Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?

TakyPatrik

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #15 kdy: 19. 07. 2020, 07:04:09 »
TV je mrtvola. Mladým dneska stačí Youtube, Netflix,... živé sportovní přenosy se rovněž dají sledovat online a i u živého vysílání je možnost si vysílání pozastavit a o nic nepřijít velkou výhodou - no a co, že tam jako ke všem těm další prodlevám bude další minuta prodlevy? To se jako svět zboří, že někdo uvidí někoho kopnout do míče o minutu později?

Co se WiFi týče, může mi prosím někdo říci, co je špatně na AP Mikrotik, Unifi atp? To jako do domácí prostředí nestačí? TP-Link za tři stovky si snad domů nedá ani na doporučení, když je původní plán tahat optiku. Lidi, vzbuďte se, on zasíťovává rodinný dům, né korporátní headquarters!

A jak říkám, do telefonu, tabletu a často ani do noteboku si ten síťovej kabel už dnes prostě nestrčíte. Tahat kabel do každý místnosti, protože pán domu bude mít jeden desktop na práci, mi přijde poněkud zbytečné.

Tessicz nám určitě vysvětlí, co si představuje pod pojmem "pracovat". A děti stejně čučí do mobilu nebo do tabletu, hry hrají na facebooku a je jim úplně jedno jestli jsou připojený 50 nebo 500 Mbps linkou!

V hodně blízké budoucnosti prostě síťové kabely v consumer segmentu vymizí. Vysvětlujte si manželce, že místo Macbooku má používat 10 let starý Thinkpad, protože má ethernet. To už budete asi úspěšnější v propagaci linuxového desktopu...

Mokré sny místních ajťáků naklofané na 10 let starém ThinkPadu, protože všechno novější je podle nich špatné. To je potom otázkou, jestli vám samotným ten dům nebude zbytečně velký...


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #16 kdy: 19. 07. 2020, 08:33:58 »
Sledovanost zdaleka nedělají jenom mladí, ale pokud se u nich zůstane, tak jako náhrada za klasické TV vysílání má být Youtube, kde Google maže již takřka vše kvůli autorským právům? Možná fanoušci Týnuš Třešničkové si přijdou na svoje :D Nebo Netflix, který má jenom 70 titulů v CZ znění, ten má nahradit TV vysílání? Ani jako vtip se to nedá brát...
Live sportovní přenosy se dají sledovat kde? Když bude řeč třeba o MS v hokeji, jakožto o nejoblíbenějším českém sportu? Samozřejmě nikde, vyjma nějakých černých stream serverů s jepičí životností a nezřídka jazykovou mutací a lá turečtina apod., navíc v kvalitě sotva VHS. Na ČT 4 je to v HD a v češtině :) Jinak se svět samozřejmě nezboří, když se bude někdo dívat zpožděně, nicméně časová prodleva i live vysílání třeba u O2TV je velmi často předmětem kritiky, kdy soused v baráku křičí gól, zatímco dotyčný abonent O2 ještě kouká na vhazování :)

Na WiFi je špatně úplně všechno, resp. kabel je mnohem jednodušší řešení a s takřka nulovou pravděpodobností možných výpadků a rušení. Mimochodem k TV si člověk stejně musí přivést napájení 230V (takže nějaký kabel tam bude i tak), takže jestli k tomu přihodí ještě UTP je nepodstatné a má jistotu, že to bude fungovat prakticky vždy.

Řeč byla o TV a nikoliv o telefonu, tabletu a NB. Ale nic nebrání tomu si tu WiFi dát také, ale jenom pro účely, kde nelze kabel. Což TV prostě není, ta - pokud má připojení k internetu - disponuje RJ45 vždy.

Kabely nejenom nevymizí, ale budou se přesouvat k vyšším rychlostem, ke kterým se ani sebelepší WiFi nikdy nedostane zkrátka proto, že home pásma jsou vždy limitována dostupným rozsahem a pochopitelně i tím, že ta pásma nemá člověk sám pro sebe, ale využívají je i všichni okolo (kdo bydlí ve městě, ví...).
« Poslední změna: 19. 07. 2020, 08:36:52 od . »

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #17 kdy: 20. 07. 2020, 09:45:20 »
Drtivá většina lidí má jedno maximálně dvě AP na dvoupodlažní rodinný dům, obě AP ideálně na maximální TX power ještě zavřené v nějaké skříňce (takže útlum, zpětné odrazy...). Ve většině případů jsou to různé Mikrotiky, případně Asus... zařízení, které neumí pořádně nebo vůbec Wi-Fi roaming. O druhém čipu pro skenování okolí pro případ dynamického kooperovaného přeladění jednotlivých AP podle okolního rušení a požadované propustnosti nemá cenu ani mluvit.

Právě korona karanténa krásně ukázala jaké to je fungovat pouze na Wi-Fi.

Situace: dva dospělí a dvě děti školou povinné.

Každé dítě výuka přes Zoom v PC, k tomu připojený iPhone, tablet... Dospělý velmi často připojen přes VPN a RDP do firmy, k tomu nějaké video nebo hlasová komunikace třeba Lync, připojen soukromí a pracovní telefon, tablet. Rázem se dostanete na celkem velké množství připojených a komunikujících zařízení současně. K tomu tedy fixní zařízení také připojeny po Wi-Fi (tv, PS, Xbox...) Pro všechny je to pak slast pracovat a učit se, když se obraz a zvuk rozpadá, rozpadá se VPN a RDP... A to z důvodu nefungujícího roamingu a předávání klientů ne jen podle signálu ale i vytížení, nebo nedostatečného signálu zpět na AP z klientský zařízení (je fajn když se nechá u Mikrotiku TX power na default a nenastaví se region a zisk antény) kdy vysílá na max TX power i přez povolený EIRP. Každé AP se přizpůsobuje nejhoršímu článku. Neustále mění modulační rychlosti... Potom dochází k rozpadu, nárůstů latencí... Pak jsou případy, které se dají krásně číst i zde na fóru, když si to někdo doplní úžasnou věcí - repeatrem to snad nemá cenu už ani komentovat. To, že děti hrají jen přes Facebook není pravda. Spousta dětí i dospělých paří na PS, Xbox... Pak každý řeší restarty krabiček, nebo volá na ISP s problémem za který ISP vůbec nemůže.

Proto říkám, že kabel je kabel. Wi-Fi nezavrhuji, ale je potřeba ji pořádně promyslet a použít kvalitní řešení s ohledem na její využití. Ale fungování pouze na Wi-Fi je nesmysl. A to že Apple notebooky nemají ethernet přeci neznamená, že člověk si nemůže pořídit dock...

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #18 kdy: 20. 07. 2020, 12:38:23 »
WiFi v RD bych řešil zcela jistě přes Ubiquiti UniFi. Verze LITE 2,4GHz/5GHz s 5pack je lehce pod 10t. Kč s DPH, což je přijatelné. K tomu ještě Gbps PoE 8port switch za cca 2,5t. Kč (nebo extra PoE adaptéry).
« Poslední změna: 20. 07. 2020, 12:39:54 od . »

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #19 kdy: 21. 07. 2020, 07:44:11 »
Hlavní výhodou optiky je galvanické oddělení prvků. Až budeš mít něco na jedné fázi, něco na druhé, část na kdovíjakých UPS, a data zatažená do televize se zapojenou anténou, a někde poblíž praští blesk, nemusí izolační trafa na síťových kartách a na portech switchů stačit.

Představa, že má někdo dům zasíťovaný optikou a přitom mu do televize vede anténní kabel pro příjem pozemního/satelitního vysílání mi příjde úsměvná.

Docela mě bavíš. I kdybych neměl na svodu bleskojistku, tak měnit předzesilovač nebo i celou televizi za pár drobnejch je velkej rozdíl proti výměně všeho na síti.


Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #20 kdy: 21. 07. 2020, 07:45:31 »
Mno.. a proč ne? IPTV zase taková výhra není. Navíc rozložení rizik atd.. Já jako radioamatér si třeba pod anténou nepředstavuju televizi :)
Řeč byla o televizi se zapojenou anténou...
TV je mrtvola, ať vzduchem nebo po drátě, zejména pro mladší generaci a lidi modernějšího ražení, kteří si chtějí pustit co chtějí a kdy chtějí, dojít si při tom do ledničky či na záchod, kdy chtějí a ne se dívat na reklamy oplácané 30 let starým filem, navíc ještě od půlky.
Předpokládám, že kdyby původnímu tazateli stačila stará dobrá telka, optiku by asi neřešil.

Elektrika se tahá podle materiálu a účelu stavby. U dřevostavby či na sádroš si pod omítku moc kabelů neschováte.
Mít husí krky je hezký, otázkou je, jestli jimi půjde někdy něco protáhnout....

Za 10+ může potřeba kabelové datové sítě pominout úplně, protože to prostě nebude do čeho zapojit. Konektory ze zařízení mizí vcelku svižným tempem a stejně tak se zvyšuje rychlost bezdrátových přenosů. Nebo si snad někdo myslí, že všechna ty WiFi-only zařízení v budoucnu zázračně dostanou optický, nebo jiný síťový vstup?

Bych si na každý patro vytáhl kabel pro WiFI AP a hotovo.

Ty jseš kvalitní teoretik LOL
A to si jako myslíš, že 1) ten bezdrát vyhovuje pro všechny účely, a 2) že ten signál roste jako plíseň na zdech?

TakyPatrik

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #21 kdy: 22. 07. 2020, 14:46:36 »
WiFi v domácnosti dostačuje pro 99% činností běžného uživatele. Tazatel neposkytl informace o velikosti a materiálu stavby ale někteří už mají jasno v tom, že WiFi bude nepoužitelná...

Kabel je kabel ale většina zařízení jeho potenciálu nevyužije nebo ani nemůže. Optický kabel na hajzlu opravdu nikdo nepotřebuje...

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor? (update: rozvod v metalice)
« Odpověď #22 kdy: 23. 07. 2020, 23:01:31 »
Tak jsem vzal v potaz vše co tu padlo a šel si proměřit potencionální metaliku a pročíst na netu co a jak. Opět zjednodušeně. Našel jsem vhodnou cestu jak dodržet vzdálenosti od nn (nízké napětí), musel jsem přesunout switch z garáže do druhého patra (je zde nejvíce rozvodů) a vše rozdělil tak aby byla na každém místě dvojitá zásuvka.
Celkově to vychází +- 120metrů (2 + 1 patro, garáž bude dodělána později cca další 70 metrů)
Rozhodl jsem se, že když už tak tam bude příprava na 10Gbit takže kabel drát f/ftp cat6a, patch panel cat6a (druhé patro) k němu zemnící drát (nulák) do rozvaděče elektřiny (cca 8 metrů), zásuvky cat6a. Vše bude v průchodkách 20 a 32mm.

Switch budu řešit až později tešně před nastěhováním. Jen předběžně se mi zamlouval https://www.alza.cz/tp-link-t1600g-28ts-d4412342.htm#parametry nebo včetně PoE https://www.alza.cz/tp-link-tl-sg1016pe-d5098499.htm
V odkazech typy zařízení

Důležité: připojení bude vzduchem! Dočasně LTE, později satelit, aka patu domu neřešit.
Wifi už vůbec neřešte, nulové rušení v okolí znamená že i nejlevněší tp-link wr841n funguje obstojně, vyzkoušeno v podobném objektu, Řešil bych pak 2x UBIQUITI UniFi AP AC LITE a je to vyřešené.

Opět dotaz např. na kvalitného výrobce nebo co udělat jinak případně co ještě dokoupit? (např. spešl kleště atd.)

Osobně mě pobavil optický kabel na hajzlu takže jsem si zjistil, že smart hajzlík jede skrze wifi tak tam to nemusíme řešit.

Kabel drát: https://www.pcmega.cz/detail/BELDEN-FFTP-Cat6A-LSOH-plast-fialovy-200m/433094?zoneId=
Patch panel: https://www.i4wifi.cz/cs/181623-patch-panel-xtendlan-xl-pp19-24c6as-am
Zásuvka: https://www.alza.cz/datacom-abb-tango-datova-zasuvka-stp-cat6a-2xrj45-skey-bila-d5663742.htm?o=3

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #23 kdy: 24. 07. 2020, 08:48:47 »
Jen upozorňuji, že práce s tímto kabelem není úplně snadná, je dost tuhý a má celkem velké poloměry oblouků, pokud ho nechcete "zlomit". Pokud to budete protahovat i delšími husími krky, tak bacha na zatáčky. Taktéž na to nenakrimpujete běžné RJ45 konektory. Zásuvky dělané pro 6A jsou v pohodě. AP řešíme zakončením kabelu pomocí 6A keystone ( např. https://www.pcmega.cz/detail/DATACOM-STP-Keystone-10G-RJ45-CAT6A-samorezny/562837?zoneId=) a pak krátkým CAT6 patch kabelem k AP.

Co se týče výběru switche - záleží, co od něj chcete za funkcionality, ale na ten základ (VLANy apod) stačí v podstatě cokoliv s managementem.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #24 kdy: 24. 07. 2020, 16:42:52 »
Pozor na to ze TP LINK SG-nieco maju management na vsetkych portoch a VLANach, a neda sa to zmenit. V tomto by mali byt lepsie DLink smart switche, ale neskusal som. Ani neviem ci sa to tyka aj SG1016PE, viem ze sa to tyka SG108E a SG105E

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #25 kdy: 24. 07. 2020, 19:29:32 »
Prvně, když už to stavím, udělal bych si i tu trubku jako rezervu od paty, kdyby jednou přišlo FTTH a přivedl si ji k tomu racku. Mezi patry bych si nechal trubku do rezervy (nezaplněnou teď tou kabeláží).
Switch bych řešil až bude potřeba, stejně budeš muset mít router. Třeba zjistíš, že reálně budeš používat pár portů - 2x ty wifiny, kabel k TV/multimediálnímu krámu, tiskárna, možná domácí NAS/server, VoIP telefon, dockina v pracovně, takže ti v reálu bude třeba stačit router s víc porty místo switche (např. RB4011). Switch až bude potřeba a když to budeš mít uprostřed baráku a ne v garáži, tak volit bezvětrákový, protože v noci to může být dost slyšet.
Ethernet od rádia na střeše bych táhl bez souběhu s tím vnitřním rozvodem, případně přepěťovnu na něm na půdě.
Kabely a zásuvky OK, s Cat6 a lepším je třeba počítat, že je to trochu víc práce proti 5e. Pokud bych si tahal kabely navíc, tak přemyšlet, že přes to může jít třeba komunikace/napájení k hlavicícm radiátorů, čidlům, atd - na to je možná využiješ časem víc, než vlastní Ethernet. Pokud ti to vychází na 120 m rozvodu po celém baráku, tak to je krása, mám ve zdech skoro kilometr. :-)

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #26 kdy: 26. 07. 2020, 17:15:27 »
minimalizoval rušení od siloviny.

Ruseni od siloviny je (minimalne v rodinnem domku) raritni chimera. Bezne se tahaji tluste svazky UTPcek na hranicni vzdalenosti (treba v halach velkoskladu) ve stejnych zlabech jako 220V a nikdy jsem v praxi nic takoveho nepotkal. Ani neznam nikoho dalsiho kdo by to potkal.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #27 kdy: 26. 07. 2020, 18:02:59 »
minimalizoval rušení od siloviny.

Ruseni od siloviny je (minimalne v rodinnem domku) raritni chimera. Bezne se tahaji tluste svazky UTPcek na hranicni vzdalenosti (treba v halach velkoskladu) ve stejnych zlabech jako 220V a nikdy jsem v praxi nic takoveho nepotkal. Ani neznam nikoho dalsiho kdo by to potkal.

Ja menil v LED lampicce s lupou zdroj (na 230V) - koupil jsem nejakou cinu. Pri zapnuti lampy radio v pokoji ztraci signal a USB v blizkem pocitaci vypadava a bleje do dmesgu errory. Takze ruseni je realny - pokud se sejde vicero nestastnych faktoru.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #28 kdy: 27. 07. 2020, 09:07:47 »
120 metru zni az nerealisticky malo. Ja mam v 3+1 byte nejdelsi usek ~35m, do toho pokoje ale vedou tri kabely (takze 105m), do vedlejsiho pokoje ctyri kabely (~100m) a do posledniho pokoje dva kabely (~25m). K tomu dva ke dverim (jedno UTP pro dvouparovou telefonni pripojku, dalsi UTP jako rezerva, kdyby se stoupackama na chodbe vedla datovka, dohromady ~10m). Pak jeste nejaka rezerva v racku. Celkem po byte tech 250 metru UTP bude.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #29 kdy: 27. 07. 2020, 09:21:22 »
Já dělal menší rekonstrukci bytu 3+kk cca 85m2 a s přítelkyní jsme natahali cca 300 metrů CAT6 UTP kabelů... mám:

- ke každé TV 4 kousky (3x4UTP) do každého pokoje (TV, přehrávač, konzole a jeden rezervní např. na APčko).
- k pracovním stolům 2x (do obou ložnic)

Neřekl bych že toho mám moc... není tam žádná IP kamera, čidla...