Je Rust jazyk budoucnosti?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #105 kdy: 05. 11. 2022, 22:35:00 »
protože garance, které dává Rust, hlavně ohledně bezpečnosti, v C nikdy nebudou a tohle prostě nejde ignorovat.
Přesně.
C dlouhou dobu mělo obsazenou niku, do které žádný jiný jazyk nezasahoval. Nejblíž tomu mělo Go - to ale mělo GC a nemělo garance. Od okamžiku kdy přišel Rust je C mrtvá záležitost.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #106 kdy: 05. 11. 2022, 22:40:23 »
Zig,
Máš s ním nějaké konkrétní zkušenoti? V jakém je stavu? Na co je použitelný?

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #107 kdy: 06. 11. 2022, 00:25:16 »
Tohle se aktivně řeší, brzo bude Rust v gcc, takže problém s (ne)podporou velkého množství platforem zmizí: https://devclass.com/2022/07/12/rust-gcc-front-end-approved-by-steering-committee-beta-expected-in-gcc-13/
OK, superz to může větší nasazení do kernelu o nějaký ten rok (možná dekádu) urychlit…

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #108 kdy: 06. 11. 2022, 00:41:39 »
Podla mna buducnost je Go, Zig, Java a JavaScript.

Ve které oblasti? Je-li řeč třeba o webu, je to klidně možné. (Asi bych udělal ten seznam trochu jinak, ale Rust tam asi nebude v top 5.) Je-li řeč o embedded, tam asi bude situace o dost jiná.

Rust je kult-ovy jazyk s extremne exotickou syntaxou a prilist vybaca mimo normy programovacich jazykov

Zrovna syntaxe mi přijde celkem konzervativní. Částečně odpovídá C (ale vynechává závorky u řídicích struktur), lambdy má z Ruby, a i další prvky syntaxe mi přijdou celkem konzervativní a známé odjinud. Jo, některá klíčová slova se jmenují trochu jinak.

Největší challenge mi přijde správa paměti, pro lidi zvyklé na GC to asi bude znamenat trochu změnu paradigmatu. Zajímavé bylo též pochopit fat pointery (zejména v kombinaci a traity), ale to typicky není brzda na začátku.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #109 kdy: 06. 11. 2022, 07:51:40 »
Podla mna buducnost je Go, Zig, Java a JavaScript.

Co se týče ostatních nevím, ale místo JavaScriptu bych dal Typescript. JS nemá statické typování a tak v něm vyvíjet větší aplikace je dost neefektivní.


Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #110 kdy: 06. 11. 2022, 09:34:08 »
Zig,
Máš s ním nějaké konkrétní zkušenoti? V jakém je stavu? Na co je použitelný?
Nedávno tu někdo psal o zkušenostech s programováním embeded Rust vs Zig (1:0 pro Zig). Zig má skvělý toolchain. Dávám mu také velkou šanci prorazit právě tam, kde se cpe Rust. Dále jazyk D má spoustu vlastností, které má Rust. Opět, neměl zatím tolik štěstí (čti marketing).

Problém jazyků jako Rust je, že mi sice dávají nějaké garance, ale cena za to je dost vysoká. Navíc, pokud se nepletu, nemají formální důkaz a navíc nemají ani standard.

Nakonec bych si přečetl tady Linuse: https://lkml.org/lkml/2022/9/19/1105#1105.php
, když už se tu stále omílá kernel Linuxu.

And the *reality* is that there are no absolute guarantees.  Ever. The
"Rust is safe" is not some kind of absolute guarantee of code safety.
Never has been. Anybody who believes that should probably re-take
their kindergarten year, and stop believing in the Easter bunny and
Santa Claus

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #111 kdy: 06. 11. 2022, 10:38:58 »
Zig,
Máš s ním nějaké konkrétní zkušenoti? V jakém je stavu? Na co je použitelný?
Nedávno tu někdo psal o zkušenostech s programováním embeded Rust vs Zig (1:0 pro Zig). Zig má skvělý toolchain. Dávám mu také velkou šanci prorazit právě tam, kde se cpe Rust. Dále jazyk D má spoustu vlastností, které má Rust. Opět, neměl zatím tolik štěstí (čti marketing).

Problém D je, že si zachovává přístup C++ - přidávání dalších a dalších vlastností, zatímco autoři Rustu se rozhodli to udělat jinak. D je mrtvý jazyk ne proto, že neměl dobrý marketing, ale že autoři neměli odvahu udělat tu změnu pořádně.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #112 kdy: 06. 11. 2022, 10:41:39 »
Nedávno tu někdo psal o zkušenostech s programováním embeded Rust vs Zig (1:0 pro Zig). Zig má skvělý toolchain. Dávám mu také velkou šanci prorazit právě tam, kde se cpe Rust.

Zig je lepší C, ale většina programátorů podle mě nechce psát aplikace v lepším C. Nedovedu si představit jeho nasazení v mnoha oblastech, kam se "cpe" Rust.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #113 kdy: 06. 11. 2022, 11:16:21 »
Moc nechápu proč se nepoužívá více Ada, která toho umí opravdu dost (+ SPARK).
To by bylo hezké, ale obávám se, že okénko příležitosti pro Adu je už pryč :(

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #114 kdy: 06. 11. 2022, 11:22:49 »
Daleko větší mínění mám o Go, které jsem léta ignoroval i přes to, že Pike a spol. jsou pro mě autority.
Různé Pikovy přednášky a prezentace jsou skvělé, jeho úhel pohledu je často poněkud specifický, člověk se pak sám na některé věci začne dívat jinak.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #115 kdy: 06. 11. 2022, 11:37:25 »
Daleko větší mínění mám o Go, které jsem léta ignoroval i přes to, že Pike a spol. jsou pro mě autority.
Různé Pikovy přednášky a prezentace jsou skvělé, jeho úhel pohledu je často poněkud specifický, člověk se pak sám na některé věci začne dívat jinak.

plan9 a 9front atd. jsou skvele projekty.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #116 kdy: 06. 11. 2022, 11:45:35 »
Zig,
Máš s ním nějaké konkrétní zkušenoti? V jakém je stavu? Na co je použitelný?
Nedávno tu někdo psal o zkušenostech s programováním embeded Rust vs Zig (1:0 pro Zig). Zig má skvělý toolchain. Dávám mu také velkou šanci prorazit právě tam, kde se cpe Rust. Dále jazyk D má spoustu vlastností, které má Rust. Opět, neměl zatím tolik štěstí (čti marketing).

Problém D je, že si zachovává přístup C++ - přidávání dalších a dalších vlastností, zatímco autoři Rustu se rozhodli to udělat jinak.

Prošel jste si nějaké informace o tomto jazyku detailně? Viděl jste nějaké video z dconf? Neříkám, že jsem nějaký Rust expert, ale nutně jsem toho asi viděl více protože hype. Mrkněte na D.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #117 kdy: 06. 11. 2022, 12:27:58 »
Prošel jste si nějaké informace o tomto jazyku detailně? Viděl jste nějaké video z dconf? Neříkám, že jsem nějaký Rust expert, ale nutně jsem toho asi viděl více protože hype. Mrkněte na D.
D není konkurencí Rustu. Ve skutečnosti Rust ve své doméně žádnou konkurenci nemá, protože paměťovou bezpečnost bez garbage collectoru žádný jiný jazyk nenabízí. Tohle je hlavní selling point Rustu a důvod, proč je kolem Rustu takový hype a proč se docela úspěšně prosazuje. Zjevně je na trhu poptávka po paměťově bezpečném jazyku bez garbage collectoru. Srovnání Rustu s C/D/Zig moc nedává smysl, protože pokud někdo požaduje paměťovou bezpečnost bez garbage collectoru, vezme Rust, nemá jinou volbu.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #118 kdy: 06. 11. 2022, 13:35:19 »
Prošel jste si nějaké informace o tomto jazyku detailně? Viděl jste nějaké video z dconf? Neříkám, že jsem nějaký Rust expert, ale nutně jsem toho asi viděl více protože hype. Mrkněte na D.
D není konkurencí Rustu. Ve skutečnosti Rust ve své doméně žádnou konkurenci nemá, protože paměťovou bezpečnost bez garbage collectoru žádný jiný jazyk nenabízí. Tohle je hlavní selling point Rustu a důvod, proč je kolem Rustu takový hype a proč se docela úspěšně prosazuje. Zjevně je na trhu poptávka po paměťově bezpečném jazyku bez garbage collectoru. Srovnání Rustu s C/D/Zig moc nedává smysl, protože pokud někdo požaduje paměťovou bezpečnost bez garbage collectoru, vezme Rust, nemá jinou volbu.

Taky. Ale i to, že vývojáři Rustu vědí, že popularita záleží mimo jiné i na toolingu a lidech. Má D něco jako Cargo? Něco jako Rustup? A pokud ano, tak jak dlouho? Má třeba něco jako https://wiki.mozilla.org/Areweyet ? Jaké jsou referenční FOSS projekty v D? Co jsem našel a stálo za řeč, byly 5-8 let mrjvé repozitáře.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #119 kdy: 06. 11. 2022, 15:16:18 »
Prošel jste si nějaké informace o tomto jazyku detailně? Viděl jste nějaké video z dconf? Neříkám, že jsem nějaký Rust expert, ale nutně jsem toho asi viděl více protože hype. Mrkněte na D.
D není konkurencí Rustu. Ve skutečnosti Rust ve své doméně žádnou konkurenci nemá, protože paměťovou bezpečnost bez garbage collectoru žádný jiný jazyk nenabízí. Tohle je hlavní selling point Rustu a důvod, proč je kolem Rustu takový hype a proč se docela úspěšně prosazuje. Zjevně je na trhu poptávka po paměťově bezpečném jazyku bez garbage collectoru. Srovnání Rustu s C/D/Zig moc nedává smysl, protože pokud někdo požaduje paměťovou bezpečnost bez garbage collectoru, vezme Rust, nemá jinou volbu.

Taky. Ale i to, že vývojáři Rustu vědí, že popularita záleží mimo jiné i na toolingu a lidech. Má D něco jako Cargo? Něco jako Rustup? A pokud ano, tak jak dlouho? Má třeba něco jako https://wiki.mozilla.org/Areweyet ? Jaké jsou referenční FOSS projekty v D? Co jsem našel a stálo za řeč, byly 5-8 let mrjvé repozitáře.

Hledáš takto špatně schválně?
https://code.dlang.org/
https://dlang.org/orgs-using-d.html
https://www.youtube.com/c/TheDLanguageFoundation/playlists
K tématu: https://dconf.org/2020/online/index.html#walter

Python a Rust opravdu nejsou jedinné použitelné jazyky ve svoji doméně. Mně osobně čím dál tím leze na nervy jejich evangelizace.


O co se D znažilo byla nějaká kompatibilita a konzumace C++ projektů... tam si Rust prostě ulevil. Dle názoru jiných to stálo D týmu dost energie a je to velké sousto. Podobně se o to snaží Google se svým Carbonem.
« Poslední změna: 06. 11. 2022, 15:21:47 od uetoyo »