Náhrada HDD za SSD v RAID1?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #45 kdy: 20. 06. 2021, 01:04:25 »
dobra, tady sem vychazel z toho kolik nedavno hledal ze maji NVMe, a u 2.5" SATA ze svejch "WD Blue 500GB TLC(3D)" TBW=200, Transcend SSD370 512GB ten je teda jeste MLC ma TBW=550...

i tak, s 1% a 40TBW si "Windows+Office+ParHer zabralo/zapsalo 400GB?" ;-)
« Poslední změna: 20. 06. 2021, 01:07:18 od k3dAR »


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #46 kdy: 20. 06. 2021, 01:50:14 »
doslova par aka dvojice her.

treba  Destiny 2: Shadowkeep 165GB


dobra, tady sem vychazel z toho kolik nedavno hledal ze maji NVMe, a u 2.5" SATA ze svejch "WD Blue 500GB TLC(3D)" TBW=200, Transcend SSD370 512GB ten je teda jeste MLC ma TBW=550...

i tak, s 1% a 40TBW si "Windows+Office+ParHer zabralo/zapsalo 400GB?" ;-)

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #47 kdy: 20. 06. 2021, 06:42:13 »
Měl jsem uvést, že to to byl nový disk, ale výrobce na něj předinstaloval systém, který jsem smazal. Ale to je fuk, disk byl spuštěný třeba 4* a už je 1% pryč. Jedna z těch her byla WoT druhá WoW, takže spíš menší, okolo 50 GB každá. Zápisy podle mě vyžrala instalace aktualizací (i Windows), kdy se instalátor stáhne, stáhne archiv, rozbalí ho, pak se instaluje formou kopírování a to jak u aktualizací windows, tak u těch her.


Tobě přijde v pohodě disk se 50TBW, ale naprosté většině lidí SMR disk (i v RAID 0/1) funguje ok. Protože zapisují filmy, videa a fotky, což jsou fakticky neměnná data.

Ano, většině lidí bude 50TBW disk stačit 4 roky životnosti PC.
« Poslední změna: 20. 06. 2021, 06:44:05 od PanVP »

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #48 kdy: 20. 06. 2021, 09:25:12 »
Vlastní videa a fotky ano, ale pokud jde o filmy, tak se dřív nebo později začne NAS plnit a pak zákonitě u běžného usera přichází na řadu výmaz již nepotřebných souborů.
Prostě SMR je bez šance na obhájení, je to humus od výrobců a prodej takových disků je jenom proto, že běžný BFU nezná mapu a kouká akorát na cenu.

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #49 kdy: 20. 06. 2021, 10:06:08 »
To jsou zase argumenty  ::)

Předně, pokud dojde ke smazání filmu, záznam se zneplatní a nic se nepřepisuje, pouze dojde k odstranění záznamu v NTFS/EXT tabulce. Proto se dají smazané soubory obnovovat.
Nic se tedy vlastně nemaže.

Dále nechápu, proč by mělo plnění a uvolňování disku vadit.
SMR zápis je prokládaný volným místem.
Jinými slovy jsou zhuštěné stopy následované úzkou prolukou o šířce 1/2 stopy (aby zápis poslední SMR stopy nenarušil tu následující).
Ať po mě nikdo nechce procentuální vyjádření proluk a SMR stop.
Pokud by tam tato proluka nebyla, bylo by nutné při změně přepsat celý disk.

Maximální SMR "bloky" jsou velké cca 128 MB (*tohle nemám dobře ozdrojované, opravte mě), je to dáno tím, že celý SMR blok se musí vejít do paměti cache, aby se dal v celku zapsat.
Smazání filmu tedy znamená odstranění 5-10ti SMR celých bloků, které se jako celek uvolní.

Smazání:
Odstranění informace o souboru, pouze z NTFS/EXT.

Zápis dat:
V prvním kroku se data připraví a zapíšou poprvé.
SMR disk se tak nechová jako SMR, ale CMR disk.
Pokud se data mění, k SMR vlastně nikdy nedojde.
Při ukončení činnosti na tomto souboru, až má disk volno, uloží data do SMR stopy.

U konzumních disků se počítá s poměrem čtení 90% ku 10% zápisů a méně.
Důvody? Většina zápisů jde na SSD, jen málo aplikací zapisuje na HDD, protože z HDD se stalo v podstatě archivační medium.

No já SMR disky nepreferuji, nemám je rád, ale na rozdíl od silně omezených zápisů QLC SSD se s tím - v uživatelském disku - dá žít. Nevadí to ani v RAID 1 pro kamerový systém, pokud se zapisuje kontinuálně a nedochází k fragmentaci.

SMR disky jsou i nadále ASI budoucnost, moderní kapacitní disky budou kombinovat SSD a právě SMR disky. Technologie hybridních disků ostatně není nijak nová, ale právě u SMR disků přináší velké benefity v podobě inteligentního managementu.

Myslím si, že Hybridní SMR disk by mohl přinést významně lepší výkony než tradiční CMR disky.
Základem by ovšem muselo být nejméně 128 GB SSD, kde by menší část sloužila jako SLC cache před uložením stop na disk a zbytek jako cache pro malé soubory a často se měnící data. Představuji si to tak, že by se data prioritně ukládala na SSD a systém by zároveň, paralelně, uklízel starší data na SMR disk.

Určitě by se našlo mnoho situací, kde by takový disk podával výrazně lepší výkony oproti tradičním diskům. A také by se našly situace, kam by se takový disk nehodil (databáze, zpracování videosouborů, RAID 5/6).
« Poslední změna: 20. 06. 2021, 10:11:14 od PanVP »


Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #50 kdy: 20. 06. 2021, 10:36:59 »
Pokud někdo nezná, jak funguje SMR, tak to je pak každá debata marná :P  A o tom, že se smazané soubory nepřepisují, se radši ani nebavit, je vidět, že je zde skutečný IT "odborník", který si myslí, jak jsou disky nafukovací a vlastně se nic nemaže, ani když se to smaže :D

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #51 kdy: 20. 06. 2021, 11:09:54 »
Pokud někdo nezná, jak funguje SMR, tak to je pak každá debata marná
Máš pravdu, už se ti to nebudu pokoušet vysvětlovat.

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #52 kdy: 20. 06. 2021, 12:07:25 »
Dík, protože to tvoje vysvětlování je tak na úrovni BFU, co poprvé přišel k PC, tj. naprosto k ničemu :D

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #53 kdy: 23. 06. 2021, 12:41:04 »
PanVP: No az na to ze:
- ty nemas sanci vedet presne jak SMR algoritmy u jednotlivych vyrobcu pracuji - je to obchodni tajemstvi
- i kdybys vedel tak to tu psat v ramci NDA nemuzes
- algoritmus se meni i jen s firmwarem
- SMR neni budoucnost. Je to specificka technologie pro specificke pouziti. Typicky to treba vubec nesedi na pouziti pro strih filmu. Opakovany prepis velkych bloku dat. Je treba to brat trochu jako meziclanek mezi paskou a HDD

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #54 kdy: 23. 06. 2021, 13:01:15 »
- SMR neni budoucnost. Je to specificka technologie pro specificke pouziti. Typicky to treba vubec nesedi na pouziti pro strih filmu. Opakovany prepis velkych bloku dat. Je treba to brat trochu jako meziclanek mezi paskou a HDD

Jsem rád, že mě cituješ:

Určitě by se našlo mnoho situací, kde by takový disk podával výrazně lepší výkony oproti tradičním diskům. A také by se našly situace, kam by se takový disk nehodil (databáze, zpracování videosouborů, RAID 5/6).

Alespoň jsem tě něco naučil.

Přesná funkčnost motoru je tajemství, ale hrubý popis - nic jiného jsem tu není - tajemství není.
A, pokud bys tomu věnoval trochu času, stejné informace nalezneš i na internetu, jako jsem je nalezl já.
« Poslední změna: 23. 06. 2021, 13:04:38 od PanVP »

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #55 kdy: 23. 06. 2021, 13:23:54 »
Mně SMR přijde jako slepá vývojová větev, takový omyl. Zdálo se to jako dobrý nápad, jak ušetřit a/nebo zvednout kapacitu disku, ale v praxi to je velice omezeně použitelné. Snad pro BFU nebo někoho, kdo chce šetřit a nějak to chování zkousne, popř. na nějaké hromadění dat bez mazání nebo "cold storage". Rozhodně ne do RAIDu. Ono to ve specifickém případě (spíš přidávání než mazání, popř. nevelké změny) může i v tom RAIDu fungovat, ale co se tak asi stane, když jeden z disků chcípne a bude třeba udělat rebuild s novým? Četl jsem takové příběhy a nikdo z těch lidí, co to potkalo, zrovna radostí nepřekypoval.

Snažím se SMR vyhýbat jako čert kříži, ale jednou jsem udělal chybu a v rodině jsem doporučil koupi nějakého externího disku od Transcendu. Fajn značka, se kterou mám osobně jen dobré zkušenosti, ale ukázalo se, že v něm je nějaký SMR krám od Seagate (což jsem nevěděl a ani nevím, jestli to vůbec šlo před koupí zjistit). Potřeboval jsem na ten disk nakopírovat nějaké stovky GB dat (nic jsem nepřesouval, nemazal ani jinak neupravoval!), ale kopírování vždycky běželo nějakých 30-40 MB/s, jak se dalo od USB2 očekávat, a pak to na dlouhou dobu zdechlo se strašně pomalou rychlostí... a zase se to rozjelo. Po delším bádání, koukání do logů a výměně kabelů jsem dospěl k tomu, že to je prostě "vlastnost" toho disku. Sice by to teoreticky nemělo ani se SMR vadit, ale praxe byla jiná, smutnější. A nebo ten disk je ultimátní krám bez ohledu na to, že je SMR, ale jedna zkušenost mi stačila a experimentovat s dalším fakt nehodlám.

PanVP

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #56 kdy: 23. 06. 2021, 14:22:58 »

Myslím, že jsi narazil na tu pitomou vlastnost SMR, kdy nejprve ukládá data do pracovní stopy a pak je přesouvá do SMR bloků. Tohle by se krásně vyřešilo použitím hybridního SSD řešení, kdy by se data ukládala do průchozího SSD disku a starší data se odsouvala na SMR. Ta technologie je ještě hodně v plenkách, ale nemyslím si, že to je slepá větev.

Já osobně se bojím spíš asistovaného magnetického zápisu, kdy se místo, na které se má zapisovat, musí nejprve zahřát laserem. Co mám zkušenosti s lasery, které mají něco zahřát, tak poměrně rychle ztrácí výkon. Ale já se bál i heliem plněných disků...

Re:Náhrada HDD za SSD v RAID1?
« Odpověď #57 kdy: 23. 06. 2021, 14:36:12 »
Myslím, že jsi narazil na tu pitomou vlastnost SMR, kdy nejprve ukládá data do pracovní stopy a pak je přesouvá do SMR bloků.

Ano, tím by se to vysvětlovalo. U těch hybridů se trochu bojím, že to sice navýší rychlost při zápisu, ale taky sníží spolehlivost. Hlavně pokud by se to chovalo jako čistokrevná SSD, kde se nezřídka stane, že když už umřou, tak totálně. Jasně, je to asi spíš věc návrhu, ale pokud jde o ukládání dat, tak jsem radši pesimista - preventivně.

U těch laserem a spol. asistovaných technologií zápisu, tam je to asi otázka toho, jak dobře se to nadimenzuje, jaké jsou tam třeba výkony a jak se to bude dát uchladit (odhaduju, že pokud něco může za snížení životnosti, pak je to vysoká teplota zařízení). To se asi ukáže časem.