Práce pro české společnosti

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #255 kdy: 05. 08. 2021, 22:42:04 »
OK, mas pravdu, ale tohle nemuzes extrapolovat do budoucna. Ja studoval tri vysoky skoly prakticky zadarmo.
 Az doroste muj syn, tak jeho vysokoskolske vzdelani bude financne tak tezko dostupne jako ted v USA.
(pokud teda nepude studovat najake magisterske tema jako"dynamicka rovnovaha vztahu mezi pohlavim c. 5, 7 a 8, sponzorovano neziskovou se Sorosem za prdlei).


Socialna mobilita je len rozpravka aby ludia nespravili revoluciu, ale v skutocnosti je to dane uz od narodenia kto kde skonci, uz len tym, ze ked sa narodi rodicom ktori nemaju vzdelanie, tak je mala pravdepodobnost, ze dieta bude dobry, cielavedomy student a skonci VS atd.

to je pravda len do istej miery, netreba sa zasa lutovat ... moja mama robila v nemocnici uctovnicku 35 rokov a ma dochodok 350 euro mesacne, moj otec je elektrikar a robil takeho ... povedzme "kvalifikovaneho udrzbara", tiez cely zivot. A to mal este ked som mal asi 10 rokov mozgovu porazku. To si "dovol". Na dovolenky do zahranicia sme nechodili vobec. Obaja mali strednu skolu. Az ja som mal spravenu vysku.

A vidis, vychovali syna co pocestoval svet a teraz berie 12k euro na kontrakt :D Sa tomu uz doma smejeme, ze ja zarabam za den to co mama dostane od statu za mesiac a pol ... to je sila co.

Mas to vsetko vo svojich rukach, jasne ze treba aj nejake to "stasticko" ale ja to uz po X-te opakujem ze to ci zarabas 150k je len o tebe, o nikom inom, s tym nema to ako a kde si vyrastal nic ked si programator.


tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #256 kdy: 05. 08. 2021, 22:42:34 »
ono to neni uplne na krev ...

suhlasim, ta socialna mobilita bola v nasich krajinach (sr / cr a cely ost blok) najvyraznejsia po 1989, kuponove privatizacie, zakladali sa firmy atd atd, vtedy bola ta socialna mobilita obrovska, doslova zo dna na den si bol niekde inde.

teraz to skorej zacina kopirovat Zapad a su tu dost citelne spolocenske triedy. Nizka vrstva su ti, co nebudu mat na dochodku nic a nevlastnia ziadne nehnutelnosti atd, ti su uz odpisani. Stredna vrstva ma byt alebo splaca byt a jeden uz ma atd. No a vysoka vrstva absolutne neriesi nejake vyplaty atd, ti uz su proste za vodou.

Problem je, ze ta stredna vrstva sa stale zmensuje a nizka narasta a vysoka je stale viac a viac odtrhnuta od reality.

Podla mna budu v buducnosti triedy len dve - nizka a vysoka. Usilovni zo strednej vrstvy sa maju este sancu dostat do tej vyssej ale vela ludi zo strednej vrstvy padne do nizkej, ved toto sa uz aj deje / dialo pocas covidu. Spolocnost sa viac a viac polarizuje.
« Poslední změna: 05. 08. 2021, 22:44:12 od tralala5 »

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #257 kdy: 05. 08. 2021, 22:43:35 »
OK, mas pravdu, ale tohle nemuzes extrapolovat do budoucna ...

ano, suhlasim, o tom aj pisem v mojom poslednom prispevku

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #258 kdy: 05. 08. 2021, 22:48:57 »
Bohuzel s kazdou vetou tvyho prispevku souhlasim.


ono to neni uplne na krev ...

suhlasim, ta socialna mobilita bola v nasich krajinach (sr / cr a cely ost blok) najvyraznejsia po 1989, kuponove privatizacie, zakladali sa firmy atd atd, vtedy bola ta socialna mobilita obrovska, doslova zo dna na den si bol niekde inde.

teraz to skorej zacina kopirovat Zapad a su tu dost citelne spolocenske triedy. Nizka vrstva su ti, co nebudu mat na dochodku nic a nevlastnia ziadne nehnutelnosti atd, ti su uz odpisani. Stredna vrstva ma byt alebo splaca byt a jeden uz ma atd. No a vysoka vrstva absolutne neriesi nejake vyplaty atd, ti uz su proste za vodou.

Problem je, ze ta stredna vrstva sa stale zmensuje a nizka narasta a vysoka je stale viac a viac odtrhnuta od reality.

Podla mna budu v buducnosti triedy len dve - nizka a vysoka. Usilovni zo strednej vrstvy sa maju este sancu dostat do tej vyssej ale vela ludi zo strednej vrstvy padne do nizkej, ved toto sa uz aj deje / dialo pocas covidu. Spolocnost sa viac a viac polarizuje.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #259 kdy: 05. 08. 2021, 22:59:55 »
Ze bohati bohatnou a chudi chudnou to neni nic noveho. Deje se to uz tisice a tisice let. A spolecnost si s tim stale nevi rady.


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #260 kdy: 05. 08. 2021, 23:00:31 »
Ony ty zavery se uz opakuji.

ty reci "but trpelivy a ony ty penize prijdou" jsou bullshit, kterej vyhovuje jen te strane, co diky tomu muze platit min. A samozrejme hodne ceska vlastnost je zrazovat lidi od ambici (naprosto obracene k USA naturelu).

Ja obratil a ostre se zameril na penize prilis pozde a muzu mit libovolne "normalne vysoke" penize, uz nedozenu to, kdybch vydelal systematicky od mlada.

To je hezky ze jsem si uzival konicky a valel se dlouho na vysoke a po vysoke. Kazdy rok, o ktery bych si koupil dum driv, bych v podstate ted mel o milion majetku vic.

A neni to o prazdnym hromadeni majetku, ten milion by byl dva roky pohodlnejsiho zivota ve stari a zadne limitace pro moje deti.


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #261 kdy: 05. 08. 2021, 23:06:04 »
>A samozrejme hodne ceska vlastnost je zrazovat lidi od ambici (naprosto obracene k USA naturelu).
To nie je cele, neviem ako v CR, ale na SR sa proti tebe dokonca aj najblizsia rodina moze spolcit a umyselne ti sabotovat kazdu snahu vyhrabat sa z tych sraciek a dokazat nieco viac v zivote, hadzu ti polena pod nohy, nepodporia ta, otvorene sa raduju, ked ti nieco nevyjde namiesto podpory atd. A ked uz sa ti to podari, tak ti to daju poriadne vyzrat, ze co si to o sebe myslis, ze naco sa to hras, ze preco nezijes "normalne" ako oni atd. Niekedy vlastna rodina vie znicit zivot efektivnejsie ako cudzi clovek.

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #262 kdy: 05. 08. 2021, 23:07:51 »
tiez lutujem ze som nezacal skorej, na vyske do 26, potom dva roky som sa do toho nejako dostaval az som zistil ze to cele musim robit inak a isiel "po peniazoch". ani neviem, ako som spravil tu vyhybku, myslim ze moj "awakening" bol ked som videl na nejakom portali ze za Java kodera je schopny dat niekto len tak cez 100k :D tak som si zbalil svestky a isiel za tym jak tank. A potom sa to uz vsetko na seba nabalilo ...

Ja lutujem najma to, ze som strasne dlho cakal kym som si kupil byt. Pretoze sa mi to vzdy zdalo strasne vela penazi a nechcel som sa zadlzit. Takze sice som zarabal fajn a sporil, ale tie byty rovnako aj zdrazovali - aj ked som zarabal rychlejsie ako zdrazovali, takze ma ten rast cien nikdy "neprerastol".

Ale urcite by som mohol mat napr. uz polovicu druheho bytu ak by som nemal taky blby mindset.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #263 kdy: 05. 08. 2021, 23:11:55 »
tiez lutujem ze som nezacal skorej, na vyske do 26, potom dva roky som sa do toho nejako dostaval az som zistil ze to cele musim robit inak a isiel "po peniazoch". ani neviem, ako som spravil tu vyhybku, myslim ze moj "awakening" bol ked som videl na nejakom portali ze za Java kodera je schopny dat niekto len tak cez 100k :D tak som si zbalil svestky a isiel za tym jak tank. A potom sa to uz vsetko na seba nabalilo ...

Ja lutujem najma to, ze som strasne dlho cakal kym som si kupil byt. Pretoze sa mi to vzdy zdalo strasne vela penazi a nechcel som sa zadlzit. Takze sice som zarabal fajn a sporil, ale tie byty rovnako aj zdrazovali - aj ked som zarabal rychlejsie ako zdrazovali, takze ma ten rast cien nikdy "neprerastol".

Ale urcite by som mohol mat napr. uz polovicu druheho bytu ak by som nemal taky blby mindset.
A nestavalo sa ti, ze ti nejaki znami / byvali kolegovia zacali hovorit, ze si zlatokop, ze to neni len o prachoch a ze podla nich je to nejaky ojeb a je nemozne take prachy mat atd.? Ja sice nie som tak ambiciozny ako ty, ale ja som sa stretol dost s opovrhnutim ked som otvorene povedal, ze mne ide najma o prachy a aby som sa mohol ucit nove veci od dobrych ludi. Uz som pocul aj nazory, ze vraj IT zarabaju vela, a je to zle atd. Neviem co je zle v sucasnom systeme ist za peniazmi, co je to za nezmysel sa umyselne drzat dole len aby o mne ostatni ludia "skaredo nehovorili".

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #264 kdy: 05. 08. 2021, 23:17:05 »
ty objektivne stejne zkusenosti ma asi rada z nas.

Je to castecne s tim, ze jsme ztracena generace a znicenonic jsem byli hozeni do situace, kde si zahranicni penize tady mohly delat co chtely (to je cena vseho kontinualne letela a leti nahoru, aniz by to pockalo az se nase prijmy srovnaji) a soucasne nam nikdo nevysvetlil, jak to vlastne je..


tiez lutujem ze som nezacal skorej, na vyske do 26, potom dva roky som sa do toho nejako dostaval az som zistil ze to cele musim robit inak a isiel "po peniazoch". ani neviem, ako som spravil tu vyhybku, myslim ze moj "awakening" bol ked som videl na nejakom portali ze za Java kodera je schopny dat niekto len tak cez 100k :D tak som si zbalil svestky a isiel za tym jak tank. A potom sa to uz vsetko na seba nabalilo ...

Ja lutujem najma to, ze som strasne dlho cakal kym som si kupil byt. Pretoze sa mi to vzdy zdalo strasne vela penazi a nechcel som sa zadlzit. Takze sice som zarabal fajn a sporil, ale tie byty rovnako aj zdrazovali - aj ked som zarabal rychlejsie ako zdrazovali, takze ma ten rast cien nikdy "neprerastol".

Ale urcite by som mohol mat napr. uz polovicu druheho bytu ak by som nemal taky blby mindset.

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #265 kdy: 05. 08. 2021, 23:19:33 »
... a soucasne nam nikdo nevysvetlil, jak to vlastne je..

haha, no, presne, dost drsna skola zivota

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #266 kdy: 05. 08. 2021, 23:26:29 »
nehalem:

nie, nikto mi nic take nevravel, nepamatam si, ze by mi niekto povedal nieco na sposob ze som zlatokop a podobne ...

ved naco im to vobec hovoris? na co to je dobre? nechaj si tie plany pre seba, ci potrebujes nejaku validaciu tvojho okolia?

U nas v sirsej rodine je to viac menej tabu. Okrem rodicov a sestry nema nikto paru kolko zarabam. Naco im to je?

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #267 kdy: 05. 08. 2021, 23:32:31 »
Tohle je ale fakt tlak okoli, co znam z Cech, SR je koneckoncu totez v blede modrem.

American by mi nerekl, proc platis detem tu anglictu, to muze pockat na steredni /vysokou, kdy to bude zadarmo.

Cech, kterej bydli za penize matky (a prisaham mel zachvat vzteku, ze mu 35letymu matka nechce vyprat ) furt pokrikoval, ze si porizu za hypoteku barak "vys nez mam v zadeki diru" (nebo tak nejak).

KOlega byl pobourenej, ze pohrdam Skodovkama ( na svejch 1800km cestach po evrope) a ze na co je takovy drahy auto dobry. Pritom nakonec si hrde koupil ojetou Oktavku Ambience za nejakou silenych 700 (nebo tak nejak), zatim co ja hlubak privezl ze zapadu Lexuse se 60 000 km za 500.

Jeste mi rikal, jak ta Oktavka je spolehliva, ze jen v 90 000 km menil celou elektriku, jinak nic.

takovy kecy napadajici moje zivotni standardy a snahy posloucham tady v cechach celou dobu, co je mam.

Bohuzel mi dost proridly davy kamaradu, protoze takovy lidi si driv nebo pozdejs zacne clovek drzet od tela.

tiez lutujem ze som nezacal skorej, na vyske do 26, potom dva roky som sa do toho nejako dostaval az som zistil ze to cele musim robit inak a isiel "po peniazoch". ani neviem, ako som spravil tu vyhybku, myslim ze moj "awakening" bol ked som videl na nejakom portali ze za Java kodera je schopny dat niekto len tak cez 100k :D tak som si zbalil svestky a isiel za tym jak tank. A potom sa to uz vsetko na seba nabalilo ...

Ja lutujem najma to, ze som strasne dlho cakal kym som si kupil byt. Pretoze sa mi to vzdy zdalo strasne vela penazi a nechcel som sa zadlzit. Takze sice som zarabal fajn a sporil, ale tie byty rovnako aj zdrazovali - aj ked som zarabal rychlejsie ako zdrazovali, takze ma ten rast cien nikdy "neprerastol".

Ale urcite by som mohol mat napr. uz polovicu druheho bytu ak by som nemal taky blby mindset.
A nestavalo sa ti, ze ti nejaki znami / byvali kolegovia zacali hovorit, ze si zlatokop, ze to neni len o prachoch a ze podla nich je to nejaky ojeb a je nemozne take prachy mat atd.? Ja sice nie som tak ambiciozny ako ty, ale ja som sa stretol dost s opovrhnutim ked som otvorene povedal, ze mne ide najma o prachy a aby som sa mohol ucit nove veci od dobrych ludi. Uz som pocul aj nazory, ze vraj IT zarabaju vela, a je to zle atd. Neviem co je zle v sucasnom systeme ist za peniazmi, co je to za nezmysel sa umyselne drzat dole len aby o mne ostatni ludia "skaredo nehovorili".

tralala5

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #268 kdy: 05. 08. 2021, 23:39:58 »
nikomu nic nehovor a nezdielaj to, drz sa pri zemi a bud low key, aspon tak to robim ja, nikomu do toho nie je nic, najblizsi kamosi zacnu zavidiet a pokazi to vztahy pretoze sa s tebou porovnaju a vyjdu z toho jak chudaci.

ludia sa spolu bavia ked su na rovnakej socialnej urovni, tym, ze vedia tvoje pomery sa ti len vzdaluju, ty nemusis robit vobec nic zle

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #269 kdy: 05. 08. 2021, 23:50:38 »
BTW, az se tu (neovratne) nekdo ozve, kdy mi vlastne pracujeme, kdyz se tady na foru vyvalujeme..

tak ja jsem prave dokoncil druhe den 3denniho skoleni (2400$). Delam to v PCT, abych mohl zbytek dne normalne pracovat v GMT a vetsinou ty treneri jsou na lepsi urovni.
 POtrebuju tu certifikaci, takze holt ta investice. soucasne prednasejici je evidentne idiot a dost mimo, ale ma pristup k informacim, co ja ne.

Soucasne v tuhle dobu vsichni moji minuli kolegove, co jsem pred lety zanechal za sebou po ceskych korporacich, ted spi, jinak pracuji na tom samem miste 15-20 let a pri setkani v hospode si neustale stezuji, jak je to tam nebavi a jak jim zase nezvysili plat.
A jejich primarni predstava o mne je, ze v tom umim chodit, ze moje hlavni kvalita je, ze umim skakat mezi hodne placenymi fleky.
Jasne, to je ten rozdil mezi nima a mnou.