Kotlin nebo Scala pro backend?

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #60 kdy: 04. 11. 2020, 11:07:31 »
Jenže tam chybí nějaký cíl, něco, co by to zastřešilo, dalo to jazyku nějaký smysl. U Javy, Scaly, Go, C++, Rustu, C, JavaScriptu, TypeScriptu, Pythonu, Perlu nebo PHP dokážu ten jazyk charakterizovat jednou větou. V případě Kotlinu to nedokážu – resp. jedna věta by byla o tom, jak Kotlin vznikl, ne k čemu je určen.

Kotlin je určen ke všemu, k čemu je určena java. Má mít kompaktnější syntax (properties, data classes, switch expressions, lambdy, type inference, template strings....  něco z toho se později dostává do javy..). Má být bezpečnější pro "průmyslové použití" tj návrhem preventivně bránit částým chybám (null safe calls, == vs ref. equality..). "Průmyslové použití" pro mne znamená  velký projekt, kde kód píše hodně lidí s různými úrovněmi znalosti.  Zároveň, do třetice, ten jazyk má být jednoduchý na naučení (ne o moc složitější než java) a kód v něm má být dobře udržovatelný (jako v javě). Takže se právě naopak chce vyhnout zbrklému přidávání features stylem "kočička pejsek".



BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #61 kdy: 04. 11. 2020, 11:28:28 »
Jenže tam chybí nějaký cíl, něco, co by to zastřešilo, dalo to jazyku nějaký smysl. U Javy, Scaly, Go, C++, Rustu, C, JavaScriptu, TypeScriptu, Pythonu, Perlu nebo PHP dokážu ten jazyk charakterizovat jednou větou. V případě Kotlinu to nedokážu – resp. jedna věta by byla o tom, jak Kotlin vznikl, ne k čemu je určen.

Kotlin je určen ke všemu, k čemu je určena java. Má mít kompaktnější syntax (properties, data classes, switch expressions, lambdy, type inference, template strings....  něco z toho se později dostává do javy..). Má být bezpečnější pro "průmyslové použití" tj návrhem preventivně bránit částým chybám (null safe calls, == vs ref. equality..). "Průmyslové použití" pro mne znamená  velký projekt, kde kód píše hodně lidí s různými úrovněmi znalosti.  Zároveň, do třetice, ten jazyk má být jednoduchý na naučení (ne o moc složitější než java) a kód v něm má být dobře udržovatelný (jako v javě). Takže se právě naopak chce vyhnout zbrklému přidávání features stylem "kočička pejsek".
A řekl bych, že úspěšně.

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #62 kdy: 04. 11. 2020, 11:59:49 »
Kotlin je určen ke všemu, k čemu je určena java. Má mít kompaktnější syntax (properties, data classes, switch expressions, lambdy, type inference, template strings....  něco z toho se později dostává do javy..). Má být bezpečnější pro "průmyslové použití" tj návrhem preventivně bránit částým chybám (null safe calls, == vs ref. equality..). "Průmyslové použití" pro mne znamená  velký projekt, kde kód píše hodně lidí s různými úrovněmi znalosti.  Zároveň, do třetice, ten jazyk má být jednoduchý na naučení (ne o moc složitější než java) a kód v něm má být dobře udržovatelný (jako v javě). Takže se právě naopak chce vyhnout zbrklému přidávání features stylem "kočička pejsek".
A je tam i slušná CSP-oidních korutin, hodně rozšíření pro jazyk.

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #63 kdy: 04. 11. 2020, 12:40:18 »
Kotlin je určen ke všemu, k čemu je určena java. Má mít kompaktnější syntax (properties, data classes, switch expressions, lambdy, type inference, template strings....  něco z toho se později dostává do javy..). Má být bezpečnější pro "průmyslové použití" tj návrhem preventivně bránit částým chybám (null safe calls, == vs ref. equality..). "Průmyslové použití" pro mne znamená  velký projekt, kde kód píše hodně lidí s různými úrovněmi znalosti.  Zároveň, do třetice, ten jazyk má být jednoduchý na naučení (ne o moc složitější než java) a kód v něm má být dobře udržovatelný (jako v javě). Takže se právě naopak chce vyhnout zbrklému přidávání features stylem "kočička pejsek".
Ať počítám, jak počítám, jmenujete čtyři různé cíle. A vyjmenováváte jednotlivé fíčury, které samy o sobě jsou nepochybně dobré. Akorát že dobrý dort nevzniká tím, že se dá na hromadu hodně dobrých ingrediencí.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #64 kdy: 04. 11. 2020, 13:04:20 »
Jenže tam chybí nějaký cíl, něco, co by to zastřešilo, dalo to jazyku nějaký smysl. U Javy, Scaly, Go, C++, Rustu, C, JavaScriptu, TypeScriptu, Pythonu, Perlu nebo PHP dokážu ten jazyk charakterizovat jednou větou. V případě Kotlinu to nedokážu – resp. jedna věta by byla o tom, jak Kotlin vznikl, ne k čemu je určen.

Kotlin je určen ke všemu, k čemu je určena java. Má mít kompaktnější syntax (properties, data classes, switch expressions, lambdy, type inference, template strings....  něco z toho se později dostává do javy..). Má být bezpečnější pro "průmyslové použití" tj návrhem preventivně bránit částým chybám (null safe calls, == vs ref. equality..). "Průmyslové použití" pro mne znamená  velký projekt, kde kód píše hodně lidí s různými úrovněmi znalosti.  Zároveň, do třetice, ten jazyk má být jednoduchý na naučení (ne o moc složitější než java) a kód v něm má být dobře udržovatelný (jako v javě). Takže se právě naopak chce vyhnout zbrklému přidávání features stylem "kočička pejsek".
A řekl bych, že úspěšně.
Tak určitě je lepší než Java. To je ale hodně nízká laťka.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #65 kdy: 04. 11. 2020, 13:09:34 »
hrozne tristi sily a pokroku to spis skodi nez prospiva
A v čem by sis teda představoval ten pokrok? Aby to dle tvého nebylo plejtvání?
To jsou strašné žvásty. Touto logikou je plýtvání každý základní výzkum. Naopak toto “plýtvání” je z dlouhodobého hlediska největším přínosem pro celý obor obecně, o jednotlivé jazyky prakticky nejde. Dělící čára běží mezi zvídavými, bystrými jedinci a konzervativní, tupou masou.

Když už jsme u té zvídavosti, jak ses popral s tou intuicionistickou logikou? Dalo ti to něco?

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #66 kdy: 04. 11. 2020, 14:11:40 »
Kotlin je určen ke všemu, k čemu je určena java. Má mít kompaktnější syntax (properties, data classes, switch expressions, lambdy, type inference, template strings....  něco z toho se později dostává do javy..). Má být bezpečnější pro "průmyslové použití" tj návrhem preventivně bránit částým chybám (null safe calls, == vs ref. equality..). "Průmyslové použití" pro mne znamená  velký projekt, kde kód píše hodně lidí s různými úrovněmi znalosti.  Zároveň, do třetice, ten jazyk má být jednoduchý na naučení (ne o moc složitější než java) a kód v něm má být dobře udržovatelný (jako v javě). Takže se právě naopak chce vyhnout zbrklému přidávání features stylem "kočička pejsek".
Ať počítám, jak počítám, jmenujete čtyři různé cíle. A vyjmenováváte jednotlivé fíčury, které samy o sobě jsou nepochybně dobré. Akorát že dobrý dort nevzniká tím, že se dá na hromadu hodně dobrých ingrediencí.

No, proč vlastně trváme na tom, že nový jazyk má mít jeden "zastřešující" cíl a mít jeden nosný důvod pro svoji existenci? Co když vezmu něco stávajícího a to jenom vylepším resp. něco v tom fixnu? Vím, že ten výchozí jazyk je "ultra konzervativní" a proto není šance, že bych (alespoň v dohledném čase) mohl ovlivnit ten. On si časem nějaké ty fíčury přebere. A nebo nepřebere/nemůže, i když by to pro něj bylo dobré, ale důležitější je třeba zpětná kompatibiltita. Když ten můj nový jazyk navíc zapadne do ekosystému, má veškerou podporu toolů atd. tak ok ne? "Dobrota" dortu se měří tím, kolika lidem "chutná". V čem konkrétně je podle vás ten jazyk nekonzistentní (kočkopes)?

Podle wikipedie kotlin začal někdy 2010, 2011 ho oficiálně uvolnili, java 8 byla 2014. V době kdy Kotlin začínal, v té javě něco evidentně bolestně chybělo. To není objektivní argument, ale subjektivní výsledek pozorování (dělal jsem tehdy šéfa menšího týmu vývojářů v jedné bance). Pamatuju si, jaké urputné boje u nás u developerů nastaly za nasazení javy 8 do produkce. Hlavně šlo tedy o ty lambdy, že...  To bylo slávy, když se na tu osmičku konečně i v tom zabetonovaném korporátu přešlo. Skoro to bylo na nějakou bouřlivou oslavu. Ajťáci, no. Nikdy potom už něco takového nepamatuju. Třeba jsme nijak nebojovali o to, aby se java 12 rozšířila na javu 14 :) To je každému jedno. Tak tam opsové nasadí novou javu no. Ta 8čka byl nějaký zlom. Dokonce takový, že valná část lidí zbranže mi připadá, že dělí javu na "před osmičkou a tu s těma lambdama". Pro mladou generaci je java < 8 už asi něco jako pevná linka/fax. Vidí to v retrofilmech, používali to tátové, ale.... brr No to jsem se nechal trochu unést populismem. Vemte si, ale, za 3 roky java začala dokulhávat tam, kde už byli ostatní..

Nejde to jenom shodit na hezčí syntax. Jde i o ty filozofické změny (třeba nullable typy), které přinesly větší bezpečnost. (Dobře, aby mohl mít člověk objekt. srovnání, musel by asi naprogramovat a běžet totéž v K a javě a porovnávat počet NPE za časovou jednotku.). Nejde jen ale o nullable reference.

Jeden příklad z praxe za všechny. V projektu jsem kdysi refaktoroval field z int na Integer. V kódu na jednom místě zůstalo porovnávání přes ==. Unit testy prošly (pracovaly s dostatečně malými čísly :)) Bum problém "na produkci". Jasně, chyba obsluhy. Ale já alibisticky doteď trvám na tom, že kdo to takhle celé navrhnul, udělal bug v návrhu. Dokonce to bude kombinace více bugů v návrhu. Typový systém v Kotlinu je bugfix.  (Jasně, kdybych býval tehdy ten kód prohnal přes nějaké PMD nebo jinou statickou analýzu kódu, býval bych to asi chytil.  IDEčka tehdy nebyla na takové úrovni, těm to bylo jedno. Dneska už by IDEA svítila na tom "dvojpodtržítku" žlutou barvou jak pampeliška -- statická analýza/IDE je ale berlička).

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #67 kdy: 04. 11. 2020, 14:39:00 »
Jenom ještě doplním, dneska už má java takovou množinu fíčur a zejména! IDE (IntelliJ) je na tak vysoké úrovni, že sám necítím potřebu třeba na ten Kotlin na projektu přecházet. Ale nevadilo by mi ho používat (něco jsem v tom zkoušel). Ten jazyk se mi líbí, ale to, že budu dělat v kotlinu pro mne není "selling point". Řekl bych "jo, jasně" ale na zadnici si nesednu. Notabene už znám temná zákoutí javy (naše partnerství - někdy bolestivé - trvá velmi dlouho). Osvojil jsem si nějaké zvyky. Tak třeba v kódu, za který zodpovídám, striktně trvám na používání nonnull, nullable anotací (jedno z toho, jsou výlučné, já konzistentně používám @Nullable) u parametrů metod (pomůže to statické analýze a pro dokumentační účely při review atd. Co je @Nullable musí projít nullcheckem než se to dereferencuje.).  Strojová analýza kódu je samozřejmostí (stačí opět to, co je v IDEA, je to podle mne na velmi vysoké úrovni). Přesto, zrovna dneska zase řeším nějaký pitomý NPE v logu... chjo

Vemte si,. kde byl ekosystém a IDEčka javy před 10 lety (už na slušné úrovni ale zdaleka ne jako teď). Motivaci lidí pro jiný jazyk plně chápu.

Třeba to == vs. equals() u Integerů bylo těch 10 let zpátky skvělé téma u přijímacích pohovorů. Oddělit zelenáče (s falečným pocitem, že java je bezpečná a rozumí ji) od profíka, co zná internals. Jeden z "top 10 java interview questions" co jsem si prošel před pohovorem (a často to stačilo :D) Co pamatuju, tak druhý bod bylo sčítání Stringů.  Jiný význam tyhle věci ale nemají. Jsou to prostě quirks. Budu chtít častěji používat equals test nebo checkovat, že jde o stejnou referenci? Tipuju to první. Co je intuitivnější použít - "rovnítko operátor" nebo metodu equals? Rovnítko Tak proč se pro ten častější účel nepoužívá to rovnítko? Modernější jazyky to tak mají, java už to změnit nemohla.
Zní to jako blbost, my jsme tehdy s kolegou zažili poměrně pernou situaci.

Jazyk diktovaný architekty může vést k tomu, že mám pak třídu pro kalendář, která indexuje měsíce od nuly. Čistě akademicky logické. Teď už si jenom mnu jizvu po vícenásobné šlápnutí na tyhle vidle a importuju lepší pokus o datetime třídu (jo, práce s časovými zónami bývala také pohádka o zlém vlkovi). Komunita to fixla a připravila knihovnu, kterou pak všichni používali (protože ty vestavěné byly diplomaticky řečeno obtížněji použitelné). Java ji pak přebrala jako tu interní. Nevznikl trochu "pes-kočička dort"? Nekupí se náhodou v té javě "bad parts", které je dnes lepší nepoužívat ale jsou tam, protože java vrstvila věci co jsou "demodé" ale nemohla/nechtěla se jich zbavit.

Znovu říkám, javu mám rád.

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #68 kdy: 04. 11. 2020, 15:59:38 »
Java má pitomá a neintuitivní generika a na cokoli trochu zavánějící pozdní vazbou se musí použít reflexe, i když by de fakto stačila interface. To jsou podle mě největší bolesti javy.

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #69 kdy: 04. 11. 2020, 16:16:39 »
No, proč vlastně trváme na tom, že nový jazyk má mít jeden "zastřešující" cíl a mít jeden nosný důvod pro svoji existenci?
Protože zkušenost říká, že to jinak nefunguje. Když honíte moc zajíců, nechytíte nakonec ani jednoho.

Co když vezmu něco stávajícího a to jenom vylepším resp. něco v tom fixnu?
Pokud v tom vylepšíte jedu věc, je to jeden cíl. Pokud si tu věc k fixnutí nevyberete úplně špatně, bude výsledek fungovat.

V čem konkrétně je podle vás ten jazyk nekonzistentní (kočkopes)?
Vy jste ale psal o tom, že se něco (tj. jedna věc) fixne. To ale není případ Kotlinu.

Podle wikipedie kotlin začal někdy 2010, 2011 ho oficiálně uvolnili, java 8 byla 2014. V době kdy Kotlin začínal, v té javě něco evidentně bolestně chybělo. To není objektivní argument, ale subjektivní výsledek pozorování (dělal jsem tehdy šéfa menšího týmu vývojářů v jedné bance). Pamatuju si, jaké urputné boje u nás u developerů nastaly za nasazení javy 8 do produkce. Hlavně šlo tedy o ty lambdy, že...  To bylo slávy, když se na tu osmičku konečně i v tom zabetonovaném korporátu přešlo. Skoro to bylo na nějakou bouřlivou oslavu. Ajťáci, no. Nikdy potom už něco takového nepamatuju. Třeba jsme nijak nebojovali o to, aby se java 12 rozšířila na javu 14 :) To je každému jedno. Tak tam opsové nasadí novou javu no. Ta 8čka byl nějaký zlom. Dokonce takový, že valná část lidí zbranže mi připadá, že dělí javu na "před osmičkou a tu s těma lambdama". Pro mladou generaci je java < 8 už asi něco jako pevná linka/fax. Vidí to v retrofilmech, používali to tátové, ale.... brr No to jsem se nechal trochu unést populismem. Vemte si, ale, za 3 roky java začala dokulhávat tam, kde už byli ostatní..
To všechno je pravda. Ale nic z toho neříká, že když vezmu jazyk a naskládám do něj bez ladu a skladu půlku zajímavých věcí, které jsem potkal v jiných jazycích, že to jako celek bude dobře fungovat. Ostatně, kdyby to fungovalo, Kotlin by musel být úplná hvězda vzhledem k tomu, kolik sladkostí se tam přidalo.

Nejde to jenom shodit na hezčí syntax. Jde i o ty filozofické změny (třeba nullable typy), které přinesly větší bezpečnost. (Dobře, aby mohl mít člověk objekt. srovnání, musel by asi naprogramovat a běžet totéž v K a javě a porovnávat počet NPE za časovou jednotku.). Nejde jen ale o nullable reference.
Vlamujete se do otevřených dveří. Celou dobu říkám, že ty jednotlivosti jsou super. Každé to jednotlivé cukrátko z Kotlinu bych chtěl mít v jazyce, ve kterém budu psát. Akorát že, jak už jsem psal, jenom poskládat na hromadu ty hezké vlastnosti nestačí. Neumím to pořádně pospat, je to jenom můj dojem, ale podle mne programovací jazyk (stejně jako spousta dalších věcí) musí mít nějakou vnitřní logiku, systém, jednotlivé věci do sebe musí hezky zapadat. Je to jako s matematickými nebo fyzikálními teoriemi – ty opravdu zajímavé jsou pozoruhodně krásné, elegantní, věci do sebe hezky zapadají. I jejich matematické vyjádření bývá překvapivě stručné. Kotlin je pro mne ošklivý, ježatý, ty fíčury z něj trčí na všechny strany. Jsou jiné moderní jazyky, které se nechlubí tím, jak mají spoustu fíčur, ale vidím v nich nějakou vnitřní logiku – třeba Go, pravděpodobně i Rust. Vedle toho jsou staré jazyky, které se dokážou modernizovat a přijmout do sebe i dost odlišnou novinku – ale pěkně se to spojí s původním jazykem a nová verze je opět kompaktní a na první pohled nepoznáte, co tam bylo přidáno. Java takhle třeba přijala lambdy – počáteční návrhy byly dost hrozné, v diskusích jsem se o nich nevyjadřoval hezky, ale postupně se to otesalo a našel se tvar, který do Javy nakonec docela dobře zapadl. JavaScript dokázal přidat spoustu drobných vylepšení a pořád to drží pohromadě, v podobě TypeScriptu se dokonce přidal typový systém a pořád to jako celek dává dobrý smysl.

Jeden příklad z praxe za všechny. V projektu jsem kdysi refaktoroval field z int na Integer. V kódu na jednom místě zůstalo porovnávání přes ==. Unit testy prošly (pracovaly s dostatečně malými čísly :)) Bum problém "na produkci". Jasně, chyba obsluhy. Ale já alibisticky doteď trvám na tom, že kdo to takhle celé navrhnul, udělal bug v návrhu. Dokonce to bude kombinace více bugů v návrhu. Typový systém v Kotlinu je bugfix.  (Jasně, kdybych býval tehdy ten kód prohnal přes nějaké PMD nebo jinou statickou analýzu kódu, býval bych to asi chytil.  IDEčka tehdy nebyla na takové úrovni, těm to bylo jedno. Dneska už by IDEA svítila na tom "dvojpodtržítku" žlutou barvou jak pampeliška -- statická analýza/IDE je ale berlička).
Ano, primitivní typy v Javě jsou chyba návrhu, i když pochopitelná a omluvitelná dobou vzniku. Ale je to přesně ta věc, která tam nepatří, trčí z toho. Přidáte do jazyka novou vlastnost, na vše ostatní se to pěkně naváže – jenom primitivní typy to rozbijou. Přitom v době vzniku Javy byly podle mne primitivní typy přesně to cukrátko, které tam chce každý mít.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #70 kdy: 04. 11. 2020, 18:12:25 »
Ano, primitivní typy v Javě jsou chyba návrhu, i když pochopitelná a omluvitelná dobou vzniku. Ale je to přesně ta věc, která tam nepatří, trčí z toho. Přidáte do jazyka novou vlastnost, na vše ostatní se to pěkně naváže – jenom primitivní typy to rozbijou. Přitom v době vzniku Javy byly podle mne primitivní typy přesně to cukrátko, které tam chce každý mít.

Podle mě to je přesně naopak. Primitivní typy jsou OK, chyba je, že Java nemá nic jako přetížení operátorů a že šla příliš radikálně cestou OOP. Porovnávání přes .equals() je rovnák na vohejbák, v každém normálním jazyce == porovnává hodnoty a ne reference.

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #71 kdy: 04. 11. 2020, 18:15:44 »
Neumím to pořádně pospat, je to jenom můj dojem, ale podle mne programovací jazyk (stejně jako spousta dalších věcí) musí mít nějakou vnitřní logiku, systém, jednotlivé věci do sebe musí hezky zapadat. Je to jako s matematickými nebo fyzikálními teoriemi – ty opravdu zajímavé jsou pozoruhodně krásné, elegantní, věci do sebe hezky zapadají. I jejich matematické vyjádření bývá překvapivě stručné.
Zkuste Haskell.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #72 kdy: 04. 11. 2020, 18:37:11 »
Jenže tam chybí nějaký cíl, něco, co by to zastřešilo, dalo to jazyku nějaký smysl. U Javy, Scaly, Go, C++, Rustu, C, JavaScriptu, TypeScriptu, Pythonu, Perlu nebo PHP dokážu ten jazyk charakterizovat jednou větou. V případě Kotlinu to nedokážu – resp. jedna věta by byla o tom, jak Kotlin vznikl, ne k čemu je určen.

Kotlin je určen ke všemu, k čemu je určena java. Má mít kompaktnější syntax (properties, data classes, switch expressions, lambdy, type inference, template strings....  něco z toho se později dostává do javy..). Má být bezpečnější pro "průmyslové použití" tj návrhem preventivně bránit částým chybám (null safe calls, == vs ref. equality..). "Průmyslové použití" pro mne znamená  velký projekt, kde kód píše hodně lidí s různými úrovněmi znalosti.  Zároveň, do třetice, ten jazyk má být jednoduchý na naučení (ne o moc složitější než java) a kód v něm má být dobře udržovatelný (jako v javě). Takže se právě naopak chce vyhnout zbrklému přidávání features stylem "kočička pejsek".
A řekl bych, že úspěšně.
Tak určitě je lepší než Java. To je ale hodně nízká laťka.
Chtěl jsem tu jen oponovat pocitu, že Kotlin je dort pejska a kočičky mým pocitem, že naopak Kotlin je docela pěkně konzistentní.

Osobně mi přijde taky málo, ale to je už jinej příběh.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #73 kdy: 04. 11. 2020, 18:43:57 »
hrozne tristi sily a pokroku to spis skodi nez prospiva
A v čem by sis teda představoval ten pokrok? Aby to dle tvého nebylo plejtvání?
To jsou strašné žvásty. Touto logikou je plýtvání každý základní výzkum. Naopak toto “plýtvání” je z dlouhodobého hlediska největším přínosem pro celý obor obecně, o jednotlivé jazyky prakticky nejde. Dělící čára běží mezi zvídavými, bystrými jedinci a konzervativní, tupou masou.
Mě to nevykládej.
Mám pocit, že stále čekám na ten přelomovej jazyk, který bude opravdu špička, a bude opět revoluce - stejně jako bylo ve své době Java, a později Python. Přijde mi, že to stálo přešlapuje na místě - občas se objeví něco nadějného (Scala, Rust, Elm), ale pak mám pocit, že se do toho bojí pořádně fláknout, protože vývojáři konzervy by to odmítly... (Go, Kotlin)


Když už jsme u té zvídavosti, jak ses popral s tou intuicionistickou logikou? Dalo ti to něco?

Něco málo. Nebyl čas  ;D

Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« Odpověď #74 kdy: 04. 11. 2020, 19:27:35 »
A jaký je váš názor na Scalu?