Druhá škola, nebo praxe?

Druhá škola, nebo praxe?
« kdy: 14. 05. 2021, 22:25:20 »
Ahoj,

jsem původně gymplák, nyní student VŠE FIS, právě dodělávám první ročník. Škola mě velice baví, jak ta ekonomická stránka, tak ta technická, učím se průběžně a zvládám ji bez problémů. Svůj volný čas pak využívám pro studium informačních a komunikačních technologií, které mě fakt chytly, a chtěl bych se jim v budoucnu věnovat, a programování je taky fajn.

Dneska jsem tak přemýšlel, jak rozšířit svoje vědomosti a zvýšit hodnotu na trhu práce, a napadlo mě, že bych si souběžně se studiem na FIS udělal distančně VOŠ informatiku. Jsem však na vážkách, a proto sem píšu.

Klady studia vnímám následovně:
- našel jsem přesně program, který mě zajímá (IT se zaměřením na počítačové sítě a programování)
- druhý titul, i když jen DiS., není k zahození :)
- studijní programy se prolínají, a část kreditů by šla uznat
- součástí studia je půlroční praxe

Má to však nějaké zápory:
- možné kolize ve výuce
- možnost, že si neužiju své nejlepší roky života, protože budu sedět v učení
- samostudiem bych se za tu dobu, kterou bych jinak obětoval VOŠ, posunul mnohem dál

Zatím se přikláním pro studium, které bych dokončil ve čtvrťáku na VŠ, a pak bych měl ještě rok na další praxi, než bych na VŠ odpromoval. Navíc mě učení baví, a tak nějak to všechno zapadá do sebe, a myslím, že bych toho v budoucnu nelitoval. Na druhou stranu jsem hodně narazil na názory typu "titul je jen papír." Tak bych vás odborníky chtěl požádat o radu. Má cenu jít na VOŠ na úkor praxe, kterou bych si při studiu mohl sehnat?
« Poslední změna: 14. 05. 2021, 22:27:32 od skydirt »


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2021, 23:02:20 »
tady vyvstane otazka, jak tezka je skola, kterou studujes?
protoze bud si muzes vystudovat nekolik ruznych vysokych skol nebo ruznych oboru,
ktere jsou zvladnutelne pro tebe paralelne a pak muzes byt skvely produkt manager,
scrum master, proste osoba s sirsim rozhledem a muzes organizovat praci.
nebo si vyberes jeden obor do ktereho nasadis vsechny sily, zvladnes to tak, ze nic
dalsiho uz neutanes a budes se venovat jednomu konkretnimu oboru.

takze otazka, kterou si musis sam polozit je, zda te neco zajima do sirky nebo do hloubky?!?!

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #2 kdy: 15. 05. 2021, 00:01:00 »
IMHO to cenu nemá, lepší je vystudovat pořádně jednu školu a když zbyde čas a energie, věnovat se projektům orientovaným prakticky, případně samostudiu zajímavé látky navíc.

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2021, 00:06:37 »
Nekomplikuj si zivot. V klidu si dodelej skolu a ve volnem case si taky trochu uzivej zivota. Po skole budes stejne makat jako ostatni, tam uz na vyber nebude..

_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2021, 04:13:28 »
Dneska jsem tak přemýšlel, jak rozšířit svoje vědomosti a zvýšit hodnotu na trhu práce, a napadlo mě, že bych si souběžně se studiem na FIS udělal distančně VOŠ informatiku. Jsem však na vážkách, a proto sem píšu.
Nelze poradit, protože někomu víc vyhovuje studium ve škole a někdo dává líp samostudium. To si musíš o sobě zjistit sám. Já třeba školy nelituji, byť věci, co jsem se tam dozvěděl, určitě lze získat samostudiem z učebnic a internetu, mně to přišlo efektivnější se školou. A někdo jiný to má jinak.

- samostudiem bych se za tu dobu, kterou bych jinak obětoval VOŠ, posunul mnohem dál
Tak v tom případě je to jasné a proč se ptáš? (pokud to tedy víš s rozumnou jistotou)

- možnost, že si neužiju své nejlepší roky života, protože budu sedět v učení
Cožpak poznávání nových úžasných věcí není to nejlepší užívání si?!
« Poslední změna: 15. 05. 2021, 04:15:26 od _Jenda »


Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2021, 09:00:00 »
- možnost, že si neužiju své nejlepší roky života, protože budu sedět v učení
Cožpak poznávání nových úžasných věcí není to nejlepší užívání si?!

To fakt neni a nemusi to byt nutne sex, drogy, nebo rock'nroll. Je to take cestovani, poznavani jinych lidi, jinych kultur. Jsou to veci ktere nezatezuji hlavu a rozviji kreativitu.

Pocitat diferencialni rovnice pod lampou si muze uzivat tak asocialni nerd bez fantazie.
« Poslední změna: 15. 05. 2021, 09:03:13 od IDontCare »

Ink

  • *****
  • 664
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2021, 09:29:59 »
DiS je titul k ničemu, zvlášť pokud budeš mít normální VŠ. Buď bych nechal VŠE, pokud Tě nenaplňuje a šel studovat IT nebo bych se IT zabýval bokem, ale spíš cestou samostudia a praxe.

PanVP

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #7 kdy: 15. 05. 2021, 10:15:35 »
Jestli máš čas, obejdi korporáty a najdi si práci, ze které tě budou pouštět na zkoušky.
Až ukončíš školu, budeš mít třeba 3 roky praxe.
Ideálně - si tě korporát rovnou nechá a nastoupíš za základních 70-80 hrubého tisíc.

Bez praxe je často problém nastoupit za 50 hrubého.

A "Zvýšit svojí cenu na trhu práce"...to je jako kdyby otrok chtěl zvýšit svojí cenu na trhu otroků.
Tak nepřemýšlej. To je totiž vlhký sen personálek - hra, kterou chtějí hrát.
Přemýšlej podobně, přesto jinak!
Co mám udělat, abych po škole dostal slušný prachy.
No a abys mohl slušně vyjednávat o penězích, potřebuješ mít slušnou praxi.
První rok klidně zadáčo nebo za minimálku a na poloviční úvazek.
Až skončíš školu, tak přijdeš za HR a řekneš "Mám VŠ a tři roky jsem pracoval na pozici...nakul solidní prachy, nejsem žádné vyfetlíčko, co práci ještě nevidělo."
Když to bude na půl úvazku, tak ti možná neuznají 3 roky, ale třeba jen dva, no a?
Čím menší dement jsi, tím výš miř.
Chápeš, vohnout Ferda si půjde sehnat šolich k mamince do práce, bude strkat zboží do regálu.
Menší hňup Josífek se poškrábe na hlavě a řekne "půjdu pomáhat na THP pozici do montovny" - kde bude mít i Angličtinu a bude o tom moc pořádně povídat (to vůbec není blbý!), pro někoho průměrného to je skvělé.
Machr Fido si řekne, že to jsou kokoti a začne obcházet banky, IBM, Oracle, Redhat....a půjde dělat práci pod JEDNU jeho úroveň (jen o málo horší, než chce po škole dělat), ze které se po dodělání VŠ vyšvihne na flek, kde k ruce dostane dva Josífky a šest Ferdíků  ;D

Jestli chceš dělat Ajťáka, tak nechoď dělat technika (to je pozice šroubováka), ale pomáhat se zálohováním, správou aplikací, zadáváním. Jestli chceš dělat v IT, Financích a manažera, tak do SKVĚLÉ účetní firmy nebo firmy, která píše účetní software. ATD...
« Poslední změna: 15. 05. 2021, 10:20:38 od PanVP »

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #8 kdy: 15. 05. 2021, 11:29:13 »
druhy titul jako Dis je k nicemu.

studoval jsem dve vysoke skoly soucasne (MFF postgradual z fyziky, MFF informatiku), byla to pitomost, nedalo se to stihat a uhnal jsem si unavovy syndrom.

Navic mi uznali jen minimum predmetu a soucasne ty predmety podobne byly strasna nuda.

Ale z  telocviku se mi podarilo vykroutit "papirem na telo"




Ahoj,

jsem původně gymplák, nyní student VŠE FIS, právě dodělávám první ročník. Škola mě velice baví, jak ta ekonomická stránka, tak ta technická, učím se průběžně a zvládám ji bez problémů. Svůj volný čas pak využívám pro studium informačních a komunikačních technologií, které mě fakt chytly, a chtěl bych se jim v budoucnu věnovat, a programování je taky fajn.

Dneska jsem tak přemýšlel, jak rozšířit svoje vědomosti a zvýšit hodnotu na trhu práce, a napadlo mě, že bych si souběžně se studiem na FIS udělal distančně VOŠ informatiku. Jsem však na vážkách, a proto sem píšu.

Klady studia vnímám následovně:
- našel jsem přesně program, který mě zajímá (IT se zaměřením na počítačové sítě a programování)
- druhý titul, i když jen DiS., není k zahození :)
- studijní programy se prolínají, a část kreditů by šla uznat
- součástí studia je půlroční praxe

Má to však nějaké zápory:
- možné kolize ve výuce
- možnost, že si neužiju své nejlepší roky života, protože budu sedět v učení
- samostudiem bych se za tu dobu, kterou bych jinak obětoval VOŠ, posunul mnohem dál

Zatím se přikláním pro studium, které bych dokončil ve čtvrťáku na VŠ, a pak bych měl ještě rok na další praxi, než bych na VŠ odpromoval. Navíc mě učení baví, a tak nějak to všechno zapadá do sebe, a myslím, že bych toho v budoucnu nelitoval. Na druhou stranu jsem hodně narazil na názory typu "titul je jen papír." Tak bych vás odborníky chtěl požádat o radu. Má cenu jít na VOŠ na úkor praxe, kterou bych si při studiu mohl sehnat?

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #9 kdy: 15. 05. 2021, 14:26:27 »
Souhlas s tim obejit korporaty. Vetsina z nich maji nejaky "trainee program" a to bude o dost prinosnejsi nez studovat dalsi nic-moc skolu.

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #10 kdy: 17. 05. 2021, 09:57:38 »
1/ k čemu ti bude druhej titul Dis. ??? on to někdo z praxe chce ???
2/ nyní studuješ VŠE FIS, takže bakaláře - Bc. je víc než Dis. to dá rozum. takže bych to dodělal tu VSE FIS.
3/ žádnej titul ti nezajistí "lepší" život, klidně mužeš bejt bezdomovec a mít 10 titulů ...
4/ kolik ti je ??? 20 ? si v pořád v pubertě ?
5/ uvažování některých lidí fakt nechápu ... ty seš multi-milionář ? nevíš si rady se životem ?
6/ uvedu příklad ... k čemu je někomu Ing. (Informatika) + JUDr. (Právo) .. stejně nemužeš dělat 2 zaměstnání najednou... jako že ráno v 5:00 vstaneš a do 12:00 budeš právník a pak od 12:30 do 19:00 budeš inženýr jo ? ha ha ha
7/ život plyne jako voda .. uteče ani nevíš jak ..

PanVP

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #11 kdy: 17. 05. 2021, 10:53:25 »
6/ uvedu příklad ... k čemu je někomu Ing. (Informatika) + JUDr. (Právo) .. stejně nemužeš dělat 2 zaměstnání najednou... jako že ráno v 5:00 vstaneš a do 12:00 budeš právník a pak od 12:30 do 19:00 budeš inženýr jo ? ha ha ha

Ty hele, zrovna technické vzdělání by pro právníka mohla být hóóóódně velká konkurenční výhoda.

xyz

  • ***
  • 223
    • Zobrazit profil
Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #12 kdy: 17. 05. 2021, 10:58:55 »
6/ uvedu příklad ... k čemu je někomu Ing. (Informatika) + JUDr. (Právo) .. stejně nemužeš dělat 2 zaměstnání najednou... jako že ráno v 5:00 vstaneš a do 12:00 budeš právník a pak od 12:30 do 19:00 budeš inženýr jo ? ha ha ha

Ty hele, zrovna technické vzdělání by pro právníka mohla být hóóóódně velká konkurenční výhoda.

No ja jsem JUDr. a mam i Matfyz a zadna velka konkurencni vyhoda to neni. Porad po me neco chteji, kdyz se jim rozbije pocitac nebo jim zmizela ikona.

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #13 kdy: 17. 05. 2021, 11:16:42 »
když už se takhle úchylně bavíme ... zkuste mi vysvětlit jaká je konkurenční výhoda mít třeba doktorát (PhD) z oboru Umělá inteligence - navigace autonomních vozidel ? třeba z ČVUT FEL. Mysíte si že jako pošlete svuj CV do fi. Waymo a oni vás přijmou ? přijmou vás jako .. "co" ??? nebo zkuste si představit že máte doktorát (PhD) z biometrický identifikace osob. Myslíte si, že pošlete svuj cv do nějaký banky a oni vás hned vemou jako experta na bezpečnost ??? .. to asi těžko.. takovej člověk bude možná rád když ho vemou někde jako učitele informatiky na střední škole za 30K měsíčně hrubýho ....

a teď si zkuste představit že máte jenom 9 tříd ZŠ ale umíte MS VS 2019 ASP .NET5 C# MVC + WPF + MS SQL + Angular + RESTApi + MongoDB a máte v tom řekněme ... 5 plet praxe ...  tak v tom případě se o vás firmy porvou a nástupní plat budete mít 100K měsíčně ...

tomu se říká realita všedního dne v české republice  ...


PanVP

Re:Druhá škola, nebo praxe?
« Odpověď #14 kdy: 17. 05. 2021, 11:28:21 »
ja jsem JUDr. a mam i Matfyz

...tak možná se začít živit spíš právem než počítáky no ;D

Mám kámoše právníky a kdyby jim to nebylo trapné, najali by si i lidi, aby jim utírali zadek.
Rozhodně bych je nepřesvědčil, aby komukoliv šli pomáhat s ikonou...vlastně jo, tůůůůze hezký a nadržený ženský, která by jim podepsala, že to není šoust nebo harashment, ale volitelný benefit ve formě mimořádné pracovní přestávky.

BTW: Než spravovat ikony je už lepší dělat elektrikáře. V IT má smysl pracovat na úrovni Systémáka nebo Security a samozřejmě výš, tedy programátorské joby.
« Poslední změna: 17. 05. 2021, 11:33:51 od PanVP »