Výběr notebooku Lenovo vs. HP

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #15 kdy: 12. 02. 2021, 13:03:34 »
Jen bych doplnil, že dockování přes nějaké proprietární porty jsou pasé, takže USB-C dockování u Elitebooku 855 G7 není nevýhoda, ale v dnešní době vlastnost.
Roky jsem používal dockiny s proprietálními porty u Lenovo a jedna mi umřela, ale u žádné se nezdálo, že by byl nějaký mechanický problém.
Teď mám DELL, ke kterému mi výrobce dal napájecí adaptér s USB-C konektorem. Dock je taktéž přes USB-C. Po necelém jednom roce (ano pouze jednom roce) je USB-C samec na tom napájecím adaptéru uvolněný. Není uvolněný tak, aby vypadával úplně sám, ale už mu stačí hodně malá síla a je venku. Samice USB-C v těle počítače je zatím dobrá, ale je poznat, že po roce každodenního použití není tak těsná, jako dříve.

Kdybych používal USB-C dokinu každý den, myslím, že by už teď byla pasé.


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #16 kdy: 12. 02. 2021, 15:55:27 »
A nový notebook už uměl jen USB-C, kde nefungovalo power delivery (protože přes USB-C tolik wattáže procpat nejde), grafika fungovala pouze ta neakcelerovaná (omezení Windows, stačilo pár let a opravili to).

Pres jeden USB-C se da procpat 100W. Dell precision ma na nekterych modelech dva USB-C PD konektory a jejich dockina na vystup na oba dva. Tady bych problem nevidel. (Koukal jsem, ze ma Dell dockinu, ktera umi dat pres dva USB-C i 180W.)

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #17 kdy: 12. 02. 2021, 17:05:15 »
Pres jeden USB-C se da procpat 100W. Dell precision ma na nekterych modelech dva USB-C PD konektory a jejich dockina na vystup na oba dva. Tady bych problem nevidel. (Koukal jsem, ze ma Dell dockinu, ktera umi dat pres dva USB-C i 180W.)

Klasický rovnák na vohejbák. To už můžu rovnou zapojovat USB-C kabel na porty a normální power kabel, dva kabely jako dva kabely. Jednoduchost klasické dokiny - zacvanku, vycvaknu, žádný kabel je ta tam.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #18 kdy: 12. 02. 2021, 19:27:17 »
A nový notebook už uměl jen USB-C, kde nefungovalo power delivery (protože přes USB-C tolik wattáže procpat nejde), grafika fungovala pouze ta neakcelerovaná (omezení Windows, stačilo pár let a opravili to).

Pres jeden USB-C se da procpat 100W. Dell precision ma na nekterych modelech dva USB-C PD konektory a jejich dockina na vystup na oba dva. Tady bych problem nevidel. (Koukal jsem, ze ma Dell dockinu, ktera umi dat pres dva USB-C i 180W.)

Jenom poznámka. Dell má nad USB-C nějaké proprietální rozšíření, takže přes USB-C tahá až 130 W (což je případ právě toho mého notebooku).

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #19 kdy: 12. 02. 2021, 19:46:36 »
Pozor na dost rozdílné klávesnice.

Já třebas šipky u HP nezvládám.

Lepší "blbé" šipky, něž chybějící kus klávesnice.  ;D

Soudruzi v DELL se z nějakého důvodu rozhodli, že přestanou plnohodnotnou klávesnici včetně numerického bloku dávat i na 15" modely. To je vedle totální ignorace AMD v segmentu "profi" notebooku další důvod, proč od nich NTB přestat odebírat.


Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #20 kdy: 12. 02. 2021, 20:27:47 »
Pozor na dost rozdílné klávesnice.

Já třebas šipky u HP nezvládám.

Lepší "blbé" šipky, něž chybějící kus klávesnice.  ;D

Soudruzi v DELL se z nějakého důvodu rozhodli, že přestanou plnohodnotnou klávesnici včetně numerického bloku dávat i na 15" modely. To je vedle totální ignorace AMD v segmentu "profi" notebooku další důvod, proč od nich NTB přestat odebírat.

Soudruzi, tady jsme mezi svými a můžeme si tu otevřeně přiznat skutečnou situaci. VŠECHNY (ano, soudruzi, jsou to opravdu všechny) notebooky použitelné k práci mají klávesnici, které stojí za h....
Dříve byl etalonem skvělé klávesnice IBM/Lenovo. A dneska... jeden z důvodů, proč jsem přešel z Lenova na DELL, je ten, že jejich špatná klávesnice je (pro mě) méně špatná než ta u Lenova. Klávesnice u HP je důvod, proč jsem už si už 10 let žádný HP nekoupil.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #21 kdy: 12. 02. 2021, 23:47:53 »
Pozor na dost rozdílné klávesnice.

Já třebas šipky u HP nezvládám.

Lepší "blbé" šipky, něž chybějící kus klávesnice.  ;D

[...]v DELL se z nějakého důvodu rozhodli, že přestanou plnohodnotnou klávesnici včetně numerického bloku dávat i na 15" modely [...]
to je tvuj uhel pohledu, ja treba numerickej block rozhodne nechci (nejsem ucetni), protoze to znamena ze bych psal "skrivene" do leva, take preferuju klavesnici vystredenou tedy beznumlockovou ;-)
BTW: naopak sipky pouzivam porad a ty u HP kdy vlevo/vpravo jsou polovicn vysky a dohromady sipky nedavaji oobracene T, ale lezici I, to bych pouzivat nemohl ;-) nastesti nemusim resit vyber notebooku, protoze bych si kvuli klavesnici dnes nevybral zadnej, viva Thinkpad X220/T420s resp. X230/T430s s prehozenou klavesnici tech predchozich modelu ;-)

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #22 kdy: 13. 02. 2021, 09:13:18 »
to je tvuj uhel pohledu, ja treba numerickej block rozhodne nechci (nejsem ucetni), protoze to znamena ze bych psal "skrivene" do leva, take preferuju klavesnici vystredenou tedy beznumlockovou ;-)

To je v pořádku. Např. developeři často preferují "vystředěnou" klávesnici. Každému, dle jeho potřeb. Problém je ten přístup "one-size-fits-all". Dosud bylo možné objednat si 13" nebo 14" bez numpadu, nebo 15" s numpadem. Teď to zrušili kompletně, bez možnosti volby. Numpad má snad jen nejdražší Precision workstation.

Jinak v HP to s těma šipkama taky "dokurvili". :-)

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #23 kdy: 13. 02. 2021, 15:19:16 »
Poloviční prostřední šipky stylu HP nejsou bohužel dnes záležitost jen HP, dokonce i poslední XPS 15 je má taky. Osobně nechápu, proč se postranní šipky taky nezmenší na polovinu, pak by tam bylo místo na dvě další klávesy (ale ty by musely být správně oddělené, takže ještě menší) a šipky by měly aspoň normální tvar.
Ale takové šipky, ač jsem jejich nepřítelem, jsou podle mě relativně zvládnutelné. Prý se na ně dá celkem rychle zvyknout, zato mnoha ostatním problémům klávesnic moderních notebooků se přivyká mnohem hůř.
Mnohem větší problém jsou např. věci jako chybějící home/end, pageUp/pageDown, F-klávesy nedělené do čtveřic, nebo vypínací tlačítko jako klávesa na klávesnici přesně tam, kde by normálně by delete.
To, že klávesy nejsou dostatečně separované, aby mohla být řeč o nějaké orientaci po hmatu (bez velmi dlouhého přivykání) je kapitola sama pro sebe, ale bohužel je to vlastnost tenkých klávesnic.

Třeba poslední XPS 15 je vinen vším z toho, kromě absence home/end (i když jsou na docela nepraktických místech).
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #24 kdy: 13. 02. 2021, 15:25:30 »
Poloviční prostřední šipky stylu HP nejsou bohužel dnes záležitost jen HP, dokonce i poslední XPS 15 je má taky. Osobně nechápu, proč se postranní šipky taky nezmenší na polovinu, pak by tam bylo místo na dvě další klávesy (ale ty by musely být správně oddělené, takže ještě menší) a šipky by měly aspoň normální tvar.
Ale takové šipky, ač jsem jejich nepřítelem, jsou podle mě relativně zvládnutelné. Prý se na ně dá celkem rychle zvyknout, zato mnoha ostatním problémům klávesnic moderních notebooků se přivyká mnohem hůř.
Mnohem větší problém jsou např. věci jako chybějící home/end, pageUp/pageDown, F-klávesy nedělené do čtveřic, nebo vypínací tlačítko jako klávesa na klávesnici přesně tam, kde by normálně by delete.
To, že klávesy nejsou dostatečně separované, aby mohla být řeč o nějaké orientaci po hmatu (bez velmi dlouhého přivykání) je kapitola sama pro sebe, ale bohužel je to vlastnost tenkých klávesnic.

Třeba poslední XPS 15 je vinen vším z toho, kromě absence home/end (i když jsou na docela nepraktických místech).

Amen.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #25 kdy: 13. 02. 2021, 15:44:35 »
jeden z důvodů, proč jsem přešel z Lenova na DELL, je ten, že jejich špatná klávesnice je (pro mě) méně špatná než ta u Lenova..

Jsem na to rezignoval s tím, že každý notebook má nějakou šílenou obskuritu. Mám DELL (latitude) a tam ve výchozím stavu byly funkční klávesy přes FN. Ono běžný user je asi tolik nepotřebuje, ale 10 z 10 vývojářů velmi děkují. Ono dát samotnou zkratku třeba mnou často používané CTRL+F12 skvěle procvičí zatuhlé prsty a při CTRL+FN+F12  už je to level střihoruký Edvard.No naštěstí ten FN lock na horní řadu kláces lze přehodit, jenže potom je přes FN zase home/end (mj.). Tady se mi pak hodí numerický blok, kdy vypnu num lock a používám klávesy jako home, end, insert z něj. Do tohoto jsem dokonvergoval, zvyknul jsem si a dá se to, píšu na tom celkem rychle. Na všechno si člověk zvykne ;-)

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #26 kdy: 13. 02. 2021, 15:46:09 »
Soudruzi, tady jsme mezi svými a můžeme si tu otevřeně přiznat skutečnou situaci. VŠECHNY (ano, soudruzi, jsou to opravdu všechny) notebooky použitelné k práci mají klávesnici, které stojí za h....

Bohužial, suhlas.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #27 kdy: 13. 02. 2021, 19:00:22 »
jeden z důvodů, proč jsem přešel z Lenova na DELL, je ten, že jejich špatná klávesnice je (pro mě) méně špatná než ta u Lenova..

Jsem na to rezignoval s tím, že každý notebook má nějakou šílenou obskuritu. Mám DELL (latitude) a tam ve výchozím stavu byly funkční klávesy přes FN. Ono běžný user je asi tolik nepotřebuje, ale 10 z 10 vývojářů velmi děkují. Ono dát samotnou zkratku třeba mnou často používané CTRL+F12 skvěle procvičí zatuhlé prsty a při CTRL+FN+F12  už je to level střihoruký Edvard.No naštěstí ten FN lock na horní řadu kláces lze přehodit, jenže potom je přes FN zase home/end (mj.). Tady se mi pak hodí numerický blok, kdy vypnu num lock a používám klávesy jako home, end, insert z něj. Do tohoto jsem dokonvergoval, zvyknul jsem si a dá se to, píšu na tom celkem rychle. Na všechno si člověk zvykne ;-)

Dell Latitude 7390 si, ohledně klávesnice, nemohu vynachválit. Do té doby jsem byl zvyklý na ThinPady a na Dellu se mi pracuje pohodněji. Home + End + Delete je vpravo nahoře a Page Up/Down nad levou/pravou šipkou

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #28 kdy: 13. 02. 2021, 20:04:36 »
jeden z důvodů, proč jsem přešel z Lenova na DELL, je ten, že jejich špatná klávesnice je (pro mě) méně špatná než ta u Lenova..

Jsem na to rezignoval s tím, že každý notebook má nějakou šílenou obskuritu. Mám DELL (latitude) a tam ve výchozím stavu byly funkční klávesy přes FN. Ono běžný user je asi tolik nepotřebuje, ale 10 z 10 vývojářů velmi děkují. Ono dát samotnou zkratku třeba mnou často používané CTRL+F12 skvěle procvičí zatuhlé prsty a při CTRL+FN+F12  už je to level střihoruký Edvard.No naštěstí ten FN lock na horní řadu kláces lze přehodit, jenže potom je přes FN zase home/end (mj.). Tady se mi pak hodí numerický blok, kdy vypnu num lock a používám klávesy jako home, end, insert z něj. Do tohoto jsem dokonvergoval, zvyknul jsem si a dá se to, píšu na tom celkem rychle. Na všechno si člověk zvykne ;-)

Dell Latitude 7390 si, ohledně klávesnice, nemohu vynachválit. Do té doby jsem byl zvyklý na ThinPady a na Dellu se mi pracuje pohodněji. Home + End + Delete je vpravo nahoře a Page Up/Down nad levou/pravou šipkou

Tvůj příspěvek mě donutil vyhledat si obrázek Dell Latitude 7390 a ... ehm...
https://supportkb.dell.com/img/ka02R000000hLrCQAU/ka02R000000hLrCQAU_en_US_1.jpeg

1) Klávesnice bez numerické části je věcí vkusu každého soudruha.
2) Nízký enter je také věc vkusu, ale upřímně - znám hodně málo lidí s tímto vkusem.
3) F-klávesy jsou sdíleny s jinými funkcemi a v biosu se musí zapnout, aby to startovalo s Fn-lockem. Ok, takový už je dneska svět, ale...
4) Když si zapnu Fn-lock, abych měl primární funkční klávesy (což je pro mě absolutní nezbytnost), tak nemám rychlá tlačítka pro ovládání zvuku (musím to dělat přes Fn). Dneska to tak má každý, ale dříve byly klávesnice, kde mute, vol+ a vol- byly zvlášť.
5) Skupiny F-kláves nejsou odděleny. A proč by vlastně měly být, když to vlastně nejsou F-klávesy, že? Jasně, proč by pracovní notebooky měly být použitelné k práci, že?
6) LEDky v num locku a caps locku jsou fajn, ale proč chybí ledka v ESC, aby signalizovala Fn-lock?
7) Home a End jsou dostupné přes Fn - pokud je zapnutý Fn-lock. Opět - dneska standard, ale dříve byly klávesnice (na podstatně levnějších noteboocích, které ty klávesy měly).


Současné DELLy jsou to relativně lepší z té bídy, co se nabízí. Ale "nemohu si vynachválit" -  sorry, to máš fakt nízkou laťku s požadavky.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #29 kdy: 13. 02. 2021, 20:54:27 »

Dell Latitude 7390 si, ohledně klávesnice, nemohu vynachválit. Do té doby jsem byl zvyklý na ThinPady a na Dellu se mi pracuje pohodněji. Home + End + Delete je vpravo nahoře a Page Up/Down nad levou/pravou šipkou

Tvůj příspěvek mě donutil vyhledat si obrázek Dell Latitude 7390 a ... ehm...
https://supportkb.dell.com/img/ka02R000000hLrCQAU/ka02R000000hLrCQAU_en_US_1.jpeg

1) Klávesnice bez numerické části je věcí vkusu každého soudruha.
2) Nízký enter je také věc vkusu, ale upřímně - znám hodně málo lidí s tímto vkusem.
Téměř vždy jsou anglické klávesnice s dlouhým enterem a české verze stejných strojů mají vysoký. Tenhle Dell není výjimkou. Jedinou výjimkou, kterou si vybavuji, je starý Dell Latitude E6410 (což je mimochodem poslední Dell s opravdu dobrou klávesnicí).
Obchody bohužel buď dávají fotku anglické verze, nebo tam není záběr na klávesnici vůbec (vraždil bych). Pokud chcete vidět českou klávesnici, můžete jen doufat, že najdete českou recenzi se správnou fotkou, nebo že u něj například CZC má 3D pohled (který si fotí sami).

3) F-klávesy jsou sdíleny s jinými funkcemi a v biosu se musí zapnout, aby to startovalo s Fn-lockem. Ok, takový už je dneska svět, ale...
4) Když si zapnu Fn-lock, abych měl primární funkční klávesy (což je pro mě absolutní nezbytnost), tak nemám rychlá tlačítka pro ovládání zvuku (musím to dělat přes Fn). Dneska to tak má každý, ale dříve byly klávesnice, kde mute, vol+ a vol- byly zvlášť.
5) Skupiny F-kláves nejsou odděleny. A proč by vlastně měly být, když to vlastně nejsou F-klávesy, že? Jasně, proč by pracovní notebooky měly být použitelné k práci, že?
6) LEDky v num locku a caps locku jsou fajn, ale proč chybí ledka v ESC, aby signalizovala Fn-lock?
Klávesy na média přes FN jsou bohužel dnes fakt nevyhnutelné, u mého Thinkpadu je to stejné. Ale při prvním restartu jsem to v biosu přepnul a FN-lock jsem ani jedinkrát nepoužil.

7) Home a End jsou dostupné přes Fn - pokud je zapnutý Fn-lock. Opět - dneska standard, ale dříve byly klávesnice (na podstatně levnějších noteboocích, které ty klávesy měly).
Za tohle bych fakt vraždil. Úplně nerozumím, proč si na to stěžují jen kodéři, tyhle klávesy používám furt i na běžný text. Thinkpady naštěstí mají v tomto pořád rozum.

Současné DELLy jsou to relativně lepší z té bídy, co se nabízí. Ale "nemohu si vynachválit" -  sorry, to máš fakt nízkou laťku s požadavky.
Souhlas, ale třeba nové XPS jsou už (aspoň co se rozložení týče) maximálně průměr.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.