Náhrada HDD za SSD v RAID1?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #15 kdy: 17. 06. 2021, 10:35:37 »
V serveru jsem měl 3 nové ssd a 1 starší v raidu. Když jsem viděl, že starší dosáhlo 100% TBW, tak jsem ještě v pohodě data zkopíroval. Po vypnutí serveru už nenaběhl ani jeden SSD.

To jsi zreklamoval, nebo jsou ty ssd k mani? Taky by me zajimal typ.

S cim jsou nejvetsi problemy vzhledem k zamireni produktu jsou Intel DC S4500, umira to na poskozene systemove oblasti a FW neumoznuje "factory reset".


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #16 kdy: 17. 06. 2021, 18:01:46 »
Tak oprava.2x intel DC S3500 (1 jsem měl v notebooku asi 7 let, druhej ani nevim kde, oba FW: D2010370), zbylé 2 samsung 850 pro PN: MZ7KE128 (kupované jako nové na firmu, co už neexistuje, nevšiml jsem si jiného značení než na ostatních, co fungují pořád). 2 roky to v serveru vydrželo, pak zdechly všechny naráz. V biosu se nehlásí ani jeden v žádném pc (stále svítí kontrola aktivity disku).
« Poslední změna: 17. 06. 2021, 18:03:22 od kotelgg »

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #17 kdy: 18. 06. 2021, 13:37:22 »
No a nebyly ty intel disky po sedmi letech v notebooku a dalsich dvou v serveru brutalne za hranici sve zivotnosti? Jak vypadaly hodnoty smart diagnostiky pred instalaci do serveru? (u vsech 4 disku)

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #18 kdy: 18. 06. 2021, 13:43:16 »
disky po sedmi letech ... brutalne za hranici sve zivotnosti

V serveru mám Samsung NVMe SM951, běží na tom 4 virtuály a po 5-ti letech 86% životnosti.
Oproti tomu 14 dnů těžení Chia mi sebral 20% živostnosti disku s 1000 TBW.  >:(


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #19 kdy: 18. 06. 2021, 22:28:44 »
Jasně, že byly za hranicí životnosti. Já jen zmínil anomálii, že ten intel asi sebou vzal i poměrně nový samsungy. Prostě odešlo naráz celý pole.




K tématu: při ukládání většího množství dat začal vypadávat 1 disk z raidu (wd se SMR zápisem, chyby read i write). Disk je skoro novej, tak jsem místo něj hodil ssd, jestli není chyba někde jinde a v pohodě. Když jsem na wd hodil komplet zálohu pc z windows, tak všechno ok. Zkusil jsem ho tedy vrátit do raidu a už při synchronizaci v hajzlu. Dal jsem místo něj seagate ironwolf a zatím bez problému. Wd disk jsem otestoval na zápis ve windows a 100gb zapsal v pohodě.
Tzn. windows mají nějaký udělátko pro SMR disky??? Ale zfs raid v proxmox je nezkousne ?!?
Po dalším tejdnu druhej wd disk v hájí (stejná série, write errory, ale ve windows zase ok). Ještě jsem teda nezkoušel test v linuxu mimo pole.
« Poslední změna: 18. 06. 2021, 22:32:56 od kotelgg »


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #20 kdy: 18. 06. 2021, 22:32:34 »
Jak by s sebou mohl vzít ty ostatní disky? Zátěž by na nich měla být pořád stejná, i kdyby dlouho visely v tom poli s tím mrtvým intelem, ne? A navíc aby to vzalo oba dva... hmmm...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #21 kdy: 18. 06. 2021, 22:50:24 »
[...] při ukládání většího množství dat začal vypadávat 1 disk z raidu (wd se SMR zápisem [...]
[...] Wd disk jsem otestoval na zápis ve windows a 100gb zapsal v pohodě.
Tzn. windows mají nějaký udělátko pro SMR disky??? Ale zfs raid v proxmox je nezkousne ?!?  [...]
SMR do RAIDu proste nepatri...
ve Windows si jiste ten disk nezkoiusel v RAIDu ;-)
SMR se chova tak ze po urcite velikosti zapisu zacne uklizet, Windows je to jedno, proste dalsi zapis delaj pomalejs nebo si pockaj, ale v RAIDu je potreba okamzita reakce, neceka se na zadnej uklid, takze pri SMR uklidu to logicky z pole vykopne...

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #22 kdy: 18. 06. 2021, 23:30:28 »
SMR do RAIDu proste nepatri...

SMR do určitého raidu PATŘÍ ostatně některé RAID disky jsou SMR. Třeba pro kamerové systémy a domácí NAS.

SMR disky výrobce důrazně nedoporučue použít v RAIDu s častou náhodnou změnou obsahu - třeba souborové servery a pod. Tam SMR disk při rebuildu vypadne.

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #23 kdy: 18. 06. 2021, 23:37:04 »
.

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #24 kdy: 19. 06. 2021, 00:01:22 »
To je právě zajímavý, že když pustim v crystal marku test sekvenční zápis 9x64GB, tak to ukáže na pohodu 217 MB/s zápis, 197MB/s čtení. Ale je možný, že ZFS dělá i při synchronizaci na čistej disk víc náhodné zápisy a pak to jde do háje. Chtělo by to analyzovat, co přesně se tam děje. 

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #25 kdy: 19. 06. 2021, 02:18:20 »
SMR do RAIDu proste nepatri...

SMR do určitého raidu PATŘÍ ostatně některé RAID disky jsou SMR. Třeba pro kamerové systémy a domácí NAS.

SMR disky výrobce důrazně nedoporučue použít v RAIDu s častou náhodnou změnou obsahu - třeba souborové servery a pod. Tam SMR disk při rebuildu vypadne.
to je pekna hloupost, asi jako prohlasit ze nektere traktory jsou osobaky vhodne na dalnici ;-)

to ze je nejakej disk z rady NAS ci Surveillance NEznamena ze jsou vhodne natoz patri do RAIDu, u NAS se predpoklada 1diskovej, jakmile jde o vicediskovej NAS kde jsou disky v RAIdu uz neplati ze "NAS Disk" je vhodnej, protoze RAID...teoreticky by mensi smecko bylo SMR s HostManaged, pokud by raid sw/hw s tim umel pracovat a nevykopaval disky ktere mu hlasej ze uklizej a treba hodku pockat, ale proc by to proboha nekdo chtel do RAIDu...

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #26 kdy: 19. 06. 2021, 09:15:39 »
Blablabla...

Prvně, je důležité oddělit fakta a dojmy.
Ty opakuješ svoje dojmy.
Fakta ovšem hovoří jinak.

Zdroj: https://shop.westerndigital.com/cs-cz/products/internal-drives/wd-red-sata-hdd#WD20EFAX

Cituji:

Část - Kompletní specifikace - nutno rozbalit tlačítkem +:
Citace
Navrženo za využití technologie SMR pro osobní využití a domácí kancelář zahrnující zatížení, jako je ukládání, archivace a sdílení v rámci systémů NAS optimalizovaných pro pole RAID s až 8 pozicemi.

A dále...

Citace
Vytvořeno pro osobní využití a domácí kancelář se systémy NAS a náš jedinečný algoritmus se postará o rovnováhu mezi výkonem a spolehlivostí v prostředích NAS a RAID. Disky WD Red™ jsou optimalizovány pro prostředí, ve kterých dochází k nečinnosti, při které mohou probíhat nezbytné operace na pozadí. V zájmu zajištění optimálního výkonu vždy zkontrolujte kompatibilitu se svým systémem. Disky WD Red™ nemusejí být vhodné pro prostředí s větším pracovním zatížením. Pro systémy souborů ZFS a zajištění obecné kompatibility systému NAS rozhodně doporučujeme disky WD Red™ Plus, které jsou optimalizovány pro větší pracovní zatížení.1

Citace
●  Spolehlivost: Nepřetržitě spuštěná prostředí NAS či RAID se velmi zahřívají a disky pro stolní počítače zpravidla nejsou navrhovány a testovány pro stejné podmínky jako disky WD Red™.

Citace
●  Kontrola zotavení po chybě: Pevné NAS disky WD Red™ jsou speciálně navrženy s kontrolou RAID zotavení po chybě, která pomáhá redukovat selhání v rámci systému NAS.


Takže, WD RED ...používající SMR... jsou výrobcem přímo určené pro RAID s nízkým zatížením.

Ještě nějaké dotazy?

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #27 kdy: 19. 06. 2021, 12:28:26 »
"prostředí, ve kterých dochází k nečinnosti, při které mohou probíhat nezbytné operace na pozadí."

-> Vážně se mi líbí představa, jak vysolím několik desítek tisíc za něco, co se v případě většího zatížení, může podělat "by-design".. To se tomu raději vyhnu. :-)

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #28 kdy: 19. 06. 2021, 12:41:52 »
To se tomu raději vyhnu. :-)

To asi většina, taky namám SMR rád.
Ano, jako offline úložiště proč ne .


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #29 kdy: 19. 06. 2021, 13:14:43 »
SMR se hodí nanejvýš jako úložiště souborů, které se nebudou nikdy mazat (domácí fotky, videa), jinak naprosto o ničem a do NAS bych to rozhodně necpal, ta úspora pár korun za to rozhodně nestojí.
A nasazení do kamerových systémů, jak někdo psal výše, to nelze brát ani jako hodně špatný vtip, notabene v případě, kdy jeden HDD obsluhuje těch kamer běžně několik.