Zkušenosti s notebookem UMAX

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #30 kdy: 21. 08. 2020, 15:43:46 »
Za 20.000 Kč může být už notebook vhodný na vývoj (s SSD a přidanou RAM), opět se slušnou životností (vyzkoušeno - Dell Precision M4800).

Pro vývoj stačí kdejaký notebook za deset dvanáct tisíc a tou přidanou RAM, jen je potřeba podívat se co je v něm za CPU, v ne každém takhle levném stroji je něco použitelného ale to je tak zhruba vše. SSD není podmínkou ale zrovna u notebooku má samozřejmě podstatné výhody. Tenhle vývojářský fetiš myslet si, že pro vývoj potřebuji notebook minimálně za dvacet tisíc ale radši ještě za víc jsem jakožto vývojář nikdy nepochopil.

On taky není vývoj jako vývoj. Když provádím build aplikace, při kterém se překládají tisíce zdrojáků (a to pořád není žádný extrém) a všechno se to skládá dohromady, tak vysoký výkon přináší docela viditelnou přidanou hodnotu v podobě kratších časů. To samé, když k vývoji potřebuji mít rozjetou třeba kopii části produkční infrastruktury, kterou si emuluji přes virtuální servery nebo kontejnery jako docker.

Zrovna u tohohle jsem tu potřebu právě nikdy nepozoroval. A to jsem tu nucen překládat pěkné nechutnosti. A dockerové kontejnery by opravdu neměly vytěžovat systém o moc víc, než nativní aplikace. Pokud tedy nevyvíjíte linuxové aplikace na Windows, že, ale to přece člověk rozumný nedělá. Že těch nerozumných běhá po světě dost je druhá věc.


Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #31 kdy: 21. 08. 2020, 15:46:23 »
Já se aktuálně držím zásady, že pro základní spotřebitelské použití NTB (web, multimédia a další uživatelské drobnosti) jsou v dnešní době minimem NTB kolem 10-12 tisíc (nový).

Pardon, ale zrovna na to, co jste vyjmenoval notebook za šest tisíc (s přidanou RAM protože dnešní prohlížeče jsou úděsně nenažrané) stačí bohatě.

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #32 kdy: 21. 08. 2020, 15:46:55 »
Nevím, jestli to ještě tady má smysl, ale nějaký levný Umax jsem koupil:
 - je to lehké
 - celkem slušná výdrž na baterku
 - FHD displej
 - eMMC to už mělo dokonce doplněno 128GB SSD
 - interní WiFi (přes USB) naprosto mizerná, výpadky, dokoupil jsem USB dongle
Použití: do školy, tam slouží na psaní zápisů - dítě s postižením jemné motoriky, může psát na klávesnici, ale rukou prakticky ne.
Výkonově stačí, a když umře školní nemocí (mechanické poškození, odcizení, ztráta), není to zase taková katastrofa.
Takže uplatnění to mít může - to je u notebooků vždycky největší problém, vyjasnit si, k čemu má sloužit a pak teprve se dá něco hledat.
Repasy jsou na tohle nepoužitelné: většinou kancelářské stroje (robustní, ale těžké), baterka už v háji a většinou to nejsou modely s dlouhou výdrží, takže ani pořízení nové baterky nepomůže.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #33 kdy: 22. 08. 2020, 13:26:59 »

>> [repas ~ nouzovka]

Pokud nekdo pozaduje a vyuzije maximalni vykon a/nebo maximalni vydrz baterie, repas pro nej neni,
pro 90% ostatnich (negambleru) je repas (>= i3) dostatecne vykone pri pouziti GNU/Linux, pri pouziti Windows
je to samozrejme o neco mene, resp. je vhodnejsi novejsi repas, protoze Windows maji premrstene naroky na HW.
Rozhodne nelze generalizovat, ze kazdy dnes potrebuje posledni generaci CPU aby mohl pouzivat pocitac.
BTW: rozdil mezi vykonem me i7 v T430s a tim CPU co si zminoval mi neprijde nejak brutalni,
pokud se uvazuje nad tim ze tvuj je 4jadrova highend rada, muj 2jadrove.. kazdopadne na me potreby i ma i7 je DOST naddimenzozana ;-)


>> "Klasická IBM klávesnice má šest řad, ne sedm"

v kontextu "ThinkPad" je "klasicka IBM" to co bylo do T400, ted Ins nad Del, oba normalni velikost, F1 na kraji a nad nim ESC normalni velikosti...
"klasicka skoro IBM" je >T400 <=T420, tedy zmena pouze Ins posunut vlevo, Del a ESC dvojnasobna vyska, F1 napravo od ESC...
oboje to jsou 7rade klavesnice...


>> "Trackpoint jsem naposledy použil možná tak před 18 lety na služebním notebooku"

ja pouzivam vyhradne Trackpoint, na NB i Desktopu sem mys nepouzil uz ani nepamatuju, nevim jak jsou na tom s kvalitou dnesni Thinkpady, ale mluvim ze zkusenosti s:
Thinkpad T42(btw: IPS 1400x1050), T60p(btw: IPS 1600x1200), X220t, T420s, X230, T430s


>> "i ten nejhloupější dnešní smartphone umí fungovat jako wifi hotspot"

ano, samozrejme mam telefon s moznosti hotspotu, pouzivam ho pro pripojeni autoradia na internet,
ale u NB pozaduju aby mel interni LTE modem, protoze nechci pri outdoor praci nekolik hodin vytezovat baterku
telefonu a zahrivat telefon, mit pomalejsi rychlost, atd, proste LTE v NB je mnohonasobne pro
me lepsi/pohodlnejsi a NB bez LTE bych proste pouzivat nechtel....

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #34 kdy: 22. 08. 2020, 13:35:14 »
[ONTOPIC]
myslim ze jeste nebylo receno tazatelem jaky model vlastne uvazuje, protoze pokud je to ten co predpoklada/nasel kanoe22, tak je vhodne zminit ze to NEni notebook, ale tablet s pridavnou klavesnici, reseno "mekkym" zpusobem, tzn. nezacvakne se tablet do klavesnice v ktere by pak "pevne" stal, ale sklon "LCD" zajistuje stojanej zezadu, naprosto nepouzitelne pro nestabilni pouziti, polozeni na kline atd...

ale klidne mohlo jit o par stove drazsi tento model, kdyz to vezmu ciste papirove, tak uz jde o pevnou konstrukci, ma to 11" FullHD IPS, 4GB RAM, 64GB eMMC, s moznosti pridat (rezko rict jak pristupne) m.2 SSD, s procesorem N3350 bych se o pouzitelnost s GNU/Linuxem nebal, s Windows10 tezko rict...


Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #35 kdy: 22. 08. 2020, 14:19:43 »
Ruzne testy v "odbornych casopisech" (vc. jednoho jehoz nakladatelstvi primo propaguje takovy levny bazmek a z textu primo sala "nadseni" redaktora ze o takovem produktu muze psat) zminuji u tech levnych umaxu prekvapive dobry displej (IPS) a hrozny zbytek. 4 GB ram je dneska nepouzitelne. emmc uloziste je dneska nepouzitelne. Rychlostne i kapacitne. Vic zalozek v browsru (nebo jedna s narocnejsi strankou) uz je problem. Jakakoliv aktualizace windows to totalne sestreli. Jediny use case ktery bych si predstavil (vzhledem k tomu displeji) je levny prehravac filmu/netflixu do postele.
Předpokládám, že myslíš ten oranžový notebook, co prodává CNC a vychvalovali na Živě.cz. Je to v podstatě běžný brandovaný Umax, co se prodává i normálně, ale oni to mají s W10 Pro.

Kolega z práce ten Umax koupil asi dva roky tomu pro někoho a ten notebook fungoval fakt dobře, takže nakonec koupil ještě několik. Jeden pro dceru, dva pro děcka od švagrové a nevím komu ještě.

Nutnou podmínkou je vrazit do toho normální SSD, ale ten Umax má M.2, není problém. 4GB je už dnes na pováženou, ale tenkrát to šlo. Taky jsem nad tím Atomem ohrnoval nos, ale na nějaký Facebook a podobné blbosti, co na tom cílovka dělala, tomu nebylo co vytknout.

Kdyby se mi to nedostalo do pracek, tak na to z principu nadávám, jako všichni, ale pokud si to člověk pořídí s tím, že to není na stříhání videa a podobně, tak to je OK.

Chvílí jsem to tom velmi vážně uvažoval, že si to taky koupím na ty svoje SSHáčka jako notebook, co budu vozit trvale v autě. Za mě to není vůbec špatný kup.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #36 kdy: 22. 08. 2020, 14:35:05 »
... ale u NB pozaduju aby mel interni LTE modem, protoze nechci pri outdoor praci nekolik hodin vytezovat baterku
telefonu a zahrivat telefon, mit pomalejsi rychlost, atd, proste LTE v NB je mnohonasobne pro
me lepsi/pohodlnejsi a NB bez LTE bych proste pouzivat nechtel....

Používám externí LTE a je to fajn. Mohu používat více zařízení současně přes jeden modem.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #37 kdy: 22. 08. 2020, 16:48:18 »
Používám externí LTE a je to fajn. Mohu používat více zařízení současně přes jeden modem.
Většina notebooků na wifi kartu, která umí dělat AP.

Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #38 kdy: 22. 08. 2020, 16:51:02 »
Za 20.000 Kč může být už notebook vhodný na vývoj (s SSD a přidanou RAM), opět se slušnou životností (vyzkoušeno - Dell Precision M4800).

Pro vývoj stačí kdejaký notebook za deset dvanáct tisíc a tou přidanou RAM, jen je potřeba podívat se co je v něm za CPU, v ne každém takhle levném stroji je něco použitelného ale to je tak zhruba vše. SSD není podmínkou ale zrovna u notebooku má samozřejmě podstatné výhody. Tenhle vývojářský fetiš myslet si, že pro vývoj potřebuji notebook minimálně za dvacet tisíc ale radši ještě za víc jsem jakožto vývojář nikdy nepochopil.

A tohle jsem nepochopil zase já. Takže když Vám stačí na vývoj NTB za 12, tak to má znamenat, že to musí stačit každému?
Chápete, že některá vývojová prostředí jsou ukrutně nenažraná?
Vývoj PLC automatů Simatic se dělá v prostředí TIA portal. Rozdíl v odezvě prostředí u notebooku za 30 a za 50 tisíc je zcela viditelný. A to i v případě, to to máte puštěné na nativních windows. Pokud pracujete ve virtuálu (což je zcela běžné, protože potřebujete mít pro různé projekty různé verze toho prostředí), tak se rozdíl ještě značně zvětší. A pak spustíte simulaci. Pokud používáte vyšší verzi simulátoru, tak ten vám sežere celé jedno jádro - a lidé s notebookem za 30 tisíc začínají nadávat na šéfa nebo na sebe (podle toho, kdo jim to koupil).

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #39 kdy: 22. 08. 2020, 16:52:19 »
Používám externí LTE a je to fajn. Mohu používat více zařízení současně přes jeden modem.
Většina notebooků na wifi kartu, která umí dělat AP.

Jak mi ta karta pomůže, když je notebook vypnutý a potřebuji se připojit z jiného zařízení?

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #40 kdy: 22. 08. 2020, 16:54:50 »
Používám externí LTE a je to fajn. Mohu používat více zařízení současně přes jeden modem.
Většina notebooků na wifi kartu, která umí dělat AP.

Jak mi ta karta pomůže, když je notebook vypnutý a potřebuji se připojit z jiného zařízení?
To nijak, no. Já tenhle use-case nemám, ale samozřejmě YMMV.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #41 kdy: 22. 08. 2020, 16:56:55 »
Vývoj PLC automatů Simatic se dělá v prostředí TIA portal. Rozdíl v odezvě prostředí u notebooku za 30 a za 50 tisíc je zcela viditelný. A to i v případě, to to máte puštěné na nativních windows. Pokud pracujete ve virtuálu (což je zcela běžné, protože potřebujete mít pro různé projekty různé verze toho prostředí), tak se rozdíl ještě značně zvětší. A pak spustíte simulaci. Pokud používáte vyšší verzi simulátoru, tak ten vám sežere celé jedno jádro - a lidé s notebookem za 30 tisíc začínají nadávat na šéfa nebo na sebe (podle toho, kdo jim to koupil).

Obávám se, že tohle není případ tazatele. Ten si chce koupit Umax a ptá se, zda to není příliš velký šmejd.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #42 kdy: 22. 08. 2020, 17:10:00 »
Používám externí LTE a je to fajn. Mohu používat více zařízení současně přes jeden modem.
Většina notebooků na wifi kartu, která umí dělat AP.

Jak mi ta karta pomůže, když je notebook vypnutý a potřebuji se připojit z jiného zařízení?
To nijak, no. Já tenhle use-case nemám, ale samozřejmě YMMV.

Nemáš mobil nebo tablet, případně nějakou malinu? Na to se samostatný LTE router docela hodí.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #43 kdy: 22. 08. 2020, 17:23:44 »
Nemáš mobil nebo tablet
Ne, zjistil jsem, že Android ani iOS nejsem schopen používat, takže mám tlačítkovou Nokii.

případně nějakou malinu? Na to se samostatný LTE router docela hodí.
Maliny mám, ale doma/v kanclu (pevné připojení), na našich instalacích (pevné připojení) a operativně vždycky k tomu něco dělám na notebooku (a pro zjednodušení připojuju ethernetovým kabelem).

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« Odpověď #44 kdy: 22. 08. 2020, 18:13:10 »
... ale u NB pozaduju aby mel interni LTE modem, protoze nechci pri outdoor praci nekolik hodin vytezovat baterku
telefonu a zahrivat telefon, mit pomalejsi rychlost, atd, proste LTE v NB je mnohonasobne pro
me lepsi/pohodlnejsi a NB bez LTE bych proste pouzivat nechtel....
Používám externí LTE a je to fajn. Mohu používat více zařízení současně přes jeden modem.
To uz si mi jako argument k tomu ze chci LTE v NB psal jindy/jinde ;-) Jak pise Jenda, kdyz sem venku s NB a chci neco na net pripojit, zapnu na NB hotspot, k tomu co pak pises ty ze musi byt NB zapnuty je to pravda, ale rec byla o NB kde mi interni LTE vyhovuje vice nez externi LTE (ktery vyhovuje tobe a neberu ti to :) nemusim resit pripojeni k USB NB a/nebo udrzovat nabitou baterku v tom externim LTE...

jinak pokud chci pripojit neco k internetu a nemam NB zaplej, zapnu hotspot na telefonu na chvilku baterku/zahrivani telefonu samozrejme neresim, nenapada me situace ze bych chtel neco pripojit, nemel zaplej NB ani telefon a vytahl z "kapsy" externi LTE modem :-)