ale že by SSD v serveru byl nějak náchylnější, to zcela jistě ne. Ostatně třeba provozovatelé internetových TV pro zpětné sledování také do serverů nasazují SSD místo HDD a žádný problém. Tedy až na cenu, ta je pochopitelně podstatně vyšší u SSD, než u HDD.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #7 kdy: 13. 06. 2021, 10:57:08 »
RAID0 vydrží v serveru mnohem déle než RAID1.

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #8 kdy: 14. 06. 2021, 11:16:02 »
RAID0 vydrží v serveru mnohem déle než RAID1.

Tento názor jsem také četl, ale jde také o obranu proti selhání a čas na opravu.
Nevím, jestli to lze tvrdit obecně. Může se to stát, ale na druhou stranu při selhání jednoho disku
je rozbité všechno. Takže by to mohlo IMHO vydržet i podstatně kratší dobu, navíc bez možnosti rychlé opravy.

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #9 kdy: 14. 06. 2021, 11:17:25 »
Pravděpodobnost zdechnutí SSD v serveru je úplně stejná, jako pravděpodobnost zdechnutí HDD. Stát se to může a taky proto je tam RAID1, aby se případně zjednala náprava bez ztráty dat. Ale že by SSD v serveru byl nějak náchylnější, to zcela jistě ne. Ostatně třeba provozovatelé internetových TV pro zpětné sledování také do serverů nasazují SSD místo HDD a žádný problém. Tedy až na cenu, ta je pochopitelně podstatně vyšší u SSD, než u HDD.

Děkuji.. Doufal jsem, že to tak nějak už dnes bude, ale chtěl jsem se poradit, než se do toho pustím :-)

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #10 kdy: 16. 06. 2021, 13:28:22 »
RAID0 vydrží v serveru mnohem déle než RAID1.

Ale taky řeší něco úplně jiného:

RAID1 zapisuje na oba disky totéž, takže zajišťuje, že výpadek jednoho disku nezpůsobí ztrátu dat - jsou stále na tom druhém disku.
RAID0 je propojení několika fyzických disků tak, že vznikne jeden virtuální disk o stejné kapacitě jako mají ty disky. Výpadek jednoho disku tedy znamená ztrátu všech dat. RAID0 se používá tam, kde je potřeba rychlost a není problém ztráta dat (dočasné úložiště pro střih videa třeba).

rr-zz

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #11 kdy: 16. 06. 2021, 22:39:40 »
Ale taky řeší něco úplně jiného:

RAID1 zapisuje na oba disky totéž, takže zajišťuje, že výpadek jednoho disku nezpůsobí ztrátu dat - jsou stále na tom druhém disku.
RAID0 je propojení několika fyzických disků tak, že vznikne jeden virtuální disk o stejné kapacitě jako mají ty disky. Výpadek jednoho disku tedy znamená ztrátu všech dat. RAID0 se používá tam, kde je potřeba rychlost a není problém ztráta dat (dočasné úložiště pro střih videa třeba).

vážně máš pocit že je třeba tady vysvětlovat rozdíl mezi raid0 a 1 ? Něco mi uniká nebo se tady z toho stává forum na zive.cz ´ ...  :o

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #12 kdy: 17. 06. 2021, 08:09:44 »
V serveru jsem měl 3 nové ssd a 1 starší v raidu. Když jsem viděl, že starší dosáhlo 100% TBW, tak jsem ještě v pohodě data zkopíroval. Po vypnutí serveru už nenaběhl ani jeden SSD.

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #13 kdy: 17. 06. 2021, 09:00:08 »
A zjistil jsi proč?

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #14 kdy: 17. 06. 2021, 09:04:28 »
Hlavne by sem mel postnout presne oznaceni tech SSD. A zda neslo o repas :)