Internet přes LTE - jak zesílit příjem

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #15 kdy: 10. 02. 2021, 23:32:00 »
Žiju v lese v údolí. LTE (od O2) je momentálně nejlepší volba.
...

Ahoj,
zřídit službu Internet na doma přes LTE nelze nebo není žádoucí ?
O2 to tuším dodává s externí anténou a modemem.

U sebe pro vlastní řešení používám:

Mikrotik LtAP mini 4G
https://mikrotik.com/product/ltap_mini_4g_kit
+
https://mikrotik.com/product/mant_lte_5o

Mám neomezený cestovní tarif 20/20 Mbit a výše popsaná kombinace mi zatím poskytla to co potřebuji když pracuji mimo domov + mám ještě SIM karty dalších operátorů když na daném místě zjistím lepší signál.

Při pohledu na parametry to ale pro Tebe asi nebude vhodná volba.

Momentálně zvažuji pro nasazení v podobné lokalitě jakou popisuješ následující:

LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit

Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
Mikrotik papírově uvádí zisk 30 dbi a více.
Realné zkušenosti s tímto produktem zatím nemám, čekám až to budu moci nasadit a vyzkoušet.


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #16 kdy: 11. 02. 2021, 00:10:50 »
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #17 kdy: 11. 02. 2021, 00:37:10 »
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

Stejný zděšený argument jsem měl poprvé i já :-D
Pokud to bude fungovat tak bude hold parabola, když ne tak zkusíme něco dalšího.
Zoufalá touha po konektivitě zkrátka vyžaduje vyzkoušet různá byť netypická řešení.

...
Signál je ale slabý (lte modem tp-link archer mr600 hlásí 0%, ale jestli to má vypovídající hodnotu nevím.).
..

Tady se omluvám za nezodpověženou otázku co pro ten TP-Link. Bohužel asi nic.
Narovinu, odráží se v tom má averze, kterou si vypěstovali díky jejich dlouholetému přístupu k zákazníkovi a naprosto "perfektnímu SW"...

Jediné s čím mám dobrou žkušenost je obyčejný switch TP-LINK TL-SG105, který se ukázal být až extrémně nevybíravý na typ a stav kabeláže.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #18 kdy: 11. 02. 2021, 09:03:38 »
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

Stejný zděšený argument jsem měl poprvé i já :-D

Z mé strany to nebylo vyděšené, rozhodně palec nahoru - ale pravda je, že očekávám dobrodružství :-)

Dokonce zrovna vidím jednu parabolu na Aukru.

Pro potřeby míření bych osobně napřed nabastlil do ohniska libovolný minimální zářič (asi dipól nebo tříprvkovou Yagi, cantenna by se rozměrově nevešla) a zkusil bych s využitím RTL-SDR zhruba propátrat éter, odkud vidím BTSky. Protože s libovolným "zapečeným" rádiem budu mít k dispozici v lepším případě bargraf, nebo jedno číslo RSSI, nebo taky vůbec nic. Počítám, že TP-Link by ve svém GUI mohl mít nějaký ukazatel síly signálu, z RouterOS máme dokonce screenshot, v OpenWRT by se zřejmě modem dal taky zprovoznit, ale podpora v LuCi GUI je podle mého minimální [1 | 2 | 3] - spíš by to znamenalo, vypáčit AT+CSQ apod. z modemu přes AT rozhraní v příkazovém řádku a nechat si to třeba vypisovat periodicky...

LTE modemy vyrábí asi pět značek jako Cinterion (Siemens), Sierra (Wavecom), Huawei, Quectel, Telit. Výrobce routeru IMO koupí buď MiniPCI-e kartu nebo holý hotový modul na interposeru, který naletuje na svoji destičku. Rozhraní je IMO dodnes USB 2.0 (spíš než PCI-e) a protože všichni z výše uvedené pětky kupují čipset a základ linuxového firmwaru od Qualcommu, má to částečně podobné AT příkazy a mívá to QMI rozhraní (WWAN síťovka v hostitelském OS). Co se liší, jsou "engineering mode" AT příkazy, pomocí kterých se dá z modemu vyrazit informace o viditelných buňkách a jejich RSSI, získat seznam podporovaných pásem a jednotlivě je povolovat/zakazovat apod. Rádiové vlastnosti bývají pro danou generaci čipsetu Qualcomm na jedno kopyto - takže víceméně řešíte, jaký použít router s ohledem na jeho routerový firmware = komfort obsluhy modemu a taky všeho ostatního...

No a pak jsme se tu už bavili o stožáru, k tomu 120cm plechová parabola ve větru je plachta jako k.áva, na šestimetrové páce bude mít rozpustilý sklon vyrvat/ohnout stožár na patkách co ho drží ke zdi (nedejbože ke komínu). A pokud po tom stožáru nechcete k anténě šplhat, znamená to zafixovat elevaci předem, a točit celým stožárem v objímkách, které ho drží ke zdi. Zároveň to mít nějak zajištěné proti tomu, aby vztyčený stožár projel objímkami dolů :-) Když mluvíme o elevaci, tak satelitní antény (nejen ofsetové) mívají závěs štelovatelný v určitém rozsahu elevací kolem 45* vzhůru k nebi, takže pro vodorovný směr (elevace 0* = kolmo na stožár) bude třeba ještě taky zbastlit atypický závěs...

Ale jinak ten nápad s parabolou je super. Nezapomenu, jak jsem si ubastlil "cantenna" ozařovač pro pásmo 5 GHz, umístil do šrotové 60cm parabolky, připojil rádio, namířil z dálky na město a... užasl jsem, kolik sítí a s jakou úrovní jsem naráz viděl :-D Myslím že i ta 60cm parabolka by měla v pásmu 800 MHz větší efektivní plochu než libovolně dlouhé Yagi hrábě - ale přece jenom ta délka vlny už není tak daleko od průměru parabolického reflektoru, nepřipadá mi to úplně důstojné. 120m parabola by mohla dát zajímavé výsledky.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #19 kdy: 12. 02. 2021, 04:24:01 »
LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

Stejný zděšený argument jsem měl poprvé i já :-D
......
Ale jinak ten nápad s parabolou je super. Nezapomenu, jak jsem si ubastlil "cantenna" ozařovač pro pásmo 5 GHz, umístil do šrotové 60cm parabolky, připojil rádio, namířil z dálky na město a... užasl jsem, kolik sítí a s jakou úrovní jsem naráz viděl :-D Myslím že i ta 60cm parabolka by měla v pásmu 800 MHz větší efektivní plochu než libovolně dlouhé Yagi hrábě - ale přece jenom ta délka vlny už není tak daleko od průměru parabolického reflektoru, nepřipadá mi to úplně důstojné. 120m parabola by mohla dát zajímavé výsledky.

Děkuji za rady. Vaše příspěvky je radost číst.
Reálně se k testování toho řešení dostaneme cca v polovině března.
Pokud nezapomenu napíšu zde naše zkušenosti.

AD TP-Link:
Primárně opravdu jen kvůli toho HW uvnitř pokud tam jde nahrát WRT případně jiná alternativa.
Výrobců chipů je skutečně pár a záleží tak na firmware/OS/SW co z toho dokáže dostat.

V rychlosti při pohledu co mi zbylo a leží zaprášené na polici jelikož to nikdo ze známých nechce.

TP-LINK TL-WN722N - Náladovost na typ AP, pokud se mu člověk nepodřídí tak jede 72/72Mbit, problém tenkrát řešen vůči AP ASUS. Bylo třeba nastavit na AP povolení jen 20MHz místo 20/40MHz. Ano 150Mbit je jen teoretická rychlost přesto jde o princip. Intel karta v NTB bez problémů, stejně tak různá mobilní zařízení.

TP-LINK Archer T2U V2- Tak ten se opravdu "povedl", nevím zda to dovezli a mělo to být pro jiný trh ale na 5GHz si to vymínilo jen pár kanálů, zbytek neviděl nebo ignoroval. Opět ostatní zařízení neměly s připojením problém. Produkt je stále v prodeji ale podpora... https://www.tp-link.com/cz/support/download/archer-t2u/v2/#Driver   :(

Po předchozí zkušenosti a ztrátou času googlením jsem raději dokoupil ASUS USB-AC54


MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #21 kdy: 12. 02. 2021, 07:09:19 »
Je to tady samý odborník, všichni někam míří anténu. A kam se míří anténa, když mám carrier aggregation? Nikde v diskusi to nebylo zmíněno, to moc nechápu.

LDF LTE6 kit
https://mikrotik.com/product/ldf_lte6_kit
Posadí se to na satelitní anténu místo konvertoru (LNB).
...

Jo! K tomu 120cm parabolu... a pak už jenom zvládnout to namířit :-D

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #22 kdy: 12. 02. 2021, 07:37:42 »
...popravdě USB donglům se moc nevěnuju, díky za aktuální tipy :-) Někde mám na čenichání ve spektru Ovislink AirLive X.USB-3 (má RPSMA porty na dvě externí antény a N-kový čipset Atheros) ale jinak dávám přednost MiniPCI-e rádiím.

Pokud se týče MiMo, nemluvě o multi-cell příjmu: osobně moc nevěřím, že toto něčemu pomůže, zejména v situaci, kdy pravděpodobně prstíčkem hrabete, abyste viděl aspoň jednu základnovou stanici (věž). Naopak bych se spíš bál, že modem zůstane v režimu "jedna buňka" a bude přeskakovat mezi věžemi s mizernou viditelností... Obhlídka na místě aspoň s mizerným RTL-SDR (pokud bude stačit jeho zisk, v porovnání s LTE rádii) by Vám měla dát slušný přehled, co kolem svítí. Následně doporučuji v prvé řadě namířit na nejsilnější signál a zkusit se chytit LTE modemem. Leda pokud byste viděl srovnatelně silný signál z více směrů, můžete si zkusit hrát s vícecestým příjmem. Ztratit třeba 7-10 dB (hrábě) nebo i více decibelů (parabola) kvůli IMO pochybným fičurám se simultánním závěsem na více věží... podle mého zrovna tahle legrace zde káru z bláta nevytáhne. Doporučuji případně zkusit a porovnat výsledky. Ono by se asi taky dalo, vzít dvě antény, namířit na dva silné směry a nějak pasivně sloučit (ten slučovač je na další samostatnou debatu). Pasivně sloučit, protože si nemyslím, že by nutně stačilo připojit dvě antény na dva RF porty modemu a namířit každou jinam. A pak je otázka, zda ty dva směry jsou dvě různé věže, nebo třeba jenom přímý směr a odraz. Toto by se dalo zjistit z výpisu viditelných buněk...

A ještě třetí téma: když už se tu probírají různé rodiny a značky zařízení a příchutě firmwaru... z komerčních "lehce průmyslových" krabiček bych zmínil tuzemského výrobce, který se donedávna jmenoval Conel, než ho částečně koupil Advantech (tuším s nějakým mezikrokem přes třetí firmu - Advantech koupil výrobní část Conelu). Dnes výroba a vývoj Conelu pokračuje tady v ČR pod značkou Advantech, a k mému milému překvapení Advantech nechal žít původní Conelí koncepci firmwaru. Tento je relativně otevřený a modulární. Mají například taky modul pro ruční volbu pásma (Band Select), s podporou pro několik různých značek 3G/4G modemů. Mluvím o routerech Advantech-BB ICR- series. Pravda je, že to není určeno pro přímé umístění do outdooru, a cena taky není zrovna SoHo. Disclaimer o střetu zájmů: prodej značky Advantech mě živí (pravda spíš jiného hardwaru, než jsou LTE routery).

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #23 kdy: 12. 02. 2021, 11:28:50 »
Podpora pre TP-LINK Archer T2U V2 pokulháva. Odkazovaný driver je starý tak 5 rokov a skompilovať nejde ani na jadrách od 4.11.x. vyššie. V jadre sa od tej doby pomenilo toľko vecí, že opraviť ten driver by zabralo spústu času. Je možné, že v jadre existuje podpora pre tento adaptér, takže nieje potrebné kompilovať oob.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #24 kdy: 12. 02. 2021, 11:38:45 »
Nevím, jestli se to bude nějak týkat přímo tazatele, těch proměnných je tam na to dost, ale já jsem živoucím důkazem toho, že CA je velmi slušná technologie. Konkrétně ve Zdibech jedu na LTE a 80Mb ze dvou BTS není výjimkou. Je to na MikroTiku, dokonce bez vnější antény.


...popravdě USB donglům se moc nevěnuju, díky za aktuální tipy :-) Někde mám na čenichání ve spektru Ovislink AirLive X.USB-3 (má RPSMA porty na dvě externí antény a N-kový čipset Atheros) ale jinak dávám přednost MiniPCI-e rádiím.

Pokud se týče MiMo, nemluvě o multi-cell příjmu: osobně moc nevěřím, že toto něčemu pomůže, zejména v situaci, kdy pravděpodobně prstíčkem hrabete, abyste viděl aspoň jednu základnovou stanici (věž). Naopak bych se spíš bál, že modem zůstane v režimu "jedna buňka" a bude přeskakovat mezi věžemi s mizernou viditelností... Obhlídka na místě aspoň s mizerným RTL-SDR (pokud bude stačit jeho zisk, v porovnání s LTE rádii) by Vám měla dát slušný přehled, co kolem svítí. Následně doporučuji v prvé řadě namířit na nejsilnější signál a zkusit se chytit LTE modemem. Leda pokud byste viděl srovnatelně silný signál z více směrů, můžete si zkusit hrát s vícecestým příjmem. Ztratit třeba 7-10 dB (hrábě) nebo i více decibelů (parabola) kvůli IMO pochybným fičurám se simultánním závěsem na více věží... podle mého zrovna tahle legrace zde káru z bláta nevytáhne. Doporučuji případně zkusit a porovnat výsledky. Ono by se asi taky dalo, vzít dvě antény, namířit na dva silné směry a nějak pasivně sloučit (ten slučovač je na další samostatnou debatu). Pasivně sloučit, protože si nemyslím, že by nutně stačilo připojit dvě antény na dva RF porty modemu a namířit každou jinam. A pak je otázka, zda ty dva směry jsou dvě různé věže, nebo třeba jenom přímý směr a odraz. Toto by se dalo zjistit z výpisu viditelných buněk...

A ještě třetí téma: když už se tu probírají různé rodiny a značky zařízení a příchutě firmwaru... z komerčních "lehce průmyslových" krabiček bych zmínil tuzemského výrobce, který se donedávna jmenoval Conel, než ho částečně koupil Advantech (tuším s nějakým mezikrokem přes třetí firmu - Advantech koupil výrobní část Conelu). Dnes výroba a vývoj Conelu pokračuje tady v ČR pod značkou Advantech, a k mému milému překvapení Advantech nechal žít původní Conelí koncepci firmwaru. Tento je relativně otevřený a modulární. Mají například taky modul pro ruční volbu pásma (Band Select), s podporou pro několik různých značek 3G/4G modemů. Mluvím o routerech Advantech-BB ICR- series. Pravda je, že to není určeno pro přímé umístění do outdooru, a cena taky není zrovna SoHo. Disclaimer o střetu zájmů: prodej značky Advantech mě živí (pravda spíš jiného hardwaru, než jsou LTE routery).

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #25 kdy: 12. 02. 2021, 19:39:12 »
Nevím, jestli se to bude nějak týkat přímo tazatele, těch proměnných je tam na to dost, ale já jsem živoucím důkazem toho, že CA je velmi slušná technologie. Konkrétně ve Zdibech jedu na LTE a 80Mb ze dvou BTS není výjimkou. Je to na MikroTiku, dokonce bez vnější antény.

...Zdiby jsem vždycky jenom projížděl, takže těžko mohu kázat - ale pohled na mapu mi potvrzuje, že je to cca na rovině uprostřed polí, možná v mělkém ďolíku který se svažuje k Vltavě, s přímou viditelností na Roztoky na protějším břehu... pohledem na mapu BTS je tam kolem zřejmě věží dost a dost. (Hint: Vltava tvoří hranici mezi okresy Praha-Východ a Praha-Západ.) Zdiby a okolní vsi jsou prakticky předměstí Prahy. To je myslím skutečně jiná situace než samota v horském údolí.

Každopádně děkuji za referenci na režim CA :-)

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #26 kdy: 13. 02. 2021, 13:05:09 »
Resil jsem identicky problem.
1) tp-link mr200 (vypadky) vymenen za mr400
2) obycejny kovovy 1m tv stozar dal jsem ho co nejvys
3) antena
https://www.i4wifi.cz/cs/227017-waverf-antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-5m-kabel-sma?gclid=CjwKCAiAjp6BBhAIEiwAkO9WusloRN07sXzAtey_3QU3108vWrD9L2C6jQWyhNOqq_l0u7YLcKrg-BoCEEQQAvD_BwE
4) dira do domu, bacha kabel v antene natvrdo

...a asi dve hodky krouceni, otaceni, naklaneni - vzdy jsem udelal po zmene reset a az pak meril rychlost ...mirim mirne nahoru = asi chytam nejaky odraz ...o2 a mam nakonec +-18/4 Mbps

b.

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #27 kdy: 14. 02. 2021, 11:23:38 »
Ja bych Vam doporucil nainstalovat Android aplikaci "NetMonster"
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster
aktualizovat seznamy BTS pres menu aplikace a zjistit, ze kterych BTS
tam mate signal.

Pote bych se vypravil ty BTS obhlednout a zjistil jestli nejaky ten sektor te BTS smeruje k Vam na chatu
a pote smerovat/umistovat antenu. (popripade i nafotit pro gsmweb.cz)
Tady mate uplny seznam BTS od O2 https://gsmweb.cz/o2lte/

Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal)
aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #28 kdy: 14. 02. 2021, 17:32:34 »
"Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal)
aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........
" ...v klasickem firmware to TP-LINKy neumi, ale presne to se mi stavalo jeste na zacatku - chvili to jelo a pak se to najednou silene zpomalilo a po diskuzi z O2 techniky se zjistilo, ze se mi prepinal na jinou BTS ...musel jsem presmerovat antenu

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #29 kdy: 14. 02. 2021, 22:01:54 »
Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal) aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........

Frekvenční plánování a na ně navázaný management sítě je pro mě španělská ves. Váhám, nakolik by v dnešních sítích mělo smysl, snažit se chytit na konkrétní kanál...

Především jsem tuhle možnost nikde v dokumentaci dnešních 3G/4G modemů neviděl. Ani možnost, chytit se na konkrétní Cell ID.

Obvykle je k dispozici možnost, nastavit masku podporovaných frekvenčních pásem, a/nebo pořadí priorit, podle kterých se modem snaží chytat na různé RAN technologie (4G/3G/2G).

On se totiž modem nechytá automaticky na nejsilnější signál/pásmo, které ve vzduchu vidí, ale z množiny viditelných pásem se chytá na to, které mu síť doporučí - obvykle s ohledem na vytížení různých pásmech. Takže se může zejm. ve městech naschvál chytat na vyšší frekvenční pásma s horší kvalitou signálu, namísto aby se chytil band 20 = 800 MHz, které mívá nejsilnější signál.