Hledám skutečně svobodný eshop

Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 14. 03. 2021, 13:58:19 »
Ahoj,

hledám svobodný e-shop k nasazení on-premise. Jediný zásadní požadavek je, aby byl svobodný skutečně, tedy nejen licencí, ale především duchem a druhotně i ekosystémem.

Výhodou bude, když bude mít vyřešenu monetizaci, vč. doplňků, bez ztráty svobody. Např. pomocí darů.

Podstatné pro mě je, abych v případě, kdy budu chtít rozšířit funkcionalitu nebo přidat doplněk, neubližoval (nepřekážel) lidem, kteří obdobnou funkcionalitu nabízejí komerčně. Naopak, aby přispívání bylo vítané a svobodné.

Tedy žádné omezení v podobě
- freemium, community/open source edition vs enterprise edition, á la Magento
- copyright assigementu, kromě případů univerzálně důvěryhodných organizací
- svobodné licence, která ale nevyjadřuje vůli tvůrců, kteří si kladou další svobodu omezující podmínky (á la PrestaShop - povinnost registrace, povinné hlášení chyb, povinná kolaborace s diktátorskými režimy atd.)
- obcházení ducha licence samotnou komunitou (OpenCart - GPLv3 vs. proprietární jazykové lokalizace a rozšíření skryté za povinnou registrací)

Na typu licence příliš nezáleží, spíš na duchu, ve kterém jedná komunita. Licence může být tedy i all-permissive, pokud komunita aktivně udržuje software svobodný. Přece ale jen upřednostňuju GPL (v3) a především AGPL, protože (a zároveň pokud) lépe vyjadřuje vůli tvůrců k oddanosti ke svobodě (tedy ne ve smyslu OpenCart).

Nemám s e-shopy žádnou zkušenost a strávil jsem dva dny hledáním a instalováním. Vždy jsem narazil na překážky a na zjištění, že bych jejich odstraněním naboural vůli jiným lidem, kteří si na nich založili živnost.

Nějaký e-shop nastavit musím, takže bych v případě, že neexistuje dobré řešení, uvítal i nejméně špatné řešení.

Pokud by jich existovalo více, upřednostním řešení v PHP s dobrým kódem a vývojem (minimálně dodržování PSR).

Děkuji,
za jakákoliv doporučení.

Petr


Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2021, 14:47:05 »
Citace
Podstatné pro mě je, abych v případě, kdy budu chtít rozšířit funkcionalitu nebo přidat doplněk, neubližoval (nepřekážel) lidem, kteří obdobnou funkcionalitu nabízejí komerčně. Naopak, aby přispívání bylo vítané a svobodné.

To si trochou odporuje ne? 

PanVP

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #2 kdy: 14. 03. 2021, 15:36:02 »
Dělali jsme Magento a teď děláme (okrajově) Prestashop.
Oba shopy mají to svoje.

Ani u jednoho řešení po tobě nikdo nic nechce, byť samozřejmě dostáváš komunitní verzi.

A měl by sis ujasnit zadání, protože Eshop má nějaké chování, které se často nedá úplně ovlivnit - bez přepsání jeho jádra. Pak ti samozřejmě přestanou fungovat aktualizace. Ale to chování ti nemusí vyhovovat!

Ad ultimátní free a geniální řešení:
  • Kdo by měl platit čas programátora, který opravuje kód, kdyby to bylo totáč zadarmiko?
  • Kdo by určoval standard, jak se mají moduly chovat a kdo by ho platil?
  • V jakém by to bylo asi stavu, kdyby za tím nebyly prašule?

Peníze jsou krev IT, nejsou prachy = není krev = umírá to.
Ono se to může zhroutit i do sebe, když to přeroste a giganta napadne nějaká vnitřní choroba (příklady vás jistě napadnou). Ale pointa je, že zadarmo INTENZIVNĚ něco plácá tak studentík na VŠ, kterého živí rodiče.

A ty chceš shop, který splácal studentík na VŠ? Myslíš, že by to bylo bezpečné, pravidelně udržované, se spoustou modulů a ZADARMO?

SHUT UP a použij Prestashop.
Proč?
Protože to funguje.

Takže co s tím?

  • Nahoď si konečně ten Prestashop!
  • Pokud nevyhovuje, použij MongoDB jako dataengine a HTML5 jako frontend a ten zbytek za víkend v rámci akce(zadarmo) sfoukneš ne?
  • Nebo si to nech od někoho za 50-100k napsat, ale budeš jejich rukojmí. Vesměs je nerealistické, že by někdo převzal správu úplně cizího řešení za řekněme méně než 10 tisíc měsíčně. Dobrý programátor si vydělá přes kilo měsíčně s prstem v nose. Kluci mají běžně i víc než 110-160 tisíc. Proč by se za desítku namáhal se správou tvého shopu?

 ::)

Fakt použij ten Prestashop!
« Poslední změna: 14. 03. 2021, 15:38:44 od PanVP »

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #3 kdy: 14. 03. 2021, 16:48:26 »
Citace
Podstatné pro mě je, abych v případě, kdy budu chtít rozšířit funkcionalitu nebo přidat doplněk, neubližoval (nepřekážel) lidem, kteří obdobnou funkcionalitu nabízejí komerčně. Naopak, aby přispívání bylo vítané a svobodné.

To si trochou odporuje ne?

Dík za upozornění. Ten můj požadavek asi nelogický je, především s ohledem na současný stav světa.

Tak se tedy opravím:

Podstatné pro mě je, abych v případě, kdy budu chtít rozšířit funkcionalitu nebo přidat doplněk, nikomu neubližoval. Např. nepřekážel lidem, kteří obdobnou funkcionalitu nabízejí komerčně. Naopak, aby přispívání bylo vítané a svobodné.

Tohle už snad splnitelné je i prakticky :P. Chtěl bych prostě mít čisté svědomí, protože moje motivy nejsou natolik nezištné, abych si ho mohl dovolit potlačovat.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #4 kdy: 14. 03. 2021, 18:12:00 »
Fakt použij ten Prestashop!

Musím asi vysvětlit svůj postoj, že nechci jít nejsnazší cestou, tj. nainstalovat první e-shop který najdu, bezmyšlenkovitě odsouhlasím podmínky downloadu https://www.prestashop.com/en/terms-conditions-use-prestashop-download, které nemohu dodržet, nebo je obejdu tím, že najdu download URL, kde souhlas není potřeba https://www.prestashop.com/en/versions a budu se tvářit, že jsem podmínky nikdy neviděl. Zvláště, když se podívám na https://github.com/PrestaShop/PrestaShop/blob/develop/README.md, abych se dozvěděl, že přestože je kód uvolněn pod OSL-3.0 a AFL-3.0, autoři nechtějí, abych kód z githubu používal na produkci:

Citace
This repository contains the source code of PrestaShop, which is intended for development and preview only. To download the latest stable public version of PrestaShop (currently, version 1.7), please go to the download page on the official PrestaShop site.

Kdybych s tím neměl problém, tak bych tenhle dotaz nepokládal. Jestli neexistuje lepší řešení, potom třeba se sebezapřením použiju ten PrestaShop, ale ne dřív než vyčerpám ostatní možnosti.

Peníze jsou krev IT, nejsou prachy = není krev = umírá to.

Naštěstí se nedá říct, že by tohle 100% platilo o svobodném software.

Ale pointa je, že zadarmo INTENZIVNĚ něco plácá tak studentík na VŠ, kterého živí rodiče.

Věřím, že tenhle názor není všeobecně uznávaný a znám výjimky. Nejen sebe. Pointa je spíš v tom, že člověk nemusí při práci myslet na výdělek, a přesto, jedná-li správně, dostane vše potřebné k životu, i ty peníze. Chce to jistě silnou víru a optimismus, ale to ke svobodnému způsobu života patří. Zkušenosti mě již několikrát poučily, že mezi prací a výplatou, není přímý vztah. A že skutečnou odměnou za dobře konanou práci je pocit svobody. To, že jsou ho účastny peníze, je spíše zvláštností doby.

..., pravidelně udržované, se spoustou modulů a ZADARMO?

Mezi mé požadavky nepatří, aby na něm lidé pracovali zadarmo, ani aby byl zadarmo k použití. Jsem sám částečně za vývoj svobodného sw placen, a také občas za práci na svobodném software platím lidem já, bohužel jen občas. Velmi si vážím lidí, kteří na svobodném software pracují bez zázemí a jistoty zaměstnavatele, a kteří dokáží žít v rámci možností třeba ze dne na den, zato svobodně. Snažím se přispívat k tomu, abych i já tak případně mohl v budoucnu žít.

Dobrý programátor si vydělá přes kilo měsíčně s prstem v nose. Kluci mají běžně i víc než 110-160 tisíc. Proč by se za desítku namáhal se správou tvého shopu?

Jsem programátor, a soupeřit s ostatními, abych vydělal přes kilo měsíčně s prstem v nose, a zároveň se považovat za dobrého, to bych určitě nedokázal. Jedině, pokud bych se významně omezil na duchu, a zúžil duševní obzory natolik, abych v takových názorech nenacházel logické rozpory. K tomu mi ale brání rozum a, bohu díky, i svědomí. Chci totiž především šťastně žít a nikoliv přispívat k boji všech proti všem. Nechci zvyšovat sociální rozdíly a připravovat půdu k dalšímu komunismu nebo jiné diktatuře, ale naopak přispívat k všeobecnému sbratření.

Tím chci říct, že lidé jsou různí  :)

Petr


Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #5 kdy: 14. 03. 2021, 18:26:25 »
Jinak nechci nikomu vnucovat svoje názory. Jenom se snažím popsat, co hledám a zjistit situaci na "trhu".
Děkuji za dosavadní odpovědi, ale prosil bych ještě další :)

Nejlépe od člověka, který řešil podobný problém :) Ale neopovrhnu ničím.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #6 kdy: 14. 03. 2021, 18:38:17 »
zkusenost nemam, ani sem ho nezkoumal, ale je to GPL2 a pokud si za nazvem stoji... :-)
https://www.zen-cart.com

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #7 kdy: 14. 03. 2021, 21:36:49 »
Velmi detailně popisuješ filozofii open source požadovaného eshopu, ale nikde se nezmiňuješ o technických požadavcích. Opravdu bys dal přednost eshopu, který by splňoval "filozofické" požadavky, ale byl by to po technické stránce šmejd nebo by pro tvůj eshop byl nevhodný (např. kvůli počtu položek v eshopu)?

PanVP

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #8 kdy: 14. 03. 2021, 22:14:53 »

Taky mi prijde, ze ho vic zajima politika nez moznosti daneho reseni.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #9 kdy: 14. 03. 2021, 23:09:14 »
https://phoenixcart.org/

Nástupca oscommerce dnes už značne posunutý

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #10 kdy: 15. 03. 2021, 14:24:44 »
Velmi detailně popisuješ filozofii open source požadovaného eshopu, ale nikde se nezmiňuješ o technických požadavcích. Opravdu bys dal přednost eshopu, který by splňoval "filozofické" požadavky, ale byl by to po technické stránce šmejd nebo by pro tvůj eshop byl nevhodný (např. kvůli počtu položek v eshopu)?

Například?

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #11 kdy: 15. 03. 2021, 15:49:52 »
Taky mi prijde, ze ho vic zajima politika nez moznosti daneho reseni.

Jaká politika mě dle tebe zajímá víc než možnosti jakého řešení? PrestaShopu? Napsal jsem přece, že hledám e-shop a "jediný zásadní požadavek je, aby byl svobodný skutečně, tedy nejen licencí, ale především duchem a druhotně i ekosystémem". Je to zásadní vlastnost pro mě, omlouvám se, jestli jsem ji někomu vnucoval.  Ostatní vlastnosti jsou až druhé v řadě. Chtěl bych poradit od někoho, kdo obdobný problém už řešil a vyřešil jiným způsobem než úplnou rezignací.

Ty jsi napsal, že podle tebe takový e-shop nemůže existovat. A to nikoliv z důvodu, že jme svět dovedli do tohoto žalostného stavu, ale že je to tak vlastně správně. Možná jsem tě nepochopil, v tom případě se hluboce omlouvám, že jsem zbrkle reagoval na tebou vyjádřenou filosofii nebo ideologii, kterou vnímám jako nepřátelskou.

A z "politiky" obviňují své názorové odpůrce lidé stále častěji jen proto, že sebou nese negativní konotaci, neznajíce skutečný význam toho slova. Možná jsi myslel ideologii? Snažím se své ideály nikomu nevnucovat, ale jsem horká hlava, takže se omlouvám, že jsem ti něco vnucoval.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #12 kdy: 15. 03. 2021, 15:56:24 »
U opensource eshopů je ledaskdy problém zajistit byť jen technickou kvalitu, natož ideovou kvalitu a kvalitu kultury.

Takže podle mě to jsou příliš vysoké cíle. Například zmiňovaný Prestashop není zdaleka ideální i bez ohledu na „politiku“.

IMHO by bylo ideální řešení mít framework na kterém si člověk postaví vlastní eshop. Něco jako asi dělá Broadleaf (netestoval jsem) https://www.broadleafcommerce.com/

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #13 kdy: 15. 03. 2021, 16:04:29 »
zkusenost nemam, ani sem ho nezkoumal, ale je to GPL2 a pokud si za nazvem stoji... :-)
https://www.zen-cart.com
https://phoenixcart.org/

Nástupca oscommerce dnes už značne posunutý


Na Zen-cart jsem se včera díval, dnes chvíli na phoenixcart.org. Obojí jsou forky staršího oscommerce a tedy není zrovna "frictionless" v nich číst. Ale technické dluhy má i PrestaShop.

Zvážím je. Díky.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #14 kdy: 15. 03. 2021, 16:09:10 »
U opensource eshopů je ledaskdy problém zajistit byť jen technickou kvalitu, natož ideovou kvalitu a kvalitu kultury.

Takže podle mě to jsou příliš vysoké cíle. Například zmiňovaný Prestashop není zdaleka ideální i bez ohledu na „politiku“.

IMHO by bylo ideální řešení mít framework na kterém si člověk postaví vlastní eshop. Něco jako asi dělá Broadleaf (netestoval jsem) https://www.broadleafcommerce.com/

Dík, podívám se.

Nebo (byl jsem kamenován, že neuvádím technické požadavky) nějaký moderní, přehledný, modulární, s čistým kódem. Klidně jenom základní funkcionalita. Aktivně vyvíjený. Pokud by byl kód skutečně kvalitní, tak klidně one man show. Co budu potřebovat, můžu doprogramovat.