Výběr notebooku Lenovo vs. HP

Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« kdy: 10. 02. 2021, 17:28:35 »
Dobry den,

aktualne si vybiram notebook z nabidky zamestnavatele a vyber je mezi dvema konkretnimi modely:
- HP EliteBook 855 G7
- ThinkPad L15 (AMD)

Po hardwarove strance jsou oba notebooky prakticky totozne:
- CPU = AMD Ryzen 7 PRO 4750U
- pamet = 16 GB DDR4
- disk = SSD PCIe NVMe 512 GB
- atd.
Asi nejvyraznejsi rozdil je v baterii, kdy u Lenova je MM18 u ktere vyrobce neuvadi energii, pouze vydrz 10 hodin (na vyber je jeste MM14 u ktere uvadi 14 hodin a 45 Wh, takze MM18 ma cca 32 Wh). Zatimco HP ma 56 Wh a uvadi az 13 hodin vydrz.

Nejsem zvykly ani na jednu znacku (dosud Dell). A tak by me zajimalo, jaky je vas nazor. Ktery notebook z techto dvou byste si vybrali vy a proc. Za podstatne povazujte vsechno, co je podstatne pri vyberu pro vas - odolnost, pohodlnost, servis, poruchovost, atd..
Nevim, zda je to podstatne, ale bezne pracuji na desktopu. Notebook je pro vyjezdy k zakaznikum, remote a jine obcasne aktivity na dalku.

Mockrat dekuji
« Poslední změna: 10. 02. 2021, 17:43:36 od Petr Krčmář »


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:vyber notebooku Lenovo vs HP
« Odpověď #1 kdy: 10. 02. 2021, 17:43:50 »
Pozor na to AMD. Nevalí jim s2idle a v kernelu 5.10 ani S3. Snad to fixne 5.11.

Re:vyber notebooku Lenovo vs HP
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2021, 17:47:52 »
Pozor na to AMD. Nevalí jim s2idle a v kernelu 5.10 ani S3. Snad to fixne 5.11.

Diky za upozorneni. Nicmene vyber je skutecne z techto dvou modelu, takze AMD to bude tak jako tak..

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #3 kdy: 10. 02. 2021, 20:05:41 »
Pozor na dost rozdílné klávesnice.

Já třebas šipky u HP nezvládám.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2021, 21:53:55 »
Zameril bych se treba na porty, Lenovo ma ethernet, HP ne. Dale bych vybiral podle displaye - Lenovo ma max 250 nitu (nedotykova varianta), HP je k dispozici i s 400 nity (verze bez privacy guard).


Rhinox

  • ***
  • 107
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #5 kdy: 10. 02. 2021, 22:25:59 »
Ja mam ProBook kterej je trochu "niz" nez EliteBook, ale jinak je velice podobnej. Pozitivne hodnotim ze se da bez potizi rozebrat dle videi ktere dal HP na YT (a neni tam zadna "plomba" ze by clovek prisel o zaruku), taky servisni manual je povedenej.

Jedina vec na ktere sem se popalil je slot pro M.2/SSD: nevejde se tam SSD ktere ma cipy z obou stran (v mem pripade to byl nakej Transcend). Na to je tam malo mista. SSD s cipy jen na jedne strane (jako treba Kingston A2000) je v pohode.

Odolnost je slusna, uz sem s nim par krat nedopatrenim trisknul a prezil to. EliteBook je na tom jeste lip, ten splnuje US MIL-STD 810F. Ve firme mame nekolik stovek kusu HP a Dell (tak pul na pul), rekl bych ze i kvalitou a spolehlivosti jsou na tom stejne. Akorat Dell nedela (jeste porad?) notasy s AMD, takze takove bereme jen od HP.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #6 kdy: 11. 02. 2021, 10:59:54 »
Výhody Elitebooku 855 G7 = menší, lehčí o pár set gramů. Bude mít větší výdrž baterie i větší max svítivost displeje pokud si nakonfigurujete ten 400nitový , HDMI 2.0,  elitebooky jsou poměrně vysoko v HP hierarchii

Nevýhody Elitebooku 855 G7 = absence rj-45, absence dokovacího portu - tedy na dokování pouze usb-c, vypínací tlačítko mezi PrtScr a Del , za mě osobně moc "pohpčkovali" šasi, elitebook série se doteď úspěšně vyhýbala tomu trendu divných hran, ale už se pomalu prosáknul i sem ačkoliv je to vidět jen vzadu u pantu na zadku ntb a konci víka. Dále z mne neznámých důvodů udělali u g7 víko výrazně tlustší a zužuje se směrem od pantu nahoru. Displej díky tomu taky působí trochu zapuštěněji než u G6.

Výhody ThinkPadu L15 AMD = rj-45, dokovací port, masivnější konstrukce pravděpodobně více odolná vůči mechanickému poškození, výrazně lepší klávesnice ..

Nevýhody Thinkpadu L15 AMD = 45W baterie působí pro smích u 15" ntb, 250 nitů nemusí stačit pokud bude potřeba pracovat na světle v neoptimálních podmínkách, levnější Lková thinkpad řada, HDMI 1.4b ,

--

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2021, 13:13:50 »
HP EliteBook 855 G7
+ záruka 3 roky i na IČO
+ dva sloty pro RAM

ThinkPad L15
+ ethernet
+ asi lepší klávesnice

Pixe

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2021, 21:11:40 »
Jako u každého notebooku - pozor na rozložení klávesnice. Poslední HP které jsem vyfasoval nemělo Insert (místo něj tam dali dvě tlačítka, která do teď nevím jak použít  :D). Používám jetbrains nástroje a na notebookové klávesnici je to pak peklo

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2021, 23:22:18 »
Jen bych doplnil, že dockování přes nějaké proprietární porty jsou pasé, takže USB-C dockování u Elitebooku 855 G7 není nevýhoda, ale v dnešní době vlastnost. Já mám 13" Envy a používám ho s HP dockem prakticky jako desktop. Přijdu, zapojím kabel a mám klávesnici, myš, monitor a navíc se notebook nabíjí. Stejně dobře mi to funguje s jinými notebooky, i notebooky od jiných značek a také s telefonem. Mám tedy jeden setup doma, jeden v kanceláři a můžu do toho strčit všechno co to podporuje, což je v dnešní době hodně zařízení.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2021, 23:46:58 »
> Jen bych doplnil, že dockování přes nějaké proprietární porty jsou pasé,
> takže USB-C dockování u Elitebooku 855 G7 není nevýhoda, ale v dnešní době vlastnost.

Bohužel, je tomu tak. Používal jsem léta HP s custom dockem a bylo to skvělé řešení bez jediného problému, všechno fungovalo. Takže to nějaký chytrák nutně musel "vylepšit". A nový notebook už uměl jen USB-C, kde nefungovalo power delivery (protože přes USB-C tolik wattáže procpat nejde), grafika fungovala pouze ta neakcelerovaná (omezení Windows, stačilo pár let a opravili to). No a co se týče univerzálnosti USB, tak to také není slavné, třeba Macy jsou dost vybíravé a  Mac přes můj dock prostě odmítal posílat obraz, musel jsem koupit ještě extra USB-C HDMI dongle :-\

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #11 kdy: 12. 02. 2021, 00:33:39 »
Poslední HP které jsem vyfasoval nemělo Insert
Insert je pri týchto HP tuším Fn+E (zabudol som, lebo od začiatku koronaproblémov prakticky stále robím len doma, s monitorom, klávesnicou a myšou), ale ak to človek potrebuje mačkať často, tak je to asi otrava (mne to jediný krát chýbalo tuším na označovanie súborov vo WinSCP).

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #12 kdy: 12. 02. 2021, 10:17:37 »
A nový notebook už uměl jen USB-C, kde nefungovalo power delivery (protože přes USB-C tolik wattáže procpat nejde), grafika fungovala pouze ta neakcelerovaná (omezení Windows, stačilo pár let a opravili to). No a co se týče univerzálnosti USB, tak to také není slavné, třeba Macy jsou dost vybíravé a  Mac přes můj dock prostě odmítal posílat obraz, musel jsem koupit ještě extra USB-C HDMI dongle :-\
Macy měly problémy s první generací TB3 čipů. Celkově mi to zní, jakože mluvíte o HP Zbook od G3 výš :D Z té TB3 dokiny vede do ntb ošklivý dvoukabel právě s tím napájením :D Ty TB3 dokovačky byly tak nespolehlivé, že bych každému kdo může radši doporučil vzít usb-c dokovačku a napájecí trafo i za tu cenu že to bude mít u stolu trafa dvě a bude muset zapojovat /vypojovat dva kabely.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2021, 10:39:05 »
Jen bych doplnil, že dockování přes nějaké proprietární porty jsou pasé, takže USB-C dockování u Elitebooku 855 G7 není nevýhoda, ale v dnešní době vlastnost. Já mám 13" Envy a používám ho s HP dockem prakticky jako desktop. Přijdu, zapojím kabel a mám klávesnici, myš, monitor a navíc se notebook nabíjí. Stejně dobře mi to funguje s jinými notebooky, i notebooky od jiných značek a také s telefonem. Mám tedy jeden setup doma, jeden v kanceláři a můžu do toho strčit všechno co to podporuje, což je v dnešní době hodně zařízení.
Tak já byl příjemně překvapen, že takový HP USB-C Dock G5 funguje třeba i s ThinkPadem A485 (AMD) na kterém je Linux. Ačkoliv zrovna tenhle dock má být kombinovaný (má mít i DisplayLink) a tam už to asi pod linuxem bude haprovat. No co se týče telefonů ... krom Samsungů a některých hodně specializovaných Linux telefonů ten desktop režim za moc nestojí :D (huawei býval bída, leda by to hoooodně vylepšili ) Takový OnePlus má čístě jen googlovský Android Desktop na který se dost google vyprdnul, protože u Pixelů razí cestu vypnutého DP Alt. módu :D

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #14 kdy: 12. 02. 2021, 11:06:31 »

 Celkově mi to zní, jakože mluvíte o HP Zbook od G3 výš :D Z té TB3 dokiny vede do ntb ošklivý dvoukabel právě s tím napájením :D Ty TB3 dokovačky byly tak nespolehlivé, že bych každému kdo může radši doporučil vzít usb-c dokovačku a napájecí trafo i za tu cenu že to bude mít u stolu trafa dvě a bude muset zapojovat /vypojovat dva kabely.

Taky jsem měl tu čest. Za rok na to vyšlo snad třináct firmwarů, z nihž nejspolehlivější byl ten devátý (možná nadsázka, ale ne tak daleko od pravdy :)) Nejjednodušší řešení bylo přestat to používat.