Těžíte XCH (Chia) ?

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #15 kdy: 11. 05. 2021, 19:08:47 »
ach muj boze. tehle civilizaci fakt neni pomoci


PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #16 kdy: 11. 05. 2021, 19:13:37 »
Chapu to spravne, ze u tohohle krypt* na rychlost downloadu a uploadu nezalezi? Cili ze ten "space' ve skutecnenosti se ninak nepouziva pro cizi data?? Ze to cely poskytuje nulovou hodnotu

Ano, je to stejně neužitečná blbost jako Bitcoin.
Ano, ve skutečnosti to je podložené nulovou hodnotou.
Ano, je to jako sbírat muší nožičky - hodnotu mají ty muší nožičky, které jsou delší než 5 milimetrů a čím delší, tím vyšší hodnotu mají.
Ano, je to ekologičtější než elektromobily (které se snad všude mimo Kalifornii napájí elektřinou z uhlí nebo jádra).
Ano, je to jen taková blbost.
Ano, je to profit pro výrobce disků.

 ::)

No a?


Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #17 kdy: 11. 05. 2021, 19:41:21 »
Chapu to spravne, ze u tohohle krypt* na rychlost downloadu a uploadu nezalezi? Cili ze ten "space' ve skutecnenosti se ninak nepouziva pro cizi data?? Ze to cely poskytuje nulovou hodnotu
(...)
Ano, je to stejně neužitečná blbost jako Bitcoin.
Ano, ve skutečnosti to je podložené nulovou hodnotou.
(...)
No a?

(Krypto)Měna má takovou hodnotu, jakou do ní lidé vkládají. Fakt, že leckomu přijde trochu pofidérní vytvářet hodnotu generováním velkých bloků dat, je pochopitelný. Ale těžařům stačí, že tomu věří. Ve chvíli kdy se navíc stanoví převodní kurs třeba vůči dolaru, už nejspíš těžařům jde jen o co nejvíc virtuálních kováků, aby si je pak někdy v budoucnu převedli. Ale docela by mě zajímalo, jak by těžení vypadalo, pokud by neexistovaly nájmy s náklady rozpočítávanými ne podle odběru, ale podle plochy a podobných irelevantních měřítek...

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #18 kdy: 11. 05. 2021, 19:48:33 »
Ano, ve skutečnosti to je podložené nulovou hodnotou.
Co je "podlozene nejakou hodnotou" a jak se to pozna? Da se to necim merit?

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #19 kdy: 11. 05. 2021, 19:49:47 »
Ano, je to ekologičtější než elektromobily (které se snad všude mimo Kalifornii napájí elektřinou z uhlí nebo jádra).
Co je špatného na napájení elektromobilu jadernou elektrárnou? Naopak je to nejlepší věc co existuje, pokud nemáš použitelný vítr/slunce/řeky, což většina zemí spíš nemá.

Ale docela by mě zajímalo, jak by těžení vypadalo, pokud by neexistovaly nájmy s náklady rozpočítávanými ne podle odběru, ale podle plochy a podobných irelevantních měřítek...
Hodně rychle by se podmínky takových nájmů změnily :)


PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #20 kdy: 11. 05. 2021, 19:57:08 »
vytvářet hodnotu generováním velkých bloků dat

Pokud budu poskakovat po louce a u toho řvát "umba-humaba-bumba-umba-bumba", má to stejný výsledek.
Možná ze mě vypadne ...ehm...bobík.
Nicméně to, že do toho bobíku zapíchneme vlaječku a slunečníček z něj ještě nedělá hodnotu, pořád je to bobík.
Není to hodnota, je to bobek.

ale těžařům stačí, že tomu věří

Ano, to je přesně ono, je to "měna" podložená vírou.
Tedy - není to podložené skutečnou hodnotou, ale vírou - jako je víra v boha nebo létající špagetové monstrum.

Je to stejné jako "Tulipánová horečka": https://cs.wikipedia.org/wiki/Tulip%C3%A1nov%C3%A1_hore%C4%8Dka

Přijde vám směsné zaplatit cca JEDNU cibulku Tulipánu 46000 gramů zlata (á 1000 Kč), přihodit k tomu dvě krávy (každou v hodnotě cca 80 000) a povoz (v té době měl hodnotu asi jako osobní automobil střední třídy)?
A dávat za Bitcoin desetitisíce dolarů vám směšné nepřijde?
A ten tulipán byl jednak ekologičtější a určitě i na pohled hezčí ::)

PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #21 kdy: 11. 05. 2021, 20:03:40 »
Ano, je to ekologičtější než elektromobily (které se snad všude mimo Kalifornii napájí elektřinou z uhlí nebo jádra).
Co je špatného na napájení elektromobilu jadernou elektrárnou? Naopak je to nejlepší věc co existuje, pokud nemáš použitelný vítr/slunce/řeky, což většina zemí spíš nemá.

Jádro mi vadí okrajově - problém je odpad.
Bohužel, pro ekodebily je jádro fuj, takže se do něj málo investuje.
Správný postup by byl: Ve velkém investovat do jádra, abychom získali pokud možno čistý zdroj energie.
A že není úplně bezpečné, na to přišli Japonci, když postavili svojí Fukušimu na pobřeží... ::) PROČ? A šplouchlo jim tam moře...navíc v Japonsku, tedy v zemi, kde jsou Tsunami běžnější než u nás volby.
Některé magorské státy - tuším(nejsem si přesně jist) Německo, Francie - zase měly nápad prodávat svůj jaderný odpad magorům, co ho házeli v sudech do moře (cca ~1970). Takže ano, jádro mi vlastně hodně vadí, protože se do něj neinvestuje a generuje odpad.

Nejvíc mi na elektromobilech vadí to, že jsou mnohem špinavější než benzíny.
Nicméně třeba Německo - protože odstavilo svoje Jaderky - napájí elektromobily hnědým uhlím.
Polsko, opět víc než 40% energie je tuším z nekvalitního uhlí.
(Omlouvám se, jestli čísla nesedí o desítky procent. Pokud si chcete honit pindíka, prosím, doplňte sem přesné hodnoty.)

Ale to je zcela OT a dál na to nebudu reagovat.
Pojďme se bavit o hodnotách Chia alias XCH  ;D
« Poslední změna: 11. 05. 2021, 20:06:02 od PanVP »

PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #22 kdy: 11. 05. 2021, 20:13:15 »
Co je "podlozene nejakou hodnotou" a jak se to pozna? Da se to necim merit?

Jistě.

Udělejme následující pokus: Dám ti 1000 Kč a ty mi za ně dáš 2000 Kč. (Na to nepřistoupíš, protože chápeš, že hodnota té věci je přesně 1000 Kč.)

Další pokus: Dám ti 1 gram zlata s ryzostí 999, který má v obchodě cenu ~1000 Kč a ty bys mi měl dát 100 Kč.
(Na to přistoupíš, za pravost se ti zaručím.)

Třetí pokus: Ty mi dáš 1000 Kč a já ti slíbím, že přivolám déšť.
Tady podotknu, že skutečně budu tancovat u ohně a dělat Hua...hua...hua...hua...hua. (Ten tanec je TĚŽBA!)
(Chytrý člověk pochopí, že to není podložené žádnou hodnotou a vyprdne se na mě. Trouba nebo zoufalec mi ty peníze dá a pak se bude radovat, protože s jistou pravděpodobností skutečně zaprší.)

 :P
« Poslední změna: 11. 05. 2021, 20:16:39 od PanVP »

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #23 kdy: 11. 05. 2021, 20:33:31 »
sorry, mne jsou cizi viry fuk, dokud se mne netykaji.
klidne at si tezbar tancuje okolo ohne.

Ale,
1/az (pokud) to padne nahubu (jako kampelicky v cechostanu), tak duveriv imbecily nechci zachranovat z vlastnich danich. 
2/ kazdej novinarskej odpad (nez se nekdo ozve, ja bejval novinar, s novinarskym prukazem), zacne psat o "hrouceni vyznamne casti ekonomiky" a vyvola paniku a umelou krizi, tak se mne to taky tyka.
3/ pokud na to tancovani tezbar spali pulku Sumavy, Amazonky, * (doplnte libovolne), tak se mne ta * taky tyka.


PanVP

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #24 kdy: 11. 05. 2021, 20:43:07 »
1+2+3

Ano, máš pravdu.
Ano, bude se to sanovat z tvých daní.
Ano, půlka světa používá na těžbu pálení mizerného uhlí.
Ano, až to padne, bude to jako splasknutí DOTcomové bubliny.

...A CO S TÍM JAKO UDĚLÁŠ?
https://www.youtube.com/watch?v=R4dM73zLrUE
« Poslední změna: 11. 05. 2021, 20:45:21 od PanVP »

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #25 kdy: 11. 05. 2021, 20:44:36 »
sorry, mne jsou cizi viry fuk, dokud se mne netykaji.
klidne at si tezbar tancuje okolo ohne.
(...)
3/ pokud na to tancovani tezbar spali pulku Sumavy, Amazonky, * (doplnte libovolne), tak se mne ta * taky tyka.
Mně by strašně zajímalo, jestli někdo zkoušel počítat, jaké má doopravdy těžba náklady. Někdo by řekl, že jde o pomíjivé externality, možná ne. Nevím, oč se opřít. Ale topit grafickými kartami mi nepřijde tak fajn.

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #26 kdy: 11. 05. 2021, 22:04:24 »
Udělejme následující pokus: Dám ti 1000 Kč a ty mi za ně dáš 2000 Kč. (Na to nepřistoupíš, protože chápeš, že hodnota té věci je přesně 1000 Kč.)
V Nemecku ve 30. letech bys mi dal rano 1000 marek a ja bych ti musel dat vecer pul milionu, abych ti vratil stejnou hodnotu :)

Další pokus: Dám ti 1 gram zlata s ryzostí 999, který má v obchodě cenu ~1000 Kč a ty bys mi měl dát 100 Kč.
(Na to přistoupíš, za pravost se ti zaručím.)
To "v obchode ma cenu" se bere odkud? Odpoved: z trhu. Uplne stejne jako u kryptomen. Zlato nema zadnou vnitrni hodnotu, jeho industrialni vyuziti je mizive. Hodnota zlata je dana ciste tim, ze mu lidi tu hodnotu prisuzuji. Uplne stejne se muzou rozhodnout ji prisoudit bitcoinu. Nebo tvym ponozkam. To uz je na nich.

Třetí pokus: Ty mi dáš 1000 Kč a já ti slíbím, že přivolám déšť.
To je chybna uvaha. Kryptomeny nejsou "privolavani deste", ma to jasne definovane a overitelne vlastnosti. Neni to zadny snake oil.

Nemusis si myslet, ze vec s takovymi vlastnostmi stoji za $56k. To je naprosto v poradku. Myslis si, ze se vsichni zblaznili, tak to nekupuj, no. A jestli si to myslis hodne moc, tak to shortuj a vydelas. Coz by bylo mnohem rozumnejsi, nez o tom mudrovat na netu :)

----

Tahle diskuse je jak na Novinkach, dal se ji neucastnim :)

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #27 kdy: 11. 05. 2021, 22:06:40 »
FYI ja napriklad nekupuju akcie Facebooku a nehodlam mit nic spolecneho s bitcoinem.
(ano, hazim to do stejneho pytle s vecmi, kde chovani ovci ma dopad na muj zivot).


1+2+3

Ano, máš pravdu.
Ano, bude se to sanovat z tvých daní.
Ano, půlka světa používá na těžbu pálení mizerného uhlí.
Ano, až to padne, bude to jako splasknutí DOTcomové bubliny.

...A CO S TÍM JAKO UDĚLÁŠ?
https://www.youtube.com/watch?v=R4dM73zLrUE

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #28 kdy: 11. 05. 2021, 22:17:59 »
Tak to mas snad vsude.
jako treba ze u rocni spotreby bitcoin sezere cca 63% spotreby vsech datovych center. (namatkou, nehodlam diskutovat, jaka cast bitcoinu je vne datacenter a podobny marginalnosti). https://www.visualcapitalist.com/visualizing-the-power-consumption-of-bitcoin-mining/

Jedine ze by si chtel nejak diskutovat hloubeji a zacit se prit, kolik stoji transakce a stejne je to zelena elektrika prevazne (neni) atd.

Neco jako zelena elektrika neexistuje. Pokud teda myslime nemajici dopad na prostredi.
Dobra elektrika je elektrika ktera nebyla vyrobena.

Samozrejme, uz jsem potkal jako "solarni panely" jen zpracovavaji fotony, co uz tak jako tak dopadly na Zemi.
Prd. I pokud budu ignorovat vsechno co je za vyrobou tech panelu.
Zeme, voda, by cast svetla odrazila, cast by vyzarila v infra do vesmiru.
Proti tomu panel se na tomhle chce podilet co nejmin. A elektrika konci v ohratem vzduchu ci vode chladici datacentra. A ta uz tak s nadsenim teplo nezari.
Stejne tak se da diskutovat spraseni ricnich toku hydroelektrarnami.


JInka se mi moc "libilo" tohle:
Wood says the new research ideas -- in a paper by her ARK Investment Management LLC and Dorsey’s Square Inc. -- “debunk the myth” that Bitcoin mining is damaging the environment. On Twitter, Dorsey said Bitcoin “incentivizes renewable energy.” Musk responded with one word: “True




sorry, mne jsou cizi viry fuk, dokud se mne netykaji.
klidne at si tezbar tancuje okolo ohne.
(...)
3/ pokud na to tancovani tezbar spali pulku Sumavy, Amazonky, * (doplnte libovolne), tak se mne ta * taky tyka.
Mně by strašně zajímalo, jestli někdo zkoušel počítat, jaké má doopravdy těžba náklady. Někdo by řekl, že jde o pomíjivé externality, možná ne. Nevím, oč se opřít. Ale topit grafickými kartami mi nepřijde tak fajn.

Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« Odpověď #29 kdy: 11. 05. 2021, 22:30:20 »
S pár tera se to už asi nevyplatí, je to loterie a něco přistát může, ale je to o náhodě.
Těžba přes pool ještě není oficielně implementována ikdyž nějaké 2 čínské pooly už jedou.
Ta síť se zvětšuje opravdu šíleným tempem.

Total size of plots: 8.413 TiB
Estimated network space: 3592.257 PiB
Expected time to win: 2 months and 1 week