Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #15 kdy: 07. 08. 2020, 20:03:23 »
Chci to rozjet na lokálním Raspberry PI, ke kterému bud z internetu přistupovat přes VPN.
VPN je zbytečněj opruz, imho stačí bohatě nginx + tls + basic auth. Bude ti to fungovat kdekoli, na mobilu ...

Aplikace bude ve VueJS/AspNET Core API nebo v NodeRED.
NodeRED je výborná volba, je to skvělý sw. Nejlepší věc v JS, se kterou jsem se kdy potkal.


Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #16 kdy: 07. 08. 2020, 21:27:03 »
Určitě bych doporučil Siemens LEGO!

https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/industrial/plc/logo.html - podívej se na videa, jsou tam typické jednoduché aplikace.
Jak to má Logo! s programováním, softwarem, konektivitou a integrací?

Pokud bych to chtěl napojit na vlastní webovku, musel k tomu přidat nějaký Wifi AP, mohl programovat jenom pomocí SW pro Windows, musel si naprogramovat protikus, který z toho bude číst po modbusu... čili měl s tím strašně moc práce a celý tenhle DODO systém mě přišel na 4000Kč (přičemž na ESP32 si to postavím za pětistovku), tak nevím, jestli bych do toho úplně šel, industrial grade neindustrial grade ;)
LOGO! má embedded webserver a Ethernet port. Ano musí se programovat z widlí.

Ale je to robustní systém, ne nějaký bazmek závislý na soustě věcí. LOGO! bude fungovat i za 10 let. To bych si Sonoff, Tasmota, Blynk  a nějakých různých cloud udělátek netroufl tvrdit.

Prostě vyvinu, otestuji, provozuji a nic neřeším.

To je můj názor, jsou věci se kterými si rád hraju a bastlím. A jsou věci, u kterých vyžaduji spolehlivost a robustnost. Ale samozřejmě podle chuti každého soudruha...

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #17 kdy: 07. 08. 2020, 21:29:47 »

Zkusím to upřesnit.
Láká mě představa zrealizovat to vlastními silami a něco nového se naučit. Jak jsem psal už nahoře, chci mít svojí web aplikaci přes kterou to budu celé ovládat.

Pokud půjdu cestou zásuvek, pak jsem nejvíc nakloněn řešení od Netio (robustnost, rest/xml api), ethernet.
V případě LOGO! by to byl můj úplně první počin a nevím, co přesně koupit, abych s tím mohl komunikovat přes web aplikaci.
Samotné LOGO! je cenově ok a je již vybaveno ethernet konektorem přes který se to programuje, takže předpokládám, že by se přes to dalo i něco ovládat (možná špatně).
Potřebuješ zdroj, LOGO! CPU (s displejem a tlačítky a nebo i bez) a licenci k programovacímu softu. Toť vše.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #18 kdy: 07. 08. 2020, 21:31:11 »
Samotné LOGO! je cenově ok a je již vybaveno ethernet konektorem přes který se to programuje, takže předpokládám, že by se přes to dalo i něco ovládat (možná špatně).
Ještě doplním - LOGO! se programuje přes RS-232 (funguje samozřejmě s USB převodníky). Ethernet port a vestavěný webserver má také.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #19 kdy: 07. 08. 2020, 21:53:41 »
LOGO! bude fungovat i za 10 let.
O tom není nejmenších pochyb. Jenom je otázka, jestli je zrovna tohle požadavek. Pokud není, je to asi tak relevantní jako že kdyby si koupil rad-hardened Spark, tak mu to bude fungovat i při výbuchu atomové bomby, zatímco LOGO! ne :)

Prostě vyvinu, otestuji, provozuji a nic neřeším.
Tím si nejsem tak úplně jistej. Pokud si pod tím "provozuji" představuju, že to párkrát za těch deset let mám i přeprogramovat a to znamená vyštrachat někde RS232 kabel, mít po ruce stroj s windows, nedejbože hledat licenční kód k SW, kterej jsem při poslední přeinstalaci zapomněl nainstalovat...

Oproti tomu ty "bazmeky" přeprogramuju přes wifi, bez problémů, svobodným softwarem, který bude vždycky existovat, nic neřeším :)


Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #20 kdy: 07. 08. 2020, 23:14:59 »
LOGO! bude fungovat i za 10 let.
O tom není nejmenších pochyb. Jenom je otázka, jestli je zrovna tohle požadavek. Pokud není, je to asi tak relevantní jako že kdyby si koupil rad-hardened Spark, tak mu to bude fungovat i při výbuchu atomové bomby, zatímco LOGO! ne :)
Máš pravdu. Vycházel jsem z toho, že tepelné čerpadlo taky není věc na 2 roky a potom vyměnit. A taky z toho, že by se doma nesetkalo s velkým pochopením pokud bychom se vrátili do studeného baráku. Nedejbože opakovaně :-D.

Ale třeba nám autor vysvětlí jaké jsou jeho priority.

Prostě vyvinu, otestuji, provozuji a nic neřeším.
Tím si nejsem tak úplně jistej. Pokud si pod tím "provozuji" představuju, že to párkrát za těch deset let mám i přeprogramovat a to znamená vyštrachat někde RS232 kabel, mít po ruce stroj s windows, nedejbože hledat licenční kód k SW, kterej jsem při poslední přeinstalaci zapomněl nainstalovat...

Oproti tomu ty "bazmeky" přeprogramuju přes wifi, bez problémů, svobodným softwarem, který bude vždycky existovat, nic neřeším :)
Některé z těch "bazmeků" závisí na existenci a funkci konkrétních cloudových systémů, nebo jiných aplikací/projektů. Ty můžou skončit nebo projít zásadní změnou a budu muset všechno předělávat.

Prostě věci dělím na ty, které musí spolehlivě a dlouhodobě fungovat, a na ty, se kterými si můžu a chci hrát. A podle toho volím prostředky pro jejich realizaci.

Ale jak píši výše - je to podle chuti každého soudruha...

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #21 kdy: 07. 08. 2020, 23:16:13 »
A poslední doplnění - NodeRED má jak Modbus, tak i S7 protokoly...

Podrobný přehled:

https://www.automation.siemens.com/salesmaterial-as/catalog/en/simatic-st70-chap02-english-2019.pdf
« Poslední změna: 07. 08. 2020, 23:18:15 od Skier »

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #22 kdy: 07. 08. 2020, 23:29:53 »
Vycházel jsem z toho, že tepelné čerpadlo taky není věc na 2 roky a potom vyměnit.
To spolu ale přece vůbec nesouvisí. Můžu mít jedno čerpadlo, první tři roky ho řídit statickými pravidly, druhé tři roky to chci mít přes wifi a další tři roky to chci řídit Alexou.

A taky z toho, že by se doma nesetkalo s velkým pochopením pokud bychom se vrátili do studeného baráku. Nedejbože opakovaně :-D.
To taky není tak jednoznačný, jak to píšeš. Když ti to LOGO odejde v pátek večer, kdy budeš mít nainstalovanou náhradu? "Hned" v pondělí? Nebo přijde poštou až ve středu, ve čtvrtek budeš řešit ty Windowsy a v pátek tu licenci? ;)

Hele, já se v žádným případě nechci hádat, ale podle mě to prostě prezentuješ černobíle. Spolehlivosti se nemusí dosahovat jenom robustním hardwarem, ale třeba klidně i druhým úplně stejným, který mám v šuplíku, protože je prostě levnej. Je to stejný jako ta bezdrátová komunikace, co jsme řešili s kolegou výš - spolehlivost nemusí znamenat jenom jistotou, že se packet neztratil. Může to být klidně i to, že je mi úplně jedno, jestli se jich polovina ztratí :)

Některé z těch "bazmeků" závisí na existenci a funkci konkrétních cloudových systémů
Jakákoliv forma cloudu, který může provozovatel kdykoli vypnout, podle mě daný řešení diskvalifikuje z řízení vytápění, takže o tom bych se vůbec nebavil...

A poslední doplnění - NodeRED má jak Modbus, tak i S7 protokoly...
To ano, ale v kontextu tvýho uvažování asi úplně nemá smysl to "superspolehlivý" PLC připojit na něco, co je naprogramovaný v JS, nemá to jakýkoliv garance (vs třeba Kafka) a ještě to běží na Raspberry. To by se dost ta pointa PLCčka dost vytratila, ne? :)
« Poslední změna: 07. 08. 2020, 23:34:43 od Mirek Prýmek »

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #23 kdy: 08. 08. 2020, 00:03:09 »
To spolu ale přece vůbec nesouvisí. Můžu mít jedno čerpadlo, první tři roky ho řídit statickými pravidly, druhé tři roky to chci mít přes wifi a další tři roky to chci řídit Alexou.

To taky není tak jednoznačný, jak to píšeš. Když ti to LOGO odejde v pátek večer, kdy budeš mít nainstalovanou náhradu? "Hned" v pondělí? Nebo přijde poštou až ve středu, ve čtvrtek budeš řešit ty Windowsy a v pátek tu licenci? ;)

Hele, já se v žádným případě nechci hádat, ale podle mě to prostě prezentuješ černobíle. Spolehlivosti se nemusí dosahovat jenom robustním hardwarem, ale třeba klidně i druhým úplně stejným, který mám v šuplíku, protože je prostě levnej. Je to stejný jako ta bezdrátová komunikace, co jsme řešili s kolegou výš - spolehlivost nemusí znamenat jenom jistotou, že se packet neztratil. Může to být klidně i to, že je mi úplně jedno, jestli se jich polovina ztratí :)

Jakákoliv forma cloudu, který může provozovatel kdykoli vypnout, podle mě daný řešení diskvalifikuje z řízení vytápění, takže o tom bych se vůbec nebavil...

To ano, ale v kontextu tvýho uvažování asi úplně nemá smysl to "superspolehlivý" PLC připojit na něco, co je naprogramovaný v JS, nemá to jakýkoliv garance (vs třeba Kafka) a ještě to běží na Raspberry. To by se dost ta pointa PLCčka dost vytratila, ne? :)
Hele, napsal jsem jak k podobným věcem přistupuji já. Ber to nebo nech být. Nemám čas, chuť a ani potřebu se tady nějak obhajovat. Chápu, že řešení s LEGO! není pro zdejší osazenstvo dostatečně sexy, ale mně se pro podobné aplikace naprosto osvědčilo.

Někomu se zase třeba osvědčilo něco jiného. A někdo si prostě jen rád pořád s něčím hraje a lepí...

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #24 kdy: 08. 08. 2020, 00:20:18 »
Nemám čas, chuť a ani potřebu se tady nějak obhajovat.
To po tobě nikdo nechce. Úplně by stačilo, kdybys v nezkušených lidech nevyvolával dojem, že na to jdeš jako profík, zatímco ostatní "lepí", "hrají si", používají "bazmeky" atd.

Prostě každý na to jde jinak a každé řešení má jiné vlastnosti. Jestli někdo chce mít všechno skvěle profi, na klíč a aniž by cokoli kdykoli řešil, no tak ať si koupí domácí automatizaci za sto tisíc, já mu to přeju. Když si to někdo jinej chce postavit jednou pro vždy nějak a pak dvacet let provozovat, ať si to postaví sám na PLCčku za pět tisíc. A když se chce někdo jinej něco naučit, mít svůj výtvor plně pod kontrolou a postupně ho vylepšovat, tak ať si to postaví na STM32 za stovku, když to umí udělat tak, aby to splňovalo jeho potřeby, ne? Každý řešení má svou niku, žádný není ani černý ani bílý.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #25 kdy: 08. 08. 2020, 10:04:12 »
Nemám čas, chuť a ani potřebu se tady nějak obhajovat.
To po tobě nikdo nechce. Úplně by stačilo, kdybys v nezkušených lidech nevyvolával dojem, že na to jdeš jako profík, zatímco ostatní "lepí", "hrají si", používají "bazmeky" atd.
Aby nedošlo k nedorozumění - S ESP, Sonoff, Arduinem, mbed (STM32) a jinými podobnými věcmi si rád hraju a dělám i věci, které potom fungují a používám je. Ale má to své nevýhody.

A potom jsou prostě systémy, u kterých vyžaduji spolehlivost a nechci se o ně starat a řešit změny vynucené tím, že třeba někdo v nějaké používané komponentě něco změnil a už to nefunguje tak, jako dříve. A tam rád sáhnu po profi řešení, pokud není za gigantickou cenu. A LOGO! je za rozumné peníze. A navíc, když mně zítra klepne pepka a doma budou po čase potřebovat udělat nějakou změnu, je dost lidí kteří to zvládnou. Ano, bude to stát nějaké peníze, ale je to řešitelné. Někomu třeba můj pohled je blízký, někomu ne. Nikoho do něj nenutím.


Prostě každý na to jde jinak a každé řešení má jiné vlastnosti. Jestli někdo chce mít všechno skvěle profi, na klíč a aniž by cokoli kdykoli řešil, no tak ať si koupí domácí automatizaci za sto tisíc, já mu to přeju. Když si to někdo jinej chce postavit jednou pro vždy nějak a pak dvacet let provozovat, ať si to postaví sám na PLCčku za pět tisíc. A když se chce někdo jinej něco naučit, mít svůj výtvor plně pod kontrolou a postupně ho vylepšovat, tak ať si to postaví na STM32 za stovku, když to umí udělat tak, aby to splňovalo jeho potřeby, ne? Každý řešení má svou niku, žádný není ani černý ani bílý.
Napsal jsem v předchozích příspěvcích  víceméně to samé. Ale jestli máš potřebu se hádat, posluž si.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #26 kdy: 08. 08. 2020, 10:18:45 »
Ale jestli máš potřebu se hádat, posluž si.
Jak jsem řekl, absolutně nemám, a proto to nebudu dál komentovat. Napsali jsme už dost, tazatel ať si udělá obrázek sám. A doptat se na detaily může kdykoli.

Mě osobně by teda fakt zajímala odpověď na tu jednu otázku, co jsem položil: když ti LOGO! odejde, za jak dlouho budeš mít zapojené stejné se stejným programem a co všechno k tomu budeš potřebovat? Nebo prostě počítáš s tím, že LOGO! neodejde nikdy? Fakt mě odpověď zajímá, nejde o hádání se.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #27 kdy: 08. 08. 2020, 11:43:52 »
Mě osobně by teda fakt zajímala odpověď na tu jednu otázku, co jsem položil: když ti LOGO! odejde, za jak dlouho budeš mít zapojené stejné se stejným programem a co všechno k tomu budeš potřebovat? Nebo prostě počítáš s tím, že LOGO! neodejde nikdy?
LOGO! mi zatím neodešlo nikdy. Používám je doma a u rodičů celkem v 5 systémech.

Jde o běžné zboží, které je skladem. Takže třeba tady u Farnella s dodáním následující pracovní den při objdnání do 19:00. To mi na domácí použití přijde naprosto v pohodě.

https://cz.farnell.com/siemens/6ed1052-1fb08-0ba0/logic-module-8-i-p-4-o-p-230vac/dp/2846762

Edit: to neznamená, že se spoléhám na to, že nikdy neodejde. Je to jen otázka pravděpodobnosti. Program se přenáší na paměťové kartě, PC se SW na to nepotřebuješ.
« Poslední změna: 08. 08. 2020, 11:49:58 od Skier »

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #28 kdy: 08. 08. 2020, 12:13:23 »
LOGO! mi zatím neodešlo nikdy. Používám je doma a u rodičů celkem v 5 systémech.
Doufám, že se shodneme, že to neznamená vůbec nic.

Jde o běžné zboží, které je skladem. Takže třeba tady u Farnella s dodáním následující pracovní den při objdnání do 19:00. To mi na domácí použití přijde naprosto v pohodě.
Jasně. Takže v nejhorším případě když ti to odejde v pátek po sedmé, máš "studený barák" (sic) do úterního poledne. Je to tak?

Edit: to neznamená, že se spoléhám na to, že nikdy neodejde. Je to jen otázka pravděpodobnosti.
To vždycky.

Program se přenáší na paměťové kartě, PC se SW na to nepotřebuješ.
Nepodařilo se mi najít, jestli tam ta karta je jenom jako záloha, nebo se z ní program přímo nahrává - tj. při jejím selhání a následném resetu "máš studený barák" nebo ne?

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #29 kdy: 08. 08. 2020, 12:21:08 »
Mimochodem, když jsme u těch karet, tohle mě fakt pobavilo:

https://cz.wiautomation.com/siemens/general-automation/simatic-s7/s7-300/6ES79538LM310AA0