Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #30 kdy: 08. 08. 2020, 13:28:31 »
Tohle začíná být už jen ztráta času...

LOGO! mi zatím neodešlo nikdy. Používám je doma a u rodičů celkem v 5 systémech.
Doufám, že se shodneme, že to neznamená vůbec nic.
Dočti si do konce příspěvek, na který reaguješ, a uvidíš že vím že to nic neznamená.

Jde o běžné zboží, které je skladem. Takže třeba tady u Farnella s dodáním následující pracovní den při objdnání do 19:00. To mi na domácí použití přijde naprosto v pohodě.
Jasně. Takže v nejhorším případě když ti to odejde v pátek po sedmé, máš "studený barák" (sic) do úterního poledne. Je to tak?
Podle tohjo, co tu o svých zkušenostech průběžně píšeš, musíš vědět že to není takhle černobílé. Ty jsi jen naznačil riziko a míru, do jaké je akceptovatelné si každý musí posoudit sám. No a potom případně přijdou na řadu opatření, a ta můžou být různá. Tak třeba topení a ohřev vody jsou pro mne důležité, tak u nich mám hardwired "fallback systém" na který se to při poruše přepne (termostaty a relé). U zahradního jezírka a napouštění nádob na závlahu to prostě přestane fungovat a je tam ruční ovládání. A tak dále. Samozřejmě je možné mít k dispozici od každé komponenty náhradní díl, ale to nedělám.
[/quote]

Edit: to neznamená, že se spoléhám na to, že nikdy neodejde. Je to jen otázka pravděpodobnosti.
To vždycky.
To potřebuješ vždy mít poslední slovo?

Program se přenáší na paměťové kartě, PC se SW na to nepotřebuješ.
Nepodařilo se mi najít, jestli tam ta karta je jenom jako záloha, nebo se z ní program přímo nahrává - tj. při jejím selhání a následném resetu "máš studený barák" nebo ne?
[/quote]
Program je ve FLASH, z karty se nahrává buď když je FLASH prázdná a nebo když nahrání spustíš.


Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #31 kdy: 08. 08. 2020, 13:29:39 »
Mimochodem, když jsme u těch karet, tohle mě fakt pobavilo:

https://cz.wiautomation.com/siemens/general-automation/simatic-s7/s7-300/6ES79538LM310AA0

To není k LOGU.

Zamysli se nad tím, jestli je OK používat consumer SD karty v průmyslovém zařízení. A potom ti třeba docvakne co si za ty peníze ve skutečnosti kupuješ.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #32 kdy: 08. 08. 2020, 13:37:40 »
Ty jsi jen naznačil riziko a míru, do jaké je akceptovatelné si každý musí posoudit sám. No a potom případně přijdou na řadu opatření, a ta můžou být různá. Tak třeba topení a ohřev vody jsou pro mne důležité, tak u nich mám hardwired "fallback systém" na který se to při poruše přepne (termostaty a relé). U zahradního jezírka a napouštění nádob na závlahu to prostě přestane fungovat a je tam ruční ovládání. A tak dále. Samozřejmě je možné mít k dispozici od každé komponenty náhradní díl, ale to nedělám.
To jsou přesně ta opatření, která bys udělal i s míň spolehlivým systémem. Takže žádný "studený barák" by se nekonal ani tam. Jenom bys měl (možná!) větší pravděpodobnost, že ti to do toho fallbacku spadne.

Program je ve FLASH, z karty se nahrává buď když je FLASH prázdná a nebo když nahrání spustíš.
To je zvláštní. Takže existuje riziko, že flash je silently corrupted a zjistíš to, až když ji vložíš do toho nového PLC.

Ale jasně, to riziko selhání je prostě u PLC malé, o tom není sporu.

----
Pod čarou:

Tohle začíná být už jen ztráta času... [...] To potřebuješ vždy mít poslední slovo? [...] Zamysli se [...] potom ti třeba docvakne
Fakt nechápu tvoji agresivitu. Normálně se bavíme o vlastnostech nějakého řešení, co máš za problém?!


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #33 kdy: 08. 08. 2020, 13:49:03 »
Oproti tomu ty "bazmeky" přeprogramuju přes wifi, bez problémů, svobodným softwarem, který bude vždycky existovat, nic neřeším :)

Asi unasim tema do offtopicu, ale jak si uvedomuji, je to pro mne celkem zasadni. Opensource projekty delim pro sebe na 2 kategorie:

- ty delane "seriozne", kde se dba na stabilitu API, format parametru, da se celkem spolehnout na to, ze to co chodilo ve verzi A nejak velmi podobne nebo uplne stejne chodi i ve verzi B. Sem bych zaradil kernel Linuxu, ruzna BSDcka, gcc, binutils, vlastne spoustu veci "ze stare skoly" treba od GNU.

- ty, kde se "rapidne inovuje": Verze B na rozdil od A nemusi mit vubec nejakou funkcionalitu, protoze se mezitim uz zmenila hromada kodu, hromada API, verze B je mnohem "vyspelejsi". Typicke pro tyto projekty je, ze kdyz jsou navazene do neceho dalsiho, tak existuje seznam verzi ktere musite mit  aby to spolu chodilo :-). Pred delsi dobou jsem si hral s gnuradio a tam to presne tak nejak bylo. Navic pohledem do zdrojaku nejakych komponent kde se ty verze nedaly dodrzet se mi casto chtelo zvracet. Proto bych ty uvozovkove vyrazy nahradil spis tvrzenim: nejak jsme to doprasili, bylo to rychle a zadarmo, ale ted' to musime predelat, zase moc nevime jak, ale lepsi nejaka snaha nez zadna.

Takze pokud mate ve svem toolkitu neco z druheho typu, coz je docela pravdepodobne, nejake verze software na programovani sice budete mit, ale otazka je jak moc budou za 10 let pouzitelne.

Samozrejme u komercniho prostredi to je uplne to same, treba ja mam na par historickych projektu stary prekladac C18 od Microchipu a udrzuju si kod jednoduse tak, aby to v nem slo vzdy prelozit (je to nekdy jako se drbat levou nohou za pravym uchem).

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #34 kdy: 08. 08. 2020, 13:52:41 »
Tohle začíná být už jen ztráta času... [...] To potřebuješ vždy mít poslední slovo? [...] Zamysli se [...] potom ti třeba docvakne
Fakt nechápu tvoji agresivitu. Normálně se bavíme o vlastnostech nějakého řešení, co máš za problém?!

offoptic 2: Doporucuji knizku Eric Berne, Jak si lide hraji / Games people play
https://uloz.to/hledej?q=eric+berne  Da se k tomu pripojit i domaci ukol identifikovat hry, ktere se v tomto vlakne hraji (a kterou tady hraju nejspis ted' i ja)

Nedalo mi to :). Slibuju, ze uz sem psat nebudu.


Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #35 kdy: 08. 08. 2020, 13:57:27 »
Takze pokud mate ve svem toolkitu neco z druheho typu, coz je docela pravdepodobne, nejake verze software na programovani sice budete mit, ale otazka je jak moc budou za 10 let pouzitelne.
U embedded musíš ještě odlišit překlad a flashování. Pokud mám přeložený hex, použiju ho na stejném čipu i za sto let, na ničem to nezávisí... No ještě na tom flashovacím toolu, ale ten snad nějaký za deset let bude taky :)

Překlad za deset let problém být může, ale pokud si stáhneš všechny knihovny, tak pravděpodobnost, že ti za takovou dobu přestane fungovat gccčko myslím zas tak velká není... Můžou být nějaký změny ve standardní knihovně, ale to se většinou dá opravit celkem snadno. S vendor lockem máš prakticky stejnej problém - bude mi za deset let fungovat ten sw, na který mám licenci? Pokud ne, můžu staré zdrojáky nahrát do nové verze (kterou si musím koupit)?

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #36 kdy: 08. 08. 2020, 16:05:39 »
Kouzlo LOGO je v tom, jak je to jednoduchý. Ten program můžete klidně udělat přes 2x2cm displej a 6 tlačítek co jsou přímo na něm. Jednodušší je to samozřejmě přes software, vytvořit si program a vyzkoušet simulaci.

Odpověď, zda bude výpadek provozu při totálním vyhoření delší u LOGO nebo nějakýho arduino bastlu, je jednoznačná. Za 10 let už ten samej kus arduina neseženete a budete to celý stavět znova.
Siemens garantuje zpětnou kompatibilitu. Ale taky je možný, že Deutchland obsadí nějakej Sadám a bude konec.

Prostě vyvinu, otestuji, provozuji a nic neřeším.
Tím si nejsem tak úplně jistej. Pokud si pod tím "provozuji" představuju, že to párkrát za těch deset let mám i přeprogramovat a to znamená vyštrachat někde RS232 kabel, mít po ruce stroj s windows, nedejbože hledat licenční kód k SW, kterej jsem při poslední přeinstalaci zapomněl nainstalovat...
Proč by měl být takový problém windows? Na PC nemůžete mít více OS najednou?
Na LOGO soft jsem nikdy žádnej licenční kód nezadával, takže tohle je v klidu. Vždy se dal a pořád se dá běžně stáhnout.
btw:
Citace
Software pro PLC Siemens LOGO! Soft Comfort V8
• Podporované operační systémy Microsoft Windows:
Microsoft Windows XP 32 Bit, Windows 7 (32 / 64 Bit, všechny verze) a Windows 8 (32 / 64 Bit, všechny verze)
• Podporované operační systémy Mac OS X:
Mac OS X 10.6 Snow Leopard; Mac OS X Lion; Mac OS X Mountain Lion, Mac OS X Mavericks
• Podporované operační systémy Linux: SUSE Linux , 11.3 SP2, kernel 3.0.76; Podporuje všechny distribuce Linux, na kterých lze spustit Java 2

Návod na vlastní web stránku pro LOGO:
https://www.youtube.com/watch?v=f1M2WgtGNZk

Výběr je tedy spíš o tom, jak moc chcete bastlit. Pokud odejde LOGO nebo cokoli jinýho, tak nevěřím iluzi, že přijdete do obchodu a odejdete s komplet zařízením. Pravděpodobně nebudou mít skladem ani jedno.
A pak tedy ten rozdíl 500kč vs 3500kč, i když o těch 500kč silně pochybuji.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #37 kdy: 08. 08. 2020, 16:19:47 »
Odpověď, zda bude výpadek provozu při totálním vyhoření delší u LOGO nebo nějakýho arduino bastlu, je jednoznačná. Za 10 let už ten samej kus arduina neseženete a budete to celý stavět znova.
Schválně, zkusíme takový kviz :)

1. Ve kterém roce vyšel první "bastl" Arduino Uno?
2. Ve kterém roce se začal vyrábět MCU ATmega328?
3. Ve kterém roce se začal vyrábět poslední čip kompatibilní s ATmega328?

A jenom taková bonusová otázka:
4. V jakém roce tipuješ, že se vyrobí poslední čip kompatibilní s ATmega328?


Proč by měl být takový problém windows? Na PC nemůžete mít více OS najednou?
Pokud Windows nemáš, tak to problém je minimálně v těch 3.5k nebo kolik za licenci.

Na LOGO soft jsem nikdy žádnej licenční kód nezadával, takže tohle je v klidu. Vždy se dal a pořád se dá běžně stáhnout.
btw:
Citace
Software pro PLC Siemens LOGO! Soft Comfort V8
• Podporované operační systémy Microsoft Windows:
Microsoft Windows XP 32 Bit, Windows 7 (32 / 64 Bit, všechny verze) a Windows 8 (32 / 64 Bit, všechny verze)
• Podporované operační systémy Mac OS X:
Mac OS X 10.6 Snow Leopard; Mac OS X Lion; Mac OS X Mountain Lion, Mac OS X Mavericks
• Podporované operační systémy Linux: SUSE Linux , 11.3 SP2, kernel 3.0.76; Podporuje všechny distribuce Linux, na kterých lze spustit Java 2
Tak to je super, díky. V tom případě to problém není.

Pokud odejde LOGO nebo cokoli jinýho, tak nevěřím iluzi, že přijdete do obchodu a odejdete s komplet zařízením. Pravděpodobně nebudou mít skladem ani jedno.
A pak tedy ten rozdíl 500kč vs 3500kč, i když o těch 500kč silně pochybuji.
Úplně nedokážu tenhle odstavec dekódovat. Ale jestli znamená to, co si myslím, tak pointa je v tom, že těch "bastlů" si můžu za cenu LOGA koupit sedm, všechny je hned naprogramovat a uložit do šuplíku :)

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #38 kdy: 08. 08. 2020, 16:24:28 »
Program je ve FLASH, z karty se nahrává buď když je FLASH prázdná a nebo když nahrání spustíš.
To je zvláštní. Takže existuje riziko, že flash je silently corrupted a zjistíš to, až když ji vložíš do toho nového PLC.

Ale jasně, to riziko selhání je prostě u PLC malé, o tom není sporu.

FLASH se nikam nepřendavá. FLASH je součástí produktu. Stejně jako v mnoha dalších jiných zařízeních. Myslím, že SIEMENS má dostatečně velkou zkušenost s ukládáním programů v podobných zařízeních, a kdyby s tím byly častější problémy, už by řešil pruct recall.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #39 kdy: 08. 08. 2020, 16:49:36 »
FLASH se nikam nepřendavá. FLASH je součástí produktu. Stejně jako v mnoha dalších jiných zařízeních. Myslím, že SIEMENS má dostatečně velkou zkušenost s ukládáním programů v podobných zařízeních, a kdyby s tím byly častější problémy, už by řešil pruct recall.
To byl překlep, myslel jesm samozřejmě "SD karta". Omlouvám se, moje chyba.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #40 kdy: 08. 08. 2020, 20:22:13 »
těch "bastlů" si můžu za cenu LOGA koupit sedm, všechny je hned naprogramovat a uložit do šuplíku :)
Věřím, že LOGO nebude taková zábava jako si to vyrobit sám, protože tam prostě jen nahážete a spojíte moduly se vstupy/výstupy. Muziku v autě jsem si taky dělal sám, protože mě to lákalo, i když se to dalo udělat od specializované firmy mnohonásobně dráž. To je volba každého, jestli chce investovat čas nebo peníze.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #41 kdy: 08. 08. 2020, 21:04:16 »
těch "bastlů" si můžu za cenu LOGA koupit sedm, všechny je hned naprogramovat a uložit do šuplíku :)
Věřím, že LOGO nebude taková zábava jako si to vyrobit sám, protože tam prostě jen nahážete a spojíte moduly se vstupy/výstupy. Muziku v autě jsem si taky dělal sám, protože mě to lákalo, i když se to dalo udělat od specializované firmy mnohonásobně dráž. To je volba každého, jestli chce investovat čas nebo peníze.
V tom příspěvku, na kterej reaguješ, šlo o tu spolehlivost. Za cenu jednoho LOGA (nulový backup) mám u těch bastlů šestinásobný backup :)

wajta

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #42 kdy: 09. 08. 2020, 09:32:24 »
Koukám na informace k tomu LOGU, našel jsem i nějaké startovací sady kde je zdroj + plc + software + kabel, takže v podstatě komplet.

Výhodou může být vestavěný webserver, ale mě by spíš vyhovovalo nějaké api, ke kterému bych mohl přistupovat ze své aplikace.

Další věc, LOGO se dá koupit ve variantě 230V nebo 12/24V. Pokud bych měl to 12/24V, jak můžu spínat tu filtraci a čerpadlo k bazénu, když jsou na 230V? Znamená to dokoupit nějaký další modul LOGO nebo stačí relé na DIN lištu 24V / 230V a ovládat ho pomocí výstupu na LOGU?

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #43 kdy: 09. 08. 2020, 11:32:55 »
Oficiálně LOGO API nemá, ale prý to jde nějak obejít přes http requesty. Podrobně jsem to nezkoumal.
https://www.ambersys.net/logo8apidemo
https://stackoverflow.com/questions/13711193/is-there-an-http-api-for-siemens-logo
https://github.com/jankeymeulen/siemens-logo-rest

Čerpadla a velké zátěže se nedoporučuje připojovat přímo na relé v PLC, i když je dimenzováno na 10A. Vždy je lepší ho oddělit dalším relé (cca 300Kč), protože těch výstupů tam máte málo a když se upečou, tak je nevyměníte. Relé má na sobě tlačítko, takže můžete zařízení zkoušet i mimo LOGO.
Pokud tam neplánujete mít jiná napětí než 230V, tak kupte rovnou LOGO na 230V + před to samozřejmě jistič (ideálně by každé zařízení mělo mít extra jistič) a pokud to má filtrovat vodu v bazénu, tak i chránič, protože tam mohou vlézt děti nebo kdokoliv. Měsíc zpět byl případ, kdy čerpadlo v rybníku zabilo postupně skoro celou rodinu, takže tohle není sranda. Chránič stojí 300-700Kč.
https://www.emas.cz/eaton-265262-impulsni-rele-tlacitko-230-v-1zap-kont-z-s230-s
https://www.levny-elektromaterial.cz/Proudovy-chranic-EATON-286492-PF6-25-2-0-03-na-DIN-listu-d385.htm
« Poslední změna: 09. 08. 2020, 11:38:25 od kotelgg »

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #44 kdy: 09. 08. 2020, 11:49:29 »
Chránič a jističe musí být samozřejmě dimenzovány podle zařízení. Chránič jako takový nemusí včas vybavit při přetížení(pokud vůbec) nebo naopak bude vybavovat náhodně při přetížení.
« Poslední změna: 09. 08. 2020, 11:54:28 od kotelgg »