Setkáváte se z "updatofobií"?

Setkáváte se z "updatofobií"?
« kdy: 16. 04. 2021, 14:11:28 »
Updatofobie - strach z nutnosti řešit problémy vzniklé aktualizací počítačového programu. (možná pro to už existuje jiný název)

Jsme lidé omylní a tak při vyřešení jedné chyby vytvoříme jinou chybu. Při testování nejsme schopni ověřit všechny možné následky a závislosti. Pak se stane, že po aktualizaci něco důležitého přestane fungovat. Dokonce může jít o opravu chyby, kterou využíval nějaký jiný kód aniž by tím chtěl někomu škodit. Ať už je příčina jakákoliv, koncový uživatel vnímá, že předtím to fungovalo a teď to nefunguje.

Dalším nepříjemným průvodním jevem aktualizací je změna něčeho, na co byl uživatel zvyklý, například způsobu ovládání. V lepším případě uživatel po delším hledání objeví možnost, jak vrátit původní ovládání a v tom horším případě si musí zvykat na nové ovládání nebo definitivně oželet nějakou funkci, kterou dříve používal.

Existují uživatelé, kteří si chtějí sami organizovat svůj čas a nesou velmi nelibě, když jim do kalendáře přibude nutnost řešit něco, co vůbec neměli v plánu. Například aktualizovali mapy v navigaci a ona je od té doby strašně pomalá nebo nefunguje vůbec. Po několika špatných zkušenostech takový uživatel dá přednost pohodlí před bezpečností a snaží se další aktualizace odkládat či přímo sabotovat.

Vypozoroval jsem dva přístupy k aktualizacím:
- kladný: "hurá, aspoň mi nezestárne mozek, když jsem donucen se učit nové věci"
- záporný: "chci se věnovat své práci a o nezestárnutí mozku se umím postarat i jinak"

S jakými přístupy k aktualizacím se setkáváte? Znáte nějaký používaný termín pro "updatofobii"? Je "updatofobie" projevem mentálního stárnutí?


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2021, 14:26:13 »
"strach z nutnosti řešit problémy vzniklé aktualizací počítačového programu"
keby som používal Windows to by som mal tiež strach, ale ako Linuxák, v podstate vôbec.

"Vypozoroval jsem dva přístupy k aktualizacím"
tak to ja nemám ani jeden z týchto prístupov.


Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #2 kdy: 16. 04. 2021, 15:22:42 »
Ja to mam opacne. Kdyz si sednu k pocitaci spustim update vseho (programu i repositaru).
Uz mam na to scripty pro ubuntu i windows co to vsechno delaji. Pak jeste promazou cache a temporary adresare.
Proste sednu, zapnu si PC spustim "bigupdate". A nez si zaleju kafe mam vsechno nove.

Ze to neco rozbije? Uz jsem se s tim dlouho nesetkal. A zacinam si myslet ze prave proto ze porad delam update. Podle mne je vetsi riziko delat update po dlouhe dobe nez prubezne.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #3 kdy: 16. 04. 2021, 15:30:46 »
Setkávám se s updatofoby, kteří následně narážejí na mnoho let vyřešené bugy, ideálně v okamžiku, kdy se něco rozbije a je potřeba to rychle opravit.

Problémy typu „aktualizovali mapy v navigaci a ona je od té doby strašně pomalá nebo nefunguje vůbec“ jsem omezil tím, že vybírám zařízení, kde se dají řešit - ideálně když ten software přímo jde ladit, nebo u uzavřených „appliances“ jako třeba ta navigace jsou mapy soubory na kartě, kterou před updatem zkopíruji, a pokud by to nefungovalo, tak je vrátím zpět.
« Poslední změna: 16. 04. 2021, 15:33:19 od _Jenda »

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #4 kdy: 16. 04. 2021, 16:06:25 »
S odstupem vidím, že jsem to měl rozdělit na "updatofobii" a "upgradofobii", jenže ono je to někdy spojené a s opravou chyby se změní i ovládání. Pěkný absurdní příklad nevyžádaného "upgrade" byl v seriálu IT Crowd - nové číslo záchranné služby.

To s tou navigací se stalo mně, byla to navigace TomTom s doživotní aktualizací map. Tuším, že nová mapová data vyžadovala i aktualizaci aplikace. Aktualizace aplikace měla výhodu, že opravili prohozenou hlášku "držte se vlevo" a "držte se vpravo" ale odezva přístroje při zadávání cíle byla s každou další aktualizací pomalejší a pomalejší.

Známému se jednou stalo při aktualizaci jinak výborné aplikace mapy.cz v telefonu, že mu mapy přestaly fungovat. Buďto si toho hned nevšiml nebo při balení věcí na cestu neměl čas na opravování, naštěstí měl ještě papírovou mapu.


jouda2

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #5 kdy: 16. 04. 2021, 16:30:01 »
- kladný: "hurá, aspoň mi nezestárne mozek, když jsem donucen se učit nové věci"
- záporný: "chci se věnovat své práci a o nezestárnutí mozku se umím postarat i jinak"
Z tohoto pohledu záporný. Přírodních věd které mě zajímají a jejich odvětví na poznávání je tolik, že rozhodně netoužím po tom se oblbovat mozkovou činností "kam zas kterej id*ot ten button dal".
Další věc je že se v poslední době napříč oborem setkávám s čím dál tím větším počtem nekvalitních updatů, kdy rollback na produkci opravdu nepotěší (a testovka na odchycení chyb většinou nestačí).
A to už vůbec nezmiňuji updaty vyloženě zlomyslné, počínaje WGAN přes různé "znepříjemníme Vám vaše W7 tak abyste tam ty W10 dali radši dobrovolně, když už si dáváte dobrý pozor kam klikáte"

Na druhou stranu na Linuxu tenhle problém nemám vůbec. Takže to asi nebude mnou. ;-)

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #6 kdy: 16. 04. 2021, 16:44:07 »
Jelikož jsou uživatelé čím dál více jen hříčkou technologií a technologických firem, tak se jejich odporu k updatům ani nedivím. Základní potřeba uživatele je mít technologii pod kontrolou, tedy vědět co mi update přinese, možnost update odmítnout případně určit čas, kdy k němu dojde.

Stanovisku vývojářů nicméně také rozumím, sám jako vývojář chci, aby měl uživatel pokud možno poslední verzi. Takže je to o budování důvěry a  loajality...

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #7 kdy: 16. 04. 2021, 16:46:14 »
Problém s updatmi je ten, že často neprinášajú len opravu chýb, ale kompletnú zmenu dizajnu, ovládania, či obmedzenie funkcií. Typicky sa toto deje pri Androide a aplikáciách na ňom. Trebárs taký, tuším sa to volalo ES File Explorer, najprv to bol vyborný správca súborov pre Android, po čase sa to zmenilo na nejaký nepoužiteľný bloatware plný reklám.

Alebo update neprinesie žiadne zlepšenie, ale nové, ešte neznáme bugy. To sa mi onehdá stalo pri update Symbianu na Nokii E63; nevšimol som si zlepšenie, ale prestal fungovať ekvalizér v prehrávači hudby.

xPoli

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #8 kdy: 16. 04. 2021, 18:07:37 »
Jelikož jsou uživatelé čím dál více jen hříčkou technologií a technologických firem, tak se jejich odporu k updatům ani nedivím. Základní potřeba uživatele je mít technologii pod kontrolou, tedy vědět co mi update přinese, možnost update odmítnout případně určit čas, kdy k němu dojde.

Stanovisku vývojářů nicméně také rozumím, sám jako vývojář chci, aby měl uživatel pokud možno poslední verzi. Takže je to o budování důvěry a  loajality...

Taky rozumím oběma stranám. Jako uživatele mě ale pekelně štve, že si ze mě M$ dělá pokusného králíka, co vydržím, aniž bych notebook roztřískal o zeď. A to nemám Home edici, kde se toho dá uživatelsky ovlivnit ještě o řád méně. Problém je, že vedení si osobní wiki, jak opravit to či ono po aktualizaci, samo o sobě nestačí, protože jsou věci, které se vrací s železnou pravidelností a nastavení (např. deaktivace telemetrie ve W10) je platné jen do další aktualizace, ale jsou i věci, které se po jedné dvou aktualizacích přestěhují, takže je třeba znovu hledat, nastavovat jinde, vracet změny v ovladačích a podobně. Hledání, opravování a nastavování po aktualizacích mě stojí asi dva dny ročně, na můj vkus tedy opravdu hodně, navíc to přichází vždy v nejméně vhodnou dobu - finiš projektu a po obědě je PC po resetu a začne padat na BSOD. Na linuxu obecně je problémů této závažnosti výrazně méně, ale už se mi rozsypala instalace eclipse aktualizací nějakého doplňku tak, že to vytvořilo nekompatibilní pavučinu závislostí a nakonec jsem vzdal pokusy o opravu a nainstaloval vedle novější od píky.

Jako vývojář se snažím neměnit uživatelské chování, místo změny chování v existujícím protokolu jej rozšířím, abych udržel zpětnou kompatibilitu. To samé u knihoven - stávající API ponechat, byť bude třeba interně využívat nové komponenty. Když se najde chyba, snažím se před opravou implementace dopsat test, který tu chybu bude detekovat i ve všech budoucích verzích, aby nedošlo k regresi.

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #9 kdy: 16. 04. 2021, 18:29:19 »
Debian - nikdy som nemal problem s updatmi, vlastne sa viac-menej tesim ked mi updatnu niektory program, ktory pouzivam. Updatujem tak 3-krat do tyzdna

Ostatne linuxy - obcas mam problem pri updatoch s Ubuntu, ale vacsinou su to drobnosti... Mint bez problemov...

Windows 10 - ja uz z updatov na Windowse nemam len paniku... to je panika zmiesana, s hnevom a nenavistou... Windows 10 je najlepsi generator pruserov na svete... najnovsie som musel kupit nove 3 monitory, lebo windows 10 updaty... Ked vidim tu hlasku, ze pocitac sa potrebuje restartovat a dokoncit aktualizacie, tak ma ide slak trafit...

Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #10 kdy: 16. 04. 2021, 18:41:15 »
Já myslím, že fobie je strach, který je minimálně z velké části neoprávněný. Nicméně obava z aktualizací je vesměs oprávněná.

Ono je to logické. Většina programů se vyvíjí už delší dobu. A i pro ně většinově platí zákon klesajícího mezního užitku. Takže zatímco každá další aktualizace přináší uživatelům menší a menší užitek, tak pravděpodobnost rozbití něčeho zůstává stále konstantní. Plus tu jsou samozřejmě změny v rozhraní a chování programu.

Nejtragičtější je bohužel stále populárnější předplatné / rolling updates. Například u Windows, kde články o tom, co nejnovější aktualizace zase rozbila, jsou smutný folklórem. Já sám jsem utratil asi hodinu času zkoumáním, proč na počítači pravidelně přestává fungovat internet, než jsem se dočetl, že to nejnovější aktualizace rozbila DHCP renew.

Podobně Adobe / Zoner. Jsem v nějakých Adobe skupinách a komunikace "Pomoc! Zkouším ten a ten postup, včera fungoval a teď nefunguje" "Jo, to rozbila poslední aktualizace, musíš počkat, než to opraví." není až tak výjimečná.

Případně když nějaká YouTuberka ukazovala něco v Zoneru, tak jednou chtěla zkusit Zkapalnění a ono nefungovalo, protože bylo zrovna rozbité. Nebo při nějakých situacích obraz divně blikal. "No, to je po poslední aktualizaci nějaké rozbité, ale nebojte, oni to kluci za pár dní opraví, oni jsou moc šikovní."

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #11 kdy: 16. 04. 2021, 19:30:19 »
Update spouštím pravidelně.

I use Arch, btw.

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #12 kdy: 16. 04. 2021, 20:24:31 »
Já úplně teču z aktualizací Android Auto. Sednu do auta, chci spustit navigaci nebo muziku a ono to nejde. Takže aktualizace a už to funguje. A dělá to cca poslední rok, už asi 3x se mi to stalo.

Jako uživatel chci, aby to fungovalo vždycky. Ať mě tam otravuje hláška, že je třeba aktualizovat, ale ne, že se to na staré verzi nespustí! Zrovna když se vůbec nechci věnovat jakékoliv aktualizaci, ale potřebuju někam jet.

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #13 kdy: 16. 04. 2021, 21:02:26 »
Já úplně teču z aktualizací Android Auto.

Tak to nejses sam, kdo z toho tece. Po upgrade z Android 10 na Android 11 mi prestalo AA fungovat. Obcas se to spoji, ale z 90% ne. Uz jsem na to rezignoval a telefon zase davam na drzak a jedu navigaci primo z neho. Realne kvuli tomu uvazuji o prechodu k Apple.

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #14 kdy: 16. 04. 2021, 21:03:11 »
Zdravím,

napíši svojí zkušenost/ti. Programuji (servisuji) SW pro automatizaci. Měli jsme nasazené moduly pro řízení krokových motorů. Moduly byly od FY Siemens, konkrétně IM174. 6 let to bylo bez problému pak přešli na verzi 1.5, to nám bylo oznámeno, ale dodávky verze 1.0 trvali přibližně cca 0.5 roku. Pak přišly jednoho krásného dne verze 1.5, spolu s tím byla nutnost aktualizovat vývojový SW na vyšší verzi a k tomu FW PLC také. Výsledek byl ten, že krokové motory prakticky nefungovaly a měly trhaný krok. Po konsultaci se Siemensem jsem se dozvěděl, že interně jim vše fungovalo, ale testy byly prováděny pouze na servopohonech, ne na krokáčích, tudíž cekali na zpětnou vazbu a tak to dělají prakticky pořád.
Z tohoto důvodu pokaždé když přijde update, tak testuji cca měsíc/dva, než to nasadím/ugraduju u zákazníka nebo ve vývoji.