PPF vlastní 100 % akcií CETIN a ~81 % akcií O2. Jsou to dvě samostatné akciové firmy. Tvrzení, že je to jedno a totéž, je tedy lež.
PPF řídí O2 i CETIN, to je pravda.
Ve svém příspěvku jsem psal, že O2 nic nestaví, protože O2 nevlastní přístupovou síť. Přístupovou síť vlastní CETIN a ten staví. (Kdo mu zadává pokyny, to je jiná otázka.)
Dál: otevřete si Hlídač státu a projděte smlouvy CETINu se samosprávou, je tam toho dost - ale zdaleka ne všechno. Na úředních deskách měst se dočtete (pokud to zrovna stihnete), že se připravují velké projekty výstavby překryvné sítě (=optika vedle metaliky). Tvrzení, že CETIN nic nestaví, je tedy lež.
Podobně u T-Mobilu, existuje poměrně dost měst, kde už je hotovo, rozpracováno nebo se výstavba připravuje. Tvrzení, že T-Mobile nic nestaví, je tedy další lež.
Ad T-Mobile a Kaktus: T-Mobile vlastní značku Kaktus, nicméně prodejcem takových služeb je T-Mobile Czech Republic a.s. CETIN prodává služby jménem své akciovky, O2 prodává služby jménem své akciovky (navíc cílí na jiné trhy). Tvrzení, že CETIN a O2 je jako T-Mobile a Kaktus, je tedy další lež.
To, že končí všechny prachy v jedné kapse, není argument (protože pokud by byl, tak by platil i ten příklad s Českou poštou a Budvarem).
T-Mobile jde s výstavbou optiky i do oblastí, kde už nějakou konkurenci má. Jdou do toho hlava nehlava. CETIN je v tomhle opatrnější (ale i přesto se chystá na ty překryvné optické sítě i tam, kde už je dnes kabelovka a další firmy).
Pásma 800 a 700 MHz jsou poměrně úzká a dosažitelná kapacita je omezená. V případě agregace 800 a 700 MHz pásem jednoho operátora (tj. 2x20 MHz FDD), použití 4x4 MIMO a modulace 256QAM (pokud jste blízko antény) dosáhnete kapacity ~450 Mbps. To je méně než 1/5 toho, co získáte na jedné větvi GPONu. Pokud agregujete 700+800+1800+2100+2600 MHz v konfiguraci 10+10+20+20+20, jste na 1.8 Gbps, pořád míň než na jedné větvi GPONu. Navíc kapacitní pásma nemají takový dosah jako pásma pod 1 GHz, takže spoustu obcí nevykryjí (a v takových obcích pak výhoda kapacitních pásem není využitelná).
Opovrhování GPONem je zbytečné, navíc jak CETIN tak T-Mobile oficiálně hlásají (stejně jako řada velkých zahraničních operátorů), že svou optiku staví s využitím GPONu.
Pokrytí 800 MHz je dávno hotové, doplňují se jen zapomenuté nebo problematické sajty. Tvrzení, že se bude ve velkém rozšiřovat 800 MHz, je lež. Doplňovat se budou jen ona výše zmíněná kapacitní pásma, ale ta operátoři dávají jen tam, kde jim to dává smysl (pozor, neznamená to, že je doplní tam, kde to dává smysl zákazníkovi).
A to bych se vrátil k původnímu příspěvku:
- optickou přípojku od CETINu zřídit možné je, byť to nemají dobře procesně zvládnuté
- podobně od T-Mobilu, pokud budou stavět ve vaší oblasti, je možné přípojku zřídit
- pokud se ve vaší oblasti staví optika ve velkém, nechte si nemovitost připojit i za cenu toho, že to bude GPON nebo že ji *teď* nebudete využívat naplno; pozdější připojení je drahé a složité
- nespoléhejte se na bezdrát; dnes se může rychlost jednoho gigabitu za sekundu zdát vysoká, ale to se před 20 lety říkalo i o jednotkách megabitů. Pokud můžete jít do kabelu, jděte do kabelu. Pokud do optiky, neváhejte a jděte do optiky.