Vybudování vlastní optické přípojky

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #60 kdy: 08. 02. 2021, 18:49:23 »
Přestaň tady soustavně trolit a tapetovat těmi svými hloupostmi. Cetin je skutečně O2, prostě jedna firma s jedním reálným vlastníkem a nic na tom nezmění ani soustavné matlání omáčky, jak co kdo staví apod. To si můžeš žvanit někde na srazu akcionářů nebo tím oblbovat ČTÚ, ale ve skutečnosti na to nikdo rozumně uvažující neskočí.

Ohledně pásem 800 a 700 MHz už tady jasně zaznělo, že je to navíc k pásmům stávajícím, takže co tady zase nacvičuješ? Navíc pokud je řeč o nějakém Vidlákově, tak tam zase není tolik userů, aby se řešil problém s nedostatečnou kapacitou.
Pásmo 800 MHz zdaleka dobudované není (máš pomýlené info), nicméně už letos se začne vypínat 3G 2100 a uvolněné frekvence opět poslouží pro 5G. Takže kapacity bude zatím až dost, úplně bez obav.

Technologií GPON nikdo neopovrhuje, ale pouze se zde uvádí fakta, že výstavba je drahá a nerentabilní, resp. že každý operátor umíá počítat a nepohrne se do něčeho, na čem prodělá gatě. A že operátor cosi hlásá je fajn, ale hlásáním se ještě nikdo na optiku nepřipojil. Vytáhni tu svoji hlavu z nějaké GPON bubliny a koukej pořádně okolo sebe.
Mimochodem GPON je technologie známá 18 let a za tu dobu udělala fa O2 co? Nic, a to doslova. Stále mastí ty svoje zvonkové dráty, vymýšlí Terminátory a další ptákoviny a hlavně marketingově cpe do hlav neználkům blbosti o svoji úžasné multidimenzi a další cypoviny místo toho, aby vzala lopaty a bagry, chráničky, vlákno a šla na to (když to tedy myslí s optikou vážně). Dokonce ani ve velkých městech a na sídlištích ta optika od O2 ani TM není. Je leda v pr**li :P


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #61 kdy: 08. 02. 2021, 18:59:48 »
A k původnímu příspěvku jenom tolik, že "za cenu 100 až 150 tis. kč." by si to mohl nechat zřídit leda někdo po nepovedené lobotomii a doporučovat to pak může leda agent od O2, který už se třepe na provizi nebo na pochvalu od Péti Kellnerovic před nastoupenou O2 jednotkou :P

Jediné, co se dá doporučit u každé stavby, je uložení do země nějaké chráničky od hranice pozemku k samotnému objektu pro event. budoucí využití. A aktuálně si vzít takové připojení k netu, které bude uživateli vyhovovat, a to bez ohledu na to, jestli vzduchem nebo kabelem nebo vláknem. Rozhodně se necpat za každou cenu do nějakého konkrétního připojení jenom proto, že to v diskuzi na rootu někdo doporučí a platit za to nehorázně víc, než za připojení jiné (přičemž co bude za X let se uvidí, je pitomost to dneska předjímat).

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #62 kdy: 08. 02. 2021, 20:03:39 »
- nespoléhejte se na bezdrát; dnes se může rychlost jednoho gigabitu za sekundu zdát vysoká, ale to se před 20 lety říkalo i o jednotkách megabitů. Pokud můžete jít do kabelu, jděte do kabelu. Pokud do optiky, neváhejte a jděte do optiky.

I když s většinou příspěvku souhlasím, s tímto ne. Především si nemyslím, že budoucnost je v přípojce optiky do domu, ale v síti 5G a mikro cells. Kdyby Cetin do DSLAMů zabudoval 5G mikro cells, tak žádné optiky do baráků nebudou potřeba, protože tam se získá rychlost i 10GBit, a že to má dosah jen pár set metrů? To v případě DSLAMů že těch buněk ve městě tolik nevadí. Bezdrát určitě budoucnost má, jen je třeba vzít v úvahu, že jiný než jedna buňka na okruh 10km, to opravdu kapacitně nestačí. Když to bude jedna buňka na ulici v pásmu 20GHz, tak je to v poho, a to jsou 5G sítě.

Co se týká rychlostí, taky jsem si myslel, kolik je potřeba strašně moc mbit, ale pravda je jinde, stále dneska stačí 20MBit, dokonce na videokonference stačí 2MBit, na TV 5Mbit, problém nastává u rodin, když 2 děti mají učení z domova, maminka si pouští vaření na youtube, a otec pracuje, tak pak je to blbé. Ale vím o dost lidech co žijou i s 20MBit, jen je to nepohodlné, lépe řečeno když chce otec dělat videokonferenci, musí vyhubovat dětem, aby vyply youtube.

Měl jsem doma 300MBit, teď mám 100MBit, rozdíl moc nevidím a to ani když chci něco stáhnout. Pro mě největším limitem jsou rychlosti uploadu, když chci třeba něco zazálohovat do cloudu nebo poslat fotky, tak ten 10MBit upload je fakt otravný.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #63 kdy: 08. 02. 2021, 21:29:13 »
V dohledné době bude víc než kdy jindy rozhodovat především cena pro koncáky. Málokdo je ochoten už dnes platit tisícovku za nějakou Gbps přípojku a spolu s tím, jak hodně lidí skončí v zaměstnání po ukončení Covid-dotací, ta neochota ještě stoupne. Reálně dost userů prostě zjistí, že jim rychlost do 100 Mbps naprosto dostačuje, hlavně aby je to moc nestálo.

Kromě toho penetrace internetu v ČR je na vrcholu, tj. každý operátor už může "nové" zákazníky získávat jenom tím, že je přetáhne od konkurence (a ta je zase přetáhne dřív nebo později od jiné, ta zase od další a tak se to pořád dokola bude motat v kruhu). Už z toho je jasné, že nějaké výrazné nové výstavby sítí na posledních mílích nedávají ekonomicky smysl a zrychlovat stávající samozřejmě ano, ale to se bude každý operátor snažit na svojí stávající infrastruktuře a inovovat za co nejnižší náklady.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #64 kdy: 09. 02. 2021, 10:49:19 »
...Především si nemyslím, že budoucnost je v přípojce optiky do domu, ale v síti 5G a mikro cells. Kdyby Cetin do DSLAMů zabudoval 5G mikro cells, tak žádné optiky do baráků nebudou potřeba, protože tam se získá rychlost i 10GBit, a že to má dosah jen pár set metrů? To v případě DSLAMů že těch buněk ve městě tolik nevadí. Bezdrát určitě budoucnost má, jen je třeba vzít v úvahu, že jiný než jedna buňka na okruh 10km, to opravdu kapacitně nestačí. Když to bude jedna buňka na ulici v pásmu 20GHz, tak je to v poho, a to jsou 5G sítě.

Že může být položení optiky drahé, chápu, ale pořád mi nějak nedochází, jak by mohl „všesměrový“, bezdrátový, sdílený vlnovod (=vzduch) kapacitně a kvalitativně konkurovat směrovému, lineárnímu, (víceméně) nesdílenému vlnovodu (=opt. vlákno).

Co se týká rychlostí, taky jsem si myslel, kolik je potřeba strašně moc mbit, ale pravda je jinde, stále dneska stačí 20MBit, dokonce na videokonference stačí 2MBit, na TV 5Mbit, problém nastává u rodin, když 2 děti mají učení z domova, maminka si pouští vaření na youtube, a otec pracuje, tak pak je to blbé. Ale vím o dost lidech co žijou i s 20MBit, jen je to nepohodlné, lépe řečeno když chce otec dělat videokonferenci, musí vyhubovat dětem, aby vyply youtube.

Zde si odpovídáte v podstatě sám - aby nebylo třeba (i do budoucna) dělat kompromisy, běžnému užití odpovídá určitá kapacita, kterou ale mnozí zákazníci v ČR nemají.

...ten 10MBit upload je fakt otravný.

A co takhle 2 Mb/s?

Netvrdím, že zavést vlákno je snadné, ale dnes už to vypadá, že je to do budoucna jediným koncepčním řešením.


Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #65 kdy: 09. 02. 2021, 17:22:51 »
- nespoléhejte se na bezdrát; dnes se může rychlost jednoho gigabitu za sekundu zdát vysoká, ale to se před 20 lety říkalo i o jednotkách megabitů. Pokud můžete jít do kabelu, jděte do kabelu. Pokud do optiky, neváhejte a jděte do optiky.

I když s většinou příspěvku souhlasím, s tímto ne. Především si nemyslím, že budoucnost je v přípojce optiky do domu, ale v síti 5G a mikro cells. Kdyby Cetin do DSLAMů zabudoval 5G mikro cells, tak žádné optiky do baráků nebudou potřeba, protože tam se získá rychlost i 10GBit, a že to má dosah jen pár set metrů? To v případě DSLAMů že těch buněk ve městě tolik nevadí. Bezdrát určitě budoucnost má, jen je třeba vzít v úvahu, že jiný než jedna buňka na okruh 10km, to opravdu kapacitně nestačí. Když to bude jedna buňka na ulici v pásmu 20GHz, tak je to v poho, a to jsou 5G sítě.

Co se týká rychlostí, taky jsem si myslel, kolik je potřeba strašně moc mbit, ale pravda je jinde, stále dneska stačí 20MBit, dokonce na videokonference stačí 2MBit, na TV 5Mbit, problém nastává u rodin, když 2 děti mají učení z domova, maminka si pouští vaření na youtube, a otec pracuje, tak pak je to blbé. Ale vím o dost lidech co žijou i s 20MBit, jen je to nepohodlné, lépe řečeno když chce otec dělat videokonferenci, musí vyhubovat dětem, aby vyply youtube.

Měl jsem doma 300MBit, teď mám 100MBit, rozdíl moc nevidím a to ani když chci něco stáhnout. Pro mě největším limitem jsou rychlosti uploadu, když chci třeba něco zazálohovat do cloudu nebo poslat fotky, tak ten 10MBit upload je fakt otravný.
[/quoted].
Tenhle pohled je dost v ceskem kontextu zcestny.
Pokud by dali mikrocellu do dslamu tak toho moc nevykryji protoze je to strasne nizko a zastrceny. Nedelej si iluze ze stozar snadno postavis tam kde je dslam. To fakt ne. Ani z hlediska struktury to vetsinou nedava smysl - i kdyz chytry planovac site toho umi vyuzit pokud to tak je - napr. panelak s BTS u DSLAMu.

To by musela byt placka  bez vysoke zastavby. Uvedom si ze narozdil od zemi ktere kontinualne investovaly do telefonni infrastruktury je infrastruktura v CR jeste stale hodne centralizovana. I kdyz se vybudovaly nove dslamy ktere sit trochu decentralizovaly, je stale malo husta. Nedelej si iluze ze je a bude dslam na 1 ulici. To fakt neni ani v huste osidlenych mestech. Tohle je mozna pravda pro indonesii(nechutna hustota obyvatel) nebo US (maji uplne jinak demografii obyvatel a ulice silene dlouhe atd.) jenomze ne tady.

Mnohem vic uz dava smysl propojit stavajici BTS sajty optikou, vzit s tim dslamy a koncaky kteri jsou blizko nebo jsou ochotni investovat a zpytek bezdrat z idealnich lokaci.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #66 kdy: 10. 02. 2021, 09:31:21 »
TMob v 2019 zacal pokryvat optikou Ostravu. V minulem roce se pokracovalo a to vcetne rodinnych domu na Ostrave jih. Priznam se prekvapilo mne to, protoze moznosti pripojeni je zde vice nez dost. Konkurence obrovska po kabelu a vzduch ani nezminuji.

Aktualne mam na me adrese dostupny gigabitovy internet od:

Vodafone (ex UPC)
PODA
T-Mobile

Pro poradek, je zde dostupny i 100Mbit po xDSL.

Bohuzel vsechny 3 "opticke" nabidky spojuje jedna vec, polofunkcni nebo uplne chybejici nativni IPv6 konektivita.


Aktualne jsem zakaznik PODA, ale kdyz se za mnou zastavil osobne obchodnik a potvrdil mi dostupnost IPv6 na jejich gigabitove opticke pripojce tak jsem byl pripraven k nim prejit. Bohuzel po 2h nasledoval omluvny telefonat.


Na druhou stranu, v jine casti Ostravy, kde buduji kancelar, je aktualne pouze 20Mbit xDSL s vyhledem na breznovy bonding a Cetin potvrdil 250Mbit behem letosniho listopadu diky vystavbe rDSLAM.