Macbook na prácu - stále je to problém?

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #45 kdy: 10. 09. 2020, 09:07:03 »
dcera 12 let je jak silena a chce na narozeniny apple iphone, sama si mensi cast nasetrila a zbytek doplatit od
nas na narozky. zadne presvedcovani o cene, vykonu na ni neplati.

Věk dítěte a cena té hračky mi volně asociují, že touto dobou a za podobné peníze jsme synkovi pořídili cca na rok permanentní rovnátka (chrupu). Pokud tohle ještě nemáte za sebou, dal bych dceři za ty peníze jako překvapení k narozeninám poukaz na rovnátka, "určitě to velmi ocení" :-D


Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #46 kdy: 10. 09. 2020, 10:15:16 »
Zdravím. Přidám několik poznatků z dosavadního používání Macbooku. Mám jej přibližně půl roku a používám jej na vývoj a penetrační testy. Standardně používám intellij pro Javu, Python Javascript a občas nějaký front-end/back-end framework. S .net světem mám bohužel pouze drobné zkušenosti mimo macOS. Docker jsem zatím nepotřeboval, avšak byl jsem trochu překvapený, že není na macOS nativní. U BASHe jem narazil problém pouze jednou. Tuším, že to byl nějaký přepínač u příkadu "read" ve skriptu, který jsem původně psal v linuxu. Vyřešeno aktualizací BASHe. V macOS je nějaká prastará verze. Výchozí je v macOS zsh. Místo něj však používám FISH. Typicky pro práci v terminálu používám FISH a do BASHe skočím když potřebuji napsat skript.
Obecně vzato mám pocit, že co se týče práce samotné, nenarazil jsem zatím na žádný zásadní problém. Pokud se nějaký problém objevil, šel rychle vyřešit. Zde jsou mé zkušenosti celkem srovnatelné s windows a linuxem (Fedora/Ubuntu/Mint).
MacBook jsem si pořídil doufajíc v lepší souznění HW a OS, což zařízení splnilo. Až přijde čas pro výměnu pracovního stroje, budu rozhodovat dle toho, jak daleko Lenovo dotáhne podporu na ThinkPadech.

alex6bbc

  • *****
  • 1 464
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #47 kdy: 10. 09. 2020, 10:22:31 »

Věk dítěte a cena té hračky mi volně asociují, že touto dobou a za podobné peníze jsme synkovi pořídili cca na rok permanentní rovnátka (chrupu). Pokud tohle ještě nemáte za sebou, dal bych dceři za ty peníze jako překvapení k narozeninám poukaz na rovnátka, "určitě to velmi ocení" :-D

jo diky za pripomenuti, zena rikala i neco o rovnatkach. takze to bude tak petavacet v cudu.
nevite zda jsou i rovnatka znacky apple? ;-|


iwtu

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #48 kdy: 10. 09. 2020, 10:26:49 »

Věk dítěte a cena té hračky mi volně asociují, že touto dobou a za podobné peníze jsme synkovi pořídili cca na rok permanentní rovnátka (chrupu). Pokud tohle ještě nemáte za sebou, dal bych dceři za ty peníze jako překvapení k narozeninám poukaz na rovnátka, "určitě to velmi ocení" :-D

jo diky za pripomenuti, zena rikala i neco o rovnatkach. takze to bude tak petavacet v cudu.
nevite zda jsou i rovnatka znacky apple? ;-|

Prosím, založte si na svoje problémy vlastné vlákno. Vďaka..
Autor otázky.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #49 kdy: 10. 09. 2020, 11:01:09 »
Byl jsem rok svou korporaci "nucen" Mac pouzivat. Mam tedy par dojmu od cloveka, co jinak pouziva na vsech svych pocitacich vyhradne Linux. Netusim, jake by to bylo pouzivat Mac doma (a pravdepodobne se to nikdy nedozvim) proto jsou moje dojmy zalezene jen na firemnim/pracovnim pouzivani. Bavime se o Macbook Pro 2017.
Pro:
- je to hezky (tenky, lehky..)
- funguje to (takovy ty zakladni veci jako sleep/suspend treba. nikdy s nim nebyl problem)
- funguje treba pripojeni externich displayu, aniz bych musel nacist co to je hidpi, proc chci "fractional scaling" nebo jak ho kde zapnout.
- nedostatek portu je vlastne i pomerne plus v tom smyslu, ze treba pripojeni doku obstara jeden tenkej kablik (narozdil od toho dvojityho ropovodu co mi vede do thinkpadu)
- funguji na tom bez problemu vsechny ty korporatni serepeticky vcetne treba klienta pro kloudovej MS Office
- ma to shell
- ma to homebrew. medaili tomu chlapci, co ho udelal. bez neho by byl ten Mac dobrej leda jako instagram klient.
Proste slovy bazarnika "nasednout a jezdit".

No a ted jaka to bude jizda, cili Proti:
- klavesnice. shift ctrl a alt se tam chovaj jinak!! Neuveritelnej vopruz pokud provozujete par virtulek s Linuxem a v hostu se klavesy chovaj jinak nez v guestu. na tohle tema sel malem parkrat oknem. Urcite se na to da zvyknout. Mne se to za rok nepovedlo. Ale to je subjektivni. na malickatej zdvih klaves se nejak zvyknout da.
- mys. nema tlacitka ale jakousi snad dotykovou plochu a ovlada se gesty. tomu jsem priznam se ani nedal sanci. za 3 dny jsem sel koupit normalni A4ku a magic mouse sla pryc. Mladsi kolega vedle s tou mysi umi a zda se to byt dost efektivni. Cili je to subjektivni.
- material sasi. On je ten hlinik krasnej a lehkej a vsecko. jenze do nej udelas ryhu i nehtem. pad na zem = smrt. videl jsem, jak dopadl kousek, co spadl na zem zabalenej v batohu. au.
- chlazeni. vzhledem k tomu, ze to ma slabej HW, tak se to porad hreje. vetrani ma 2 mody: 1. sasi ma 50 stupnu 2. vetrak rve jako krava. Nic mezi tim.
- lesklej display. fuj. Obecne me hardwarove ten Mac strasne zklamal. Za ty prachy slabej HW, v nachylnym tele s debilne resenym chlazenim.
- pada virtual box. jedno jaka verze. je to nestabilni a virtualky mi padaly.
- nezahraju si KVM
- docker nebezi nativne ale skrz nejakou emulaci (mezi Mac jadrem a dockerem musi bejt strcenej jeste linux kernel ze) a tim padem je pomalej a zere zbytecne moc pameti a CPU i kdyz nic nedela.
- malo aplikaci a ty ktery za neco stoji jsou placeny. a to vcetne treba malejch textovejch editoru lol.
- update potrebuje restart, trva treba hodinu a netusim, co se vlastne kde updatuje
- misto filemanageru je tam jakejsi finder, kterej me svym chovanim vytacel do ruda
- (od)instalace aplikaci tahanim mysi do ruznejch adresaru je asi .. ja nevim ani jestli se mi to libi ne. Asi spis ne.

Pokud by moje prace nespocivala v hrabani se v Linuxech (staveni clusteru ve svym hypervizoru atd), tak by to urcite byl dobrej stroj a na ten OS se da zvyknout. Na vyvoj bude asi taky v pohode (krom toho slabyho HW v pomeru k cene). Ale pro moje potreby je lenovo P1 s Linuxem jak kdyz vyjde slunce. Uplne jinej svet. Jen jsem se s tim svetem musel pul dne trapit, abych treba rozjel externi monitory a mohl to uspavat no .. :D
Cili pokud mas dost penez, nemas vysoky naroky na HW a nemas gramlavy ruce, kdy ti notas pada na zem a nebavi te v roce 2020 resit veci jako ruzny rozliseni displayu a zaroven ti nevadi se preucit na trochu jiny styl ovladani a prace s pocitacem, tak je Mac urcite dobra volba.





Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #50 kdy: 10. 09. 2020, 11:29:36 »
klavesnice. shift ctrl a alt se tam chovaj jinak!! Neuveritelnej vopruz pokud provozujete par virtulek s Linuxem a v hostu se klavesy chovaj jinak nez v guestu.

Tohle slo premapovat. Nakonec jsem mel dve premapovani - jednou na Macu (aby Ctrl byl CMD a naopak) a pak jeste pro virtualku. Pak se to chovalo podle zvyku.

Jinak zasadni nevyhoda je ne-upne-domyslene podepisovani a sandboxovani binarek. Clovek pak zira na otazky, zda smi Terminal videt ~/Destktop nebo ceka a ceka, nez se pri spousteni nove aplikace dohodne Mac s `apple.com`, zda je to OK. Neco z toho jde povypinat, ale (AFAIK) ne vsechno.

alex6bbc

  • *****
  • 1 464
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #51 kdy: 10. 09. 2020, 12:15:31 »
 takze jak ctu phuna a vezmu si cena, vykon tak je to "homeopaticky" notebook, taky na pikacu.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #52 kdy: 10. 09. 2020, 12:33:57 »
- je to hezky (tenky, lehky..)

Souhlas. Wow efekt je na MacBooku asi to nejpovedenější, už jsem to psal.

- funguje to (takovy ty zakladni veci jako sleep/suspend treba. nikdy s nim nebyl problem)

Sleep funguje hezky (samozřejmě), akorát dost žere baterku. Tedy uspat počítač v pátek a v pondělí ho zase probudit moc nefunguje :-/ A hibernaci Mac neumí, respektive se snad nějak dá zprovoznit, ale je to netriviální.

- funguje treba pripojeni externich displayu, aniz bych musel nacist co to je hidpi, proc chci "fractional scaling" nebo jak ho kde zapnout.

Pokud máš originální Apple HW (= minimálně 2-3x předražený), tak asi ano. Ale u HUBů / donglů jiných výrobců je potřeba pečlivě zkoušet, jestli opravdu funguje i s Applem a je možné, že po nějakém update fungovat přestane. Třeba můj hub co normálně funguje s Dellem s Apple funguje jen na porty, ale na video ne.

- klavesnice. shift ctrl a alt se tam chovaj jinak!! Neuveritelnej vopruz pokud provozujete par virtulek s Linuxem a v hostu se klavesy chovaj jinak nez v guestu. na tohle tema sel malem parkrat oknem.

Jo, to je asi největší voser. Kdyby člověk dělal jen na Macu, tak se na to asi zvyknout dá, ale pokud přecházíš mezi různými OS, tak ********.

- mys. nema tlacitka ale jakousi snad dotykovou plochu a ovlada se gesty. tomu jsem priznam se ani nedal sanci. za 3 dny jsem sel koupit normalni A4ku a magic mouse sla pryc.

Jo, té jsem dal pár dní, ale prostě ne. Scrollování bez kolečka vypadá cool. Nicméně se mi pravidelně stávalo, že jsem chtěl na webu na něco kliknout, nepřiložil prst úplně kolmo, takže se myš chytla na pohyb prstu těsně přes stiskem a pohnula stránkou, takže jsem se netrefil. Naštěstí tohle se dá v pohodě vyřešit normální myší.

Jinak zasadni nevyhoda je ne-upne-domyslene podepisovani a sandboxovani binarek.

Tohle je hrozný opruz. Sice tam mám Double Commander, ale při každém spuštění abych lezl do bezpečnostního nastavení a tam zaklikával, že tuhle aplikaci chci fakt spustit...

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #53 kdy: 10. 09. 2020, 12:42:36 »
takze jak ctu phuna a vezmu si cena, vykon tak je to "homeopaticky" notebook, taky na pikacu.
Me to prijde, ze je to porad o tom, zda to "proste funguje". To podle me nesplnuje zadnej system aktualne. Na kazdym musis neco doladit, donastavit, doinstalovat, aby si ho dostal do stavu "proste funguje".
Mac ma v tomhle ohledu k vysnenemu stavu bliz a je na nem toho potreba dodelat min. (je to samozrejme tim, ze ma OS psanej na miru danymu HW a je na nem mnohem mene moznosti, co a jak nastavit nebo co a jak nainstalovat) Ja myslim, ze oboji (PC s Linuxem  i Mac) maji sve publikum. Mne proste vyhovuje ta volnost delat si na svym pocitaci co chci, ale ja jsem puvodne sysadmin. Pro vyvojare je pocitac asi neco jako pracka, proto predpokladam, ze ho nezajima, jakej ma pracka firmware ale zda pere. A Mac pere. Cili proc ne.

oho

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #54 kdy: 10. 09. 2020, 13:48:59 »
Sleep funguje hezky (samozřejmě), akorát dost žere baterku. Tedy uspat počítač v pátek a v pondělí ho zase probudit moc nefunguje :-/

Ještě že to nikdo neřekl mojemu Macbooku, který o tom neví a normálně funguje.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #55 kdy: 10. 09. 2020, 14:25:26 »
Sleep funguje hezky (samozřejmě), akorát dost žere baterku. Tedy uspat počítač v pátek a v pondělí ho zase probudit moc nefunguje :-/

Ještě že to nikdo neřekl mojemu Macbooku, který o tom neví a normálně funguje.

Presne tak, uspavani na macbooku prave FUNGUJE.
Naopak na Thinkpadu s Fedorou se mi stavalo dost casto, ze jsem rano zaklapnul notebooka, strcil do tasky, jel 2 hodiny k zakaznikovi a u zakaznika jsem vytahnul rozzhaveny notebook s baterkou skoro na nule. A jindy bez problemu. Hop nebo trop. Laborovani se vsim moznym, abych se na to mohl spolehnout a stejne jsem nikdy nedosahnul 100% funkcnosti.
U macbooka se mi v zivote nic takoveho nestalo. Proste to od prirody funguje.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #56 kdy: 10. 09. 2020, 14:58:46 »
U macbooka se mi v zivote nic takoveho nestalo. Proste to od prirody funguje.

No evidentně ne, jinak bych takové problémy neměl :) Že by byl rozžhavený, to jsem nezažil, ale že měl po uspání v pátek v pondělí vytřískanou baterku (samozřejmě odpojený od zdroje), to ano.

Jinak je to Pro 16" 2019.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #57 kdy: 10. 09. 2020, 15:46:59 »
Jo mate pravdu, napsat to tak obecne, jako jsem to napsal, je nesmysl.

Ja za sebe vychazim z cca 30 letych zkusenosti, rukama mi proslo vsechno mozne, pricemz macbooku asi 5 kusu. Windows od 3.1, macos jeste od osx, ruzne linuxy jeste od mandrivy a gentoo (posledni roky jen a pouze fedora).

Obecne je mi jedno, co mam pod rukama (hardware a software), divam se na pomer "produktivni versus neproduktivni prace/cas". Tedy pokud na nejake konfiguraci "notebook+system" odvedu nejvic vysledne prace za nejmensi jednotku casu, tak to pro mne vyhrava (a ano, jednou za rok zase vyzkousim nejakou jinou kombinaci, nebo i vic, jsem otevreny vsemu a navic me porad zajima, co je kde noveho).

Metodou pokus-omyl  jsem pro sebe prisel k vysledku, ze proste na macbooku udelam vic prace za min casu, jednoduseji a nemusim myslet na nastavovani toho nebo onoho.

Rozlozeni klavesnice neresim, kazdy notebook to ma stejne jinak. Ze jsou klavesy na macu jinak nez jinde je pro me asi stejne dilema jako ze vim ma jine zkratky nez emacs nebo cokoliv jineho. Proste se to naucim, beru to jako fakt a hotovo.
Mys bohuzel nepouzivam, pouzivam touchpad, abych mel ruky furt na stejnem miste (a lepsi touchpad nez na macu jsem bohuzel nikde nenasel).
Hry nehraju, beru pocitac jako pracovni vec.

Muj pohled na vec je asi takovy: 1 000 vrutu do dreva muzu zasroubovat rucne sroubovakem za 100 korun. Ale bude mi to trvat cely den a tyden budu marodit s nemocnou rukou. Anebo si koupim aku vrtacku za 3 000 korun a za hodinu mam hotovo.
Mac a vubec ekosystem apple v tomto pripade pro mne aku vrtacka. Sice si priplatim, ale praci udelam za mensi jednotku casu. A cim casteji budu sroubovat 1 000 vrutu, tim casteji pocitim dusledek rozhodnuti sroubovak versus aku.
Sroubovani 1 000 vrutu je pro mne v tomto pripade ekvivalent programovani. A protoze programuji denne, tak potrebuji "reseni", ktere mi udela nejvic prace za nejmin casu. A to mi splnuje macbook.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #58 kdy: 10. 09. 2020, 16:11:09 »
Jeste doplnim, co pro mne znamena prace: Java, C# a GO v produktech Jetbrains. Docker na databaze a vubec laborovani a zkouseni vseho mozneho. Sketch na grafiku. Ostatni programy nestoji za napsani, ty pouzivam minoritne, teda krome web prohlizece a posty :-).

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #59 kdy: 10. 09. 2020, 16:11:27 »
U macbooka se mi v zivote nic takoveho nestalo. Proste to od prirody funguje.

No evidentně ne, jinak bych takové problémy neměl :) Že by byl rozžhavený, to jsem nezažil, ale že měl po uspání v pátek v pondělí vytřískanou baterku (samozřejmě odpojený od zdroje), to ano.

Jinak je to Pro 16" 2019.

me takhle vysira Docker. ale kdyz ho vypnu tak cajk.
Děkuji za možnost editace příspěvku.