Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla

wajta

Zdravím, chtěl bych na dálkově zapínat a vypínat tepelné čerpadlo a čerpadlo a filtrování pro bazén.
Tepelné čerpadlo je Toshiba hws-1403xwht6-e. Je na něm ovládací jednotka, která se skládá z displeje a několika tlačítek.
Filtrace + čerpadlo jsou spínány přes zásuvku 230V pomocí klasického vypínače.

Moje představa je taková, že si vytvořím jednoduché webové rozhraní kde budou tři komponenty a pomocí toggle switche je budu zapínat / vypínat a budu znát jejich současný stav [zapnuto/vypnuto].

Po stránce HW jsem zatím uvažoval nad těmito variantami:
A) Arduino + ethernet shield příp. ESP8266i.
B) Siemens LOGO!
C) Plc od Tecomat
D) Pro ovládání čerpadla a filtrace by se dala použít i zásuvka od Netio https://www.netio-products.com/cs/zarizeni/powerbox-3px

Jako nejlepší mi zatím přijdou varianty A a D, protože u Siemensu i Temomatu si nejsem jistý tím, že je mohu ovládat z vlastní web aplikace a taky cenou.

Zkoušel jste někdo něco podobného a co byste mi doporučili?

Ještě poznámka - u toho tepelného čerpadla by stačilo nějak odsimulovat stisknutí tlačítka Zone 1,2, viz obrázek


Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #1 kdy: 07. 08. 2020, 10:54:54 »
Pokud nemáš "vyhlášku 50", tak rozhodně nepoužívat nic, kde nejsi totálně oddělený od silové části.

Nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější způsob ovládání zásuvky on/off jsou bezdrátově spínané zásuvky na 433MHz. Mají je všude možně, např. https://www.alza.cz/emos-dalkove-ovladana-zasuvka-bila-d5640290.htm (tenhle konkrétní model nemám vyzkoušený, je to jenom příklad).

Horší je to s tím ovládáním tepelného čerpadla - pokud ovládací jednotka nepodporuje žádný otevřený protokol a nikdo to nehacknul, tak s tím prostě nic neuděláš...

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #2 kdy: 07. 08. 2020, 11:05:23 »
Ak som správe čítal manuál k tepelnému čerpadlu, tak by sa malo dať bezproblémovo ovládať externe pomocou bez-potenciálového vstupu. Takže ja by som to riešil najskôr pomocou Sonoff modulov, do ktorých by som nahral Blynk pre ESP8266 a spravil si jednoduché ovládanie v Blynk aplikácii do telefónu. Celková robota ani nie na hodinu... Ak ale trváš na webovom rozhraní, tak by som do Sonoff modulov nahral firmware Tasmota. Mal by podporovať ovládanie HTTP requestamy. Realizácia web rozhrania by bola ale na tvojich schopnostiach. Prípadne Sonoff má tiež nejaký svoj Cloud a aplikáciu, tak by si nemusel po SW stránke riešiť vôbec nič, skúsenosť s ním ale nemám. Obstarávacie náklady na Sonoff moduly sú minimálne.... Viac ale neporadím nakoľko som tepelné čerpadlo fyzicky nevidel a nepoznám jeho možnosti ani konfiguráciu...

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #3 kdy: 07. 08. 2020, 11:18:34 »
Pokud nemáš "vyhlášku 50", tak rozhodně nepoužívat nic, kde nejsi totálně oddělený od silové části.

Nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější způsob ovládání zásuvky on/off jsou bezdrátově spínané zásuvky na 433MHz. Mají je všude možně, např. https://www.alza.cz/emos-dalkove-ovladana-zasuvka-bila-d5640290.htm (tenhle konkrétní model nemám vyzkoušený, je to jenom příklad).

Horší je to s tím ovládáním tepelného čerpadla - pokud ovládací jednotka nepodporuje žádný otevřený protokol a nikdo to nehacknul, tak s tím prostě nic neuděláš...

A není pak nejlepší použít zásuvky jako tyto?

https://www.czc.cz/tp-link-wifi-smart-plug/190998/produkt

Netřeba k tomu bastlit webovku, stačí nainstalit do mobilu aplikaci, spárovat zásuvky a už je může ovládat z x telefonů a z celého světa.

Nebo si může připlatit:

https://www.czc.cz/tp-link-wifi-smart-plug-energy-monitoring/191000/produkt

A mít to i s monitoringem spotřeby. Zásuvku s monitoringem mám doma a funguje spolehlivě.

A další výhoda je, že si může nastavit scénáře a naprogramovat spouštění a vypínání + má narozdíl od běžných dálkově ovladaných zásuvek i zpětnou vazbu, v jakém stavu se nacházejí...nevýhoda závislost na výrobci. Nicméně je to sice Číňan, ale TP-LINKu celkem důvěřuji, už mi jejich zařízení prošlo rukama celkem dost, a za ty peníze je to solidní kvalita.

Horší to bude s tepelným, jestli má bezpotenciální vstup (jak bylo zmíněno přede mnou), tak leda pomocí této zásuvky ovládat relátko, nebo si výstupy vnitřního relé vytáhnout na ovládání ven - ale to už je zase bastlení a s nutností znalostí.

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #4 kdy: 07. 08. 2020, 11:31:11 »
Po stránce HW jsem zatím uvažoval nad těmito variantami:
A) Arduino + ethernet shield příp. ESP8266i.
B) Siemens LOGO!
C) Plc od Tecomat
D) Pro ovládání čerpadla a filtrace by se dala použít i zásuvka od Netio https://www.netio-products.com/cs/zarizeni/powerbox-3px

Určitě bych doporučil Siemens LEGO!

https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/industrial/plc/logo.html - podívej se na videa, jsou tam typické jednoduché aplikace.


Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #5 kdy: 07. 08. 2020, 12:14:53 »
A není pak nejlepší použít zásuvky jako tyto?

https://www.czc.cz/tp-link-wifi-smart-plug/190998/produkt

No ty jednodušší jsou za stejnou cenu v balení 3, to je ta hlavní pointa :)

Nebo si může připlatit:

https://www.czc.cz/tp-link-wifi-smart-plug-energy-monitoring/191000/produkt

A mít to i s monitoringem spotřeby. Zásuvku s monitoringem mám doma a funguje spolehlivě.

A další výhoda je, že si může nastavit scénáře a naprogramovat spouštění a vypínání + má narozdíl od běžných dálkově ovladaných zásuvek i zpětnou vazbu, v jakém stavu se nacházejí...

Monitoring spotřeby může být fajn, ale ze zkušeností odhaduju, že by to prvních 14dní mělo wow efekt a zbytek života zařízení už na to člověk vůbec nekoukne :)

Zpětná vazba je hodně fajn, ale osobně si myslím, že periodicky vysílaný jednoduchý příkaz na 433MHz je naprosto dostatečně robustní, takže zpětná vazba nijak zvlášť potřeba není. Filtr a čerpadlo u bazénu přinejhorším pojedou pořád nebo vůbec, což by si člověk všimnul, žádná výrazná škoda tam nehrozí (odhaduju).

Horší to bude s tepelným, jestli má bezpotenciální vstup (jak bylo zmíněno přede mnou), tak leda pomocí této zásuvky ovládat relátko, nebo si výstupy vnitřního relé vytáhnout na ovládání ven - ale to už je zase bastlení a s nutností znalostí.
To mi přijde zbytečně komplikovaný a zásuvka taky nemusí mít relé, ale nějaký ten triak nebo co, čímž ten bezpotenciál nesepne...

---
Ono obecně to zadání, co tady bylo zatím popsaný, je triviální a dá se řešit tisíci způsobama. Nejlepší řešení se bude odvíjet spíš od odstatních okolností - chci si s tím hrát, zbastlit si to sám, nebo to chci mít vyřešené snadno a rychle? Vadí mi cloud nebo jiná závislost na dodavateli? Jak je to fyzicky umístěné? (Pokud je bazén padesát metrů od tepelného čerpadla, bude to opruz řešit jedním PLC...) Jakou k tomu chci mít konektivitu a jakou otevřenost? (Např. chci si to napojit na vlastní webovou aplikaci?)

Tyhle všechny okolnosti a poustu dalších by to chtělo popsat, zvážit a podle toho volit vhodný řešení. Nabízí se jich moc na to, aby na to byla jedna evidentní rada.

Určitě bych doporučil Siemens LEGO!

https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/industrial/plc/logo.html - podívej se na videa, jsou tam typické jednoduché aplikace.
Jak to má Logo! s programováním, softwarem, konektivitou a integrací?

Pokud bych to chtěl napojit na vlastní webovku, musel k tomu přidat nějaký Wifi AP, mohl programovat jenom pomocí SW pro Windows, musel si naprogramovat protikus, který z toho bude číst po modbusu... čili měl s tím strašně moc práce a celý tenhle DODO systém mě přišel na 4000Kč (přičemž na ESP32 si to postavím za pětistovku), tak nevím, jestli bych do toho úplně šel, industrial grade neindustrial grade ;)

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #6 kdy: 07. 08. 2020, 13:33:33 »
Citace
To mi přijde zbytečně komplikovaný a zásuvka taky nemusí mít relé, ale nějaký ten triak nebo co, čímž ten bezpotenciál nesepne...

O tom, že už to je bastlící způsob jsem zmiňoval, jinak tahle zásuvka má opravdu relé. Mám ji doma, cvakání je nezaměnitelné. :-)

Jinak ad cena, jasně že to vyjde dráže, ale komfort je úplně někde jinde (mobilní aplikace, možnost programování), ale hlavně pokud jde u tu spolehlivost u běžných DO zásuvek - tak to bych se přel. Už mi nějaké rukama prošly, sám mám doma také obdobné, a rozhodně bych na spolehlivost komunikace nesázel. To ani náhodou. Ani v rámci jedné místnosti to nefunguje 100%. Občas vysílač rozsvítí LED - signál odeslán, ale zásuvka neudělá nic. To by musely být nějaké zásuvky s obousměrnou komunikací - potvrzovacím signálem, ale tam se budou obávám blížit cenou řešení ode mne, a nenabídnou při tom nic navíc.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #7 kdy: 07. 08. 2020, 13:58:16 »
rozhodně bych na spolehlivost komunikace nesázel. To ani náhodou. Ani v rámci jedné místnosti to nefunguje 100%. Občas vysílač rozsvítí LED - signál odeslán, ale zásuvka neudělá nic.
V té nejjednodušší formě 433MHz komunikace se naopak sází na nespolehlivost :) Když zmáčkneš tlačítko, pošle se kód "zapni" třeba čtyřikrát, pětkrát po sobě. Pokud ho budeš posílat pořád dokola, jednou se zaručeně chytne ;)

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #8 kdy: 07. 08. 2020, 14:33:42 »
rozhodně bych na spolehlivost komunikace nesázel. To ani náhodou. Ani v rámci jedné místnosti to nefunguje 100%. Občas vysílač rozsvítí LED - signál odeslán, ale zásuvka neudělá nic.
V té nejjednodušší formě 433MHz komunikace se naopak sází na nespolehlivost :) Když zmáčkneš tlačítko, pošle se kód "zapni" třeba čtyřikrát, pětkrát po sobě. Pokud ho budeš posílat pořád dokola, jednou se zaručeně chytne ;)

A právě proto bych to nepoužil. Levné, bez zpětné vazby a pokaždé to bude mačkat desetkrát, aby měl aspoň nějakou jistotu? Tyhle zásuvky stojí pětikilo, tři ty od TP-LINKu 1500 (bez měření), fakt by ta tisícovka byla takový problém? Vzhledem k tomu, že tazatel má bazén s tepelným čerpadlem, což asi nekoupil za pětikilo v Baumaxu, tak ta tisícovka asi nebude zrovna kritériem. Teď jde jen o to, jestli chce jít touhle jednodušší cestou, byť nebude dokonale splňovat jeho představy, nebo zkusí ubsatlit svoje řešení s rizikem spojeným.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #9 kdy: 07. 08. 2020, 14:50:20 »
A právě proto bych to nepoužil. Levné, bez zpětné vazby a pokaždé to bude mačkat desetkrát
Nebude nic mačkat desetkrát, zmáčkne to jednou a MCU to bude periodicky posílat. To je naprosto běžný způsob, používá se i v těch PLCčkách, protože to je nejrobustnější vůči výpadkům a resetům komponent.

wajta

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #10 kdy: 07. 08. 2020, 15:50:35 »
Ono obecně to zadání, co tady bylo zatím popsaný, je triviální a dá se řešit tisíci způsobama. Nejlepší řešení se bude odvíjet spíš od odstatních okolností - chci si s tím hrát, zbastlit si to sám, nebo to chci mít vyřešené snadno a rychle? Vadí mi cloud nebo jiná závislost na dodavateli? Jak je to fyzicky umístěné? (Pokud je bazén padesát metrů od tepelného čerpadla, bude to opruz řešit jedním PLC...) Jakou k tomu chci mít konektivitu a jakou otevřenost? (Např. chci si to napojit na vlastní webovou aplikaci?)

Tyhle všechny okolnosti a poustu dalších by to chtělo popsat, zvážit a podle toho volit vhodný řešení. Nabízí se jich moc na to, aby na to byla jedna evidentní rada.

Zkusím to upřesnit.
Láká mě představa zrealizovat to vlastními silami a něco nového se naučit. Jak jsem psal už nahoře, chci mít svojí web aplikaci přes kterou to budu celé ovládat.

Pokud půjdu cestou zásuvek, pak jsem nejvíc nakloněn řešení od Netio (robustnost, rest/xml api), ethernet.
V případě LOGO! by to byl můj úplně první počin a nevím, co přesně koupit, abych s tím mohl komunikovat přes web aplikaci.
Samotné LOGO! je cenově ok a je již vybaveno ethernet konektorem přes který se to programuje, takže předpokládám, že by se přes to dalo i něco ovládat (možná špatně).

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #11 kdy: 07. 08. 2020, 15:54:35 »
A právě proto bych to nepoužil. Levné, bez zpětné vazby a pokaždé to bude mačkat desetkrát
Nebude nic mačkat desetkrát, zmáčkne to jednou a MCU to bude periodicky posílat. To je naprosto běžný způsob, používá se i v těch PLCčkách, protože to je nejrobustnější vůči výpadkům a resetům komponent.

Jenže některé vysílače vysílají asi vteřinu a pak přestanou, tlačítko se může držet jak chce. Asi ochrana proti vybití, kdyby něco podrželo tlačítko zmáčknuté. A pořád platí to samé, cenový rozdíl mezi těmi řešeními je minimální, a komfort i možnosti obsluhy jsou naprosto jinde. Když ztratí/rozbije ovladač, bude v háji. Tady může apku dat na jakýkoli mobil, přihlásit účet a jet dál. Má tím i možnost dát obsluhu třeba manželce, která jen vezme svůj telefon a nahodí bazén, místo toho, aby doma hledala jediný někde zašitý ovladač. Další výhoda - bude v práci, a ví, že pojede domů a chce si vlézt do bazénu - odkudkoli spustí potřebné a domů přijede k nachystané vodě. Cenový rozdíl je v řádu menšího až středního nákupu.

Znova opakuji, uvádím to jako možnou variantu k těm zásuvkám, s minimálním cenovým rozdílem, ale obrovským rozdílem v komfortu. Tazatel touhle cestou dost možná vůbec chtít jít nebude.

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #12 kdy: 07. 08. 2020, 15:59:44 »
Ono obecně to zadání, co tady bylo zatím popsaný, je triviální a dá se řešit tisíci způsobama. Nejlepší řešení se bude odvíjet spíš od odstatních okolností - chci si s tím hrát, zbastlit si to sám, nebo to chci mít vyřešené snadno a rychle? Vadí mi cloud nebo jiná závislost na dodavateli? Jak je to fyzicky umístěné? (Pokud je bazén padesát metrů od tepelného čerpadla, bude to opruz řešit jedním PLC...) Jakou k tomu chci mít konektivitu a jakou otevřenost? (Např. chci si to napojit na vlastní webovou aplikaci?)

Tyhle všechny okolnosti a poustu dalších by to chtělo popsat, zvážit a podle toho volit vhodný řešení. Nabízí se jich moc na to, aby na to byla jedna evidentní rada.

Zkusím to upřesnit.
Láká mě představa zrealizovat to vlastními silami a něco nového se naučit. Jak jsem psal už nahoře, chci mít svojí web aplikaci přes kterou to budu celé ovládat.

Pokud půjdu cestou zásuvek, pak jsem nejvíc nakloněn řešení od Netio (robustnost, rest/xml api), ethernet.
V případě LOGO! by to byl můj úplně první počin a nevím, co přesně koupit, abych s tím mohl komunikovat přes web aplikaci.
Samotné LOGO! je cenově ok a je již vybaveno ethernet konektorem přes který se to programuje, takže předpokládám, že by se přes to dalo i něco ovládat (možná špatně).

Tady by asi bylo dobré začít tím, s čím máte zkušenosti, a nad to začít stavět. Ta webová aplikace bude běžet na čem? Tím bych totiž začal, aby bylo možné spojení mezi webem a ovládacím prvkem.

wajta

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #13 kdy: 07. 08. 2020, 16:19:10 »
Tady by asi bylo dobré začít tím, s čím máte zkušenosti, a nad to začít stavět. Ta webová aplikace bude běžet na čem? Tím bych totiž začal, aby bylo možné spojení mezi webem a ovládacím prvkem.

Chci to rozjet na lokálním Raspberry PI, ke kterému bud z internetu přistupovat přes VPN.
Aplikace bude ve VueJS/AspNET Core API nebo v NodeRED.

Co se týká programování PLC, tam jsem úplný začátečník, proto jsem narazil na to LOGO!

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #14 kdy: 07. 08. 2020, 16:19:29 »
Jenže některé vysílače vysílají asi vteřinu a pak přestanou, tlačítko se může držet jak chce.
Ajo, už chápu, v čem si nerozumíme: ten signál se dá posílat přímo z Arduina, přes nejjednodušší vysílač (https://arduino-shop.cz/arduino/1003-433-mhz-vysilac-prijimac.html) Ovladač není potřeba, ten může zůstat někde v šuplíku jako záloha, kdyby Arduino přestalo fungovat, aby to mohl "ručně" ovládat.