Fórum Root.cz

Ostatní => Odkladiště => Téma založeno: Lukas1500 16. 04. 2021, 14:11:28

Název: Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Lukas1500 16. 04. 2021, 14:11:28
Updatofobie - strach z nutnosti řešit problémy vzniklé aktualizací počítačového programu. (možná pro to už existuje jiný název)

Jsme lidé omylní a tak při vyřešení jedné chyby vytvoříme jinou chybu. Při testování nejsme schopni ověřit všechny možné následky a závislosti. Pak se stane, že po aktualizaci něco důležitého přestane fungovat. Dokonce může jít o opravu chyby, kterou využíval nějaký jiný kód aniž by tím chtěl někomu škodit. Ať už je příčina jakákoliv, koncový uživatel vnímá, že předtím to fungovalo a teď to nefunguje.

Dalším nepříjemným průvodním jevem aktualizací je změna něčeho, na co byl uživatel zvyklý, například způsobu ovládání. V lepším případě uživatel po delším hledání objeví možnost, jak vrátit původní ovládání a v tom horším případě si musí zvykat na nové ovládání nebo definitivně oželet nějakou funkci, kterou dříve používal.

Existují uživatelé, kteří si chtějí sami organizovat svůj čas a nesou velmi nelibě, když jim do kalendáře přibude nutnost řešit něco, co vůbec neměli v plánu. Například aktualizovali mapy v navigaci a ona je od té doby strašně pomalá nebo nefunguje vůbec. Po několika špatných zkušenostech takový uživatel dá přednost pohodlí před bezpečností a snaží se další aktualizace odkládat či přímo sabotovat.

Vypozoroval jsem dva přístupy k aktualizacím:
- kladný: "hurá, aspoň mi nezestárne mozek, když jsem donucen se učit nové věci"
- záporný: "chci se věnovat své práci a o nezestárnutí mozku se umím postarat i jinak"

S jakými přístupy k aktualizacím se setkáváte? Znáte nějaký používaný termín pro "updatofobii"? Je "updatofobie" projevem mentálního stárnutí?
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Mlocik97 16. 04. 2021, 14:26:13
"strach z nutnosti řešit problémy vzniklé aktualizací počítačového programu"
keby som používal Windows to by som mal tiež strach, ale ako Linuxák, v podstate vôbec.

"Vypozoroval jsem dva přístupy k aktualizacím"
tak to ja nemám ani jeden z týchto prístupov.

Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Zdeno Sekerák 16. 04. 2021, 15:22:42
Ja to mam opacne. Kdyz si sednu k pocitaci spustim update vseho (programu i repositaru).
Uz mam na to scripty pro ubuntu i windows co to vsechno delaji. Pak jeste promazou cache a temporary adresare.
Proste sednu, zapnu si PC spustim "bigupdate". A nez si zaleju kafe mam vsechno nove.

Ze to neco rozbije? Uz jsem se s tim dlouho nesetkal. A zacinam si myslet ze prave proto ze porad delam update. Podle mne je vetsi riziko delat update po dlouhe dobe nez prubezne.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: _Jenda 16. 04. 2021, 15:30:46
Setkávám se s updatofoby, kteří následně narážejí na mnoho let vyřešené bugy, ideálně v okamžiku, kdy se něco rozbije a je potřeba to rychle opravit.

Problémy typu „aktualizovali mapy v navigaci a ona je od té doby strašně pomalá nebo nefunguje vůbec“ jsem omezil tím, že vybírám zařízení, kde se dají řešit - ideálně když ten software přímo jde ladit, nebo u uzavřených „appliances“ jako třeba ta navigace jsou mapy soubory na kartě, kterou před updatem zkopíruji, a pokud by to nefungovalo, tak je vrátím zpět.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Lukas1500 16. 04. 2021, 16:06:25
S odstupem vidím, že jsem to měl rozdělit na "updatofobii" a "upgradofobii", jenže ono je to někdy spojené a s opravou chyby se změní i ovládání. Pěkný absurdní příklad nevyžádaného "upgrade" byl v seriálu IT Crowd - nové číslo záchranné služby.

To s tou navigací se stalo mně, byla to navigace TomTom s doživotní aktualizací map. Tuším, že nová mapová data vyžadovala i aktualizaci aplikace. Aktualizace aplikace měla výhodu, že opravili prohozenou hlášku "držte se vlevo" a "držte se vpravo" ale odezva přístroje při zadávání cíle byla s každou další aktualizací pomalejší a pomalejší.

Známému se jednou stalo při aktualizaci jinak výborné aplikace mapy.cz v telefonu, že mu mapy přestaly fungovat. Buďto si toho hned nevšiml nebo při balení věcí na cestu neměl čas na opravování, naštěstí měl ještě papírovou mapu.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: jouda2 16. 04. 2021, 16:30:01
- kladný: "hurá, aspoň mi nezestárne mozek, když jsem donucen se učit nové věci"
- záporný: "chci se věnovat své práci a o nezestárnutí mozku se umím postarat i jinak"
Z tohoto pohledu záporný. Přírodních věd které mě zajímají a jejich odvětví na poznávání je tolik, že rozhodně netoužím po tom se oblbovat mozkovou činností "kam zas kterej id*ot ten button dal".
Další věc je že se v poslední době napříč oborem setkávám s čím dál tím větším počtem nekvalitních updatů, kdy rollback na produkci opravdu nepotěší (a testovka na odchycení chyb většinou nestačí).
A to už vůbec nezmiňuji updaty vyloženě zlomyslné, počínaje WGAN přes různé "znepříjemníme Vám vaše W7 tak abyste tam ty W10 dali radši dobrovolně, když už si dáváte dobrý pozor kam klikáte"

Na druhou stranu na Linuxu tenhle problém nemám vůbec. Takže to asi nebude mnou. ;-)
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Ondrej Nemecek 16. 04. 2021, 16:44:07
Jelikož jsou uživatelé čím dál více jen hříčkou technologií a technologických firem, tak se jejich odporu k updatům ani nedivím. Základní potřeba uživatele je mít technologii pod kontrolou, tedy vědět co mi update přinese, možnost update odmítnout případně určit čas, kdy k němu dojde.

Stanovisku vývojářů nicméně také rozumím, sám jako vývojář chci, aby měl uživatel pokud možno poslední verzi. Takže je to o budování důvěry a  loajality...
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Gregor Fefor 16. 04. 2021, 16:46:14
Problém s updatmi je ten, že často neprinášajú len opravu chýb, ale kompletnú zmenu dizajnu, ovládania, či obmedzenie funkcií. Typicky sa toto deje pri Androide a aplikáciách na ňom. Trebárs taký, tuším sa to volalo ES File Explorer, najprv to bol vyborný správca súborov pre Android, po čase sa to zmenilo na nejaký nepoužiteľný bloatware plný reklám.

Alebo update neprinesie žiadne zlepšenie, ale nové, ešte neznáme bugy. To sa mi onehdá stalo pri update Symbianu na Nokii E63; nevšimol som si zlepšenie, ale prestal fungovať ekvalizér v prehrávači hudby.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: xPoli 16. 04. 2021, 18:07:37
Jelikož jsou uživatelé čím dál více jen hříčkou technologií a technologických firem, tak se jejich odporu k updatům ani nedivím. Základní potřeba uživatele je mít technologii pod kontrolou, tedy vědět co mi update přinese, možnost update odmítnout případně určit čas, kdy k němu dojde.

Stanovisku vývojářů nicméně také rozumím, sám jako vývojář chci, aby měl uživatel pokud možno poslední verzi. Takže je to o budování důvěry a  loajality...

Taky rozumím oběma stranám. Jako uživatele mě ale pekelně štve, že si ze mě M$ dělá pokusného králíka, co vydržím, aniž bych notebook roztřískal o zeď. A to nemám Home edici, kde se toho dá uživatelsky ovlivnit ještě o řád méně. Problém je, že vedení si osobní wiki, jak opravit to či ono po aktualizaci, samo o sobě nestačí, protože jsou věci, které se vrací s železnou pravidelností a nastavení (např. deaktivace telemetrie ve W10) je platné jen do další aktualizace, ale jsou i věci, které se po jedné dvou aktualizacích přestěhují, takže je třeba znovu hledat, nastavovat jinde, vracet změny v ovladačích a podobně. Hledání, opravování a nastavování po aktualizacích mě stojí asi dva dny ročně, na můj vkus tedy opravdu hodně, navíc to přichází vždy v nejméně vhodnou dobu - finiš projektu a po obědě je PC po resetu a začne padat na BSOD. Na linuxu obecně je problémů této závažnosti výrazně méně, ale už se mi rozsypala instalace eclipse aktualizací nějakého doplňku tak, že to vytvořilo nekompatibilní pavučinu závislostí a nakonec jsem vzdal pokusy o opravu a nainstaloval vedle novější od píky.

Jako vývojář se snažím neměnit uživatelské chování, místo změny chování v existujícím protokolu jej rozšířím, abych udržel zpětnou kompatibilitu. To samé u knihoven - stávající API ponechat, byť bude třeba interně využívat nové komponenty. Když se najde chyba, snažím se před opravou implementace dopsat test, který tu chybu bude detekovat i ve všech budoucích verzích, aby nedošlo k regresi.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Linquerin 16. 04. 2021, 18:29:19
Debian - nikdy som nemal problem s updatmi, vlastne sa viac-menej tesim ked mi updatnu niektory program, ktory pouzivam. Updatujem tak 3-krat do tyzdna

Ostatne linuxy - obcas mam problem pri updatoch s Ubuntu, ale vacsinou su to drobnosti... Mint bez problemov...

Windows 10 - ja uz z updatov na Windowse nemam len paniku... to je panika zmiesana, s hnevom a nenavistou... Windows 10 je najlepsi generator pruserov na svete... najnovsie som musel kupit nove 3 monitory, lebo windows 10 updaty... Ked vidim tu hlasku, ze pocitac sa potrebuje restartovat a dokoncit aktualizacie, tak ma ide slak trafit...

Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: L.. 16. 04. 2021, 18:41:15
Já myslím, že fobie je strach, který je minimálně z velké části neoprávněný. Nicméně obava z aktualizací je vesměs oprávněná.

Ono je to logické. Většina programů se vyvíjí už delší dobu. A i pro ně většinově platí zákon klesajícího mezního užitku. Takže zatímco každá další aktualizace přináší uživatelům menší a menší užitek, tak pravděpodobnost rozbití něčeho zůstává stále konstantní. Plus tu jsou samozřejmě změny v rozhraní a chování programu.

Nejtragičtější je bohužel stále populárnější předplatné / rolling updates. Například u Windows, kde články o tom, co nejnovější aktualizace zase rozbila, jsou smutný folklórem. Já sám jsem utratil asi hodinu času zkoumáním, proč na počítači pravidelně přestává fungovat internet, než jsem se dočetl, že to nejnovější aktualizace rozbila DHCP renew.

Podobně Adobe / Zoner. Jsem v nějakých Adobe skupinách a komunikace "Pomoc! Zkouším ten a ten postup, včera fungoval a teď nefunguje" "Jo, to rozbila poslední aktualizace, musíš počkat, než to opraví." není až tak výjimečná.

Případně když nějaká YouTuberka ukazovala něco v Zoneru, tak jednou chtěla zkusit Zkapalnění a ono nefungovalo, protože bylo zrovna rozbité. Nebo při nějakých situacích obraz divně blikal. "No, to je po poslední aktualizaci nějaké rozbité, ale nebojte, oni to kluci za pár dní opraví, oni jsou moc šikovní."
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Ondra Satai Nekola 16. 04. 2021, 19:30:19
Update spouštím pravidelně.

I use Arch, btw.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Feňák 16. 04. 2021, 20:24:31
Já úplně teču z aktualizací Android Auto. Sednu do auta, chci spustit navigaci nebo muziku a ono to nejde. Takže aktualizace a už to funguje. A dělá to cca poslední rok, už asi 3x se mi to stalo.

Jako uživatel chci, aby to fungovalo vždycky. Ať mě tam otravuje hláška, že je třeba aktualizovat, ale ne, že se to na staré verzi nespustí! Zrovna když se vůbec nechci věnovat jakékoliv aktualizaci, ale potřebuju někam jet.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: acerimmer 16. 04. 2021, 21:02:26
Já úplně teču z aktualizací Android Auto.

Tak to nejses sam, kdo z toho tece. Po upgrade z Android 10 na Android 11 mi prestalo AA fungovat. Obcas se to spoji, ale z 90% ne. Uz jsem na to rezignoval a telefon zase davam na drzak a jedu navigaci primo z neho. Realne kvuli tomu uvazuji o prechodu k Apple.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Fakeout 16. 04. 2021, 21:03:11
Zdravím,

napíši svojí zkušenost/ti. Programuji (servisuji) SW pro automatizaci. Měli jsme nasazené moduly pro řízení krokových motorů. Moduly byly od FY Siemens, konkrétně IM174. 6 let to bylo bez problému pak přešli na verzi 1.5, to nám bylo oznámeno, ale dodávky verze 1.0 trvali přibližně cca 0.5 roku. Pak přišly jednoho krásného dne verze 1.5, spolu s tím byla nutnost aktualizovat vývojový SW na vyšší verzi a k tomu FW PLC také. Výsledek byl ten, že krokové motory prakticky nefungovaly a měly trhaný krok. Po konsultaci se Siemensem jsem se dozvěděl, že interně jim vše fungovalo, ale testy byly prováděny pouze na servopohonech, ne na krokáčích, tudíž cekali na zpětnou vazbu a tak to dělají prakticky pořád.
Z tohoto důvodu pokaždé když přijde update, tak testuji cca měsíc/dva, než to nasadím/ugraduju u zákazníka nebo ve vývoji.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: TechnikTom 16. 04. 2021, 23:48:39
Ono když musíte poslední dny několikrát za den vysvětlovat zákazníkům, že není problém v naší tiskárně když se jim nějak divně tisknou obrázky, ale že na vině je poslední aktualizace Windows, tak byste také měli z aktualizací fobii....
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: jouda2 17. 04. 2021, 00:27:47
Ono když musíte poslední dny ...
Nejen windows, snad mimo světa Linuxu (a subsvěta konzervativních distribucí) kde updatuju rychle a rád, tak se nám tu rozmáhá takový nešvar - čím dál tím horší kvalita updatů obecně. Nebudu jmenovat konkétní výrobce, ono jich je víc a patrně by to odnesli ti, jejichž produkty mám pod rukou, ale bejvala doba kdy jakýkoli update šel na testovku a když byl OK (a ono bylo), tak se dal na produkci a šlo se domů. Dnes? Frekvence ve stable větvích nijak zvlášť nevzrostla, zato počet rollbacků produkce a následných tiketů na výrobce naprosto nehorázně ano.

Vůbec tím vynechávám updaty zlomyslné, často za hranicí malware (jistě si ještě všichni vzpomínají na až hysterickou snahu vnutit W10 za každou cenu každému, a kdo si moc dobře dával pozor kam kliká a nekliká, tomu alespoň důsledně život na tehdy podporovaných W7 znepříjemnit. Tu se update na sha256 nedostal ani do critical, ani do recomended, jindy pro změnu když to našlo novější CPU tak to přestalo aktualizovat úplně, tu "nešťastný" update který končil v nekonečném rebootu (a pak se zjistilo že ve vhodnou chvíli stačí zmáčknout tuším že ctrl-c a naběhlo to), do KB2990941 se vloudila "chyba" která vedla na NVMe do blue screenu a místo opravy původního KB se vydal KB3087873 (které okamžitě stáhli ze všech downloadů jakmile dotikal support))
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: JmJ 17. 04. 2021, 07:30:09
Jeden problem vidim v tom, ze bezoecnostni ci jine bugfix aktualizace nejsou oddeleny od akrualizace funkci a gui. Toto je pro me velky problem. Od aktualizaci androidu, pres widle po sw v televizi. Ted opravdu nechci prudit, ale ona i ta linuxova distrubuce vas casem donuti k updatu "vseho" a s tim prijede i nove gui.

Druha vec je vnucovani updatu. Uz snad neexistuje sw na widle, ktery by mel v menu moznost to vypnout. Musi se delat konfiguraky (mozilla), lezt do registru (ownCloud) nebo do policies (samotne widle).

Vnimani casu se s vekem meni, stejne jako zivotni priority a schopnost uceni. Je mi 40, rok neni zadna doba, ridim vyvoj casti ruznych vetsich sw systemu, hodil sem si na krk 100 let starou vilu a 30 let stary auta, rad jezdim na kole, chodim po horach, lyzuju, plavu, ctu nebo posloucham knihy.

Prijde mi plodnejsi a zabavnejsi udelat si policku nebo vymenit vodni pumpu, nez resit, kam se po upgradu presunulo to a to menu atd. O pripadnych chybach ani nemluve.

Kdyz mi bylo 20, tak sem sw menil co chvila, pul roku mi prislo jako vecnost a casu jsem mel more.

Kdyz vam slack po kazde aktualizaci zmizi ze system traye, takze netusite, ze vam uz tyden lidi pisou a kdyz zjistite, ze bug existuje uz 2 roky a kdyz nenajdete moznost, jak aktualizace vypnout, tak vase duvera v tento pristup nevzrusta.

Aktualizuju, kdyz mam cas a naopak radeji vetsi balik, ktery zkusim trena na ntb a kdyz je to ok, tak udelam desktop. Ano, muze se to pidelat jinak, ale aspon nejaky test.

Muj aktualizacni manifest tedy zni:

Oddelit gui a funkce od bugu a bezpecnosti.
Mit moznost SNADNO aktualizace ZCELA vypnout.

To prvni je tezsi, to druhe je snad prace pro programatora na den.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: mhi 17. 04. 2021, 10:58:01
Pod predchozi post bych se mohl podepsat :-). Akorat teda nemam tu 100letou vilu a veterany auta, ale motorky.

Muj aktualizacni manifest tedy zni:

Oddelit gui a funkce od bugu a bezpecnosti.
Mit moznost SNADNO aktualizace ZCELA vypnout.

S prvnim bodem je myslim celkem problem, protoze by to znamenalo udrzovat celou radu vetvi zdrojaku, a do toho se moc nikomu nechce, protoze to stoji hromadu penez. Ale bylo by to hezke...
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: farbydos2 17. 04. 2021, 17:26:01
U nás ve firmě se pracuje v CAD systémech pro strojírenství. A z pohledu konstruktérů je ten SW balík od Autodesku nebo Dassaultu nástrojem. Jenže obě společnosti se ke svému SW staví poměrně logicky z pohledu business plánu: chtějí jej prodávat. A samozřejmě tak vznikají updaty, které nepřináší nic nového ani zajímavého, jen mi neustále řešíme podivné problémy. Pořádný systém bugreportů neexistuje a navíc ještě vše zamíchávají updaty Win10. Ono by se dalo docela dobře čekat, že malé sw projekty pro běžné konzumenty na svých zákaznících trochu experimentují, ale SW balíky s cenou za licenci převyšijící jednotky statisíců za rok by už možná mohly chodit odladěné. Omyl. Běžně nacházíme problémy ve znakových sadách, není neobvyklé, že programy vyvolají BSOD nebo spadnou během výpočtu, čas od času se nedaří exportovat data do STEPů... Už jsme zaznamenali bug, kdy licenční server nepočítal přidělené licence. Takže rozdal mnohem víc licencí, než kolik jich firma měla. Minulý týden jsme s jedním externistou řešili přístup k vyšší verzi licence z našeho licenčního serveru. A světe div si, po nastavení licenčního serveru se mu licence krásně načetla v patřičné verzi. Jenže ji náš licenční server nezapočítal. ???
Samozřejmě, že by bylo nahodilé chování při přidělování licencí naše chyba... Dovedu si představit, jak jednateli přijde dopis, že naši zaměstnanci, případně najatí freelanceři používají úhrnně víc licencí naráz, než kolik firma vlastní. Ale hlídat, jestli náhodou proprietální licenční služba aktualizovaná přesně podle rad dodavatele a patchovaná posledním service packem zase náhodou nedává licence jen tak, je dost prudérní. A ta chyba se přenáší minimálně od verze 2016 (dnes je aktuální verze 2021 sp3). Docela dobře funguje držet se na pracovních stanicích na nejméně na rok staré verzi a patřičně patchované verzi. Ideálně ji pak neaktualizovat, pokud to není vyloženě nutné. Shodou okolností se oba výrobci -- Autodesk i Dassault -- uchýlili k vynucovací politice: nefungují verze starší než tři roky. Samozřejmě je vše v módu rolling updates + subscription.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: HanzHanz 17. 04. 2021, 18:48:33
Mám denní automatické zálohy, když to po update nejde, obnovím a pak když mám náladu řeším. Ale vždy mám možnost se po update/upgrade vrátit zpět.
Název: Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
Přispěvatel: Tomáš K 17. 04. 2021, 21:21:52
Používám rolling distro, takže opravdu ne. Naopak se snažím updatovat co to jde. Do teď jsem měl problém jedinkrát a to když jsem si locknul systém během updatu samotného kernelu. Vyřešeno chrootem a dokončením updatu z přes jiný systém z USBčka.
Paralelně mám i Winy a ani tam nikdy problém s updaty.