Vybudování vlastní optické přípojky

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #45 kdy: 06. 02. 2021, 09:18:11 »
Kazdy ISP si pochopitelne voli takovou technologii, o ktere si v te ktere chvili mysli, ze je pro nej nejvhodnejsi.

CETIN stavi optiku az do bytu. T-Mobile stavi optiku az do bytu. Nej/RIO stavelo optiku az do bytu. Operatori, ktere mam v okoli, stavi optiku az do bytu, nebo prestavuji stare, nezabezpecene FTTB/ETTH site na optiku do bytu. Koncove zarizeni je samozrejme soucasti sluzby a ta "starost" je (diky vzdalene diagnostice) spis ve smyslu "kdyz to nejede, posleme zakaznikovi novy kus".

Ne, vazne to neni jen o nejakem "profi" optickem prevodniku (asi jste myslel SFP+ modul strceny do nejakeho switche). Ve skutecnosti je to o miste pro rozvadec v kazdem dome, o elektricke pripojce k nemu, bateriove zaloze, vyberu vhodneho switche a jeho vymene, pokud prestane stacit pocet portu, spravnemu zabezpeceni first hopu (at si kazdy nemuze apustit vlastni DHCP server, at se da zakaznik identifikovat cislem portu a ne MAC adresou, a to vse i pro IPv6).

Navic o starostech s naklady na vymenu starych switchu by Vam mohli v Netboxu a Centriu vypravet. Ta neochota nabizet sluzby rychlejsi nez 100M, protoze switche jeste nejsou odepsane a nikdo je tedy nebude upgradovat... mezitim na GPONu muzete postupne upgradovat z 1G na 10G, protoze gigovy a desetigigovy GPON bezi vedle sebe. Takze staci jedno vlakno.

No jak rikam, kazdy ISP voli podle toho, co mu v te chvili prijde spravne. Nekteri zohledni i budouci rozvoj, a ti pak jdou do optiky do bytu.


Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #46 kdy: 06. 02. 2021, 11:11:56 »
O2 ani T-Mobile v reálu na poslední míli nic nestaví, naopak co nejvíc lidí připojují na bezdrát nebo xDSL. U optiky jenom hodně tlachají a vzbuzují dojem, jak se do toho masivně hrnou, ovšem výsledkem je pár bytových domů, což v kontextu statisíců klientů zcela zapadne.

Profi optický převodník je takový, který dokáže fungovat měsíce a roky bez závad a obrazně řečeno o něm ISP ani neví, že ho má. Což opačně u nějakých GPON čínských zmetků v bytech za pár stovek prostě není, tam buď zdechne zdroj (velmi často) nebo to tuhne a je potřeba soustavně dělal restarty,  odejdou LAN výstupy apod., což samozřejmě znamená nejenom výměny vč. nákladů na práci techniků a výjezdy 24/7/365, ale do značné míry se tím i zvyšuje nasranost klientů, kteří pak pokukují po konkurenci.
Bateriová záloha nemá žádný význam, protože když nejde elektrika, tak nejde ani u lidí a není co zálohovat. Jedině tak přepěťová ochrana, ale to je marginální záležitost.
Když nebude stačit počet portů (který se u rozumně myslícího ISP vždy dimenzuje přibližně na počet potenciálně připojitelných bytů nebo alespoň s možností snadného rozšíření, takže není důvod, aby to nestačilo), tak je to stejné jako u optiky, kde nebude stačit počet optických výstupů - prostě se to vymění za adekvátní.
Výměna technologií je naprosto všude a je dost naivní si myslet, že to nějaký GPON spasí - přechod z Gbps na vyšší znamená co tak asi? No samozřejmě výměnu opto-metalických převodníků u lidí, protože prakticky žádný ISP nedává dneska lidem něco s výstupem nad Gbps.

A ještě jedna celkem zásadní věc, že samotná technologie GPON rozhodně není univerzální do té míry, jako běžné UTP a síťové prvky. Nekompatibilita různých výrobců není ničím výjimečným a s příchodem právě 10 Gbps a XG-PON apod. to rozhodně nebude procházka růžovým sadem, že to starší bude v pohodě koexistovat.

A Netbox nebo Centrio? Tam už se rychlosti nad 100 Mbps nabízely dávno, ale nějak to tehdy skončilo na nezájmu lidí, protože spousta userů si prostě se 100/100 v pohodě vystačí a nemá potřebu kdesi honit Gbps rychlosti, které pak obvykle stejně začínají a končí v síti ISP a dál do světa to leze jako šnek. Neboli marketing o optice a Gbps vs. reálná rychlost, což se lze snadno dočíst v recenzích a komentářích od zákazníků.
Je tedy pravdou, že Netbox a Centrio v poslední době zase oživili myšlenku nad 100 Mbps, ale to jenom díky tomu, že se  kabelový Vodafone (který je v domech přímou a největší konkurencí) začal chvástat Gbps. Jestli ale budou mít zákazníci zájem o vyšší tarify, toť otázkou. Zatím tomu nic nenasvědčuje, takže 100 Mbps switche mohou v klidu fungovat dál :)

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #47 kdy: 06. 02. 2021, 16:58:55 »
Uz v prvni vete mate nekolik faktickych chyb. Ten zbytek nema s realitou dnes budovanych pripojek (o cemz bylo puvodni tema) moc spolecneho.
« Poslední změna: 06. 02. 2021, 17:03:25 od Radek Zajíc »

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #48 kdy: 06. 02. 2021, 17:28:35 »
Omyl, ta první věta je zcela pravdivá a jasně to dokládá i počet přípojek, které na optice údajně O2 a T-Mobile má vs. počet přípojek, jenž jsou u těchto operátorů vzduchem a na metalice, tady není prostě co řešit. A že to někdo nevidí a jenom slepě věří nějakým PR proklamacím je jeho věc.

O dětinských představách, jak GPON na poslední míli údajně spasí svět, ani nemluvě - toto připojení je záležitost v podstatě menších operátorů (největší z nich je snad akorát PODA, která se sice snaží, ale moc se ji to také nedaří) a nikdo jiný se do ničeho podobného nehrne, protože dobře ví proč. Samozřejmě laici mají o celé věci notně zkreslenou představu a naivně so domnívají, jak se ISP budou hrnout do výstavby optiky - je to pochopitelné, protože celé věci po technické stránce absolutně nerozumí, to jim nelze mít za zlé.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #49 kdy: 07. 02. 2021, 12:49:02 »
Porovnavat dvacet let hotovou pevnou sit (a pocty pripojek na ni) s optickou vystavbou, ktera u TM realne zacala ve 2019 a u CETINu ve velkem loni, muze jen demagog.
Pripojeni pres LTE byl treba u TM dost vystrelek, Pevny internet vzduchem uz temer neprodavaji, kapacita na sajtach je obsazena. O2 to na beznem LTE v 800/1800/2600 MHz nikdy ve velkem neprodavalo a na 3+ GHz maji dost omezene pokryti.

Bavime se o nove vystavbe a tady cisla hovori jasne.
TM se blizi 200k homes passed (na sve siti bude mit nekde mezi polovinou a trema ctvrtinami).
CETIN ma 60k homes passed a na konci letosniho roku planuje mit 150k (a v Praze i jinde bezi pomerne velke investicni projekty, takze pocty pripojek budou hodne pribyvat).
TM rozhodne nepokryva jen panelaky, stavi i optiku k rodinnym domum. CETIN takhle odvazny zatim uplne neni, resp. ne vsude. V Praze je to ale jinak, tam se kompletne prekryva metalicka sit novou siti optickou.

TM a CETIN planuji kazdy mit milion domacnosti (homes passed) za par let. K tomu spolecna vystavba dalsich stovek tisic domacnosti. Vsechno v GPON/XGPON. Je to sice malo, kdyz mame v CR nejakych 4,5 mil. domacnosti, ale rozhodne to ukazuje na to, ze v PON sitich v podobe FTTH je budoucnost.

Mimochodem O2 vazne nic nestavi, protoze zadnou pristupovou sit nevlastni. Neustale motani O2 a CETINu prispiva jen ke zmateni ctenare, tak to prosim prestante delat.


Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #50 kdy: 07. 02. 2021, 16:23:25 »
Reálně nezačalo vůbec nic. Leda PR žvásty o optice, což ale počet fyzických přípojek rozhodně nezvedne.

T-Mobile prodává nejvíc připojení právě přes LTE (pokud není dostupné xDSL a někdy i v případě, kdy xDSL dostupné je, ale nestačí rychlost). A že to byl výstřelek může napsat pouze někdo, jehož profese je na hony vzdálená telekomunikacím a vůbec neví, která bije.
Kapacita bezdrátu je pak v pohodě, dokonce ještě nejsou ani dostavěné sítě v 800 MHz, tj. po jejich dokončení se kapacita navýší. A s příchodem dalších volných frekvencí v pásmu 700 MHz se pak bude dále zvedat. A k tomu ještě pásmo 3,7 GHz. Opět tedy pindat cosi o obsazenosti může jenom ten, který o tom nemá ani potuchy.
Zásadní výhoda bezdrátu pro operátory je totiž ta, že se z něho dá vytěžit jak fixní, tak i mobilní připojení. Prostě se něco prodá na "pevnou" linku a něco na běžná data na mobilu. A připojení zákazníků je hned a nepoměrně snadněji, než u nějakých drahých optických sítí s nutností výkopů, schvalování, souhlasů majitelů dotčených pozemků atd. Navíc s rizikem, že se udělá masivní výstavba optiky, ale zákazníci prostě nebudou (setrvají u svých stávajících poskytovatelů a utrum).

Čísla přípojek u velkých operátorů jsou marketingově nadsazená a v reálu ani zdaleka neodpovídají. A věřit tomu, co údajně tito operátoři plánují, může akorát naprostý Lojza nebo nějaký jejich pomatený zaměstnanec, který má nutkavou potřebu kopat za svého chlebodárce. Plány jsou totiž jedna věc a ekonomická skutečnost věc druhá. A žádný z těchto operátorů není na hlavu, aby vyhazoval peníze za něco, co se mu nevrátí ani za 100 let (a dotace se také nějak nepovedly, že by se ta komedie zatáhla z nich).

Mimochodem O2 a Cetin je jedno a to samé = stejný majitel (Kellner) a pouze umělě rozdělená firma. Ale zjevně to na neználky zabírá, ti mají pocit, jak je jich víc. Inu hloupost světem vládne :D

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #51 kdy: 07. 02. 2021, 19:01:29 »
TM a CETIN planuji kazdy mit milion domacnosti (homes passed) za par let. K tomu spolecna vystavba dalsich stovek tisic domacnosti. Vsechno v GPON/XGPON. Je to sice malo, kdyz mame v CR nejakych 4,5 mil. domacnosti, ale rozhodne to ukazuje na to, ze v PON sitich v podobe FTTH je budoucnost.
Nějak to připomíná plány agenta Bureše - tady postavíme halu pro Sáblíkovou, tuhle stadión pro Kometu Brno, z Václaváku uděláme Champs Elysées a další a další pitomosti, které jsou jenom na papíře a taky tam navěky zůstanou :P

Ale je krásný, jak si TM a O2 věří, že se lidi zrovna k nim pohrnou do optiky a docela zapomínají, že je tady ještě ještě VF a spousta jiných operátorů, kteří už dneska ten net poskytují ke spokojenosti svých zákazníků a poskytovat budou i nadále. Leda by se TM s O2 chtěli vrhnout na vesnice v lesích, kde net chodí úplně mizerně, ovšem tam se počet potenciálních zákazníků nebude zcela jistě počítat v miliónech, ale možná tisících. Což bude skutečně rentabilní jako hrom s tou optikou :D :D :D

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #52 kdy: 08. 02. 2021, 13:55:53 »
Kapacita bezdrátu je pak v pohodě, dokonce ještě nejsou ani dostavěné sítě v 800 MHz, tj. po jejich dokončení se kapacita navýší.  A s příchodem dalších volných frekvencí v pásmu 700 MHz se pak bude dále zvedat.
Jistě, 800MHz a 700MHz pokrytí s desetikilometrovými buňkami opravdu vytrhne nedostatečnou kapacitu pro fixní bezdráty  :)

Mimochodem O2 a Cetin je jedno a to samé = stejný majitel (Kellner) a pouze umělě rozdělená firma. Ale zjevně to na neználky zabírá, ti mají pocit, jak je jich víc. Inu hloupost světem vládne :D
Tak určitě, hodinky, holinky, všechno jedno, obojí se natahuje. Mimochodem, nejlepší pivo podle některých vaří Česká pošta. Většina lidí tomu říká Budějovický Budvar, ale ve skutečnosti je Budvar a pošta jedno a to samé = stejný majitel (Česká republika) a pouze uměle rozdělená firma. Ale zjevně to na neználky zabírá, a nechodí si na nedoručené balíky stěžovat do pivovaru. Inu hloupost světem vládne :D

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #53 kdy: 08. 02. 2021, 15:15:58 »
TM a CETIN planuji kazdy mit milion domacnosti (homes passed) za par let. K tomu spolecna vystavba dalsich stovek tisic domacnosti. Vsechno v GPON/XGPON. Je to sice malo, kdyz mame v CR nejakych 4,5 mil. domacnosti, ale rozhodne to ukazuje na to, ze v PON sitich v podobe FTTH je budoucnost.
Nějak to připomíná plány agenta Bureše - tady postavíme halu pro Sáblíkovou, tuhle stadión pro Kometu Brno, z Václaváku uděláme Champs Elysées a další a další pitomosti, které jsou jenom na papíře a taky tam navěky zůstanou :P

Ale je krásný, jak si TM a O2 věří, že se lidi zrovna k nim pohrnou do optiky a docela zapomínají, že je tady ještě ještě VF a spousta jiných operátorů, kteří už dneska ten net poskytují ke spokojenosti svých zákazníků a poskytovat budou i nadále. Leda by se TM s O2 chtěli vrhnout na vesnice v lesích, kde net chodí úplně mizerně, ovšem tam se počet potenciálních zákazníků nebude zcela jistě počítat v miliónech, ale možná tisících. Což bude skutečně rentabilní jako hrom s tou optikou :D :D :D
VF? Ale bez k sipku. Od kdy je pro tebe Jenec vesnice v lesich? Letel jsi ty nekdy vubec z prahy letadlem. A hostoun? V okoli ma snad slusnejsi zakabelovani jedine Knezeves nebo Stredokluky a veskrze ziji z pokryti KLFree. Jeste blbejsi setup kdy jsou kolem jen 800Mhz sajty a jedna 1800 kterou neni sance pres ty beton/plech haly chytit. A DSL neni protoze neni kabel. Nebot vsichni na urade "mysleli" ze wifi nebo 3G to spasi.

Ale velmi pomuze ze na hale amazonu jsou tri sajty ale pred tou halou stoji jina hala a je proste stin.

Uz jsi videl mapu pokryti 5G od VF? Vsude kolem letiste je to dira po meteoritu.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #54 kdy: 08. 02. 2021, 15:28:22 »
Kapacita bezdrátu je pak v pohodě, dokonce ještě nejsou ani dostavěné sítě v 800 MHz, tj. po jejich dokončení se kapacita navýší.  A s příchodem dalších volných frekvencí v pásmu 700 MHz se pak bude dále zvedat.
Jistě, 800MHz a 700MHz pokrytí s desetikilometrovými buňkami opravdu vytrhne nedostatečnou kapacitu pro fixní bezdráty  :)

Mimochodem O2 a Cetin je jedno a to samé = stejný majitel (Kellner) a pouze umělě rozdělená firma. Ale zjevně to na neználky zabírá, ti mají pocit, jak je jich víc. Inu hloupost světem vládne :D
Tak určitě, hodinky, holinky, všechno jedno, obojí se natahuje. Mimochodem, nejlepší pivo podle některých vaří Česká pošta. Většina lidí tomu říká Budějovický Budvar, ale ve skutečnosti je Budvar a pošta jedno a to samé = stejný majitel (Česká republika) a pouze uměle rozdělená firma. Ale zjevně to na neználky zabírá, a nechodí si na nedoručené balíky stěžovat do pivovaru. Inu hloupost světem vládne :D
Kdybys nebyl jeliman, tak si snadno zjistíš, že nejsou jenom pásma 800 a 700 MHz, ale budou se používat i ta stávající a 800 a 700 bude k nim jako další.

Když za firmami stojí jeden a ten stejný člověk, který všechny firmy řídí, tak si jenom hlupák může myslet, že je v tom nějaký rozdíl. U Kellera je k obdivu to, jak dokáže nějakým jedincům totálně vypláchnout mozek a ti si pak myslí, že Cetin je Cetin a O2 je O2, a že se jedná o nějakou konkurenci. Božínku, tolik hlupáčků na tak malolu republiku, to si snad ani jako stát nezasloužíme :D :D :D

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #55 kdy: 08. 02. 2021, 15:31:57 »
A ještě do toho splácávat stát co mu patří vs. privátní firma neboli motat hrušky s jablky, to snad ani nepotřebuje další komentář :D

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #56 kdy: 08. 02. 2021, 15:42:14 »
TM a CETIN planuji kazdy mit milion domacnosti (homes passed) za par let. K tomu spolecna vystavba dalsich stovek tisic domacnosti. Vsechno v GPON/XGPON. Je to sice malo, kdyz mame v CR nejakych 4,5 mil. domacnosti, ale rozhodne to ukazuje na to, ze v PON sitich v podobe FTTH je budoucnost.
Nějak to připomíná plány agenta Bureše - tady postavíme halu pro Sáblíkovou, tuhle stadión pro Kometu Brno, z Václaváku uděláme Champs Elysées a další a další pitomosti, které jsou jenom na papíře a taky tam navěky zůstanou :P

Ale je krásný, jak si TM a O2 věří, že se lidi zrovna k nim pohrnou do optiky a docela zapomínají, že je tady ještě ještě VF a spousta jiných operátorů, kteří už dneska ten net poskytují ke spokojenosti svých zákazníků a poskytovat budou i nadále. Leda by se TM s O2 chtěli vrhnout na vesnice v lesích, kde net chodí úplně mizerně, ovšem tam se počet potenciálních zákazníků nebude zcela jistě počítat v miliónech, ale možná tisících. Což bude skutečně rentabilní jako hrom s tou optikou :D :D :D
VF? Ale bez k sipku. Od kdy je pro tebe Jenec vesnice v lesich? Letel jsi ty nekdy vubec z prahy letadlem. A hostoun? V okoli ma snad slusnejsi zakabelovani jedine Knezeves nebo Stredokluky a veskrze ziji z pokryti KLFree. Jeste blbejsi setup kdy jsou kolem jen 800Mhz sajty a jedna 1800 kterou neni sance pres ty beton/plech haly chytit. A DSL neni protoze neni kabel. Nebot vsichni na urade "mysleli" ze wifi nebo 3G to spasi.

Ale velmi pomuze ze na hale amazonu jsou tri sajty ale pred tou halou stoji jina hala a je proste stin.

Uz jsi videl mapu pokryti 5G od VF? Vsude kolem letiste je to dira po meteoritu.
Ano, VF. Protože to je jeden z velkých ISP v republice, aktuálně majitel bývalé kabelovky UPC, takže i jeho je potřeba brát docela vážně. A jestli do nějaké řitě za Prahou nepřišel do dnešních dnů s optikou nikdo, tak si buď jistý, že tam nepřijde s tou optikou ani TM a ani O2 ne, protože tyto firmy umí sakra dobře počítat a rozhodně nedělají charitu. A naopak atraktivní lokality jsou pokryté už dnes, takže tam TM a O2 s optikou už moc slávy neudělají. Jediné, co někam do míst z mizerným pokrytím může přijít, je bezdrát, který má výstavbu nepoměrně levnější, než optika. O to tady v debatě šlo.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #57 kdy: 08. 02. 2021, 16:09:57 »
Cetin a O2 je úplně to stejný, co třeba T-Mobile a Kaktus - navenek dva subjekty, ale ve skutečnosti vše řízeno z jednoho místa a ve vzájemném souladu. Celá ta komedia vznikla v roce 2015 proto, že si virtuálové v síti O2 (xDSL) stěžovali u ČTÚ, že jsou jenom kašpárci a O2 s nimi vyjebává. Tak se prostě Kellner rozhodl, že vytvoří navenek subjekt, který bude poskytovat velkoobchod a vlastnit sítě, a O2 nechá jenom na prodej koncovým zákazníkům (kteří měli tu značku O2 zafixovanou) - což bohužel ČTÚ stačilo. K tomu samozřejmě klasický humbuk pro média, jak Cetin něco nabízí a O2 s ním vyjednává a další nesmysly, jenž měly vzbudit dojem, že jsou to dvě samostatné firmy. V pozadí to ale stále řídil a řídí Kellner a v podstatě se nic fakticky nezměnilo. Všechny prachy končí v jedné kapse.
« Poslední změna: 08. 02. 2021, 16:11:58 od . »

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #58 kdy: 08. 02. 2021, 16:11:07 »
.

Re:Vybudování vlastní optické přípojky
« Odpověď #59 kdy: 08. 02. 2021, 16:34:45 »
PPF vlastní 100 % akcií CETIN a ~81 % akcií O2. Jsou to dvě samostatné akciové firmy. Tvrzení, že je to jedno a totéž, je tedy lež.

PPF řídí O2 i CETIN, to je pravda.

Ve svém příspěvku jsem psal, že O2 nic nestaví, protože O2 nevlastní přístupovou síť. Přístupovou síť vlastní CETIN a ten staví. (Kdo mu zadává pokyny, to je jiná otázka.)

Dál: otevřete si Hlídač státu a projděte smlouvy CETINu se samosprávou, je tam toho dost - ale zdaleka ne všechno. Na úředních deskách měst se dočtete (pokud to zrovna stihnete), že se připravují velké projekty výstavby překryvné sítě (=optika vedle metaliky). Tvrzení, že CETIN nic nestaví, je tedy lež.

Podobně u T-Mobilu, existuje poměrně dost měst, kde už je hotovo, rozpracováno nebo se výstavba připravuje. Tvrzení, že T-Mobile nic nestaví, je tedy další lež.

Ad T-Mobile a Kaktus: T-Mobile vlastní značku Kaktus, nicméně prodejcem takových služeb je T-Mobile Czech Republic a.s. CETIN prodává služby jménem své akciovky, O2 prodává služby jménem své akciovky (navíc cílí na jiné trhy). Tvrzení, že CETIN a O2 je jako T-Mobile a Kaktus, je tedy další lež.

To, že končí všechny prachy v jedné kapse, není argument (protože pokud by byl, tak by platil i ten příklad s Českou poštou a Budvarem).

T-Mobile jde s výstavbou optiky i do oblastí, kde už nějakou konkurenci má. Jdou do toho hlava nehlava. CETIN je v tomhle opatrnější (ale i přesto se chystá na ty překryvné optické sítě i tam, kde už je dnes kabelovka a další firmy).

Pásma 800 a 700 MHz jsou poměrně úzká a dosažitelná kapacita je omezená. V případě agregace 800 a 700 MHz pásem jednoho operátora (tj. 2x20 MHz FDD), použití 4x4 MIMO a modulace 256QAM (pokud jste blízko antény) dosáhnete kapacity ~450 Mbps. To je méně než 1/5 toho, co získáte na jedné větvi GPONu. Pokud agregujete 700+800+1800+2100+2600 MHz v konfiguraci 10+10+20+20+20, jste na 1.8 Gbps, pořád míň než na jedné větvi GPONu. Navíc kapacitní pásma nemají takový dosah jako pásma pod 1 GHz, takže spoustu obcí nevykryjí (a v takových obcích pak výhoda kapacitních pásem není využitelná).

Opovrhování GPONem je zbytečné, navíc jak CETIN tak T-Mobile oficiálně hlásají (stejně jako řada velkých zahraničních operátorů), že svou optiku staví s využitím GPONu.

Pokrytí 800 MHz je dávno hotové, doplňují se jen zapomenuté nebo problematické sajty. Tvrzení, že se bude ve velkém rozšiřovat 800 MHz, je lež. Doplňovat se budou jen ona výše zmíněná kapacitní pásma, ale ta operátoři dávají jen tam, kde jim to dává smysl (pozor, neznamená to, že je doplní tam, kde to dává smysl zákazníkovi).

A to bych se vrátil k původnímu příspěvku:
- optickou přípojku od CETINu zřídit možné je, byť to nemají dobře procesně zvládnuté
- podobně od T-Mobilu, pokud budou stavět ve vaší oblasti, je možné přípojku zřídit
- pokud se ve vaší oblasti staví optika ve velkém, nechte si nemovitost připojit i za cenu toho, že to bude GPON nebo že ji *teď* nebudete využívat naplno; pozdější připojení je drahé a složité
- nespoléhejte se na bezdrát; dnes se může rychlost jednoho gigabitu za sekundu zdát vysoká, ale to se před 20 lety říkalo i o jednotkách megabitů. Pokud můžete jít do kabelu, jděte do kabelu. Pokud do optiky, neváhejte a jděte do optiky.