Fórum Root.cz

Práce => Studium a uplatnění => Téma založeno: Abrakadraxs 03. 08. 2020, 22:19:17

Název: Přechod na IČO
Přispěvatel: Abrakadraxs 03. 08. 2020, 22:19:17
Zdravím,

po 3 letech práce na HPP (a zároveň mé první práce) bych chtěl okusit trochu více svobody a přejít na IČO.
Důvod ani tak není finanční, jako spíš, že mi nevyhovuje pracovat 8 hodin v kuse a dojíždět do kanceláře.
Nejsem z Prahy (ani z Brna) a tak i samotný výběr firem je dost omezený. Chtěl bych pracovat v režimu max. 2x týdně na pracovišti, jinak doma.
Nemám VŠ z informatiky a jak píši výše, mám pouze 3 roky praxe (z toho aktuálně půl roku vedení menšího počtu vývojářů (2) na projektu).

0) Jelikož nechci žádný švarz, ale práci jako standardní kontraktor, jak reálné je, že i v dnešní, poněkud turbuletní době, budu hledat práci s lehkostí?
Jelikož v mojí aktuální firmě mám poměrně dobrou pozici a na to, že jsem z ČB s juniorní praxí i mzdu srovnatelnou s Prahou (na dané praxi a bez VŠ), je můj strach takový, že se jako kontraktor neuchytím a zpátky to už vrátit nebudu moct :)

Dále bych se chtěl zeptat na takové praktičtější věci:
1) Doporučejete spíše práci domlouvat napřímo s firmou nebo agenturou (CoolPeople apod.)?

2) V hodně tématech se zmiňuje, že OSVČ ručí celým majetkem. Znáte někdo alespoň jeden reálný případ, kdy někdo něco zkonil takovým způsobem, že tento problém skutečně musel řešit?

3) Jak se řeší vykazování práce? Požaduje zákazník nějaký sledovací software? Jak se stanovuje pracnost jednotlivých úkolů? Pokud budu na projektu nový, jen těžko si dokážu představit, že dostanu zadání a dokážu podle něj stanovit pracnost na projektu, který neznám. Když mi tedy zákazník zadá úkol s pracností 5MD, já to splním za 3MD, přiznáte to a řeknete si o další práci, nebo místo 8h denně pracujete 6h a vykazujete 8h? - proč o tom píšu: jelikož se pracnost nestanovuje na míru konkrétnímu člověku, dost často se stává, že zvládám práci výrazně rychleji než kolegové. Na HPP je mi to jedno a řeknu si o další práci, na IČO si dokážu představit, že si prostě udělám víc volna. Jak toto v praxi funguje?
Dost možná je to naprosto stupidní otázka, jelikož vůbec netuším jak u kontraktorů funguje zadávání úkolů, plnění pracnosti apod.
3,5) Sazby se udávají v MD. Je problém, když budu o všedních dnech pracovat 6 hodin a zbytek naženu o víkendu?
- Zkrátka jak běžně funguje celý tento proces.

4) Jak běžný je problém s nezaplacenýma fakturama?

5) Obecně mám v plánu si ze začátku říct 4-5k MD, bývá běžně 100% vytíženost? - ta otázka může znít dost zvláštně, ale když si představim ty částky, co by mi měli stabilně chodit na účet, připadá mi to až nereálný.

6) Protože nebydlím v Praze, jsem ochotný dojíždět do Prahy maximálně 2x týdně. Jak velká je toto překážka? (Při domluvení kontraktu s firmou, co mě nezná)

Rád bych se vyhnul zbytečnýmu flame, jako "Ta MD sazba je moc nízká" apod., seriozně prosím, od lidí co s tím mají reálné zkušenosti.

Moc děkuji za případné odpovědi.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: RDa 03. 08. 2020, 23:33:57
Soude podle otazek, nemas na to pracovat sam na sebe. Mas takovej ten typicky nanynkovskej syndrom ze te pali dobre bydlo? V soucasne dobe pokud mas zamestnani, tak jsi na tom vlastne celkem dobre.

Jestli chces svobodu - zkus si to - samozrejme vcetne vsech rizik, nejsme tady tva pojistovna stesi - nebo si najmi pasaka co za tebe tyhle veci poresi za primerenej peniz :-)
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Křišťan Surname 04. 08. 2020, 00:08:05
Mám podobný "background" - žádná VŠ, jen praxe.

0) Záleží na praxi a reputaci. Když o tobě ví (co umíš vytrhnout za trn z paty) pár lidí v různých firmách, čas od času se někdo ozve. U mě to je tak 5 oslovení za rok, vždycky to končí několikaměsíčním projektem a většinou dobře zaplaceným. Z pár takových se vyklubala dlouhodobější spolupráce.

1) Můj osobní názor (vyplývající z bodu 0) je "napřímo". Neumím to posoudit z pohledu začínajícího člověka, který nemá ty reference - tam možná agentura pomůže?

2) Neznám, ale určitě je dobré pojištění, a to nejen klasické občanské "na blbost", ale i profesní pro daný obor. Případně zvážit, zda pro nějaký riskantnější projekt nezaložit s.r.o. nebo třeba o.s. :-)

3) Záleží na domluvě, já preferuji předem dohodnutou cenu za konkrétní smluvně popsaný projekt ("definition of done" tomu dneska mladí říkají). To mě potom motivuje práci dokončit co nejrychleji, protože 400 tisíc za dva měsíce zní daleko lépe než za 3/4 roku. :-)

Obvykle je ve smlouvě několik milníků, po jejichž splnění vystavuju fakturu na danou částku (např. 80 tisíc za první prototyp, 120 tisíc za certifikaci, 200 tisíc za rozjetou sériovou výrobu) a několikrát jsem se setkal i s bonusy (+20% je-li splněno v určitém termínu nebo třeba když nepřesáhnu nějaký limit nákladů).

Když se z toho pak vyklube nějaká dlouhodobější spolupráce (převážně konzultačního charakteru), tak stanovujeme MD sazbu (nebo hodinovou), tam to má velký rozptyl podle našeho vztahu, obtížnosti, atd. Nejlevnější mám teď 3000 za MD u firmy, kterou jsem před lety spoluzakládal.

Čas si rozvrhni, jak chceš, jen to musí zákazníci taky vědět. Aby se pak nestávalo, že ti volají s požadavky v době volna, to pak totiž postupně likviduje work/life balance, narůstá stres, hrozí vyhoření...

3.5) Když zákazník nechce něco hned, tak je to v pohodě. Prostě mám dodat XYZ do nějakého data a je fuk, kdy to reálně udělám.

4) Bohužel je to běžná věc. Hlavně poslední dobou, všichni se vymlouvají na koronavirus. Běžně se platí po splatnosti, u některých musím často urgovat a pak dělat, že věřím těm výmluvám.

5) To myslím záleží hlavně na tobě, kolik práce si naložíš. Já mám radši režim, kdy mám několik nezávislých zákazníků a každý mě vytíží z malé části cca tak, abych měsíčně musel každému věnovat pár dní. Mám pak větší variabilitu práce a když mi třeba teče mozek z elektroniky, tak na pár dní přepnu na vývoj software a odpočnu si od toho. Pomáhá to i s bodem 4: víc faktur a firem, větší plynulost cash flow.

6) Je toho hodně kolem Prahy, ale ani já tam nejezdím víc jak 10x za rok, a to dělám hardware... často samozřejmě narazíš na manažery, kteří tohle nechápou, tam je to pak zase o domluvě a diplomacii. Já jim na férovku říkám, že ráno krmím slepice a zbytečně necestuju :-)
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: kv 04. 08. 2020, 07:08:33
Já bych se spíš bál jestli na to máš odborně. 3 roky praxe nejsou nic moc, zvlášť pokud nemáš VŠ. Dokážeš opravdu pracovat tak samostatně? Dělals už na nějakém projektu, kde sis všechno řídil sám od vytvoření zadání až po otestování a nasazení? Dokážeš správně odhadnout kolik práce ti zakázka dá, abys splnil termíny a vyplatilo se ti to? IMHO pokuds to nedělal, tak by mi přišlo hodně riskantní tě na cokoliv najmout, zvlášť pokud je tvojí hlavní motivací si snížit nálož práce za den (co když špatně odhadneš náročnost a bude potřeba spousta přesčasů, abys to zvládnul v termínu?).

Pokud ti jde hlavně o kratší pracovní dobu, tak bych se spíš zkusil domluvit se stávajícím zaměstnavatelem a do té změny bych šel, až to budeš mít líp rozmyšlené.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: xPoli 04. 08. 2020, 07:45:35
Nebudu tě od toho odrazovat, ale soudě dle dotazů na to ještě nejsi asi úplně připravený. Já jsem přešel po delší době a pestřejší zkušenosti s tím, že první projekt jsem rozjel ještě paralelně se zaměstnáním.

0) Jako kontraktor nějakých pasáčků máš podle mě šanci i dnes, ale bude to spíš Praha a tam ty pozice přes pasáčky jsou často na on-site.

1) Já si to domlouvám napřímo, ale spolupracuju teď už převážně s mikro podnikama.

2) Předcházej problémům. Já jsem chtěl letos přejít na s.r.o., ale když už, tak nechci základní vklad 1Kč, takže na to zatím pro jiné velké výdaje nedošlo.

3) Někteří po mě chtějí výkazy a jede se na hodinovku, většinou se ale odsouhlasí nějaký ucelený blok práce za předem daný rozsah - a je jedno, je-li ten rozsah naceněn přímo v penězích nebo přeneseně v MD nebo v hodinách. Odhad dělám tak, aby ho zákazník ještě akceptoval, ale byl tam i prostor na to, když se něco posere. Je běžné, že narazím s HW na problém, který není zdokumentovaný v manuálu ani v errata a pak na tom spálíš klidně půl dne i víc. Když se toho sejde u jednoho projektu víc, stane se, že ten projekt vyjde na peníze nic moc, ale jsou to zkušenosti do dalších projektů. A vlastní zkušenosti jsou k nezaplacení.

3,5) Počítej s tím, že se může stát, že přes týden budeš dělat 8h a o víkendu budeš dohánět průser viz bod 3, abys dodržel termín nebo ho aspoň nepřešvihnul o tolik, že bys přišel o další práci u toho zákazníka, pokud o ni máš zájem.

4) Běžné je, že si to musíš hlídat a upomínat, ale pokud děláš něco, co ten zákazník potřebuje a s delším prodlením ho vyřadíš z fronty a násleným zaplacením se nedostane na začátek, ale na konec, pak to většinou stačí jen připomenout, většinou to jsou jenom lidi, co taky něco zapomenou.

5) Na jedné noze se stojí blbě i kdyby byla silná. I obyčejný stoleček z ikey má tři nožky, takže asi tak.

6) Nevím, k zákazníkům, kde to mám daleko (Praha, Brno) jezdím tak 1-2x do roka, kde je to blízko, tak třeba 1x za dva až tři měsíce.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 04. 08. 2020, 08:40:31
OSVČ opravdu ručí celým svým majetkem, takže na tento způsob podnikání se vykašlat. U OSVČ je těch nevýhod pochopitelně více, nelze např. vzít dalšího společníka, jmenovat jednatele, v případě průseru celou firmu převést na nějaké UKáčko co zmizí kdesi v nenávratnu atd. Vlastně jediná výhoda OSVČ jsou výdajové paušály, jinak nic.

Rozhodně bych se nezbavoval stávajícího zaměstnání, notabene za situace, že po státních dotacích na pracovní místa vyskočí nezaměstnanost a jak to nakonec dopadne je s velkým otazníkem. Spíš si udělat s.r.o. pro svoje "kšefty" a až v případě, že by byl nějaký větší úspěch, tak dát HPP vale.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Abrakadraxs 04. 08. 2020, 10:33:46
Díky všem za odpovědi.

Jen bych dodal, že aktuálně pracuji jako Java programátor, co se nabídek týče, chodí mi jich několik do týdne (ale je otázka jak moc je to už jen zoufalost recruiterů, kteří píšou úplně všem a jak moc je to reálná nabídka).

Co se týče zakázek souběžně se zaměstnáním, tam je ten problém, že všechny nabídky co vidím jsou min. na 3 měsíce a požadují full time, nic co by se dalo zvládnout souběžně se zaměstnáním.

Co se pracovní doby týče, nejde mi o její zkrácení, ale lepší rozvržení v čase (vadí mi pracovat 8 hodin v kuse, nevadí mi pracovat večer a o víkendech, rád bych si v poledne zašel na dvě hodky do fitka / plavat apod.) - zkrátka bych si chtěl řídit svůj čas sám.

U nás ve firmě například fungují kontraktoři tak, že za každý den si fakturují celou svojí sazbu, jen musí commitovat 1x denně aby bylo vidět, že něco dělají.. nemají to nijak ohraničení splněním úkolu apod. Přijde mi tohle opravdu hodně volně nastavený, proto jsem se ptal jak to funguje v jiných firmách.

Každopádně díky za reakce :)
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: kotelgg 04. 08. 2020, 11:09:55
OSVČ ručí celým majetkem, ale i když prodáte sro, stejně vám v případě průseru okamžitě zastaví majetek :) Navíc máte puntík u X firem/bank, kde měla firma nějakou službu. Je úplně jedno, že jste firmu prodal bez dluhů. Pokud ji další majitel poslal do sraček, jde to taky na vaše triko. To je realita.
Můžeš mít SRO i být OSVČ a střídat to dle potřeby. 
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 04. 08. 2020, 14:37:10
To je samozřejmě naprostá pitomost, protože s.r.o. je právnická osoba se svým IČ a v okamžiku, kdy v této právnické osobě přestanete mít podíl a jednat za ní, tak vás její osud nemusí zajímat a nikdo vám pochopitelně nic nezastaví, protože to může udělat akorát té právnické osobě a nikoliv osobě fyzické. Realita je tedy pouze to, že dané problematice vůbec nerozumíte :P
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: premekv 04. 08. 2020, 15:37:56
Ahoj

soukromé zkušenosti, OSVČ od 2012.

ad 1) agentury - velká agentura je (dle mého názoru) větší jistota stabilních plateb a vytíženosti

ad 2) ad ručení majetkem - toho se nebojím (měl bych?). Nejsem právník, ale..V softwaru jsou chyby (to je axiom).  Kód viděli (nebo měli možnost) vidět i jiní lidé (review a tak). Kdyby býval závisející modul nevrátil tenhle neočekávaný (chybný, mimo specifikaci?) výsledek, nebyl by býval na té mojí řádce spadnul null pointer, kvůli kterému zákazník přišel o milion. Vůbec je specifikace úplná, je správná? Produkt prošel testováním  Prošel user acceptance. Na předávacím protokolu zákazník stvrzuje OK. Podle smlouvy o dílo tedy případné nalezené chyby musím do měsíce opravit (do měsíce od předání). Pak už teoreticky ne :) Možná to zlehčuju, říkám, nejsem právník, dost by mě to samotného zajímalo.. Samozřejmě se chybám snažíme vyvarovat (a jsou na to nějaké politiky, mechanismy..) ale prostě stejně jsou tam.

ad 3) vykazování práce - fakturuju MD. Práce za mnou samozřejmě musí být vidět.
ad 3,5) rozklad práce - vzhledem k povaze projektu, k tomu, že jsme malý tým a děláme velký objem práce -- představa o nižším pohodovějším úvazku je dost růžová, ale nereálná :)

ad 4) velká agentura - nikdy problém. Malá firma - osobní zkušenost: s.r.o. skončilo. Já naštěstí peníze dostal, kamarádovi dluží 80 000 a už je zřejmě obrečel. Jako plátce DPH navíc z neproplacené faktury zplatíš státu DPH :) Jiná zkušenost - kolegové dělali přes divnou agenturu (tzv "one man show" firma). Faktury se zpožďovaly, jednu nedostali vůbec. Co byl tvrdý oříšek bylo vyvázat se z "pasáka", který svým ovečkám ani neplatí (jenom slibuje). Nakonec se jim povedlo utéct (a zůstat i u stejného zákazníka).Jestli jim zůstal týpek něco dlužen to nevím. Teď dělám pro subdodavatele svého zákazníka (na smlouvu o dílo). Kdyby nezaplatili, smlouva se ruší a odcházím (o peníze se pak budu hádat). Zatím platí :)

ad 5) MD je malý :) Zkušenost z jednoho korporátu/banky. Firma fakturovala fixní člověkučástku (řekněme, tehdy,  12 000 / MD).  Rozdělení junior/senior netrápilo zákazníka, ten platil stejně. Junior znamenal, že firmě zůstalo víc peněz na provizi. Nestyděl bych si říct víc. Jako chápu, že chceš dělat "na pohodu" s menší pracovní dobou. To nevím, já (z jistých hledisek i bohužel) co jsem přešel na OSVČ tak dělám mnohem víc.

ad 6) kamarád z Teplic ca před 2 lety sháněl práci, do které by nemusel dojíždět (max tak 1x týdně když bude potřeba). Nabídky se redukovaly tak
na desetinu, ale vybral si... U mě aktuálně homeoffice dle potřeby, i 9 dnů z 10 prac. dnů v jednom "sprintu".
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: kotelgg 04. 08. 2020, 16:17:26
v okamžiku, kdy v této právnické osobě přestanete mít podíl a jednat za ní, tak vás její osud nemusí zajímat

Když myslíte :) Moje zkušenost je zcela jiná. Divil byste se, jak vás některé firmy/banky mohou prolustrovat, než s vámi začnou spolupráci :) Dokonce jsem měl problém sehnat tarif u operátora, když se název firmy shodoval s názvem domény, který měl operátor kdesi zapsaný k nějaké rizikové firmě, která měla úplně jiný název. A vůbec je nezajímalo,, že u nich mám osobní tarif 15 let a nikdy jsem tam neměl dluh. Většinou vám ani neřeknou důvod, protože je to interní věc, ale mají tam černej puntík a vy se můžete jen domnívat, v čem je problém.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 04. 08. 2020, 16:35:11
Psal jste "i když prodáte sro, stejně vám v případě průseru okamžitě zastaví majetek" - a to je naprostý nesmysl.

Pokud jde o banky, že si vás někde prolustrují, tak nemají jak - účet vedený na právnickou osobu na IČ zůstává pořád účtem právnické osoby bez ohledu na to, jestli se mění obchodní podíly nebo statutární zástupci v té právnické osobě.

Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: alex6bbc 04. 08. 2020, 16:54:16
ti co maji zkusenosti s vlastnim osvc, mate spise malo velkych zakazniku, nebo spise vice malych zakazniku?
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 04. 08. 2020, 17:31:39
Málo malých :D
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: kotelgg 08. 08. 2020, 16:36:43
Psal jste "i když prodáte sro, stejně vám v případě průseru okamžitě zastaví majetek" - a to je naprostý nesmysl.

Pokud jde o banky, že si vás někde prolustrují, tak nemají jak - účet vedený na právnickou osobu na IČ zůstává pořád účtem právnické osoby bez ohledu na to, jestli se mění obchodní podíly nebo statutární zástupci v té právnické osobě.

Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.

Tvrdím jen to, co jsem zažil :) Je mi jedno, zda tomu věříte nebo ne.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 08. 08. 2020, 18:45:22
Toto jste mohl zažít možná někde v Rusku nebo na Dálném východě, ale nikoliv v ČR, kde je zastavení majetku podmíněno pravomocným rozhodnutím soudu. A soud nemůže obstavit váš majetek v souvislosti s nějakým s.r.o., ve kterém již nejste. Nedělejte tady z lidí blbce.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: marx_sk 08. 08. 2020, 20:51:28
Toto jste mohl zažít možná někde v Rusku nebo na Dálném východě, ale nikoliv v ČR, kde je zastavení majetku podmíněno pravomocným rozhodnutím soudu. A soud nemůže obstavit váš majetek v souvislosti s nějakým s.r.o., ve kterém již nejste. Nedělejte tady z lidí blbce.

Za bežných okolností máš pravdu. Ale súd o tom samozrejme rozhodnúť môže a nestalo sa by to prvý krát. Obvykle sa to deje pri podozrení zo spáchania trestného činu. Veľmi často v tom hrajú rolu zadĺženie spoločnosti
(a zmiznutie majetku) a následný prepis na bieleho koňa. Aktuálne sú obľúbení občania Ukrajiny bývajúci v území nikoho. Najmä preto, že je s nimi náročné oficiálne komunikovať, takže sa to dá krásne zdržiavať.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: alex6bbc 08. 08. 2020, 21:47:48
s tim majetkem si to urcite nastuduje.

podle ma osvc smysl, kdyz chce byt clovek fakt sam na sebe, ale nema to smysl, kdyz
chce clovek vice home office, variabilni pracovni dobu, ruznorode ukoly.
je to tak?
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: M_D 09. 08. 2020, 10:16:48
Nu, nevím, že by se jako právě založený one man sro dostal k akcím, kde by mělo jít o totální škody.
Takže by nějaká rozumná forma komerčního pojištění mohla stačit na běžné blbosti.
A pokud se k takovým akcím dostanu, tak kolem sebe vidím, že první bod je, že pokud chci věc dělat, tak podepisuji blankosměnku a příslušnou směněční smlouvu na sebe, jako soukromou fyzickou osobu, kdyby náhodou s.r.o. padlo/zmizelo/přestalo komunikovat. A úplně stejně to je, když se hlásí s.r.o. s majetkem XX MKč a XXX zaměstnanci, jen tam je obvykle víc těch společníků, co to podepisují na sebe. Až časem stačí, že to řeší bankovní záruka a patřičná záruční listina (když bez průseru jako velké sro dodávám 15+ let nebo je dodavatel velká a.s.), pokud jde o akce, kde to zákazník řeší.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 09. 08. 2020, 11:11:08
Toto jste mohl zažít možná někde v Rusku nebo na Dálném východě, ale nikoliv v ČR, kde je zastavení majetku podmíněno pravomocným rozhodnutím soudu. A soud nemůže obstavit váš majetek v souvislosti s nějakým s.r.o., ve kterém již nejste. Nedělejte tady z lidí blbce.

Za bežných okolností máš pravdu. Ale súd o tom samozrejme rozhodnúť môže a nestalo sa by to prvý krát. Obvykle sa to deje pri podozrení zo spáchania trestného činu. Veľmi často v tom hrajú rolu zadĺženie spoločnosti
(a zmiznutie majetku) a následný prepis na bieleho koňa. Aktuálne sú obľúbení občania Ukrajiny bývajúci v území nikoho. Najmä preto, že je s nimi náročné oficiálne komunikovať, takže sa to dá krásne zdržiavať.
Podezření ze spáchání trestného činu je pouze podezření a nikoliv pravomocné rozhodnutí soudu. Každopádně zde ale vůbec nebyla řeč o trestné činnosti, ale o tom, když někdo prodá (převede) obchodní podíl s.r.o., a že v takovém případě už nemá s danou s.r.o. nic společného a tudíž nehrozí, aby mu kdokoliv obstavoval jeho osobní majetek.
Jinak zadlužení společnosti vůbec nemusí mít nějakou souvislost s trestným činem a obvykle ani nemá. Je to zkrátka špatný podnikatelský záměr, druhotná platební neschopnost apod. - tedy nic, co by bylo jakkoliv protiprávní.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 09. 08. 2020, 11:17:44
Nu, nevím, že by se jako právě založený one man sro dostal k akcím, kde by mělo jít o totální škody.
Takže by nějaká rozumná forma komerčního pojištění mohla stačit na běžné blbosti.
A pokud se k takovým akcím dostanu, tak kolem sebe vidím, že první bod je, že pokud chci věc dělat, tak podepisuji blankosměnku a příslušnou směněční smlouvu na sebe, jako soukromou fyzickou osobu, kdyby náhodou s.r.o. padlo/zmizelo/přestalo komunikovat. A úplně stejně to je, když se hlásí s.r.o. s majetkem XX MKč a XXX zaměstnanci, jen tam je obvykle víc těch společníků, co to podepisují na sebe. Až časem stačí, že to řeší bankovní záruka a patřičná záruční listina (když bez průseru jako velké sro dodávám 15+ let nebo je dodavatel velká a.s.), pokud jde o akce, kde to zákazník řeší.
Bianco směnku by mohl podepsat jenom naprostý idiot a takový ať se radši do podnikání ani nepouští :D
A celkově platí, že s.r.o. jsou na trhu právě proto, aby v podnikání člověk nefiguroval jako fyzická osoba. Jestli někdo - pod vidinou byť sebelepší zakázky - udělá tu hloupost, že jde ručit "sám sebou", tak je to jeho problém.
V každém případě oneman s.r.o., narychlo založené, obvykle dělá zakázky státní a vznik toho s.r.o. je právě proto...
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Abrakadraxs 09. 08. 2020, 16:49:45
s tim majetkem si to urcite nastuduje.

podle ma osvc smysl, kdyz chce byt clovek fakt sam na sebe, ale nema to smysl, kdyz
chce clovek vice home office, variabilni pracovni dobu, ruznorode ukoly.
je to tak?

Není tohle snad hlavní motivace proč pracovat na IČO? Větší flexibilita ve výběru projektů a flexibilita v tom kdy a kde pracuji?
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: iwtu 10. 08. 2020, 07:19:06
IČO nie je pre každého.
Ale ak to chces skúsiť a dokážeť byť 2-3 mesiace bez príjmu, aby si zohnal niečo zaujímavé, do toho.
Čo sa týka HPP, vrátiť sa na HPP, síce ale najskôr do inej firmy, môže vždy :)
Drž sa.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 10. 08. 2020, 08:26:48
Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.

Žil byl jeden člověk, jehož sro zkrachovalo (a bylo jasné, že to není žádný podfuk, ale důsledek orientace firmy na odvětví, která po roce 2008 padla). Ten člověk si založil nové sro a sehnal poměrně slušný kšeft, kde mohl slušně vydělat a zahájil projekt.
A zjistil, že české zastoupení HW firmy mu (novému sro) odmítlo cokoliv prodat, protože jeho původní sro té HW pobočce stále dluží (HW byl zákazníkem přesně specifikovaný, nešlo dodat cokoliv jiného).
A některé firmy, dělající subdodávky (u kterých žádné dluhy neměl) mu oznámily, že pro něj hnou prstem pouze v případě, že zaplatí 100 % faktury dopředu (je zvykem, že cizí firma bez historie platí předem zálohu na materiál a zbytek do 100 % doplácí zákazník při předávce hotové subdodávky).
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: David 10. 08. 2020, 10:08:22
To si nemyslím, že je běžné, aby velkoobchod dodával se splatností později. Opatrnost radí právě novým firmám bez historie (ale klidně i těm s historií) dodat zboží až po platbě. Chovají se tak všichni IT distributoři.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 10. 08. 2020, 12:26:38
To si nemyslím, že je běžné, aby velkoobchod dodával se splatností později. Opatrnost radí právě novým firmám bez historie (ale klidně i těm s historií) dodat zboží až po platbě. Chovají se tak všichni IT distributoři.
Samozřejmě nemluvím o IT velkoobchodu, který dodává akorát to zboží. Proto mluvím o subdodávce, jejíž součástí je materiál. Nechtěl jsem být úplně specifický, aby se třeba někdo nepoznal, ale myslím, že mohu napsat, že se jedná o elektrický rozváděč.
A tam to tak opravdu funguje, že člověk bez historie dodá HW (nebo zaplatí zálohu za HW a elektrovýzbroj, který pak na sebe koupí ten dodavatel) a výrobce vyrobí rozváděč na své náklady a celkovou částku chce při předání osazeného rozváděče. Pro výrobce rozváděčů je to celkem bezpečné, protože kdyby někdo zaplatit nechtěl, tak oni mají to jeho zaplacené železo.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: skunkos 10. 08. 2020, 12:42:14
0) Osobně si myslím, že pokud jseš schopný, o práci nebudeš mít ani nyní vůbec žádný problém. Na JOBS.cz či jiných portálech nabízí práci na OSVČ relativně hodně subjektů.

1) Napřímo, s prostředníkem mám mizerné zkušenosti. Navíc dostaneš pravděpodobně víc peněz.

2) Neznám.

3) Zákazník pošle hrubé zadání práce nebo lépe nějakou "technickou" dokumentaci, řekne alespoň nahrubo co to má být (COM knihovna, .NET knihovna, desktop aplikace, ...). Já dle svých ZKUŠENOSTÍ a trošku dle intuice rozhodnu pro sebe, jak bych to reálně mohl stihnout (řeknu si dobře, tohle za dva týdny dám v pohodě i kdyby se vyskytly drobné problémy) + pak k tomu připočtu třeba 20 hodin (případně více, podle nejasnosti zadání).

Zákazníkovi vše říkám v totálních číslech, řeknu, bude to asi na 100 hodin práce, na faktuře by bylo 60 000 Kč. Zákazník porovná se svým deadlinem a pokud souhlasí zašle návrh smlouvy o dílo, podepíšu -> makám -> průběžná komunikace -> hotový výrobek -> faktura.

Potřebnou dobu na vypracování projektu si stanovuji zcela podle sebe, zákazník buď souhlasí nebo ne a jde o dům dál. Celý týden se můžu flákat a udělat to přes víkend, když vím, že to dám (mám vyřešené problémové oblasti v řešení atp.). Případně dle domluvy se zákazníkem.

4) Zatím vždy každý zaplatil.

5) Já dělám na OSVČ jen takové "bokovky", mám normální práci na HPP. Z OSVČ činnosti, které věnuji tak max 10-30 hodin měsíčně mám relativně malé zisky, ale beru to jako "přilepšení", cca v horizontu 1000 - 20 000 měsíčně, podle toho co se naskytne.

6) Zatím jsem 100% zakázek udělal zcela online, některé zakázky dokonce bez jediného telefonátu - pouze e-mail/git. I s firmou, co mě "nezná" (ale samozřejmě posílám CV, včetně github acc atp.).
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 10. 08. 2020, 13:14:23
Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.

Žil byl jeden člověk, jehož sro zkrachovalo (a bylo jasné, že to není žádný podfuk, ale důsledek orientace firmy na odvětví, která po roce 2008 padla). Ten člověk si založil nové sro a sehnal poměrně slušný kšeft, kde mohl slušně vydělat a zahájil projekt.
A zjistil, že české zastoupení HW firmy mu (novému sro) odmítlo cokoliv prodat, protože jeho původní sro té HW pobočce stále dluží (HW byl zákazníkem přesně specifikovaný, nešlo dodat cokoliv jiného).
A některé firmy, dělající subdodávky (u kterých žádné dluhy neměl) mu oznámily, že pro něj hnou prstem pouze v případě, že zaplatí 100 % faktury dopředu (je zvykem, že cizí firma bez historie platí předem zálohu na materiál a zbytek do 100 % doplácí zákazník při předávce hotové subdodávky).
Tak ten člověk šel prostě jinam a na nějaké údajné zastoupení HW firmy hodil velký bobek, protože takových zastoupení jsou mraky a pokud ne přímo v ČR, tak v okolních státech zcela jistě.
A jestli mu něco oznámily jakési firmy, tak si prostě vybral firmy jiné, protože firem je na trhu dost. Nehledě na to, že pokud by si ty firmy prolustroval, tak by tutově na nich něco našel taky :P
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Abrakadraxs 10. 08. 2020, 15:34:17
5) Já dělám na OSVČ jen takové "bokovky", mám normální práci na HPP. Z OSVČ činnosti, které věnuji tak max 10-30 hodin měsíčně mám relativně malé zisky, ale beru to jako "přilepšení", cca v horizontu 1000 - 20 000 měsíčně, podle toho co se naskytne.
Kde tyhle bokovky a krátkodobé práce sháníš? Co vždycky koukám na inzeráty tak chtějí někoho na full time minimálně na půl roku.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 10. 08. 2020, 15:37:07
Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.

Žil byl jeden člověk, jehož sro zkrachovalo (a bylo jasné, že to není žádný podfuk, ale důsledek orientace firmy na odvětví, která po roce 2008 padla). Ten člověk si založil nové sro a sehnal poměrně slušný kšeft, kde mohl slušně vydělat a zahájil projekt.
A zjistil, že české zastoupení HW firmy mu (novému sro) odmítlo cokoliv prodat, protože jeho původní sro té HW pobočce stále dluží (HW byl zákazníkem přesně specifikovaný, nešlo dodat cokoliv jiného).
A některé firmy, dělající subdodávky (u kterých žádné dluhy neměl) mu oznámily, že pro něj hnou prstem pouze v případě, že zaplatí 100 % faktury dopředu (je zvykem, že cizí firma bez historie platí předem zálohu na materiál a zbytek do 100 % doplácí zákazník při předávce hotové subdodávky).
Tak ten člověk šel prostě jinam a na nějaké údajné zastoupení HW firmy hodil velký bobek, protože takových zastoupení jsou mraky a pokud ne přímo v ČR, tak v okolních státech zcela jistě.
A jestli mu něco oznámily jakési firmy, tak si prostě vybral firmy jiné, protože firem je na trhu dost. Nehledě na to, že pokud by si ty firmy prolustroval, tak by tutově na nich něco našel taky :P

Ok, použil jsem špatný termín, nejednalo se o zastoupení, ale českou pobočku. V každém případě nebylo kam jít jinam. Česká pobočka je jedna a pobočky v jiných zemích do ČR neprodají (rozhodně neprodají bez toho, aby to konzultovaly s českou pobočkou). Teoreticky mohl využít nějakého překupníka, kteří existují. Problém je v tom, že ten člověk měl od zákazníka nárok na obří slevu - kterou ale mohl uplatnit pouze u firmy samotné - nikoliv u překupníků. A bez té slevy by se samozřejmě absolutně nemohl vejít do ceny - s tou slevou se od začátku počítá v nabídce.

Ano, rozvádeč si můžete nechat vyrobit kdekoliv. Ale také ne každá firma má volnou kapacitu, aby mohla začít vyrábět okamžitě. Je to prostě něco, co vás omezuje. Pointa je, že v podnikání rozhodně existuje "život po životě". Koncem starého IČO to fakt nekončí.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: cek_post.cz 10. 08. 2020, 16:13:40

Ano, rozvádeč si můžete nechat vyrobit kdekoliv. Ale také ne každá firma má volnou kapacitu, aby mohla začít vyrábět okamžitě. Je to prostě něco, co vás omezuje. Pointa je, že v podnikání rozhodně existuje "život po životě". Koncem starého IČO to fakt nekončí.

Tak samozrejme ze pokud se bavite se stejnymi lidmi, kteri od vas (resp. od Vaseho minuleho s.r.o) nedostali minule zaplaceno, tak budou opatrni, a pokud maji monopolni postaveni, budou se snazit ho vyuzit. Pokud podnikate ve stejnem oboru na stejnem miste s novym s.r.o. pote, co predchozi zkrachovalo, je to o osobnich vazbach a tom, ze Vas znaji, ne o nejake pravni zodpovednosti. Kdyz by nove firma delala zahradni potreby misto elektrotechniky, budou minula s.r.o. kazdymu ukradena - proste novy zakaznik/prodejce.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 10. 08. 2020, 16:49:08
Problém sehnat tarif u operátora? To má být vtip? Opět platí totéž, co výše u bank - právnická osoba má svoje IČ, což je její jediný identifikátor a nemíchejte do toho fyzické osoby s rodným číslem. Nehledě na to, že u operátorů máte předplacené karty, takže to jde i bez tarifů.

Žil byl jeden člověk, jehož sro zkrachovalo (a bylo jasné, že to není žádný podfuk, ale důsledek orientace firmy na odvětví, která po roce 2008 padla). Ten člověk si založil nové sro a sehnal poměrně slušný kšeft, kde mohl slušně vydělat a zahájil projekt.
A zjistil, že české zastoupení HW firmy mu (novému sro) odmítlo cokoliv prodat, protože jeho původní sro té HW pobočce stále dluží (HW byl zákazníkem přesně specifikovaný, nešlo dodat cokoliv jiného).
A některé firmy, dělající subdodávky (u kterých žádné dluhy neměl) mu oznámily, že pro něj hnou prstem pouze v případě, že zaplatí 100 % faktury dopředu (je zvykem, že cizí firma bez historie platí předem zálohu na materiál a zbytek do 100 % doplácí zákazník při předávce hotové subdodávky).
Tak ten člověk šel prostě jinam a na nějaké údajné zastoupení HW firmy hodil velký bobek, protože takových zastoupení jsou mraky a pokud ne přímo v ČR, tak v okolních státech zcela jistě.
A jestli mu něco oznámily jakési firmy, tak si prostě vybral firmy jiné, protože firem je na trhu dost. Nehledě na to, že pokud by si ty firmy prolustroval, tak by tutově na nich něco našel taky :P

Ok, použil jsem špatný termín, nejednalo se o zastoupení, ale českou pobočku. V každém případě nebylo kam jít jinam. Česká pobočka je jedna a pobočky v jiných zemích do ČR neprodají (rozhodně neprodají bez toho, aby to konzultovaly s českou pobočkou). Teoreticky mohl využít nějakého překupníka, kteří existují. Problém je v tom, že ten člověk měl od zákazníka nárok na obří slevu - kterou ale mohl uplatnit pouze u firmy samotné - nikoliv u překupníků. A bez té slevy by se samozřejmě absolutně nemohl vejít do ceny - s tou slevou se od začátku počítá v nabídce.

Ano, rozvádeč si můžete nechat vyrobit kdekoliv. Ale také ne každá firma má volnou kapacitu, aby mohla začít vyrábět okamžitě. Je to prostě něco, co vás omezuje. Pointa je, že v podnikání rozhodně existuje "život po životě". Koncem starého IČO to fakt nekončí.
Tady už zjevně popouštíte uzdu bujné fantazii, protože v reálu je nahraditelná naprosto každá firma. Taktéž vaše tvrzení o jakémsi překupníkovi a údajné slevě je co prosím konkrétně? Když se mnou někdo nechce spolupracovat, tak se mnou prostě nespolupracuje a nikoliv, aby mně dával jakousi slevu a naopak jinému subjektu nikoliv a ještě potenciálního obchodního partnera, ze kterého může profitovat, považoval za překupníka.

Pochopte už konečně, že pokud převedete obchodní podíl na jiný subjekt a přestanete za firmu vystupovat jako statutární zástupce, tak ani právně nemáte žádnou šanci jakkoliv mluvit do chodu této firmy, tj. pokud by nějaký obchodní partner takové s.r.o. cokoliv v tom směru vyžadoval, pak je sám zcela mimo a lepší je od něho rychle prchat pryč. Takže ve skutečném světě opravdu se starým IČ vše končí a nikoliv že ne, jak uvádíte.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: _Jenda 10. 08. 2020, 19:07:59
5) Já dělám na OSVČ jen takové "bokovky", mám normální práci na HPP. Z OSVČ činnosti, které věnuji tak max 10-30 hodin měsíčně mám relativně malé zisky, ale beru to jako "přilepšení", cca v horizontu 1000 - 20 000 měsíčně, podle toho co se naskytne.
Kde tyhle bokovky a krátkodobé práce sháníš? Co vždycky koukám na inzeráty tak chtějí někoho na full time minimálně na půl roku.
Místní hackerspace; afterparty po InstallFestu; bývalý spolužák; Upwork. Spíš by mě zajímalo co dělá a jak to dělá, protože já k fulltime práci nic dalšího dělat nedokážu (nejsem schopen provozovat mentálně náročnou činnost víc než X hodin denně).
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 10. 08. 2020, 21:36:49
Tady už zjevně popouštíte uzdu bujné fantazii, protože v reálu je nahraditelná naprosto každá firma. Taktéž vaše tvrzení o jakémsi překupníkovi a údajné slevě je co prosím konkrétně? Když se mnou někdo nechce spolupracovat, tak se mnou prostě nespolupracuje a nikoliv, aby mně dával jakousi slevu a naopak jinému subjektu nikoliv a ještě potenciálního obchodního partnera, ze kterého může profitovat, považoval za překupníka.

Pochopte už konečně, že pokud převedete obchodní podíl na jiný subjekt a přestanete za firmu vystupovat jako statutární zástupce, tak ani právně nemáte žádnou šanci jakkoliv mluvit do chodu této firmy, tj. pokud by nějaký obchodní partner takové s.r.o. cokoliv v tom směru vyžadoval, pak je sám zcela mimo a lepší je od něho rychle prchat pryč. Takže ve skutečném světě opravdu se starým IČ vše končí a nikoliv že ne, jak uvádíte.

Ok, nemáte tolik zkušeností, budu s Vámi trpělivý. Budu psát konkrétní jména firem, sice změněná, ale podstata zůstane stejná.
Firma Ford je velkým odběratelem řídících systémů od firmy Rockwell a tak je odebírá s velkou slevou o které se běžnému systémovému integrátorovi může jenom zdát.
Nová firma SysInt2 získala subdodávku dodávky pro Ford. Jednatel firmy SysInt2 byl dříve jednatelem firmy SysInt1, která zkrachovala a zůstala firmě Rockwell dlužit.
Firma Ford chce mít dodávku levně a tak umožní svému (sub)dodavateli - firmě SysInt2 nakupovat u firmy Rockwell za "svou slevu". Firma SysInt2 oznámí při objednávce Rockwellu, že koncovým zákazníkem je Ford (a potvrdí to nějakým kódem slevy) a firma Rockwell dodá svůj HW s tou obří slevou.

Pokud ale firma Rockwell oznámí firmě SysInt2, že jí nic neprodá, tak má firma SysInt2 smůlu. V cizině by jí sice slevový kód uznali, ale národní pobočky firmy Rockwell si nebudou navzájem kanibalizovat zákazníky. Další možnost je překupník. To je běžný velkoprodejce, který nakupuje HW u Rockwellu (a samozřejmě i dalších firem) a prodává to malým systémovým integrátorům. Velkoprodejce nakupuje u Rockwellu zajímavé objemy, takže má u Rockwellu zajímavou slevu. Mnohem větší slevu než na kterou dosáhne malý systémový integrátor. Takže pro malého hráče je výhodnější koupit to od toho překupníka/velkoprodejce, než to kupovat přímo u Rockwellu. Jenže přes toho překupníka nelze uplatnit tu speciální slevu pro Ford. A rozdíl ceny HW za který by byl s obří slevou přímo u Rockwellu a za kterou to bude od překupníka je tak velký, že by poslal projekt do ztráty, ještě než by pořádně začal.

To, že každý člověk/každá firma jsou nahraditelní, to jsou hezké manažerské kecy. Ale ta nahraditelnost rozhodně nemusí platit pro každý projekt (který má být navíc v termínu). Ten projekt pro Ford je samozřejmě definován tak, že bude dodán řídící HW od firmy Rockwell. Dokonce jsou přesně specifikována modelová čísla HW a verze firmware, který bude použit, kdyby vás snad napadlo použít řídící HW od jiného dodavatele (na který by ale stejně nebyla sleva, takže by to bylo stejně jedno).

Pan jednatel to nějak vyřešil (přes třetí firmu), ale stálo ho to hodně úsilí a nervů.

Pochopte už konečně, že v reálném životě si prostě můžete nést cejch své minulé firmy, přestože zákon tak nestanoví a dokonce ani takový termín nedefinuje.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: RDa 10. 08. 2020, 23:38:14
Pochopte už konečně, že v reálném životě si prostě můžete nést cejch své minulé firmy, přestože zákon tak nestanoví a dokonce ani takový termín nedefinuje.

Ale vzdyt to je zadouci "funkce", kdyz vam konkretni osoba udela nevymozitelnou ztratu tim, ze posle sve prvni podnikani do insovence/konkurzu a zacne na novo a mysli si ze se kazdy s nim bude bavit jakoby nic? Komercni sfera neni tak blba jako statni aparat.. nastesti.

A kdo zacne podnikat rovnou s tim, ze potrebuje ochranu protoze operativu ma na dluh jinych.. neni podnikatel ale podvodnik. Sory jako.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 06:37:36
Tady už zjevně popouštíte uzdu bujné fantazii, protože v reálu je nahraditelná naprosto každá firma. Taktéž vaše tvrzení o jakémsi překupníkovi a údajné slevě je co prosím konkrétně? Když se mnou někdo nechce spolupracovat, tak se mnou prostě nespolupracuje a nikoliv, aby mně dával jakousi slevu a naopak jinému subjektu nikoliv a ještě potenciálního obchodního partnera, ze kterého může profitovat, považoval za překupníka.

Pochopte už konečně, že pokud převedete obchodní podíl na jiný subjekt a přestanete za firmu vystupovat jako statutární zástupce, tak ani právně nemáte žádnou šanci jakkoliv mluvit do chodu této firmy, tj. pokud by nějaký obchodní partner takové s.r.o. cokoliv v tom směru vyžadoval, pak je sám zcela mimo a lepší je od něho rychle prchat pryč. Takže ve skutečném světě opravdu se starým IČ vše končí a nikoliv že ne, jak uvádíte.

Ok, nemáte tolik zkušeností, budu s Vámi trpělivý. Budu psát konkrétní jména firem, sice změněná, ale podstata zůstane stejná.
Firma Ford je velkým odběratelem řídících systémů od firmy Rockwell a tak je odebírá s velkou slevou o které se běžnému systémovému integrátorovi může jenom zdát.
Nová firma SysInt2 získala subdodávku dodávky pro Ford. Jednatel firmy SysInt2 byl dříve jednatelem firmy SysInt1, která zkrachovala a zůstala firmě Rockwell dlužit.
Firma Ford chce mít dodávku levně a tak umožní svému (sub)dodavateli - firmě SysInt2 nakupovat u firmy Rockwell za "svou slevu". Firma SysInt2 oznámí při objednávce Rockwellu, že koncovým zákazníkem je Ford (a potvrdí to nějakým kódem slevy) a firma Rockwell dodá svůj HW s tou obří slevou.

Pokud ale firma Rockwell oznámí firmě SysInt2, že jí nic neprodá, tak má firma SysInt2 smůlu. V cizině by jí sice slevový kód uznali, ale národní pobočky firmy Rockwell si nebudou navzájem kanibalizovat zákazníky. Další možnost je překupník. To je běžný velkoprodejce, který nakupuje HW u Rockwellu (a samozřejmě i dalších firem) a prodává to malým systémovým integrátorům. Velkoprodejce nakupuje u Rockwellu zajímavé objemy, takže má u Rockwellu zajímavou slevu. Mnohem větší slevu než na kterou dosáhne malý systémový integrátor. Takže pro malého hráče je výhodnější koupit to od toho překupníka/velkoprodejce, než to kupovat přímo u Rockwellu. Jenže přes toho překupníka nelze uplatnit tu speciální slevu pro Ford. A rozdíl ceny HW za který by byl s obří slevou přímo u Rockwellu a za kterou to bude od překupníka je tak velký, že by poslal projekt do ztráty, ještě než by pořádně začal.

To, že každý člověk/každá firma jsou nahraditelní, to jsou hezké manažerské kecy. Ale ta nahraditelnost rozhodně nemusí platit pro každý projekt (který má být navíc v termínu). Ten projekt pro Ford je samozřejmě definován tak, že bude dodán řídící HW od firmy Rockwell. Dokonce jsou přesně specifikována modelová čísla HW a verze firmware, který bude použit, kdyby vás snad napadlo použít řídící HW od jiného dodavatele (na který by ale stejně nebyla sleva, takže by to bylo stejně jedno).

Pan jednatel to nějak vyřešil (přes třetí firmu), ale stálo ho to hodně úsilí a nervů.

Pochopte už konečně, že v reálném životě si prostě můžete nést cejch své minulé firmy, přestože zákon tak nestanoví a dokonce ani takový termín nedefinuje.
Že nemáte tolik zkušeností je zcela zjevné. Ovšem já s vámi trpělivý nebudu, resp. nehodlám s vámi ztrácet čas, takže stručně jenom tolik, že zde plácáte naprosté pitomosti, a to bez ohledu na jakési smyšlené story o nenahraditelných firmách.
Mimochodem pokud nějaké s.r.o. funguje na principu neplacení, tak si buďte jistý, že již od prvopočátku má statutární orgán "white horse" a rozhodně se nepouští do nějakých složitých projektů, ale vytáhne snadno zpeněžitelné spotřební zboží od prvního naivního dodavatele, na kterého narazí nebo obere koncové zákazníky o zálohy na zboží/služby, nic nedodá a zmizí.
A jestli se nějaké běžně fungující s.r.o. dostane do potíží, že nemůže platit dodavatelům, tak buď to stávající statutář(i) a majitel(é) obchodního podílu vyřeší s těmi dodavateli (např. převodem toho obchodního podílu dodavatelům), anebo firmu sice pošlou do háje, ale zcela jistě se v případném novém podnikání nevrhnou stejným směrem, protože by dřív nebo později dopadli obdobně. Už proto je celá ta vaše teorie úplně mimo - pro podvodníka je moc složitá a pro běžného podnikatele nereálná.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 11. 08. 2020, 07:11:16
Tady už zjevně popouštíte uzdu bujné fantazii, protože v reálu je nahraditelná naprosto každá firma. Taktéž vaše tvrzení o jakémsi překupníkovi a údajné slevě je co prosím konkrétně? Když se mnou někdo nechce spolupracovat, tak se mnou prostě nespolupracuje a nikoliv, aby mně dával jakousi slevu a naopak jinému subjektu nikoliv a ještě potenciálního obchodního partnera, ze kterého může profitovat, považoval za překupníka.

Pochopte už konečně, že pokud převedete obchodní podíl na jiný subjekt a přestanete za firmu vystupovat jako statutární zástupce, tak ani právně nemáte žádnou šanci jakkoliv mluvit do chodu této firmy, tj. pokud by nějaký obchodní partner takové s.r.o. cokoliv v tom směru vyžadoval, pak je sám zcela mimo a lepší je od něho rychle prchat pryč. Takže ve skutečném světě opravdu se starým IČ vše končí a nikoliv že ne, jak uvádíte.

Ok, nemáte tolik zkušeností, budu s Vámi trpělivý. Budu psát konkrétní jména firem, sice změněná, ale podstata zůstane stejná.
Firma Ford je velkým odběratelem řídících systémů od firmy Rockwell a tak je odebírá s velkou slevou o které se běžnému systémovému integrátorovi může jenom zdát.
Nová firma SysInt2 získala subdodávku dodávky pro Ford. Jednatel firmy SysInt2 byl dříve jednatelem firmy SysInt1, která zkrachovala a zůstala firmě Rockwell dlužit.
Firma Ford chce mít dodávku levně a tak umožní svému (sub)dodavateli - firmě SysInt2 nakupovat u firmy Rockwell za "svou slevu". Firma SysInt2 oznámí při objednávce Rockwellu, že koncovým zákazníkem je Ford (a potvrdí to nějakým kódem slevy) a firma Rockwell dodá svůj HW s tou obří slevou.

Pokud ale firma Rockwell oznámí firmě SysInt2, že jí nic neprodá, tak má firma SysInt2 smůlu. V cizině by jí sice slevový kód uznali, ale národní pobočky firmy Rockwell si nebudou navzájem kanibalizovat zákazníky. Další možnost je překupník. To je běžný velkoprodejce, který nakupuje HW u Rockwellu (a samozřejmě i dalších firem) a prodává to malým systémovým integrátorům. Velkoprodejce nakupuje u Rockwellu zajímavé objemy, takže má u Rockwellu zajímavou slevu. Mnohem větší slevu než na kterou dosáhne malý systémový integrátor. Takže pro malého hráče je výhodnější koupit to od toho překupníka/velkoprodejce, než to kupovat přímo u Rockwellu. Jenže přes toho překupníka nelze uplatnit tu speciální slevu pro Ford. A rozdíl ceny HW za který by byl s obří slevou přímo u Rockwellu a za kterou to bude od překupníka je tak velký, že by poslal projekt do ztráty, ještě než by pořádně začal.

To, že každý člověk/každá firma jsou nahraditelní, to jsou hezké manažerské kecy. Ale ta nahraditelnost rozhodně nemusí platit pro každý projekt (který má být navíc v termínu). Ten projekt pro Ford je samozřejmě definován tak, že bude dodán řídící HW od firmy Rockwell. Dokonce jsou přesně specifikována modelová čísla HW a verze firmware, který bude použit, kdyby vás snad napadlo použít řídící HW od jiného dodavatele (na který by ale stejně nebyla sleva, takže by to bylo stejně jedno).

Pan jednatel to nějak vyřešil (přes třetí firmu), ale stálo ho to hodně úsilí a nervů.

Pochopte už konečně, že v reálném životě si prostě můžete nést cejch své minulé firmy, přestože zákon tak nestanoví a dokonce ani takový termín nedefinuje.
Že nemáte tolik zkušeností je zcela zjevné. Ovšem já s vámi trpělivý nebudu, resp. nehodlám s vámi ztrácet čas, takže stručně jenom tolik, že zde plácáte naprosté pitomosti, a to bez ohledu na jakési smyšlené story o nenahraditelných firmách.
Mimochodem pokud nějaké s.r.o. funguje na principu neplacení, tak si buďte jistý, že již od prvopočátku má statutární orgán "white horse" a rozhodně se nepouští do nějakých složitých projektů, ale vytáhne snadno zpeněžitelné spotřební zboží od prvního naivního dodavatele, na kterého narazí nebo obere koncové zákazníky o zálohy na zboží/služby, nic nedodá a zmizí.
A jestli se nějaké běžně fungující s.r.o. dostane do potíží, že nemůže platit dodavatelům, tak buď to stávající statutář(i) a majitel(é) obchodního podílu vyřeší s těmi dodavateli (např. převodem toho obchodního podílu dodavatelům), anebo firmu sice pošlou do háje, ale zcela jistě se v případném novém podnikání nevrhnou stejným směrem, protože by dřív nebo později dopadli obdobně. Už proto je celá ta vaše teorie úplně mimo - pro podvodníka je moc složitá a pro běžného podnikatele nereálná.

Celkem Vás chápu. Začal jste tvrdit nesmysl a teď vám nezbývá ho obhajovat i za cenu naprostého odklánění od tématu.
Takže jenom zopakuji: Ta situace s přesně takto stala, jenom jména firem byla změněna (ovšem za firmy ze stejného oboru).
Krátkodobá nenahraditelnost (resp. nahraditelnost za cenu krachu projektu) je úplně normální věc.
Sro fungující na principu neplacení? A proč o tom píšete? Psal jsem, že to byla normální firma, co prostě po krizi roku 2008 neunesla pokles automotive průmyslu, z něhož měla prakticky všechny zákazníky
Pan jednatel se samozřejmě při novém podnikání vrhnul stejným směřem. Bylo to něco, co uměl, byl to obor, kde dokázal poznat, který projekt zvládne a který projekt zvládne se ziskem. Byl to obor, kde mohl na stůl položit nějaké reference (i když zašpiněné krachem), takže dokázal i nějakou zakázku sehnat. Byl to obor, ve kterém věděl kde a jak najmout lidi (a poznat, kdo něco umí a kdo ne).
To, že musí podnikání ve stejném oboru skončit stejně, to není nic jiného, než vaše nevědomé přiznání, že vůbec neznáte důvody, proč reálné firmy krachují.
Podnikatelské historky typu "obchodoval jsem s teplou vodou a potom šel prodávat pojištění a potom jsem měl cestovní kancelář a pak jsem našel na trhu díru ve velice specializovaném a odborném odvětví a uspěl jsem a mám prosperující firmu v rádiových a optických pojítcích" - no jako pěkné, ale tak to funguje jenom naprosto výjimečně.

Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 11:19:40
Nesmysl tady začal tvrdit ten, který si myslí, že když člověk nemá s firmou již nic společného, tak ho s ní stále někdo spojuje v obchodních vztazích a ještě dokonce tak, že mu skrz to budou obstavovat majetek. Jestli jste to byl vy, kdo to tady tvrdil - pod nějakou další identitou - pak je to váš problém. A mimochodem přesně to, co tady kritizujete, tj. odklánění od tématu, sám děláte. O jakési nenahraditelnosti firmy a dalších blábolech zde původně řeč vůbec nebyla.
Velmi úsměvné je pak tvrzení, jak pan jednatel cosi umí a pozná co zvládne a jak bude zisk a bla, bla, bla - když s podnikáním již pohořel. Toto je skutečně perla roku 2020, jen tak dál a třeba vás opět něco humorného napadne, když už v oblasti podnikání jste zjevně zcela dezorientován :D
Jinak ten, kdo v podnikání krachne, byť měl od prvopočátku snahu být úspěšný a nejednalo se o podvodníka, již obvykle znovu podnikat nezačne a skončí někde jako zaměstnanec.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 11. 08. 2020, 11:48:16
Tak postupně...
Nesmysl tady začal tvrdit ten, který si myslí, že když člověk nemá s firmou již nic společného, tak ho s ní stále někdo spojuje v obchodních vztazích a ještě dokonce tak, že mu skrz to budou obstavovat majetek. Jestli jste to byl vy, kdo to tady tvrdil - pod nějakou další identitou - pak je to váš problém.
To jsem nebyl já. Já vstoupil do diskuze až poté, co jsem si přečetl, jak rozporujete situaci, že někomu nechtěli dát tarif, protože měli pocit, že jim ten člověk dluží pod jiným ičem.

Tu druhou větev diskuze o tom jaké právní důsledky má minulá přítomnost v nějakém ičo jsem nesledoval pozorně, takže jsem to nekomentoval. Situace, kdy vám obstaví majetek, nebo vás odsoudí za to, že jste byl (a již nejste) staturárem v nějakém iču, jsou samozřejmé (asi tak samozřejmé jako že vás mohou zavřít za vraždu i když jste mezitím už vraždit přestal), takže nevím - a vlastně ani nechci vědět - co vlastně rozporujete.

A mimochodem přesně to, co tady kritizujete, tj. odklánění od tématu, sám děláte. O jakési nenahraditelnosti firmy a dalších blábolech zde původně řeč vůbec nebyla.
Veškerá moje diskuze o (ne)nahraditelnosti byla POUZE reakce na vás.

Velmi úsměvné je pak tvrzení, jak pan jednatel cosi umí a pozná co zvládne a jak bude zisk a bla, bla, bla - když s podnikáním již pohořel. Toto je skutečně perla roku 2020, jen tak dál a třeba vás opět něco humorného napadne, když už v oblasti podnikání jste zjevně zcela dezorientován :D
Já už psal, že je to zcela viditelné, že o příčinách krachu firem nic nevíte. Je zbytečné to zdůrazňovat dalšími větami.

Jinak ten, kdo v podnikání krachne, byť měl od prvopočátku snahu být úspěšný a nejednalo se o podvodníka, již obvykle znovu podnikat nezačne a skončí někde jako zaměstnanec.
Již obvykle? To znamená, že se to nikdy neděje jinak?
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 12:07:00
Jelikož jsem již ráno psal, že s vámi a vašimi bláboly nehodlám ztrácet čas, tak to už zkrátím jenom na poznámku k "příčinách krachu firem" - historie zná pouze úspěšné podnikatele a nikoliv ty neúspěšné, ať už důvodem jejich zkrachování bylo cokoliv (snad s výjimkou válečných konfliktů nebo zásahů státu typu koronavir). Jestli někdo podniká a např. si neuvědomuje, že fixace na jednoho odběratele nebo jeden obor může kdykoliv znamenat ztrátu zakázek a nemá ani dostatečnou finanční rezervu, aby horší období ustál, pak sorry, ale toto není úspěšný podnikatel. Takže na závěr jenom to, co jsem již uváděl - ohledně podnikání jste úplně mimo a vaše představy se nehodí ani do špatných románů, natož do reality :P
A že jste byl někde statutárním zástupcem, tak za to vás nejenom nikdy neodsoudí, ale ani vám neobstaví majetek - máte to celé pomotané s tím, když se někdo dopustí trestné činnosti a toto může nastat. Aneb mícháte ony typické hrušky s jablky...
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 11. 08. 2020, 13:33:15
Jelikož jsem již ráno psal, že s vámi a vašimi bláboly nehodlám ztrácet čas, tak to už zkrátím jenom na poznámku k "příčinách krachu firem" - historie zná pouze úspěšné podnikatele a nikoliv ty neúspěšné, ať už důvodem jejich zkrachování bylo cokoliv (snad s výjimkou válečných konfliktů nebo zásahů státu typu koronavir). Jestli někdo podniká a např. si neuvědomuje, že fixace na jednoho odběratele nebo jeden obor může kdykoliv znamenat ztrátu zakázek a nemá ani dostatečnou finanční rezervu, aby horší období ustál, pak sorry, ale toto není úspěšný podnikatel. Takže na závěr jenom to, co jsem již uváděl - ohledně podnikání jste úplně mimo a vaše představy se nehodí ani do špatných románů, natož do reality :P
Mnoho podnikatelů, které považujeme za úspěšné, dříve zkrachovali - a někteří dokonce několikrát.  Součástí podnikání je řízení rizika - a je zcela samozřejmě, že každý podnikatel do jisté míry riskuje. A je do velké míry otázka, jaká míra rizika je správná.
Vytučnil jsi, že když někdo zkrachuje, tak že není úspěšným podnikatelem. No jistě - v tu chvíli není. Třeba později ještě bude, třeba ne. A co jako? To je nějaký diskuzní trik, že se snažíš tvářit, že jsi vyvrátil něco, co jsem ve skutečnosti netvrdil?
Jádro naší diskuze je v tom, jestli může mít podnikatel po předchozím krachu nějaké problémy a jaké (ve vztahu k jiným obchodním firmám a ve vztahu ke státu). Tady buď diskutuj, nebo to ukonči.

A že jste byl někde statutárním zástupcem, tak za to vás nejenom nikdy neodsoudí, ale ani vám neobstaví majetek - máte to celé pomotané s tím, když se někdo dopustí trestné činnosti a toto může nastat. Aneb mícháte ony typické hrušky s jablky...


Tak se podíváme, co jsi psal:

Toto jste mohl zažít možná někde v Rusku nebo na Dálném východě, ale nikoliv v ČR, kde je zastavení majetku podmíněno pravomocným rozhodnutím soudu. A soud nemůže obstavit váš majetek v souvislosti s nějakým s.r.o., ve kterém již nejste. Nedělejte tady z lidí blbce.

Ta věta, kde je napsáno, že soud nemůže obstavit váš majetek v souvislosti s nějakým sro, ve kterém už nejste, vypadá tak, že když už v nějakém sro nejsem, tak mi soud nemůže obstavit majetek. Ale klidně ještě něco napiš, ať se ztrapníš, ještě více.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: skunkos 11. 08. 2020, 13:42:08
5) Já dělám na OSVČ jen takové "bokovky", mám normální práci na HPP. Z OSVČ činnosti, které věnuji tak max 10-30 hodin měsíčně mám relativně malé zisky, ale beru to jako "přilepšení", cca v horizontu 1000 - 20 000 měsíčně, podle toho co se naskytne.
Kde tyhle bokovky a krátkodobé práce sháníš? Co vždycky koukám na inzeráty tak chtějí někoho na full time minimálně na půl roku.

První bokovky jsem sehnal tuším na jobs.cz, a doteď jedu pro ty cca dvě firmy různé malé projekty.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: skunkos 11. 08. 2020, 13:43:52
5) Já dělám na OSVČ jen takové "bokovky", mám normální práci na HPP. Z OSVČ činnosti, které věnuji tak max 10-30 hodin měsíčně mám relativně malé zisky, ale beru to jako "přilepšení", cca v horizontu 1000 - 20 000 měsíčně, podle toho co se naskytne.
Kde tyhle bokovky a krátkodobé práce sháníš? Co vždycky koukám na inzeráty tak chtějí někoho na full time minimálně na půl roku.
Místní hackerspace; afterparty po InstallFestu; bývalý spolužák; Upwork. Spíš by mě zajímalo co dělá a jak to dělá, protože já k fulltime práci nic dalšího dělat nedokážu (nejsem schopen provozovat mentálně náročnou činnost víc než X hodin denně).

Tak pokud to bylo na mě, tak ten projekt vezmu jen tehdy když vím že na to mentálně mám a jedná se vlastně jen o takovou "lopata"-style práci. Prostě vím, že tam nejsou žádné velké překážky, kdy bych se musel vyloženě tím protrápit.

Buď tak, nebo to musí být hodně peněz.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 14:32:12
Jelikož jsem již ráno psal, že s vámi a vašimi bláboly nehodlám ztrácet čas, tak to už zkrátím jenom na poznámku k "příčinách krachu firem" - historie zná pouze úspěšné podnikatele a nikoliv ty neúspěšné, ať už důvodem jejich zkrachování bylo cokoliv (snad s výjimkou válečných konfliktů nebo zásahů státu typu koronavir). Jestli někdo podniká a např. si neuvědomuje, že fixace na jednoho odběratele nebo jeden obor může kdykoliv znamenat ztrátu zakázek a nemá ani dostatečnou finanční rezervu, aby horší období ustál, pak sorry, ale toto není úspěšný podnikatel. Takže na závěr jenom to, co jsem již uváděl - ohledně podnikání jste úplně mimo a vaše představy se nehodí ani do špatných románů, natož do reality :P
Mnoho podnikatelů, které považujeme za úspěšné, dříve zkrachovali - a někteří dokonce několikrát.  Součástí podnikání je řízení rizika - a je zcela samozřejmě, že každý podnikatel do jisté míry riskuje. A je do velké míry otázka, jaká míra rizika je správná.
Vytučnil jsi, že když někdo zkrachuje, tak že není úspěšným podnikatelem. No jistě - v tu chvíli není. Třeba později ještě bude, třeba ne. A co jako? To je nějaký diskuzní trik, že se snažíš tvářit, že jsi vyvrátil něco, co jsem ve skutečnosti netvrdil?
Jádro naší diskuze je v tom, jestli může mít podnikatel po předchozím krachu nějaké problémy a jaké (ve vztahu k jiným obchodním firmám a ve vztahu ke státu). Tady buď diskutuj, nebo to ukonči.

A že jste byl někde statutárním zástupcem, tak za to vás nejenom nikdy neodsoudí, ale ani vám neobstaví majetek - máte to celé pomotané s tím, když se někdo dopustí trestné činnosti a toto může nastat. Aneb mícháte ony typické hrušky s jablky...


Tak se podíváme, co jsi psal:

Toto jste mohl zažít možná někde v Rusku nebo na Dálném východě, ale nikoliv v ČR, kde je zastavení majetku podmíněno pravomocným rozhodnutím soudu. A soud nemůže obstavit váš majetek v souvislosti s nějakým s.r.o., ve kterém již nejste. Nedělejte tady z lidí blbce.

Ta věta, kde je napsáno, že soud nemůže obstavit váš majetek v souvislosti s nějakým sro, ve kterém už nejste, vypadá tak, že když už v nějakém sro nejsem, tak mi soud nemůže obstavit majetek. Ale klidně ještě něco napiš, ať se ztrapníš, ještě více.
V první řadě si tykejte té paní, které jste vylezl mezi nohami a ne mně, nejsem nějaký váš kamarád z mokré čtvrti. A za druhé vše, co jsem tady napsal, je realita a pokud v nějakém s.r.o. nejste, tak vám také žádný majetek nikdo v souvislosti s tím s.r.o. obstavit nemůže. Jestli nechápete jak funguje právní stát, tak se vzdělávejte a třeba jednou pochopíte, i když při vaší inteligenci houpacího koně o tom lze s úspěchem pochybovat...
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 11. 08. 2020, 15:02:45
pokud v nějakém s.r.o. nejste, tak vám také žádný majetek nikdo v souvislosti s tím s.r.o. obstavit nemůže.

Takže, když jako jednatel vytuneluji sro a následně odstoupím a jednatelem je někdo jiný, tak mě nemůže soud ani zavřít, ani mi nemohou zabavovat majetek v rámci mého ručení? No to je skvělé. Takže přece jenom je to tak, že když někoho zabiji, ale ten nůž pak zahodím, tak mě do vězení nedostanou. :-D
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 15:41:41
Český právní řád žádné "tunelování" nezná, takže se v tomto směru není o čem bavit a pokud jde o jednatele a jeho odpovědnost, tak tento se zodpovídá výhradně dané společnosti (s.r.o.), která ho do funkce ustavila. Vaše příměry s nožem a trestnou činností jenom jasně ukazují, že jste v dané problematice notně dezorientován a z nějakých vlastních představ si chcete vytvářet obecnou pravdu. Dál už není co řešit, vše bylo již sděleno.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 11. 08. 2020, 15:58:12
Český právní řád žádné "tunelování" nezná, takže se v tomto směru není o čem bavit a pokud jde o jednatele a jeho odpovědnost, tak tento se zodpovídá výhradně dané společnosti (s.r.o.), která ho do funkce ustavila. Vaše příměry s nožem a trestnou činností jenom jasně ukazují, že jste v dané problematice notně dezorientován a z nějakých vlastních představ si chcete vytvářet obecnou pravdu. Dál už není co řešit, vše bylo již sděleno.

No jistě, takže když jsem použil hovorový termín, tak tím je vyřešeno a jednatele nelze stíhat za podvod, zpronevěru a porušení péče řádného hospodáře. Ale je zase fajn, že se snažíš dál držet tvář, že mi dál vykáš.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 17:03:09
Naposledy - nemíchejte hrušky s jablky a netahejte sem trestnou činnost, o které původně řeč vůbec nebyla. Celou dobu se bavíme o normálním podnikání, kde jedna ze smluvních stran přestane plnit svoje závazky vůči straně druhé. A to skutečně není nic trestného.
A pokud by i řeč o protiprávním jednání byla, tak opět platí, že nikdo nebude mít obstavený majetek kvůli tomu, že kdysi byl v nějaké s.r.o., ale výhradně kvůli oné trestné činnosti, kterou event. spáchal a za kterou byl pravomocně odsouzen.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 17:04:03
.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 11. 08. 2020, 17:45:28
Naposledy - nemíchejte hrušky s jablky a netahejte sem trestnou činnost, o které původně řeč vůbec nebyla. Celou dobu se bavíme o normálním podnikání, kde jedna ze smluvních stran přestane plnit svoje závazky vůči straně druhé. A to skutečně není nic trestného.
A pokud by i řeč o protiprávním jednání byla, tak opět platí, že nikdo nebude mít obstavený majetek kvůli tomu, že kdysi byl v nějaké s.r.o., ale výhradně kvůli oné trestné činnosti, kterou event. spáchal a za kterou byl pravomocně odsouzen.
Pokud uvedeš nějaké obecné (a žádnými podmínkami neomezené) tvrzení, tak to chápu tak, jak je napsáno. Pokud jsi to tvrzení myslel - ale kromě tresněprávní odpovědnosti - měl jsi to napsat.

Nicméně, i tak by bylo dobře tady kromě A, napsat i B. A to, že jednatel zkrachovalého sro bude fakticky muset prokázat, že úpadek nastal i přesto, že jednal s péčí řádného hospodáře. Což je velmi gumový termín a soud může snadno naznat, že tak nejednal (a to i v případě, že to z jeho strany nebyla úmyslná zpronevěra). A v tu chvíli už ručí celým majetkem.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 11. 08. 2020, 20:16:54
Proboha vraťte se zpátky na začátek diskuze a snadno zjistíte, že se diskutovalo o tom, že se taková problémová s.r.o. převede na někoho jiného, ideálně "z východu". Takže opět a již poněkolikáte, abyste snad pochopil - ne, vy v takovém případě nemáte již s vaší bývalou s.r.o. nic společného, ničím neručíte a nikdo vám nic neobstaví. A to ani v případě, kdybyste o to stál sebevíc :P
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 11. 08. 2020, 20:40:29
Proboha vraťte se zpátky na začátek diskuze a snadno zjistíte, že se diskutovalo o tom, že se taková problémová s.r.o. převede na někoho jiného, ideálně "z východu". Takže opět a již poněkolikáte, abyste snad pochopil - ne, vy v takovém případě nemáte již s vaší bývalou s.r.o. nic společného, ničím neručíte a nikdo vám nic neobstaví. A to ani v případě, kdybyste o to stál sebevíc :P

Pozor, jednatel i společníci jsou odpovědní za vše, co se stalo během doby, kdy firmu ovládali. Asi pět let. Pokud s.r.o. neplatila odvody zaměstnanců, jsou roky vyloučeny jednateli ze základu na důchod. Důsledky existují a když máte smůlu, odnesete to docela fest.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: hahel16625 12. 08. 2020, 07:15:52
Proboha vraťte se zpátky na začátek diskuze a snadno zjistíte, že se diskutovalo o tom, že se taková problémová s.r.o. převede na někoho jiného, ideálně "z východu". Takže opět a již poněkolikáte, abyste snad pochopil - ne, vy v takovém případě nemáte již s vaší bývalou s.r.o. nic společného, ničím neručíte a nikdo vám nic neobstaví. A to ani v případě, kdybyste o to stál sebevíc :P
Jojo, to je ten princip, že když někoho ubodám, ale nůž pak dám do ruky někomu jinému, tak nemohu být souzen za vraždu. Už to chápu.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 12. 08. 2020, 08:23:47
Proboha vraťte se zpátky na začátek diskuze a snadno zjistíte, že se diskutovalo o tom, že se taková problémová s.r.o. převede na někoho jiného, ideálně "z východu". Takže opět a již poněkolikáte, abyste snad pochopil - ne, vy v takovém případě nemáte již s vaší bývalou s.r.o. nic společného, ničím neručíte a nikdo vám nic neobstaví. A to ani v případě, kdybyste o to stál sebevíc :P

Pozor, jednatel i společníci jsou odpovědní za vše, co se stalo během doby, kdy firmu ovládali. Asi pět let. Pokud s.r.o. neplatila odvody zaměstnanců, jsou roky vyloučeny jednateli ze základu na důchod. Důsledky existují a když máte smůlu, odnesete to docela fest.
Odpovědni jsou pouze statutární zástupci, nikoliv společníci. A odpovědnost statutárních zástupců je výhradně vůči společnosti samotné, jak jsem už psal výše. Jiná odpovědnost je akorát v tom smyslu, že pokud se statutární zástupci dopustí nějaké trestné činnosti, pak pochopitelně nesou odpovědnost zákonnou, ale to se týká každého svéprávného občana.
Jakýsi základ na důchod jednatele má být co? Jednatel není z titulu své funkce vůbec účasten důchodového pojištění. Skoro bych tipl, že čerpáte "poznatky" někde na emimino apod., kde maminky rozebírají podobné nesmysly :D
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 12. 08. 2020, 08:26:12
Proboha vraťte se zpátky na začátek diskuze a snadno zjistíte, že se diskutovalo o tom, že se taková problémová s.r.o. převede na někoho jiného, ideálně "z východu". Takže opět a již poněkolikáte, abyste snad pochopil - ne, vy v takovém případě nemáte již s vaší bývalou s.r.o. nic společného, ničím neručíte a nikdo vám nic neobstaví. A to ani v případě, kdybyste o to stál sebevíc :P
Jojo, to je ten princip, že když někoho ubodám, ale nůž pak dám do ruky někomu jinému, tak nemohu být souzen za vraždu. Už to chápu.
Jste opravdu takový mimoň, že vám nedochází rozdíl mezi trestní odpovědností a mezi odpovědností statutárních zástupců vůči s.r.o.? Pro vás asi hodinky jako holínky, oboje se natahuje, že? Nebo se jenom snažíte nějak vykličkovat z těch blábolů, co jste tady psal, když vám to bylo vše zcela jasně vyvráceno? :P
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 12. 08. 2020, 09:02:35
Pozor, jednatel i společníci jsou odpovědní za vše, co se stalo během doby, kdy firmu ovládali. Asi pět let. Pokud s.r.o. neplatila odvody zaměstnanců, jsou roky vyloučeny jednateli ze základu na důchod. Důsledky existují a když máte smůlu, odnesete to docela fest.
Odpovědni jsou pouze statutární zástupci, nikoliv společníci. A odpovědnost statutárních zástupců je výhradně vůči společnosti samotné, jak jsem už psal výše. Jiná odpovědnost je akorát v tom smyslu, že pokud se statutární zástupci dopustí nějaké trestné činnosti, pak pochopitelně nesou odpovědnost zákonnou, ale to se týká každého svéprávného občana.
Jakýsi základ na důchod jednatele má být co? Jednatel není z titulu své funkce vůbec účasten důchodového pojištění. Skoro bych tipl, že čerpáte "poznatky" někde na emimino apod., kde maminky rozebírají podobné nesmysly :D
[/quote]

Tak to máte asi 10 let staré informace.

Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 12. 08. 2020, 09:30:42
Pozor, jednatel i společníci jsou odpovědní za vše, co se stalo během doby, kdy firmu ovládali. Asi pět let. Pokud s.r.o. neplatila odvody zaměstnanců, jsou roky vyloučeny jednateli ze základu na důchod. Důsledky existují a když máte smůlu, odnesete to docela fest.
Odpovědni jsou pouze statutární zástupci, nikoliv společníci. A odpovědnost statutárních zástupců je výhradně vůči společnosti samotné, jak jsem už psal výše. Jiná odpovědnost je akorát v tom smyslu, že pokud se statutární zástupci dopustí nějaké trestné činnosti, pak pochopitelně nesou odpovědnost zákonnou, ale to se týká každého svéprávného občana.
Jakýsi základ na důchod jednatele má být co? Jednatel není z titulu své funkce vůbec účasten důchodového pojištění. Skoro bych tipl, že čerpáte "poznatky" někde na emimino apod., kde maminky rozebírají podobné nesmysly :D

Tak to máte asi 10 let staré informace.

[/quote]
Jste poněkud mimo, protože funkce jednatele nepodléhá vůbec žádným odvodům. Odvody začnou až v případě, že jednatel pobírá nějakou odměnu a pak se platí z tého odměny, nikoliv z funkce. Pokud ji ale nepobírá, tak ze samotné funkce ani nevyplývá žádná zákonná povinnost cokoliv platit.

O krácení důchodu je zbytečné diskutovat, protože toto se vztahovalo na dobu od 1. 7. 2002 do 31. 12. 2013, což je už i při nejzazší době skoro 7 let zpátky a tedy zcela mimo tuto diskuzi.

Netahejte sem nějaké úpadky apod. - již na první stránce je jasně uvedena varianta prodeje společnosti "na východ" v případě potíží, tedy ony úpadky by si musel řešit až nový vlastník, resp. by to neřešil nikdo.

Odpovědnost statutárního orgánu není vůči všem, ale je vůči společnosti. Tedy z titulu jednatele vám nikdo neobstaví majetek, což je to, o čem byla primárně řeč.

Jinak ještě jedna zásadní věc - celé vlákno se točí kolem toho, jestli OSVČ nebo s.r.o., takže se bavíme o založení nové (a nejspíš oneman společnosti), kde se nemusí řešit ani dluhy na sociálním a ani jiné věci a vymýšlení nějakých teorií na toto téma je úplná zbytečnost. :)
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 12. 08. 2020, 09:33:15
Jste poněkud mimo, protože funkce jednatele nepodléhá vůbec žádným odvodům. Odvody začnou až v případě, že jednatel pobírá nějakou odměnu a pak se platí z tého odměny, nikoliv z funkce. Pokud ji ale nepobírá, tak ze samotné funkce ani nevyplývá žádná zákonná povinnost cokoliv platit.

I to už naše finanční správa "překonala". Pokud jednatel odvádí pro společnost práci, je to pro společnost bezúplatný příjem. A znovu odvozují všechny daně.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 12. 08. 2020, 10:22:42
Jste poněkud mimo, protože funkce jednatele nepodléhá vůbec žádným odvodům. Odvody začnou až v případě, že jednatel pobírá nějakou odměnu a pak se platí z tého odměny, nikoliv z funkce. Pokud ji ale nepobírá, tak ze samotné funkce ani nevyplývá žádná zákonná povinnost cokoliv platit.

I to už naše finanční správa "překonala". Pokud jednatel odvádí pro společnost práci, je to pro společnost bezúplatný příjem. A znovu odvozují všechny daně.
Opět jste na omylu a navíc finanční správa s tímto nemá nic společného, pokud se bavíme o odvodech na sociálním pojištění. Jinak z podstaty nelze danit plnění, ke kterému nedošlo.
Ohledně jednatelů a všeho co s tím souvisí, se pak vzdělávejte v rozhodnutích Nejvyššího správního soudu a zejména si nastudujte jak to funguje v případě, že jednatel nemá se společností uzavřenou smlouvu o "výkonu funkce jednatele" a ani není u společnosti v pracovně-právním vztahu.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 12. 08. 2020, 10:27:27
Opět jste na omylu a navíc finanční správa s tímto nemá nic společného, pokud se bavíme o odvodech na sociálním pojištění. Jinak z podstaty nelze danit plnění, ke kterému nedošlo.
Ohledně jednatelů a všeho co s tím souvisí, se pak vzdělávejte v rozhodnutích Nejvyššího správního soudu a zejména si nastudujte jak to funguje v případě, že jednatel nemá se společností uzavřenou smlouvu o "výkonu funkce jednatele" a ani není u společnosti v pracovně-právním vztahu.

Smlouvu o výkonu funkce má uzavřenou konkludentně, tu nemusí podepisovat (ostatně na tom papíru by vlevo i vpravo byl jeho podpis).

Jinak k plnění dochází, pokud ve skutečnosti cokoliv pro firmu dělá, jedná se o plnění. Buďto za úplatu, nebo nepeněžně. Nepeněžní prospěch (včetně "darované" práce) podléhá zdanění a od toho se odvozují i odvody. Finanční správa to začala praktikovat, odvody jsou už jen důsledek této praxe.

(U fyzických osob jsou nepeněžní příjmy osvobozené díky výjimkám v ZDP, u obchodní společnosti prakticky ne)

Díváte se na to moc formalisticky.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 12. 08. 2020, 12:36:36
Opět jste na omylu a navíc finanční správa s tímto nemá nic společného, pokud se bavíme o odvodech na sociálním pojištění. Jinak z podstaty nelze danit plnění, ke kterému nedošlo.
Ohledně jednatelů a všeho co s tím souvisí, se pak vzdělávejte v rozhodnutích Nejvyššího správního soudu a zejména si nastudujte jak to funguje v případě, že jednatel nemá se společností uzavřenou smlouvu o "výkonu funkce jednatele" a ani není u společnosti v pracovně-právním vztahu.

Smlouvu o výkonu funkce má uzavřenou konkludentně, tu nemusí podepisovat (ostatně na tom papíru by vlevo i vpravo byl jeho podpis).

Jinak k plnění dochází, pokud ve skutečnosti cokoliv pro firmu dělá, jedná se o plnění. Buďto za úplatu, nebo nepeněžně. Nepeněžní prospěch (včetně "darované" práce) podléhá zdanění a od toho se odvozují i odvody. Finanční správa to začala praktikovat, odvody jsou už jen důsledek této praxe.

(U fyzických osob jsou nepeněžní příjmy osvobozené díky výjimkám v ZDP, u obchodní společnosti prakticky ne)

Díváte se na to moc formalisticky.
Kde jste na takovém nesmyslu kristepane byl? To je skutečně tragédie, když se svoje představy snažíte zhmotnit v právo a ještě to začnete psát veřejně. Takže raději už dál nic, protože je zcela zjevné, že tato oblast práva není vaší silnou stránkou :P

Totéž platí i pro oblast financí, protože finanční správa nikdy nic takového praktikovat nemůže už proto, že "práce pro společnost" může obnášet podání daňového přiznání jednou ročně nebo také 8 hodin denně házení lopatou, nehledě na stav, kdy je těch jednatelů více a FÚ vůbec ani netuší, co kdo z jednatelů pro společnost dělá nebo ne. Nepouštějte se do debat, ve kterých nemáte ani potuchy, jak to celé funguje :D
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 12. 08. 2020, 12:49:09
...

Asi nejjednodušeji stanovisko GFŘ: https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-prispevky-kv-kdp/Zapis_KV_KDP_20160323.pdf

Citace
K bodu 2.2. – právnické osoby
Z pohledu daně z příjmů právnických osob platí, že u právnické osoby, v jejímž orgánu (výboru) nebo pro níž je činnost fyzickou osobou vykonávána bezúplatně, se bude jednat o bezúplatný příjem, na který bude aplikováno
ustanovení § 23 odst. 3 písm. a) bod 16 ZDP s možností postupu podle § 23 odst. 3 písm. c) ZDP za předpokladu splnění zákonem stanovených podmínek. Podrobnější stanovisko GFŘ k aplikaci těchto dvou ustanovení včetně aplikce § 23 odst. 7 ZDP je obsahem příspěvku č. 452/22.04.15 Některé případy daňových dopadů bezúplatných příjmů. O bezúplatný příjem se nebude jednat, pokud bezúplatná činnost bude vykonávána společníkem pro společnost.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 12. 08. 2020, 20:11:40
Takže jste si vlastně odpověděl sám: "O bezúplatný příjem se nebude jednat, pokud bezúplatná činnost bude vykonávána společníkem pro společnost.", protože se celou dobu bavíme o s.r.o., kterou si udělá jedna a ta samá osoba, která bude společníkem i jednatelem zároveň (jako alternativa k OSVČ). Diskuze je ukončena.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 12. 08. 2020, 21:33:03
Takže jste si vlastně odpověděl sám: "O bezúplatný příjem se nebude jednat, pokud bezúplatná činnost bude vykonávána společníkem pro společnost.", protože se celou dobu bavíme o s.r.o., kterou si udělá jedna a ta samá osoba, která bude společníkem i jednatelem zároveň (jako alternativa k OSVČ). Diskuze je ukončena.

Pokud je v orgánu společnosti, je to bezúplatný příjem. Pokud pro společnost něco vykoná společní (ale není v orgánu), pak to bezúplatný příjem není. To z toho podle mě vyplývá.

Každopádně neplatí všechny ty Vaše teze, co jste psal výše, kdy pro Vás byla novinka, že bezúplatné příjmy se daní.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 13. 08. 2020, 08:54:15
Takže jste si vlastně odpověděl sám: "O bezúplatný příjem se nebude jednat, pokud bezúplatná činnost bude vykonávána společníkem pro společnost.", protože se celou dobu bavíme o s.r.o., kterou si udělá jedna a ta samá osoba, která bude společníkem i jednatelem zároveň (jako alternativa k OSVČ). Diskuze je ukončena.

Pokud je v orgánu společnosti, je to bezúplatný příjem. Pokud pro společnost něco vykoná společní (ale není v orgánu), pak to bezúplatný příjem není. To z toho podle mě vyplývá.

Každopádně neplatí všechny ty Vaše teze, co jste psal výše, kdy pro Vás byla novinka, že bezúplatné příjmy se daní.
Řeč byla o statutárních zástupcích a ne o jakémsi vašem bezúplatném příjmu a podobných nesmyslech, do kterých se snažíte - a zbytečně - celou diskuzi posunout. A pokud statutární zástupce s.r.o. nemá uzavřenou smlouvu o výkonu funkce jednatele a ani není u s.r.o. v pracovně-právním vztahu, tak o žádném danění nemůže být vůbec řeč. Bez ohledu na jakási stanoviska Finančního ředitelství, protože o tomto by mohl rozhodnout jedině Nejvyšší správní soud v nějaké judikatuře. Další debata s vámi je ztrátou času, nejste právník a vaše právní "vědomosti" začínají a končí tak nanejvýš Google, což je skutečně pro seriózní diskuzi žalostně málo. Jenom drobnost na závěr - zkuste si najít příklad z praxe, který by vaše pateorii potvrdil - nenajdete nic. Naopak najdete spoustu jednatelů s.r.o., kteří pracují pro společnost "zadarmo" a vše je v naprostém pořádku :P
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 13. 08. 2020, 09:12:07
...

Píšete blbiny. Statutár má smlouvu o výkonu funkce zcela automaticky. Nemusí ji mít písemnou a může se to lišit tím, jestli má sjednanou odměnu či ne (bez písemné smlouvy ji nemá).

Důkazní břemeno ve věcech daňových je na straně poplatníka. Společnost tedy musí prokázat, jakým způsobem zajišťuje svoji činnost. Pokud nemá zaměstnance, ale jen svého majitele a jednatele v jedné osobě, má finanční úřad práci hodně jednoduchou. Pokud nic nedaníte a práce je odváděna, vyměří daň pomocí pomůcek (tj. podle jiné firmy srovnatelné velikosti a srovnatelné činnosti).

Logika je totiž náramně prostá: stát chce z příjmů daně a z práce chce odvody. Práce a příjmy firmy jsou mezi sebou svázané. Jakmile neprokážete tu vazbu, nastává problém, který budete řešit.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: . 13. 08. 2020, 10:32:12
...

Píšete blbiny. Statutár má smlouvu o výkonu funkce zcela automaticky. Nemusí ji mít písemnou a může se to lišit tím, jestli má sjednanou odměnu či ne (bez písemné smlouvy ji nemá).

Důkazní břemeno ve věcech daňových je na straně poplatníka. Společnost tedy musí prokázat, jakým způsobem zajišťuje svoji činnost. Pokud nemá zaměstnance, ale jen svého majitele a jednatele v jedné osobě, má finanční úřad práci hodně jednoduchou. Pokud nic nedaníte a práce je odváděna, vyměří daň pomocí pomůcek (tj. podle jiné firmy srovnatelné velikosti a srovnatelné činnosti).

Logika je totiž náramně prostá: stát chce z příjmů daně a z práce chce odvody. Práce a příjmy firmy jsou mezi sebou svázané. Jakmile neprokážete tu vazbu, nastává problém, který budete řešit.
Nikoliv, že já píši blbiny, ale vy píšete tak neuvěřitelné pitomosti, že by i autor nějakých románů žasl nad tím, co jste schopen si vybásnit - prý "Statutár má smlouvu o výkonu funkce zcela automaticky". Kam proboha na ty báchorky chodíte? :D :D :D

Vaše logika je tak prostá, jak jste prostý vy sám, takže končím, protože s takovým jelimanem vaše typu je to naprostá ztráta času, akorát se lze občas pobavit nad tím, co všechno jste schopen vymyslet. Skoro bych to viděl, že na něčem "jedete", protože to fakt jinak není možné :D :D :D
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: LukePole 13. 08. 2020, 13:40:35
@ Miroslav Šilhavý Pokud smlouva o výkonu funkce jednatele vznikne údajně zcela automaticky, proč je tedy potřeba tuto smlouvu uzavřít písemně a v případě, kdy se jedná o společníka a jednatele ve stejné osobě, tak dokonce s úředně ověřeným podpisem? To nějak nedává smysl. Nějaký odkaz by nebyl, kde se lze dočíst o tom, že statutář má smlouvu o výkonu funkce zcela automaticky?
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 13. 08. 2020, 13:48:47
@ Miroslav Šilhavý Pokud smlouva o výkonu funkce jednatele vznikne údajně zcela automaticky, proč je tedy potřeba tuto smlouvu uzavřít písemně a v případě, kdy se jedná o společníka a jednatele ve stejné osobě, tak dokonce s úředně ověřeným podpisem? To nějak nedává smysl. Nějaký odkaz by nebyl, kde se lze dočíst o tom, že statutář má smlouvu o výkonu funkce zcela automaticky?

Liší se pro jaký účel. Z hlediska (právní) ochrany při práci (obdoba pracovního poměru), je potřeba ji mít písemně.
Nicméně, jednatel je oprávněný zastupovat společnost i ve chvíli, kdy tu smlouvu nemá - tedy není to podmínka, aby reálně vykonával tu činnost.

Pokud tedy máte jednatele, který neuzavřel písemnou formu smlouvy, tak to neznamená, že smlouva neexistuje. Existuje, "pouze" je porušená podmínka na písemnou formu.

Z toho se pak odvíjí i zbytek diskuse zde. Nemůžete použít jako argument to, že nemá podepsanou smlouvu na to, abyste se např. vyhnul zdanění (to je obecný princip z Občanského zákoníku: nikdo nemůže těžit z protiprávní situace, kterou sám způsobí).
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: LukePole 13. 08. 2020, 14:04:44
Pokud něco vznikne automaticky, tj. může tomu tak být jedině ze zákona, pak již netřeba to stejné uzavírat písemně ani jinou formou, protože by to byla zbytečnost.

Jestli zákon ukládá povinnost mít smlouvu o výkonu funkce jednatele uzavřenou, pak jsem toto ustanovení tedy nikde nenašel, takže ho najdu kde?
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Miroslav Šilhavý 13. 08. 2020, 14:31:30
Pokud něco vznikne automaticky, tj. může tomu tak být jedině ze zákona, pak již netřeba to stejné uzavírat písemně ani jinou formou, protože by to byla zbytečnost.

To už obvykle vzniká nesouladem různých zákonů. Jeden to požaduje, druhý to nepožaduje. Splnit musíte oba.
Představte si jednatele, který bude chodit na jednání se svojí smlouvou, aby prokázal, že smí vykonávat funkci. To se neděje a není to ani požadované. Druhé straně stačí nahlédnout do veřejného rejstříku (obchodního) a tím si ověří, že je to jednatel, který smí funkci vykonávat.

Podobné je to třeba u řidičských průkazů. Můžete mít fyzicky řidičský průkaz, ale zároveň soudem zakázáno řídit. Když neodevzdáte průkaz, tak se dopustíte dalšího přestupku (neodevzdal jste průkaz), ale oprávnění řídit nemáte (platí soudní rozhodnutí).

Jedna skutečnost implikuje druhou, ale druhá neimplikuje tu první.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: M_D 13. 08. 2020, 14:58:16
Teda, chudák původní tazatel. Jste mu to zamotali. K tomu, smlouva o výkonu funkce jednatele ano/ne a co pak řídí vztah jendatele proti spoečnosti:
a) smlouva uzavřená není - platí občanský zákoník, část o příkaznictví od § 2430,
b) smlouva je uzavřená písemně - platí obsah smlouvy s přihlédnutím k požadavklm zákonu o obchodních splečnostech (smlouva pak musí být dle § 59 a dále).
Z obou případů pak plynou různé věci. Pokud z toho něco mám mít a nedělám to dobrovolně zadarmo ve svém volném čase, tak musí být případ B.
Název: Re:Přechod na IČO
Přispěvatel: Abrakadraxs 13. 08. 2020, 15:28:38
"Rád bych se vyhnul zbytečnýmu flame"
..
v každým vláknu na rootu se vždy najde někdo, kdo zmíní nějakou kravinu a vždycky se najde někdo, kdo s tou kravinou mimo téma nesouhlasí a další 4 stránky vlákna jsou uplně mimo téma.
Založte si na to vlastní vlákno nebo použijte nějakej chat.

Tohle téma klidně můžete zamknout..