Setkáváte se z "updatofobií"?

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #15 kdy: 16. 04. 2021, 23:48:39 »
Ono když musíte poslední dny několikrát za den vysvětlovat zákazníkům, že není problém v naší tiskárně když se jim nějak divně tisknou obrázky, ale že na vině je poslední aktualizace Windows, tak byste také měli z aktualizací fobii....


jouda2

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #16 kdy: 17. 04. 2021, 00:27:47 »
Ono když musíte poslední dny ...
Nejen windows, snad mimo světa Linuxu (a subsvěta konzervativních distribucí) kde updatuju rychle a rád, tak se nám tu rozmáhá takový nešvar - čím dál tím horší kvalita updatů obecně. Nebudu jmenovat konkétní výrobce, ono jich je víc a patrně by to odnesli ti, jejichž produkty mám pod rukou, ale bejvala doba kdy jakýkoli update šel na testovku a když byl OK (a ono bylo), tak se dal na produkci a šlo se domů. Dnes? Frekvence ve stable větvích nijak zvlášť nevzrostla, zato počet rollbacků produkce a následných tiketů na výrobce naprosto nehorázně ano.

Vůbec tím vynechávám updaty zlomyslné, často za hranicí malware (jistě si ještě všichni vzpomínají na až hysterickou snahu vnutit W10 za každou cenu každému, a kdo si moc dobře dával pozor kam kliká a nekliká, tomu alespoň důsledně život na tehdy podporovaných W7 znepříjemnit. Tu se update na sha256 nedostal ani do critical, ani do recomended, jindy pro změnu když to našlo novější CPU tak to přestalo aktualizovat úplně, tu "nešťastný" update který končil v nekonečném rebootu (a pak se zjistilo že ve vhodnou chvíli stačí zmáčknout tuším že ctrl-c a naběhlo to), do KB2990941 se vloudila "chyba" která vedla na NVMe do blue screenu a místo opravy původního KB se vydal KB3087873 (které okamžitě stáhli ze všech downloadů jakmile dotikal support))

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #17 kdy: 17. 04. 2021, 07:30:09 »
Jeden problem vidim v tom, ze bezoecnostni ci jine bugfix aktualizace nejsou oddeleny od akrualizace funkci a gui. Toto je pro me velky problem. Od aktualizaci androidu, pres widle po sw v televizi. Ted opravdu nechci prudit, ale ona i ta linuxova distrubuce vas casem donuti k updatu "vseho" a s tim prijede i nove gui.

Druha vec je vnucovani updatu. Uz snad neexistuje sw na widle, ktery by mel v menu moznost to vypnout. Musi se delat konfiguraky (mozilla), lezt do registru (ownCloud) nebo do policies (samotne widle).

Vnimani casu se s vekem meni, stejne jako zivotni priority a schopnost uceni. Je mi 40, rok neni zadna doba, ridim vyvoj casti ruznych vetsich sw systemu, hodil sem si na krk 100 let starou vilu a 30 let stary auta, rad jezdim na kole, chodim po horach, lyzuju, plavu, ctu nebo posloucham knihy.

Prijde mi plodnejsi a zabavnejsi udelat si policku nebo vymenit vodni pumpu, nez resit, kam se po upgradu presunulo to a to menu atd. O pripadnych chybach ani nemluve.

Kdyz mi bylo 20, tak sem sw menil co chvila, pul roku mi prislo jako vecnost a casu jsem mel more.

Kdyz vam slack po kazde aktualizaci zmizi ze system traye, takze netusite, ze vam uz tyden lidi pisou a kdyz zjistite, ze bug existuje uz 2 roky a kdyz nenajdete moznost, jak aktualizace vypnout, tak vase duvera v tento pristup nevzrusta.

Aktualizuju, kdyz mam cas a naopak radeji vetsi balik, ktery zkusim trena na ntb a kdyz je to ok, tak udelam desktop. Ano, muze se to pidelat jinak, ale aspon nejaky test.

Muj aktualizacni manifest tedy zni:

Oddelit gui a funkce od bugu a bezpecnosti.
Mit moznost SNADNO aktualizace ZCELA vypnout.

To prvni je tezsi, to druhe je snad prace pro programatora na den.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #18 kdy: 17. 04. 2021, 10:58:01 »
Pod predchozi post bych se mohl podepsat :-). Akorat teda nemam tu 100letou vilu a veterany auta, ale motorky.

Muj aktualizacni manifest tedy zni:

Oddelit gui a funkce od bugu a bezpecnosti.
Mit moznost SNADNO aktualizace ZCELA vypnout.

S prvnim bodem je myslim celkem problem, protoze by to znamenalo udrzovat celou radu vetvi zdrojaku, a do toho se moc nikomu nechce, protoze to stoji hromadu penez. Ale bylo by to hezke...

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #19 kdy: 17. 04. 2021, 17:26:01 »
U nás ve firmě se pracuje v CAD systémech pro strojírenství. A z pohledu konstruktérů je ten SW balík od Autodesku nebo Dassaultu nástrojem. Jenže obě společnosti se ke svému SW staví poměrně logicky z pohledu business plánu: chtějí jej prodávat. A samozřejmě tak vznikají updaty, které nepřináší nic nového ani zajímavého, jen mi neustále řešíme podivné problémy. Pořádný systém bugreportů neexistuje a navíc ještě vše zamíchávají updaty Win10. Ono by se dalo docela dobře čekat, že malé sw projekty pro běžné konzumenty na svých zákaznících trochu experimentují, ale SW balíky s cenou za licenci převyšijící jednotky statisíců za rok by už možná mohly chodit odladěné. Omyl. Běžně nacházíme problémy ve znakových sadách, není neobvyklé, že programy vyvolají BSOD nebo spadnou během výpočtu, čas od času se nedaří exportovat data do STEPů... Už jsme zaznamenali bug, kdy licenční server nepočítal přidělené licence. Takže rozdal mnohem víc licencí, než kolik jich firma měla. Minulý týden jsme s jedním externistou řešili přístup k vyšší verzi licence z našeho licenčního serveru. A světe div si, po nastavení licenčního serveru se mu licence krásně načetla v patřičné verzi. Jenže ji náš licenční server nezapočítal. ???
Samozřejmě, že by bylo nahodilé chování při přidělování licencí naše chyba... Dovedu si představit, jak jednateli přijde dopis, že naši zaměstnanci, případně najatí freelanceři používají úhrnně víc licencí naráz, než kolik firma vlastní. Ale hlídat, jestli náhodou proprietální licenční služba aktualizovaná přesně podle rad dodavatele a patchovaná posledním service packem zase náhodou nedává licence jen tak, je dost prudérní. A ta chyba se přenáší minimálně od verze 2016 (dnes je aktuální verze 2021 sp3). Docela dobře funguje držet se na pracovních stanicích na nejméně na rok staré verzi a patřičně patchované verzi. Ideálně ji pak neaktualizovat, pokud to není vyloženě nutné. Shodou okolností se oba výrobci -- Autodesk i Dassault -- uchýlili k vynucovací politice: nefungují verze starší než tři roky. Samozřejmě je vše v módu rolling updates + subscription.


Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #20 kdy: 17. 04. 2021, 18:48:33 »
Mám denní automatické zálohy, když to po update nejde, obnovím a pak když mám náladu řeším. Ale vždy mám možnost se po update/upgrade vrátit zpět.

Re:Setkáváte se z "updatofobií"?
« Odpověď #21 kdy: 17. 04. 2021, 21:21:52 »
Používám rolling distro, takže opravdu ne. Naopak se snažím updatovat co to jde. Do teď jsem měl problém jedinkrát a to když jsem si locknul systém během updatu samotného kernelu. Vyřešeno chrootem a dokončením updatu z přes jiný systém z USBčka.
Paralelně mám i Winy a ani tam nikdy problém s updaty.