Jak zlepšit úroveň němčiny?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #30 kdy: 09. 02. 2021, 23:35:42 »
U AJ je bod zlomu u idiomů a frázových sloves. NJ nedokážu úplně posoudit, protože ji znám odmalička, ale to se španělštinou je v podstatě pravda, i když nad základní úrovní je její gramatika složitá (spousta nepravidelností, několik subjunktivů atd.). Všechny tyto jazyky ale mají ten “práh” hodně nízko ve srovnání s navažštinou nebo eskymáčtinou :)
A když to porovnáš s Češtinou? Myslím tím tu tatarštinu kterou mluví většina Čechů.
Čeština nemá moc složitou gramatiku (na rozdíl od těch zmíněných polysyntetických jazyků), je zhruba na úrovni klasické latiny nebo staré řečtiny, takže víceméně průměr. Za složitou gramatikou nemusíme do Ameriky, stačí okolí Černého moře (Abcházie například).

Já to spíše myslel tak, že většina čechů nemluví moc složitou ani hezkou češtinou. A tak podobné chování očekávám i u jiných jazyků.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #31 kdy: 09. 02. 2021, 23:55:13 »
U AJ je bod zlomu u idiomů a frázových sloves. NJ nedokážu úplně posoudit, protože ji znám odmalička, ale to se španělštinou je v podstatě pravda, i když nad základní úrovní je její gramatika složitá (spousta nepravidelností, několik subjunktivů atd.). Všechny tyto jazyky ale mají ten “práh” hodně nízko ve srovnání s navažštinou nebo eskymáčtinou :)
A když to porovnáš s Češtinou? Myslím tím tu tatarštinu kterou mluví většina Čechů.
Čeština nemá moc složitou gramatiku (na rozdíl od těch zmíněných polysyntetických jazyků), je zhruba na úrovni klasické latiny nebo staré řečtiny, takže víceméně průměr. Za složitou gramatikou nemusíme do Ameriky, stačí okolí Černého moře (Abcházie například).
Já to spíše myslel tak, že většina čechů nemluví moc složitou ani hezkou češtinou. A tak podobné chování očekávám i u jiných jazyků.
To se nedá takhle říct, i obskurní dialekty a jiné lekty mívají poměrně složitou gramatiku. Ve vývoji jazyka dochází jen k přeskupování, někde se gramatická pravidla zjednoduší, ale zároveň jinde vznikne něco složitějšího (viz třeba lidová latina). Čeština je poměrně uniformní.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #32 kdy: 10. 02. 2021, 09:11:06 »
Co sledovat historické dokumenty, Adolfovy projevy a literární výplody?

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #33 kdy: 12. 02. 2021, 09:30:39 »
Přihazuji svoje tipy:

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #34 kdy: 12. 02. 2021, 09:41:14 »
Pokračování:
  • Přepnout si do NJ mobil a počítač. Aj Ubuntu má moc kvalitní německou lokalizaci.
  • Z filmů mě poslední dobou moc zaujal Gut gegen Nordwind, tak filmy o bývalé NDR nezklamou (Ballon, Good bye Lenin).


Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #35 kdy: 12. 02. 2021, 09:57:16 »
A hodně dobré je poslouchat německý rozhlas během uklízení, zahradničení a jiných manuálních prací. Mám rád převážně "kecací" stanice jako Bayern 2, WDR 5. Když už pouštějí muziku, nejsou to žádné odrhovačky. Stanic je spousta – každý si najde to své.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #36 kdy: 04. 03. 2021, 11:30:16 »
Myslim, ze jsem jeste nepodekoval.

Po slabsim zacatku jsem posbiral spoustu novych pohledu a tipu, ktere jsem si opravdu ulozil a zkousim pouzivat. A to jsem si od toho sliboval i za cenu emocionalni ujmy z nekterych prvnich odpovedi.

BTW, samozrejme cloveka desi, kdyz se na problemy s "tezkou nemcinou"  stezuje clovek majici problemy typu " nedari se mi presne imitovat nareci, kterym se mluvi na levem brehu maleho mesta B". Ale samozrejme cenne zkusenosti ma.






Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #37 kdy: 04. 03. 2021, 15:04:55 »
Znáte někdo nějaký podobný open source IT web jako je root.cz v němčině?

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #38 kdy: 05. 03. 2021, 02:36:28 »
Další důkaz, že germanizace nabírá na síle...fuj!
Nedokážu si představit němce jak řeší na fóru, jak zlepšit svou češtinu.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #39 kdy: 05. 03. 2021, 08:24:58 »
Další důkaz, že germanizace nabírá na síle...fuj!
Nedokážu si představit němce jak řeší na fóru, jak zlepšit svou češtinu.

Ono když berete konkrétně němčinu jako jeden ze dvou / tří / čtyř cizích jazyků, které v různé míře ovládáte, tak ta hrůza konkrétně z germanizace tak nějak vyprchá :-) A začnete třeba vnímat, jak dodnes ve vlastní produkci tuzemských filmů a televizí němec = špatný člověk, abych použil eufemismus. Ta šablona je skutečně trvanlivá. Stále další a další příběhy z předmnichovského období a protektorátu. A veškerá cizí produkce se dabuje...

Ze širší perspektivy samozřejmě chápu,  že v našem zeměpisném prostoru je dodnes těžké, oprostit se ve vztahu k cizím jazykům od paušálních historických geopolitických mindráků.

Možná mám kliku, že v práci denně potkávám Němce spíš jako zákazník, zcela vyjímečně jako dodavatel. A při anonymních debatách různě v internetech často sotva tušíte, jaký komu zobák narost.

Neuvědomuju si, že bych někdy potkal "německého roota". Zhruba k tomuto tématu si vybavuju výživný časopis CT (www.ct.de) , ale to je placené papírové periodikum. Možná německým IT geekům přijde divné, zakládat si domorodé debatní fórum, když se můžou bavit zcela bez zábran na globálních fórech anglicky. Co jsem zatím potkal, asi nejblíž "domorodému linuxovému fóru" je pro mě vdr-portal.de - řeší se tam převážně televizní software. Lidi stavěj HTPCčka a malinové TV headendy apod. a kecaj o tom, na tomto fóru se baví mj. několik pobočníků velkého KLS, autora VDR.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #40 kdy: 05. 03. 2021, 08:36:52 »
To je pravda.

Ona totiz cestina nikoho nezajima a ma pro cizince nulovou pridanou hodnotu. A pro nas taky.

Co se tyce zminovane informacni kampane "Němec = špatný člověk", zase tak poc nepozoruji. Spise maji vsichni zkusenost, jak se Nemci velmi casto chovaji k Polakum a Cechum nadrazene.

Ale masaz narodni hrdosti, aby clovek byl spokojeny, neprotestoval a zatezoval v montovne je velmi silna. Drive jsme si to tolik neuvedomoval. Nazor "vsude je chleba o dvou kurkach, mame mensi platy, ale mensi dane a kvalitnejsi sluzby pro rodiny", ten tedy byl indoktrinovan intenzivne.







Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #41 kdy: 05. 03. 2021, 14:40:28 »
Znáte někdo nějaký podobný open source IT web jako je root.cz v němčině?

Není to úplně root, ale bych https://www.hardwareluxx.de/.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #42 kdy: 05. 03. 2021, 15:03:08 »
dodnes ve vlastní produkci tuzemských filmů a televizí němec = špatný člověk, abych použil eufemismus.
V rakouských seriálech má zase padouch typicky české příjmení :)

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #43 kdy: 05. 03. 2021, 22:05:08 »
No tak ti nejdrsnejsi zlocinci v americkych filmech maji zase zasadne rusky prizvuk.

Ale obcas jsou to cesti herci a nativove rozdil  mezi ceskym a ruskym prizvukem (nebo tvari) stejne nevidi.