Práce hned po studiu v zahraničí

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #30 kdy: 19. 05. 2021, 14:09:06 »
Jed hned a vubec nevahej! Ja mel po skole podobny plan a nakonec jsem se na nekolik let zasekl v cesku jen proto, ze jsem mel moznost dobre prace, neudelej stejnou chybu - jedineho ceho lituju v souvislosti s mym presunem do UK je to, ze jsem to neudelal driv!

Btw pokud budes pracovat u slusne firmy tak nikdy veci jako zdravotnictvi uz nebudes resit, budes mit privatni pojisteni na vsechno co si dokazes predstavit.

Hlavne nepocitej srovnani mezd vuci cenam, protoze i kdyz muzes v Praze vydelat slusne penize, tak na lepsi zivotni uroven nedosahnes - jidlo je odpad, sluzby na mizerne urovni, obklopen lidmy se zemanovskym myslenim.


Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #31 kdy: 19. 05. 2021, 15:45:24 »
Jed hned a vubec nevahej! Ja mel po skole podobny plan a nakonec jsem se na nekolik let zasekl v cesku jen proto, ze jsem mel moznost dobre prace, neudelej stejnou chybu - jedineho ceho lituju v souvislosti s mym presunem do UK je to, ze jsem to neudelal driv!

Btw pokud budes pracovat u slusne firmy tak nikdy veci jako zdravotnictvi uz nebudes resit, budes mit privatni pojisteni na vsechno co si dokazes predstavit.

Hlavne nepocitej srovnani mezd vuci cenam, protoze i kdyz muzes v Praze vydelat slusne penize, tak na lepsi zivotni uroven nedosahnes - jidlo je odpad, sluzby na mizerne urovni, obklopen lidmy se zemanovskym myslenim.

Tak a teď nohama na zem.

1) Pokud člověka v Česku nic nedrží, tak ať rozhodně jede. Nicméně každý toho umí po škole jinak a to, že někdo byl schopen sehnat dobrou práci v cizině, neznamená, že je to vhodná cesta pro každého. Těžko radit. Pokud by měl někdo začínat v cizině jako tester, ale má možnost nastoupit v Česku jako vývojář, radil bych, zatím zůstat a jít na zkoušenou později. Ale to je můj pohled na věc.
Speciálně v UK je mezi juniory velmi silná konkurence (do UK cílí lidé jak z Evropy, tak z dalších kontinentů).

2) Aby dostal junior v UK hned po škole pojištění na private/premium healthcare, to by musel nastoupit k opravdu hodně hodně dobré firmě. Reálná šance tazatele na to je IMHO malá. Třeba v USA (kde státní péče "zdarma" byla pouze pro nejchudší) bylo zdravotní pojištění od zaměstnavatele úplně normální. Současnou situaci po zavedení Obamacare neznám.

3) Jídlo v Česku je odpad? Já kritizuji kvalitu jídla v supermarketech často, ale slovo odpad nesmyslně přehnané. Druhá věc je systém jídla celkově. V Česku je normální, že jíš v poledne velké teplé jídlo. V USA se bere, že zaměstnanec si v poledne zhltne sendvič a velké teplé jídlo si dá někde večer. Klíčovému zaměstnanci mohou tolerovat ledasco, ale junior těsně po škole, bude muset zapadnout do řady.

4) Služby v Česku jsou na mizerné úrovni? No obecně ano, ale jak které. Celkově bude hodně lidí hodně překvapeno, jak i v západních zemích může hodně věcí fungovat hůře než u nás. Třeba elektronické bankovnictví bylo 10 let zpět v UK asi tak 20 let za Českem. O jižních zemích vůbec nemluvím. A to, že jsem si zažádal o nějakou službu, byl mi přidělen osobní kontakt, který mě měl na starosti (a já měl vyřizovat všechno s ním) a ten člověk odjel na dovolenou dříve, než mi stihl cokoliv zařídit (a ostatní kontakty z firmy se opakovaly, že mám osobní kontakt a mám čekat až se vrátí z dovolené), to se mi stalo v Německu (bývalém západním).

5) Lidé se zemanovským myšlením? No tak samozřejmě být obklopen lidmi s myšlením woke inkvizitorů, to je mnohem lepší, to musí uznat každý, kdo není zaprděný Čecháček, že? :-D

anonacct

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #32 kdy: 19. 05. 2021, 23:05:56 »
Vypadni hned někam na západ a neotáčej se zpět. Nevím moc co k tomu říct. Rozhodně ale ne do Polska...

iwtu

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #33 kdy: 19. 05. 2021, 23:47:16 »
Všetko je to ľudoch a prioritách.
Momentálne, jedinú výhodu zahraničia vidím iba zlepšenie cudzieho jazyka a získanie viac kontaktov.

Situácia v Prahe, hlavne ak človek pracuje na IČO, je skvelá.

Praha
- veľmi veľa startupov so super nápadmi, rozpočtom a pomerne aj dosť veľa etických firiem.
Praha pochopila, že na etiku vývojari počujú, lebo prácu si môžu vyberať a naozaj je z čoho.
- v strede Európe najbližšie k západu. Rozumná vzdialenosť lietadlom všade po Európe.
- nemáš pocit, že si cudzinec.
- jedlo je OK. Veľmi OK. Stačí sa stravovať v lepších reštauráciach.
- šport, ľudia, priatelia, rodina..

V Prahe ak si schopný, tak alebo pracuješ na veľmi zaujímavej veci v malom startupe alebo v zahraničnom korporáte, ktorý robí všetko preto, aby nevyzeral ako korporát, teda komunikácia so zahraničím na dennej báze.

IT je v Prahe vysoko hodnotené. Ak robiš na IČO, tak v Nemecku môžeš zarábať aj 10 000 EUR v hrubom, ale v Prahe potom, čo to všetko sčítaš, ostane viac.

V Prahe je naozaj kvantum možností a vývojar si žije na veľmi vysokej nohe.


Vtipná príhoda.
Išiel som na dovolenku a hotel som si vybral na základe toho, že tam úplne všetci chválili jedno. Bol som trochu sklamaný, lebo jedlo bolo iba OK. Ale potom mi vraví kolega, že nech si uvedomím, kde sa stravujem. Mám veľmi dobré jedlo aspoň každý druhý deň. Pre človeka z dediny, ktorý ide na dovolenku a má moje bežné jedlo, tak je to pre neho luxus.

anonacct

Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #34 kdy: 20. 05. 2021, 13:54:26 »
V zahraničí se naučí perfektně anglicky a tuto dovednost bude využívat do konce kariéry. Je to někdy fakt až tragické, když slyším některé kolegy jak se lámanou angličtinou snaží něco vysvětlit nebo jak nedokážou napsat anglicky ani správně komentář v kódu, atd...

Do Prahy se člověk může vrátit vždycky, klidně pracovat v zahraničí a koupit si při tom v Praze nějakou nemovitost - to všechno jde. Ale ty zkušenosti co člověk získá v zahraničí (hlavně jazykové dovednosti) to člověk v Praze nikdy nezíská, protože nebude mít to okolí kolem sebe.

A taky proto bych se vysral v začátku kariéry na home office - člověk potřebuje to okolí aby se zlepšil.


Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #35 kdy: 20. 05. 2021, 21:05:09 »
V zahraničí se naučí perfektně anglicky a tuto dovednost bude využívat do konce kariéry.
V anglofonnich zemích možná. Ve Finsku moje angličtina leda nabrala finský přízvuk a celkově se zhoršila.  :D

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce hned po studiu v zahraničí
« Odpověď #36 kdy: 20. 05. 2021, 21:35:58 »
V zahraničí se naučí perfektně anglicky a tuto dovednost bude využívat do konce kariéry.
V anglofonnich zemích možná. Ve Finsku moje angličtina leda nabrala finský přízvuk a celkově se zhoršila.  :D
Furt lepší finský než irský :D