Město, nebo vesnice?

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #15 kdy: 19. 05. 2021, 13:03:18 »
Jo....marast...pryč z EU.
Dokud budeme levná montovna, nebude tu dobře.
Zajímavé je, že ČR byla před druhou světovou válkou v podstatě průmyslová velmoc.
Teď velmocí nejsme a nemůžeme být, protože prodáváme práci pod cenou vychcánkům okolo.
Nesouhlasím. Levná montovna je to, co totiž opravdu jsme a soudě podle preferencí většinové společnosti ohledně vzdělání, viz. např. kritika "obtížných" přijímaček na střední školy, nebo už rok zavřené školy, kdy jen malé procento ctižádostivých rodičů fakt motivuje děcka něco dělat nemáme šanci. Nebudu ani zmiňovat zhoubný vliv neziskovek, které chtějí smazat rozdíly mezi pracovitýma děckama a lemplama pod heslem rovné příležitosti. Zatímco si děcka z vyšších vrstev chodí na souromé školy typu PORG a jdou studovat do zahraničí. Tak to je.
Západní korporáty sem šli protože levná ekonomika - levná pracovní síla a současně se těžilo z docela kvalitního školství.
Když už levná ekonomika nebude, půjdou o dům dál. Nejsou tady z vlastenectví a ze zájmu o naše dobro.
Ale nevím všechno, nemám patent na rozum.


Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #16 kdy: 19. 05. 2021, 13:11:48 »
Západní korporáty sem šli

sam neumite ani psat a hodnotite vzdelani druhych ...

PanVP

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #17 kdy: 19. 05. 2021, 14:11:40 »
Citace: DoctorAxelrodi link=topic=24752.msg351415#msg351415
[/quote

Je to tak.

Citace: A.P.Hacker link=topic=24752.msg351416#msg351416
sam neumite ani psat [/quote
Taky se mi stává, že edituji příspěvek a takové věci mi utečou.  ::)
Nehledě na to, jaké k

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #18 kdy: 19. 05. 2021, 14:48:49 »
Nad cizinou jsem přemýšlel taky, nicméně jediný cizí jazyk, který ovládám, je angličtina. A to vím, že v Anglii bych pracovat nechtěl. Párkrát jsem si tam přes léto vydělávál na studia. Výdělek hezký, ale to je tak všechno. Počasí bída, samý přistěhovalec, těžký kapitalismus, a vysoká kriminalita.

K USA jsem celkem skeptický, ale pracovat v Austrálii, nebo na Novém Zélandu by byl celkem sen.

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #19 kdy: 19. 05. 2021, 14:49:43 »
Zatímco si děcka z vyšších vrstev chodí na souromé školy typu PORG a jdou studovat do zahraničí. Tak to je.


A to jako myslis ze TOHLE je nekde jiny? :-D Vsude bohatsi rodice posilaj deti na vyberovy skoly, aby jim dali co nejlepsi sanci. Nebo vis o statu, kde ti bohati schvalne posilaj svoje deti do verejnych skol, i kdyz maj moznost je poslat do lepsich?

Jinak s tim, ze deti motivuje jen male procento rodicu taky za sebe nemuzu souhlasit, asi jina socialni bublina. Nicmene nedokazu posoudit celkovou situaci a taky co Ty povazujes za male procento....


Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #20 kdy: 19. 05. 2021, 15:08:25 »
Zatímco si děcka z vyšších vrstev chodí na souromé školy typu PORG a jdou studovat do zahraničí. Tak to je.


A to jako myslis ze TOHLE je nekde jiny? :-D Vsude bohatsi rodice posilaj deti na vyberovy skoly, aby jim dali co nejlepsi sanci. Nebo vis o statu, kde ti bohati schvalne posilaj svoje deti do verejnych skol, i kdyz maj moznost je poslat do lepsich?

Jinak s tim, ze deti motivuje jen male procento rodicu taky za sebe nemuzu souhlasit, asi jina socialni bublina. Nicmene nedokazu posoudit celkovou situaci a taky co Ty povazujes za male procento....

Ja treba ziju na vesnici a vetsina rodicu neumi pomalu ani do peti pocitat, natoz aby meli nejaky obecny rozhled.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #21 kdy: 19. 05. 2021, 15:19:22 »
Naspořit si 1 mega za 4 roky je v ČR pro rybízka po škole celkem SciFi.
WTF, to je 20k/měsíc, takže rybízkovi stačí mít 51k hrubýho (40k čistýho), 20k náklady na život a naspoří. (pro švarc/živnostníky obdobně)

Chvíli jsem přemýšlel, jestli tím milionem naspořeným prací v Německu myslíš milion Eur, ale to mi přišlo zase trochu moc.

none_

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #22 kdy: 19. 05. 2021, 15:30:04 »
Ja bych radil vykaslat se na rady ostatnich... :D V dnesni dobe se da pracovat odkudkoliv a vypada to, ze to bude spis castejsi do budoucna. Hlavne, prace bude a my nebudeme...

Vyber si, co te laka. Oboje ma svoje pro i proti a rozhodovat se jen podle penez je blbost. A rozhodovat se podle nazoru druhych je jeste vetsi blbost. Chces prirodu a vesnici, kde lisky davaji dobrou noc? Prestehuj se na Sumavu. Chces mesto a chodit po klubech kazdy vecer, zustan v Praze. Nevis, co chces, zkus rok to, rok to druhe a treti rok treba neco mezi. Pokud chces do zahranici, jed...

Podle me nejhorsi moznost je, se v 60 probudit a zjistit, ze vlastne nejsi spokojenej s tim, jak jsi zil svuj zivot...

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #23 kdy: 19. 05. 2021, 16:52:00 »
Ja bych radil vykaslat se na rady ostatnich... :D V dnesni dobe se da pracovat odkudkoliv a vypada to, ze to bude spis castejsi do budoucna. Hlavne, prace bude a my nebudeme...

Vyber si, co te laka. Oboje ma svoje pro i proti a rozhodovat se jen podle penez je blbost. A rozhodovat se podle nazoru druhych je jeste vetsi blbost. Chces prirodu a vesnici, kde lisky davaji dobrou noc? Prestehuj se na Sumavu. Chces mesto a chodit po klubech kazdy vecer, zustan v Praze. Nevis, co chces, zkus rok to, rok to druhe a treti rok treba neco mezi. Pokud chces do zahranici, jed...

Podle me nejhorsi moznost je, se v 60 probudit a zjistit, ze vlastne nejsi spokojenej s tim, jak jsi zil svuj zivot...

This.

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #24 kdy: 19. 05. 2021, 17:57:27 »
Hele to je na volbě, já jsem rodilej pražák a přestěhoval jsem se do maloměsta do baráku, stejně pracuji vzdáleně pro americkou firmu, takže je to skoro šumák, kde žiju.

Co obecně vnímám za problém je čas, to je pro mě hodně cenná komodita, už proto bych nechtěl nebo spíše nemohl žít na vesnici. Z tohoto hlediska si furt říkám, že krajské město je asi nejlepší a byt, takže nemusíš žít nutně v Praze.

Nakonec si říkám, jestli jsem s barákem udělal dobře, v zimě si musíš uklidit sníh, musíš se postarat o zahradu, i když o malou, musíš si zajet na nákup. Ono se to nezdá, ale nasčítává se to, v každém krajském městě máš třeba Rohlík nebo Košík, atd. atd., když máš byt tak chodbu někdo uklidí za tebe, taky někdo uklidí sníh, když je problém s něčím na domě tak to vyřeší domovník.

A úvahy o tom o jistotách jsou liché. Ono se to v mladém věku nezdá, protože konkurence je ve 20ti tvrdá, ale jak stárneš, tak začneš zjišťovat, že kariéra je maraton, kde se spousta lidí v půlce z vlastní pohodlnosti zastaví. Pak vlastně po třicítce zjistíéš, že už s tebou skoro nikdo ani nesoutěží a ty šnečím tempem jsi schopnej porazit 95% lidí jenom tím, že jsi nespohodlněl a i po 10 letech kariéry na sobě makáš, což je vyjímečné.

PanVP

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #25 kdy: 19. 05. 2021, 18:24:09 »
Nakonec si říkám, jestli jsem s barákem udělal dobře, v zimě si musíš uklidit sníh, musíš se postarat o zahradu, i když o malou, musíš si zajet na nákup.
Jojo, lepší nezpohodlnět!

kariéra je maraton, kde se spousta lidí v půlce z vlastní pohodlnosti zastaví. Pak vlastně po třicítce zjistíéš, že už s tebou skoro nikdo ani nesoutěží a ty šnečím tempem jsi schopnej porazit 95% lidí jenom tím, že jsi nespohodlněl a i po 10 letech kariéry na sobě makáš, což je vyjímečné.
Máš pravdu předsedo!

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #26 kdy: 19. 05. 2021, 18:38:43 »
Připadá mi, že lidé z vesnice, kteří šli studovat, už se do vesnice vrátit nechtějí. Jednak kvůli práci a druhak kvůli sousedům (nemají si s nimi o čem povídat). Výjimky tvoří lidé, jimž už jejich práce leze na mozek, mají něco naspořeno a chtějí žít jinak, nejlépe na statku se zvířátky. U malých měst pozor na "maloměšťáctví" :)

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #27 kdy: 19. 05. 2021, 21:52:57 »
A úvahy o tom o jistotách jsou liché. Ono se to v mladém věku nezdá, protože konkurence je ve 20ti tvrdá, ale jak stárneš, tak začneš zjišťovat, že kariéra je maraton, kde se spousta lidí v půlce z vlastní pohodlnosti zastaví. Pak vlastně po třicítce zjistíéš, že už s tebou skoro nikdo ani nesoutěží a ty šnečím tempem jsi schopnej porazit 95% lidí jenom tím, že jsi nespohodlněl a i po 10 letech kariéry na sobě makáš, což je vyjímečné.
Myslíš, že aj v IT? Nedokážem si predstaviť ako môže v našom obore toto fungovať. To sa akože niekto zastaví a čo? Odmieta sa učiť nové jazyky? Odmieta sledovať trendy? Neučí sa nové nástroje atď.? To mi príde jak blbosť, takto si človek sám podrezáva vetvu pod sebou a nedá sa hovoriť o žiadnej istote pretože takého povedzme 40nika ktorý už 8 rokov zakrnieva radšej nahradia 24 ročným absolventom ktorý pozná nové trendy. Takže práve ja ako 30nik súťažím s tými 20nikmi a budem s nimi súťažiť aj v 50ke, výhodu vidím len v tom, že budem už mať proste dosť skúsenosti z biznisu na odhad problémov ktoré mladý proste nevidí. Ale budem súčasne súťažiť aj s rovesníkmi, takže žiadne istoty nebudú, či sa v niečom mýlim? Koľko 40-50 ročných programátorov ktorí zaspali dobu existuje? Ak si to niekto vybral za obor, tak predsa musel do toho ísť s tým, že to je ako medicína, nadosmrti (do dôchodku) neustále samovzdelávanie sa.

Viem však, ze existuje určitá skupina neskorých 40nikov a 50nikov ktorí robia v jednej firme povedzme 20 rokov pretože oni sú generácia ktorá bola vychovaná v tom, že práca do ktorej nastúpia po škole je na celý život, čo je dnes absolútne nefunkčný spôsob existencie a títo keby ich prepustili tak je s nimi amen pretože sú totálne odtrhnutí od reality (videl som to na vlastné oči a je to neprenosný zážitok, kto takých pozná vie o čom hovorím, kto nepozná neuverí mi ako mimo tí ľudia sú a že korporát je paralélna realita kde sú ľudia doslova ako v ústave a rozdiel medzi psychiatriou a týmto je asi len v názve) a ich mysle sú nenapraviteľne uväznené v mindsete tej firmy kde strávili väčšinu produktívneho života. Preto vždy keď sa s niekym bavím o IT strašne kladiem na dôraz, že zostávať v jednej firme 10 rokov a viac je neskutočné riziko ak teda nejdú kariérne nahor alebo neplánujú potom zomrieť či žiť z niečoho iného.

Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #28 kdy: 20. 05. 2021, 11:08:11 »
Myslíš, že aj v IT? Nedokážem si predstaviť ako môže v našom obore toto fungovať. To sa akože niekto zastaví a čo? Odmieta sa učiť nové jazyky? Odmieta sledovať trendy? Neučí sa nové nástroje atď.? To mi príde jak blbosť, takto si človek sám podrezáva vetvu pod sebou a nedá sa hovoriť o žiadnej istote pretože takého povedzme 40nika ktorý už 8 rokov zakrnieva radšej nahradia 24 ročným absolventom ktorý pozná nové trendy. Takže práve ja ako 30nik súťažím s tými 20nikmi a budem s nimi súťažiť aj v 50ke,

Hele v IT je to většina lidí co zakrní, je to stejné jako v jiných oborech, celý pracovní trh je zaplaven LAMPlama (Linux, Apache, Mysql, PHP). Admini linuxu, php vývojáři, a teď se k nim přidávají javisti.

Je krutý nedostatek lidí na cloud, AI, serverless, pro spoustu lidí je holt pohodlnější si držet svoje teplé místečko za 60-80k, někteří změní firmu, ale dělají to samé, a pak se učí nějaké novinky z donucení, jako ne že by nedělali nic nového, ale dělají staré principy myšlení v novějších technologiích (zdravím Kubernetes ;)).

Myslím, že většina těchto lidí to nějak doklepe, protože se naučí nové technologie z donucení od schopnějších kolegů, co proběhnou jejich firmu. Řekl bych, že lidi co se aktivně vzdělávají a jdou nejen do nových technologií, ale i nových paradigmatů je tak 10%.

20ti leté lidi nevnímám vůbec jako konkurenci, největší sranda je, že vlastně i plno dvacetiletých se učí zastaralé technologie. Řekl bych, že většina lidí má v IT takové nejlepší období kolem 35, tak s 10 let praxí.

Uvidíme kam se to bude vyvíjet, ale já už dnes vidím, že většina lidí stejně jako v jiných oborech stagnuje stylem "uděláme to v PHP, ale dáme to na Kubernetes a tím budeme cool" :)

Já to lidem nezazlývám, já taky roky dělal linux admina a síťaře, než jsem pochopil, že se třeba musím naučit i něco jiného a jít do lukrativnějších oblastí. Dlouho jsem to byl já, kdo byl zaplivanej a nevyvíjel se, protože mi stačilo udělat 60k a nic neřešit. Jakej já byl debil.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Město, nebo vesnice?
« Odpověď #29 kdy: 20. 05. 2021, 11:35:40 »
Připadá mi, že lidé z vesnice, kteří šli studovat, už se do vesnice vrátit nechtějí. Jednak kvůli práci a druhak kvůli sousedům (nemají si s nimi o čem povídat). Výjimky tvoří lidé, jimž už jejich práce leze na mozek, mají něco naspořeno a chtějí žít jinak, nejlépe na statku se zvířátky. U malých měst pozor na "maloměšťáctví" :)

Nevim, zda je vesnice za Prahou stale vesnici, ale ja jsem se v roce 2004 na jednu takovou  vesnici (1-2k obyv.) odstehoval. A kdybych se mel vracet do Prahy, hodne bych si to rozmyslel. Je to totiz uplne jiny zivotni styl. Vlastne mam penize na to si poridit i RD v Praze, rekneme ze bych to dal i v exkluzivnich ctvrtich. A presto moc nechci.

Jsem introvert, mam vlastni firmu v Praze, bydlim ve stare vesnici ale v lokalite kde je cca 10 'naplavenin'.

+ jsem na miste kde se snadno dostanu nekolika cestami do Prahy,
+ clovek vyjde hned z domu na zahradu, priroda umi zvednout naladu
+ spousta aktivit v okoli, na kole vyjedu a jsem hned v prirode
+ dobri nebo neutralni sousede, pratelstejsi urady (starosta, stavebni,..) - lide se znaji a musi spolu vychazet
+ na predpisy se kouka lidsky, treba zabor ver. prostranstvi (palety cihlel) se resi jen ustni dohodou
+ bezproblemove grilovani, posezeni, atd.
+ tissi a klidnejsi prostredi
+ moznost vice aktivit doma (chci na zahrade neco postavit? no problem. Chci si opravit motorku/auto? no problem).
+ moznost si bydleni zaridit vyznamne podle sebe (jsem introvert? udelam vysoky zivy plot. )
+ vlastni plody ze zahrady (i treba jen "bezudrzbove" typu maliny, vinna reva, atd.)


- auto nutnost
- celkem komplikovana doprava kdyz se clovek chce napit alkoholu
- lide si daleko vic vidi 'do talire' (ne nutne ve fyzickem smyslu)
- clovek musi trochu planovat, nema okolo sebe 20 obchodu kde koupi v nouzi vse
- mensi obc. vybavenost nez v Praze
- zmeni se trochu struktura pratel, protoze ti co bydli ve meste a nemaji auto nedojedou, resp. musite za nimi
- RD vyzaduje obecne hodne udrzby, kterou jsem jako panelakove dite neznal