Přechod na IČO

Přechod na IČO
« kdy: 03. 08. 2020, 22:19:17 »
Zdravím,

po 3 letech práce na HPP (a zároveň mé první práce) bych chtěl okusit trochu více svobody a přejít na IČO.
Důvod ani tak není finanční, jako spíš, že mi nevyhovuje pracovat 8 hodin v kuse a dojíždět do kanceláře.
Nejsem z Prahy (ani z Brna) a tak i samotný výběr firem je dost omezený. Chtěl bych pracovat v režimu max. 2x týdně na pracovišti, jinak doma.
Nemám VŠ z informatiky a jak píši výše, mám pouze 3 roky praxe (z toho aktuálně půl roku vedení menšího počtu vývojářů (2) na projektu).

0) Jelikož nechci žádný švarz, ale práci jako standardní kontraktor, jak reálné je, že i v dnešní, poněkud turbuletní době, budu hledat práci s lehkostí?
Jelikož v mojí aktuální firmě mám poměrně dobrou pozici a na to, že jsem z ČB s juniorní praxí i mzdu srovnatelnou s Prahou (na dané praxi a bez VŠ), je můj strach takový, že se jako kontraktor neuchytím a zpátky to už vrátit nebudu moct :)

Dále bych se chtěl zeptat na takové praktičtější věci:
1) Doporučejete spíše práci domlouvat napřímo s firmou nebo agenturou (CoolPeople apod.)?

2) V hodně tématech se zmiňuje, že OSVČ ručí celým majetkem. Znáte někdo alespoň jeden reálný případ, kdy někdo něco zkonil takovým způsobem, že tento problém skutečně musel řešit?

3) Jak se řeší vykazování práce? Požaduje zákazník nějaký sledovací software? Jak se stanovuje pracnost jednotlivých úkolů? Pokud budu na projektu nový, jen těžko si dokážu představit, že dostanu zadání a dokážu podle něj stanovit pracnost na projektu, který neznám. Když mi tedy zákazník zadá úkol s pracností 5MD, já to splním za 3MD, přiznáte to a řeknete si o další práci, nebo místo 8h denně pracujete 6h a vykazujete 8h? - proč o tom píšu: jelikož se pracnost nestanovuje na míru konkrétnímu člověku, dost často se stává, že zvládám práci výrazně rychleji než kolegové. Na HPP je mi to jedno a řeknu si o další práci, na IČO si dokážu představit, že si prostě udělám víc volna. Jak toto v praxi funguje?
Dost možná je to naprosto stupidní otázka, jelikož vůbec netuším jak u kontraktorů funguje zadávání úkolů, plnění pracnosti apod.
3,5) Sazby se udávají v MD. Je problém, když budu o všedních dnech pracovat 6 hodin a zbytek naženu o víkendu?
- Zkrátka jak běžně funguje celý tento proces.

4) Jak běžný je problém s nezaplacenýma fakturama?

5) Obecně mám v plánu si ze začátku říct 4-5k MD, bývá běžně 100% vytíženost? - ta otázka může znít dost zvláštně, ale když si představim ty částky, co by mi měli stabilně chodit na účet, připadá mi to až nereálný.

6) Protože nebydlím v Praze, jsem ochotný dojíždět do Prahy maximálně 2x týdně. Jak velká je toto překážka? (Při domluvení kontraktu s firmou, co mě nezná)

Rád bych se vyhnul zbytečnýmu flame, jako "Ta MD sazba je moc nízká" apod., seriozně prosím, od lidí co s tím mají reálné zkušenosti.

Moc děkuji za případné odpovědi.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na IČO
« Odpověď #1 kdy: 03. 08. 2020, 23:33:57 »
Soude podle otazek, nemas na to pracovat sam na sebe. Mas takovej ten typicky nanynkovskej syndrom ze te pali dobre bydlo? V soucasne dobe pokud mas zamestnani, tak jsi na tom vlastne celkem dobre.

Jestli chces svobodu - zkus si to - samozrejme vcetne vsech rizik, nejsme tady tva pojistovna stesi - nebo si najmi pasaka co za tebe tyhle veci poresi za primerenej peniz :-)

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #2 kdy: 04. 08. 2020, 00:08:05 »
Mám podobný "background" - žádná VŠ, jen praxe.

0) Záleží na praxi a reputaci. Když o tobě ví (co umíš vytrhnout za trn z paty) pár lidí v různých firmách, čas od času se někdo ozve. U mě to je tak 5 oslovení za rok, vždycky to končí několikaměsíčním projektem a většinou dobře zaplaceným. Z pár takových se vyklubala dlouhodobější spolupráce.

1) Můj osobní názor (vyplývající z bodu 0) je "napřímo". Neumím to posoudit z pohledu začínajícího člověka, který nemá ty reference - tam možná agentura pomůže?

2) Neznám, ale určitě je dobré pojištění, a to nejen klasické občanské "na blbost", ale i profesní pro daný obor. Případně zvážit, zda pro nějaký riskantnější projekt nezaložit s.r.o. nebo třeba o.s. :-)

3) Záleží na domluvě, já preferuji předem dohodnutou cenu za konkrétní smluvně popsaný projekt ("definition of done" tomu dneska mladí říkají). To mě potom motivuje práci dokončit co nejrychleji, protože 400 tisíc za dva měsíce zní daleko lépe než za 3/4 roku. :-)

Obvykle je ve smlouvě několik milníků, po jejichž splnění vystavuju fakturu na danou částku (např. 80 tisíc za první prototyp, 120 tisíc za certifikaci, 200 tisíc za rozjetou sériovou výrobu) a několikrát jsem se setkal i s bonusy (+20% je-li splněno v určitém termínu nebo třeba když nepřesáhnu nějaký limit nákladů).

Když se z toho pak vyklube nějaká dlouhodobější spolupráce (převážně konzultačního charakteru), tak stanovujeme MD sazbu (nebo hodinovou), tam to má velký rozptyl podle našeho vztahu, obtížnosti, atd. Nejlevnější mám teď 3000 za MD u firmy, kterou jsem před lety spoluzakládal.

Čas si rozvrhni, jak chceš, jen to musí zákazníci taky vědět. Aby se pak nestávalo, že ti volají s požadavky v době volna, to pak totiž postupně likviduje work/life balance, narůstá stres, hrozí vyhoření...

3.5) Když zákazník nechce něco hned, tak je to v pohodě. Prostě mám dodat XYZ do nějakého data a je fuk, kdy to reálně udělám.

4) Bohužel je to běžná věc. Hlavně poslední dobou, všichni se vymlouvají na koronavirus. Běžně se platí po splatnosti, u některých musím často urgovat a pak dělat, že věřím těm výmluvám.

5) To myslím záleží hlavně na tobě, kolik práce si naložíš. Já mám radši režim, kdy mám několik nezávislých zákazníků a každý mě vytíží z malé části cca tak, abych měsíčně musel každému věnovat pár dní. Mám pak větší variabilitu práce a když mi třeba teče mozek z elektroniky, tak na pár dní přepnu na vývoj software a odpočnu si od toho. Pomáhá to i s bodem 4: víc faktur a firem, větší plynulost cash flow.

6) Je toho hodně kolem Prahy, ale ani já tam nejezdím víc jak 10x za rok, a to dělám hardware... často samozřejmě narazíš na manažery, kteří tohle nechápou, tam je to pak zase o domluvě a diplomacii. Já jim na férovku říkám, že ráno krmím slepice a zbytečně necestuju :-)

kv

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #3 kdy: 04. 08. 2020, 07:08:33 »
Já bych se spíš bál jestli na to máš odborně. 3 roky praxe nejsou nic moc, zvlášť pokud nemáš VŠ. Dokážeš opravdu pracovat tak samostatně? Dělals už na nějakém projektu, kde sis všechno řídil sám od vytvoření zadání až po otestování a nasazení? Dokážeš správně odhadnout kolik práce ti zakázka dá, abys splnil termíny a vyplatilo se ti to? IMHO pokuds to nedělal, tak by mi přišlo hodně riskantní tě na cokoliv najmout, zvlášť pokud je tvojí hlavní motivací si snížit nálož práce za den (co když špatně odhadneš náročnost a bude potřeba spousta přesčasů, abys to zvládnul v termínu?).

Pokud ti jde hlavně o kratší pracovní dobu, tak bych se spíš zkusil domluvit se stávajícím zaměstnavatelem a do té změny bych šel, až to budeš mít líp rozmyšlené.

xPoli

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #4 kdy: 04. 08. 2020, 07:45:35 »
Nebudu tě od toho odrazovat, ale soudě dle dotazů na to ještě nejsi asi úplně připravený. Já jsem přešel po delší době a pestřejší zkušenosti s tím, že první projekt jsem rozjel ještě paralelně se zaměstnáním.

0) Jako kontraktor nějakých pasáčků máš podle mě šanci i dnes, ale bude to spíš Praha a tam ty pozice přes pasáčky jsou často na on-site.

1) Já si to domlouvám napřímo, ale spolupracuju teď už převážně s mikro podnikama.

2) Předcházej problémům. Já jsem chtěl letos přejít na s.r.o., ale když už, tak nechci základní vklad 1Kč, takže na to zatím pro jiné velké výdaje nedošlo.

3) Někteří po mě chtějí výkazy a jede se na hodinovku, většinou se ale odsouhlasí nějaký ucelený blok práce za předem daný rozsah - a je jedno, je-li ten rozsah naceněn přímo v penězích nebo přeneseně v MD nebo v hodinách. Odhad dělám tak, aby ho zákazník ještě akceptoval, ale byl tam i prostor na to, když se něco posere. Je běžné, že narazím s HW na problém, který není zdokumentovaný v manuálu ani v errata a pak na tom spálíš klidně půl dne i víc. Když se toho sejde u jednoho projektu víc, stane se, že ten projekt vyjde na peníze nic moc, ale jsou to zkušenosti do dalších projektů. A vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení.

3,5) Počítej s tím, že se může stát, že přes týden budeš dělat 8h a o víkendu budeš dohánět průser viz bod 3, abys dodržel termín nebo ho aspoň nepřešvihnul o tolik, že bys přišel o další práci u toho zákazníka, pokud o ni máš zájem.

4) Běžné je, že si to musíš hlídat a upomínat, ale pokud děláš něco, co ten zákazník potřebuje a s delším prodlením ho vyřadíš z fronty a násleným zaplacením se nedostane na začátek, ale na konec, pak to většinou stačí jen připomenout, většinou to jsou jenom lidi, co taky něco zapomenou.

5) Na jedné noze se stojí blbě i kdyby byla silná. I obyčejný stoleček z ikey má tři nožky, takže asi tak.

6) Nevím, k zákazníkům, kde to mám daleko (Praha, Brno) jezdím tak 1-2x do roka, kde je to blízko, tak třeba 1x za dva až tři měsíce.


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na IČO
« Odpověď #5 kdy: 04. 08. 2020, 08:40:31 »
OSVČ opravdu ručí celým svým majetkem, takže na tento způsob podnikání se vykašlat. U OSVČ je těch nevýhod pochopitelně více, nelze např. vzít dalšího společníka, jmenovat jednatele, v případě průseru celou firmu převést na nějaké UKáčko co zmizí kdesi v nenávratnu atd. Vlastně jediná výhoda OSVČ jsou výdajové paušály, jinak nic.

Rozhodně bych se nezbavoval stávajícího zaměstnání, notabene za situace, že po státních dotacích na pracovní místa vyskočí nezaměstnanost a jak to nakonec dopadne je s velkým otazníkem. Spíš si udělat s.r.o. pro svoje "kšefty" a až v případě, že by byl nějaký větší úspěch, tak dát HPP vale.

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #6 kdy: 04. 08. 2020, 10:33:46 »
Díky všem za odpovědi.

Jen bych dodal, že aktuálně pracuji jako Java programátor, co se nabídek týče, chodí mi jich několik do týdne (ale je otázka jak moc je to už jen zoufalost recruiterů, kteří píšou úplně všem a jak moc je to reálná nabídka).

Co se týče zakázek souběžně se zaměstnáním, tam je ten problém, že všechny nabídky co vidím jsou min. na 3 měsíce a požadují full time, nic co by se dalo zvládnout souběžně se zaměstnáním.

Co se pracovní doby týče, nejde mi o její zkrácení, ale lepší rozvržení v čase (vadí mi pracovat 8 hodin v kuse, nevadí mi pracovat večer a o víkendech, rád bych si v poledne zašel na dvě hodky do fitka / plavat apod.) - zkrátka bych si chtěl řídit svůj čas sám.

U nás ve firmě například fungují kontraktoři tak, že za každý den si fakturují celou svojí sazbu, jen musí commitovat 1x denně aby bylo vidět, že něco dělají.. nemají to nijak ohraničení splněním úkolu apod. Přijde mi tohle opravdu hodně volně nastavený, proto jsem se ptal jak to funguje v jiných firmách.

Každopádně díky za reakce :)

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #7 kdy: 04. 08. 2020, 11:09:55 »
OSVČ ručí celým majetkem, ale i když prodáte sro, stejně vám v případě průseru okamžitě zastaví majetek :) Navíc máte puntík u X firem/bank, kde měla firma nějakou službu. Je úplně jedno, že jste firmu prodal bez dluhů. Pokud ji další majitel poslal do sraček, jde to taky na vaše triko. To je realita.
Můžeš mít SRO i být OSVČ a střídat to dle potřeby. 

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na IČO
« Odpověď #8 kdy: 04. 08. 2020, 14:37:10 »
To je samozřejmě naprostá pitomost, protože s.r.o. je právnická osoba se svým IČ a v okamžiku, kdy v této právnické osobě přestanete mít podíl a jednat za ní, tak vás její osud nemusí zajímat a nikdo vám pochopitelně nic nezastaví, protože to může udělat akorát té právnické osobě a nikoliv osobě fyzické. Realita je tedy pouze to, že dané problematice vůbec nerozumíte :P

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #9 kdy: 04. 08. 2020, 15:37:56 »
Ahoj

soukromé zkušenosti, OSVČ od 2012.

ad 1) agentury - velká agentura je (dle mého názoru) větší jistota stabilních plateb a vytíženosti

ad 2) ad ručení majetkem - toho se nebojím (měl bych?). Nejsem právník, ale..V softwaru jsou chyby (to je axiom).  Kód viděli (nebo měli možnost) vidět i jiní lidé (review a tak). Kdyby býval závisející modul nevrátil tenhle neočekávaný (chybný, mimo specifikaci?) výsledek, nebyl by býval na té mojí řádce spadnul null pointer, kvůli kterému zákazník přišel o milion. Vůbec je specifikace úplná, je správná? Produkt prošel testováním  Prošel user acceptance. Na předávacím protokolu zákazník stvrzuje OK. Podle smlouvy o dílo tedy případné nalezené chyby musím do měsíce opravit (do měsíce od předání). Pak už teoreticky ne :) Možná to zlehčuju, říkám, nejsem právník, dost by mě to samotného zajímalo.. Samozřejmě se chybám snažíme vyvarovat (a jsou na to nějaké politiky, mechanismy..) ale prostě stejně jsou tam.

ad 3) vykazování práce - fakturuju MD. Práce za mnou samozřejmě musí být vidět.
ad 3,5) rozklad práce - vzhledem k povaze projektu, k tomu, že jsme malý tým a děláme velký objem práce -- představa o nižším pohodovějším úvazku je dost růžová, ale nereálná :)

ad 4) velká agentura - nikdy problém. Malá firma - osobní zkušenost: s.r.o. skončilo. Já naštěstí peníze dostal, kamarádovi dluží 80 000 a už je zřejmě obrečel. Jako plátce DPH navíc z neproplacené faktury zplatíš státu DPH :) Jiná zkušenost - kolegové dělali přes divnou agenturu (tzv "one man show" firma). Faktury se zpožďovaly, jednu nedostali vůbec. Co byl tvrdý oříšek bylo vyvázat se z "pasáka", který svým ovečkám ani neplatí (jenom slibuje). Nakonec se jim povedlo utéct (a zůstat i u stejného zákazníka).Jestli jim zůstal týpek něco dlužen to nevím. Teď dělám pro subdodavatele svého zákazníka (na smlouvu o dílo). Kdyby nezaplatili, smlouva se ruší a odcházím (o peníze se pak budu hádat). Zatím platí :)

ad 5) MD je malý :) Zkušenost z jednoho korporátu/banky. Firma fakturovala fixní člověkučástku (řekněme, tehdy,  12 000 / MD).  Rozdělení junior/senior netrápilo zákazníka, ten platil stejně. Junior znamenal, že firmě zůstalo víc peněz na provizi. Nestyděl bych si říct víc. Jako chápu, že chceš dělat "na pohodu" s menší pracovní dobou. To nevím, já (z jistých hledisek i bohužel) co jsem přešel na OSVČ tak dělám mnohem víc.

ad 6) kamarád z Teplic ca před 2 lety sháněl práci, do které by nemusel dojíždět (max tak 1x týdně když bude potřeba). Nabídky se redukovaly tak
na desetinu, ale vybral si... U mě aktuálně homeoffice dle potřeby, i 9 dnů z 10 prac. dnů v jednom "sprintu".

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #10 kdy: 04. 08. 2020, 16:17:26 »
v okamžiku, kdy v této právnické osobě přestanete mít podíl a jednat za ní, tak vás její osud nemusí zajímat

Když myslíte :) Moje zkušenost je zcela jiná. Divil byste se, jak vás některé firmy/banky mohou prolustrovat, než s vámi začnou spolupráci :) Dokonce jsem měl problém sehnat tarif u operátora, když se název firmy shodoval s názvem domény, který měl operátor kdesi zapsaný k nějaké rizikové firmě, která měla úplně jiný název. A vůbec je nezajímalo,, že u nich mám osobní tarif 15 let a nikdy jsem tam neměl dluh. Většinou vám ani neřeknou důvod, protože je to interní věc, ale mají tam černej puntík a vy se můžete jen domnívat, v čem je problém.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na IČO
« Odpověď #11 kdy: 04. 08. 2020, 16:35:11 »
Psal jste "i když prodáte sro, stejně vám v případě průseru okamžitě zastaví majetek" - a to je naprostý nesmysl.

Pokud jde o banky, že si vás někde prolustrují, tak nemají jak - účet vedený na právnickou osobu na IČ zůstává pořád účtem právnické osoby bez ohledu na to, jestli se mění obchodní podíly nebo statutární zástupci v té právnické osobě.

Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod na IČO
« Odpověď #12 kdy: 04. 08. 2020, 16:54:16 »
ti co maji zkusenosti s vlastnim osvc, mate spise malo velkych zakazniku, nebo spise vice malych zakazniku?

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Přechod na IČO
« Odpověď #13 kdy: 04. 08. 2020, 17:31:39 »
Málo malých :D

Re:Přechod na IČO
« Odpověď #14 kdy: 08. 08. 2020, 16:36:43 »
Psal jste "i když prodáte sro, stejně vám v případě průseru okamžitě zastaví majetek" - a to je naprostý nesmysl.

Pokud jde o banky, že si vás někde prolustrují, tak nemají jak - účet vedený na právnickou osobu na IČ zůstává pořád účtem právnické osoby bez ohledu na to, jestli se mění obchodní podíly nebo statutární zástupci v té právnické osobě.

Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.

Tvrdím jen to, co jsem zažil :) Je mi jedno, zda tomu věříte nebo ne.