Office a remote práce po pandemii

Office a remote práce po pandemii
« kdy: 26. 07. 2020, 18:30:12 »
Zdravím,
poslední dobou přemýšlím jak se změní nastavení společnosti po COVIDu, potom co se ze dne na den přešlo defacto na 100% remote.

Bude remote pro kancelářské pozice už defacto standard a do kanclu(možná on-demand pronajatého coworking prostoru) se bude dojíždět jen na "konzultace" jednou, dvakrát do týdne? Tj. tzv. hybridní model, nebo se to vrátí tam kde to bylo, tj. home office spíše jen vyjímečně třeba jednou dvakrát do týdne? Ano, možná to u vás bylo běžné i předtím, ale bavme se o tom jak to funguje v 80% případů.

Já aktuálně bydlím a pracuji v Praze v korporátu a zvažuju jestli dál bydlet v Praze a o víkendu chatařit nebo bydlet v domku vzdáleném od hranice Prahy cca 20min autem, takže reálně třeba hodina do práce. 
Faktory změny jsou jednak finanční (cena bytu v Praze), ale i komfort dojíždění a výhoda vlastní zahrady atd. Pokud bych mohl být remote na 3dny v týdnu, asi bych v Praze nebyl. Přítelkyně to má podobně.
 
Jak to vypadá u vás? Uvažuje váš management o rozšíření možnosti remote práce?  Prosím napište velikost firmy a město.


Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #1 kdy: 26. 07. 2020, 18:40:38 »
Nevim, co tu stale resite, uz pred pandemii existovala spousta firem umoznujici neomezeny remote. Ja tak pracuji roky. Je to vec poptavky a nabidky, asi to zas tak velke lakadlo na zamestnance neni.

Musite mit vlastni kancelar v dome nebo nekde pronajimat, pro vetsinu lidi je kancelarske misto ve firme plus.
« Poslední změna: 26. 07. 2020, 18:45:09 od A.P.Hacker »

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #2 kdy: 26. 07. 2020, 18:47:30 »
Nevim, co tu stale resite, uz pred pandemii existovala spousta firem umoznujici neomezeny remote. Ja tak pracuji roky. Je to vec poptavky a nabidky, asi to zas tak velke lakadlo na zamestnance neni.

Jednoduše se změnil tou pandemií kontext, tedy proto jsem toto téma chtěl otevřít. Pokud je někde podobné vlákno živé v posledním pár měsících, prosím dejte link. Rovněž se nebavím o full remotu, ale o hybridním modelu a jak to bude mít 80% lidí.  Full remote bych upřímě nechtěl, dle zkušenosti z března, dubna a části května.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #3 kdy: 26. 07. 2020, 19:15:41 »
Nevim, co tu stale resite, uz pred pandemii existovala spousta firem umoznujici neomezeny remote. Ja tak pracuji roky. Je to vec poptavky a nabidky, asi to zas tak velke lakadlo na zamestnance neni.

Jednoduše se změnil tou pandemií kontext, tedy proto jsem toto téma chtěl otevřít. Pokud je někde podobné vlákno živé v posledním pár měsících, prosím dejte link. Rovněž se nebavím o full remotu, ale o hybridním modelu a jak to bude mít 80% lidí.  Full remote bych upřímě nechtěl, dle zkušenosti z března, dubna a části května.

Proc by to firma delala? Je pro ne vyhodnejsi 100% remote, vyber zamestnancu neni omezen na lokalitu, nemusi pronajimat kancelar. Tech 20% casu v kancelari velky rozdil v neudela, ale stoji je penize. Proc byste vy trval na 20% ve firemni kancelari, kdyz musite mit zajistenou kancelar jinde?
« Poslední změna: 26. 07. 2020, 19:17:56 od A.P.Hacker »

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #4 kdy: 26. 07. 2020, 19:27:20 »
Protože dle průzkumů se lidé stále ještě chtějí občas potkávat face to face.

Pronajímat může zaměstnavatel menší kancelářskou plochu, pokud bude předvídatelný demand toho prostoru. Tj. pokud vím, že mi cca polovina lidí dělá z domu, můžu si snížit plochu o polovinu pokud se na to nastaví systém ... podobně jako dnes si bookuju meeting room, podobně si může tým v budoucnu naplánovat kdy budou fyzicky v officu. Mě by se tenhle systém líbil a co jsem se tak ptal v týmu, tak to mají podobně ... jen nevím jak moc velká vyjímka jsme a to bych tu rád zjistil.

Takže si píšu. Jeden pán pracoval remote už předtím, žádná změna. Co ostatní ?



L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #5 kdy: 26. 07. 2020, 19:38:18 »
Ale jo, i jeden / dva dny v týdnu udělají docela dost. Jednak pro soudržnost týmu. Vidět se s kolegy hezky postaru, tváří v tvář, bez těch moderních serepetiček, v klidu pokecat nad kávou, zajít na oběd, na pivko... A složitější problémy se také řeší mnohem lépe tváří v tvář, než přes videohovory. To je moje zkušenost.

U nás (nadnárodní korporát, Praha) je aktuálně oficiální politika plný homeoffice, nicméně část lidí právě chodí do práce na ten jeden až dva dny v týdny z výše uvedených důvodů.

Jiná firma, kde jsem dělal předtím ("startup" zhruba 20 lidí, taky Praha) to měla 1-2 dny on-site, zbytek doma už před koronou a co vím, tak na tom nechtějí nic měnit.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #6 kdy: 26. 07. 2020, 19:47:51 »
Pokud je někde podobné vlákno živé v posledním pár měsících, prosím dejte link. května.
https://forum.root.cz/index.php?topic=23242.msg333094#msg333094 (košatá diskuse se spoustou vedlejších témat)

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #7 kdy: 26. 07. 2020, 20:22:53 »
Já pracuju full remote už roky, a i tak si pokud je to geograficky možné plánuju pravidelný den onsite, jednou za dva týdny je pro mně ideální. Práce tím dostává přirozený takt, a nemusí to být zrovna formální “sprintování”, pak jsou věci které se líp řeší nebo projednají  face-to-face - jak zapeklitější issues, tak třeba koncepční záležitosti.

Na úvodní otázku jestli se to stane běžnější úplně odpovědět neumím. Ale možné to je, Korona-lockdown to umožnil firmám vyzkoušet a kde se jim to povedlo, tam to asi teď opravdu bude běžnější. 

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #8 kdy: 26. 07. 2020, 23:52:22 »
Nevim, co tu stale resite, uz pred pandemii existovala spousta firem umoznujici neomezeny remote. Ja tak pracuji roky. Je to vec poptavky a nabidky, asi to zas tak velke lakadlo na zamestnance neni.

Jednoduše se změnil tou pandemií kontext, tedy proto jsem toto téma chtěl otevřít. Pokud je někde podobné vlákno živé v posledním pár měsících, prosím dejte link. Rovněž se nebavím o full remotu, ale o hybridním modelu a jak to bude mít 80% lidí.  Full remote bych upřímě nechtěl, dle zkušenosti z března, dubna a části května.

Proc by to firma delala? Je pro ne vyhodnejsi 100% remote, vyber zamestnancu neni omezen na lokalitu, nemusi pronajimat kancelar. Tech 20% casu v kancelari velky rozdil v neudela, ale stoji je penize. Proc byste vy trval na 20% ve firemni kancelari, kdyz musite mit zajistenou kancelar jinde?

Kancelare mit firma musi a obzvlaste ty firmy co delaji zakazkovy vyvoj. Je to urcity reprezentativni prvek. Myslim (moje domenka), ze se to bezne resi, ze mas treba kancelare dimenzovany na 100 lidi pri 200 zamestnancich a podobne.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #9 kdy: 27. 07. 2020, 02:04:55 »
Takže si píšu. Jeden pán pracoval remote už předtím, žádná změna. Co ostatní ?
Praha, napůl startup, 10 zaměstnanců, někteří chodí furt, někteří 2-3 dny v týdnu (třeba já), někteří výjimečně. Předtím i teď, žádná změna.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #10 kdy: 27. 07. 2020, 05:51:53 »
Co ostatní?
"Už trošku zaběhlejší startup", odjakživa full remote, porady face to face jednou za 14 dní. Víceméně žádná změna, jenom po dobu největšího peaku jsme i ty f2f porady změnili na remote.

Z první ruky mám informace o tom, že v IBM na jedné konkrétní pozici ("poloajťácké") se z HO dva až třikrát týdně stal trvalý HO (což ale u nich není nic neobvyklýho, jenom to prostě zřejmě rozšířili na víc pozic).

Korona-lockdown to umožnil firmám vyzkoušet a kde se jim to povedlo, tam to asi teď opravdu bude běžnější.
IMHO by bylo hlavně dobře, kdyby firmy, kde se jim to nepovedlo, začaly pomalu krachovat, nebo se jim aspoň výrazně snížily marže, protože ve 21. století nebýt schopen rozjet v IT full remote, to ve většině případů bude znamenat, že management je totálně neschopný.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2020, 07:56:22 »
full remote poslednich 10 let

Praci remote je nutne se naucit. Vybudovat si system, nebyt porad jen doma. Nekolikrat tydne nekam odejit mezi lidi, kteri nejsou kolem vas kazdy den. Treba dva dny v tydnu odpoledne na dve hodky.

Cokoliv kam dokazete chodit pravidelne a dlouhodobe a potkate tam lidi. Jazykovka, cviceni, meetupy, prednasky ... .
Podilet se na organizaci nejakeho setkani etc.


Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #12 kdy: 27. 07. 2020, 10:28:30 »
Asi to trochu "nabidlo" firme myslenku nekolika sdilenych mist v kanclech. Nicmene obecne plati to co pred pul rokem: INDIVIDUALNE. Ne kazdy to z domu zvlada. Zaroven fotři z bytů HO vyslovene nechceme. Ale kdo bydli v domě nebo ti mladi frikulini tak to snasi lepe.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #13 kdy: 27. 07. 2020, 10:52:59 »
1. Zařídit si to šlo již v době předcovidové. Domluvte se se svým současným nebo budoucím zaměstnavatelem. Případně si to samozřejmě můžete zařídit i jako podnikatel, ale to byste se asi neptal... U nás to šlo (brněnská pobočka nadnárodní korporace), ale může se to lišit tým od týmu.
2. Proč Vás zajímá, co bude mít 80 % lidí? To může být užitečné třeba pro nemovitostní trh (a nejspíš poněkud s odstupem), ale nikde není vytesáno, že zrovna Vy nemůžete patřit k těm 20 %...
3. Můžeme se o tom dohadovat, ale reálně to nikdo neví. Takže to může být dlouhá diskuze o ničem.

Re:Office a remote práce po pandemii
« Odpověď #14 kdy: 27. 07. 2020, 10:53:16 »
Asi to trochu "nabidlo" firme myslenku nekolika sdilenych mist v kanclech. Nicmene obecne plati to co pred pul rokem: INDIVIDUALNE. Ne kazdy to z domu zvlada. Zaroven fotři z bytů HO vyslovene nechceme. Ale kdo bydli v domě nebo ti mladi frikulini tak to snasi lepe.

Pak ale nastane dalsi problem. Cas tymu onsite a cast remote. Ja jsem byl dlouho jediny 100% remote a spoustu informaci jsem si nemohl odposlechnout, protoze jsem byl v "jine mistnosti". Ted jsme 100% remote vsichni a toto se hodne zlepsilo.