Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?

Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« kdy: 16. 07. 2020, 22:51:00 »
Zdravím potřeboval bych odborně poradit jak nejlépe předchystat dům na rozvody optického kabelu.
Ve zktratce chtěl jsem na celý dům natáhnou CAT7 a jak bude hotovo tam nakrimpovat koncovky. Jenže často je tu zmiňováno že:
+ snadno dostupný
+ levný
- elektřina a CAT kabely nejméně 20 cm od sebe a co nejméně křížení
- Je potřeba používat speciální předražené patch panely pro CAT 7
- často je problém s uzemněním takže je výsledek ještě horší než nestíněný kabel
- Tlustý kabel, jeho manipulace při natahování a při jeho zalomení silně degraduje kvalita signálu
- Další drobnosti co jsem se tady dočetl

Chci vést všechny kabely (elektrické,datové) pohromadě od rozvaděče v garáži do 1 a 2 patra + půda a pak rozvést na příslušná místa (koupelna, kuchyň, světla, atd.) a tady nastává ten problém.
Co sem tady zjistil je:
+ Optice je jedno že je u el vedení. (žádné rušení)
+ nulový problém s uzemněním
- relativně drahá záležitost
- Je potřeba povolat "svářeče optiky"
- aktivní prvky na každém patře

Moje představa:
+ Do 1,2 patra + půda natáhnout 6x optické kabely zakončené konektorem dle doporučení
+ Na každém patře dát převodník na RJ45 (mikrotik a použít jej jako switch na dané patro)
+ Dole v garáži bych nechal hlavní SFP router (mikrotik i edgerouter se dělal celý sfp)
+ Všechno chci natahat v pených průchodkách takže kdyby něco, dalo by se to vyměnit viz : https://www.hornbach.cz/shop/Chranic-kabelu-tuhy-25mm-2m/7765752/artikl.html
- Hodně aktivních prvků
- Větší investice
+-Ještě jsem přemýšlel, že bych tam natahal optické patch kabely ale nevím zda průchodka 25mm by stačila na průchod 6ks trubiček včetně koncovek či je to naopak zbytečně hodně. (tím bych nemusel řešit svařování)

Pokud se to zdá jako overkill chci upozornit, že po dokončení stavby již nehodlám sekat drážky, (nikdo soudnej by to nedělal) nebo něco měnit a cokoliv si teď ulehčím se mi pak vrátí jak bumerang. Vysílat všechno skrze "zázračnou wifi" fakt nehodlám.

Pokud jsem špatně pochopil jak optika nebo celé zapojení funguje. Tak mne prosím nasměrujte co udělat jinak, jestli máte jiný návrh rád si přečtu.

Jestli je to víceméně v pořádku ocenil bych např: kvalitní výrobce nebo čemu se naopak vyvarovat při práci s optikou.
Předem Díky





TakyPatrik

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #1 kdy: 16. 07. 2020, 23:22:25 »
Prosímtě, natahej si tam metaliku, připravenou na 10GbE a na optiku se vykašli:
+ zakončení obyčejnou zásuvkou
+ netřeba aktivních převodníků, které by bylo potřeba taky nějak napájet
+ možnost POE - kamery, WiFi AP,...
++ WiFi se stejně nevyhneš
++ Pár bezpečnostních kamer se už dnes bere jako samozřejmost
+ velká část zásuvek nebude nikdy nevyužita nebo bude postupně opuštěna s ohledem na to, že zařízení s kabelovou síťovkou ubývá

Proč chceš vést datové a silové kabely pohromadě? To je hodně špatný požadavek.
Jaká koncová zařízení očekáváš, že budou vyžadovat připojení optikou? Vždyť dneska už ani notebooky nemají ethernet, takže si to tam neužiješ ani s převodníkem, nebo myslíš, že se to do budoucna otočí? Jakože až budou běžné 8K TV a netflix, že se do nich bude strkat optický kabel? Ten stejný co zrovna ty si před XX lety zabudoval do zdi?

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #2 kdy: 17. 07. 2020, 00:21:19 »
Souhlasím s Patrikem (i když možná ne tak ostře :))) že by bylo dobré si tu optiku jako takovou rozmyslet. Na 10GbE stačí Cat 6 do 55 metrů, což je v RD pohoda, obzvlášť s tou Vaší topologií (aktivní prvky na každém patře). Ani Cat 7 není taková tragédie, konec konců srát se s tím budete jen jednou, pak už bude sloužit. Zatímco u optiky budete muset průběžně udržovat ty mikrotiky a u media konvertorů budou umírat napájecí zdroje.

Připravit trubičky k pozdějšímu zafoukání ale není špatný nápad, aspoň na páteřní propoje mezi objekty, patry, k domovní přípojce.

Souběhu se silovým vedením bych se nebál. V praxi to problémy nedělá ani s UTP, natož s dvakrát stíněnou cat 6. Norma (ČSN EN 50174-2:2001) to pro souběh kratší než 35 m vůbec neřeší, pro delší souběhy jsou to jednotky cm, ale závazná není.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #3 kdy: 17. 07. 2020, 07:35:41 »
Hlavní výhodou optiky je galvanické oddělení prvků. Až budeš mít něco na jedné fázi, něco na druhé, část na kdovíjakých UPS, a data zatažená do televize se zapojenou anténou, a někde poblíž praští blesk, nemusí izolační trafa na síťových kartách a na portech switchů stačit.
Další věc je, že i to UTPčko si buď natahej sám pořádně, nebo to nech udělat síťaře; hlavně to nenechávej na elektrikáři. A netahej to jak tě napadne a kde máš zrovna místo v díře. S projektantem sítí projdi stavební dokumentaci, ať vymyslí kudy má rozvod vést, aby minimalizoval rušení od siloviny.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #4 kdy: 17. 07. 2020, 07:48:45 »
Vykaslal bych se na mikrotik jako switch pro kazde patro. Proc o tom vubec uvazujete - kvuli wifi?

Pokud mate v planu switch na kazde patro, tak bych klidne centralni sit udelal na optice. Na kazde patro poe access switch s sfp+ porty, do racku centralni switch a na nej napojeny mikrotik atd. Tim ziskate variabilitu ve volbe sfp+/rj45 pro kazde zarizeni vcetne napajeni.

Ja bych do rj45 kabelu sel az na access urovni. Pouzitim DAC kabelu se da usetrit i na optickych modulech pro pripojeni koncovych zarizeni.

https://www.fs.com/de-en/c/10g-sfp-dac-1114
https://www.fs.com/de-en/products/40191.html

Ano, samostatne port moduly do toho neco stoji. Na druhou stranu, latence, spotreba mluvi vyhradne pro optiku.


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #5 kdy: 17. 07. 2020, 08:37:29 »
Celé paneláky se běžně dělají metalikou CAT5e, kabely jsou v kolektorech společně s dalším vedením (NN, zvonky, TV koax, telefon atd.) a ničemu to nevadí, takže bych z rozvodů v RD nedělal vědu :-) Základem jsou chráničky s dostatečným průměrem a možností pozdějšího protažení potřebného vedení.

TakyPatrik

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #6 kdy: 17. 07. 2020, 09:15:22 »
Hlavní výhodou optiky je galvanické oddělení prvků. Až budeš mít něco na jedné fázi, něco na druhé, část na kdovíjakých UPS, a data zatažená do televize se zapojenou anténou, a někde poblíž praští blesk, nemusí izolační trafa na síťových kartách a na portech switchů stačit.

Představa, že má někdo dům zasíťovaný optikou a přitom mu do televize vede anténní kabel pro příjem pozemního/satelitního vysílání mi příjde úsměvná.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #7 kdy: 17. 07. 2020, 13:15:50 »
Citace
+ Optice je jedno že je u el vedení. (žádné rušení)

Optice ano, ale revizákovi možná ne. Oni se zabývají i takovu věcí jako je přehlednost v propojovacích krabicích. a mají spoustu norem, ke kterým se smrtelník nedostane..

Druhá věc je to, že 230V se dnes běžně tahá pod omítkou, ale datové rozvody se pořád dávají do krků. Protože měď toho vydrží hodně, ale datové standardy se mění (schválně se zamyslete, co budou s těmi rozvody dělat Vaši potomci za 50 let).

Představa, že má někdo dům zasíťovaný optikou a přitom mu do televize vede anténní kabel pro příjem pozemního/satelitního vysílání mi příjde úsměvná.

Mno.. a proč ne? IPTV zase taková výhra není. Navíc rozložení rizik atd.. Já jako radioamatér si třeba pod anténou nepředstavuju televizi :)

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #8 kdy: 17. 07. 2020, 15:54:02 »
Druhá věc je to, že 230V se dnes běžně tahá pod omítkou, ale datové rozvody se pořád dávají do krků.
U mědi už je to ok? Protože s hliníkem pod omítkou jsem zažil zajímavé chvilky.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #9 kdy: 17. 07. 2020, 16:37:13 »
Druhá věc je to, že 230V se dnes běžně tahá pod omítkou, ale datové rozvody se pořád dávají do krků.
U mědi už je to ok? Protože s hliníkem pod omítkou jsem zažil zajímavé chvilky.

Těžko říct :) Možná se za 50 let budou lidi divit. Ale ano, kabel CYKY (měd + dvojitá izolace) se běžně dává pod omítku.

TakyPatrik

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #10 kdy: 18. 07. 2020, 14:55:14 »
Mno.. a proč ne? IPTV zase taková výhra není. Navíc rozložení rizik atd.. Já jako radioamatér si třeba pod anténou nepředstavuju televizi :)
Řeč byla o televizi se zapojenou anténou...
TV je mrtvola, ať vzduchem nebo po drátě, zejména pro mladší generaci a lidi modernějšího ražení, kteří si chtějí pustit co chtějí a kdy chtějí, dojít si při tom do ledničky či na záchod, kdy chtějí a ne se dívat na reklamy oplácané 30 let starým filem, navíc ještě od půlky.
Předpokládám, že kdyby původnímu tazateli stačila stará dobrá telka, optiku by asi neřešil.

Elektrika se tahá podle materiálu a účelu stavby. U dřevostavby či na sádroš si pod omítku moc kabelů neschováte.
Mít husí krky je hezký, otázkou je, jestli jimi půjde někdy něco protáhnout....

Za 10+ může potřeba kabelové datové sítě pominout úplně, protože to prostě nebude do čeho zapojit. Konektory ze zařízení mizí vcelku svižným tempem a stejně tak se zvyšuje rychlost bezdrátových přenosů. Nebo si snad někdo myslí, že všechna ty WiFi-only zařízení v budoucnu zázračně dostanou optický, nebo jiný síťový vstup?

Bych si na každý patro vytáhl kabel pro WiFI AP a hotovo.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #11 kdy: 18. 07. 2020, 15:53:38 »
Citace
Bych si na každý patro vytáhl kabel pro WiFI AP a hotovo.

To bych rozhodně nedělal.
Jako ap mu tu ještě doporučí Mikrotik případně Asus, Tp-link... No dobře v lepším případě nějaké Unifi.
Pak tu budou příspěvky mám přípojku 500/500 mbit/s ale internet mi jde pomalu, vše se seká, děti si stěžují že nemohou hrát hry. Jako na Facebook a spol to asi stačí, ale když na tom člověk potřebuje pracovat...

Vždy mě fascinuje jak si lidi koupi notebooky, telefony, televize a jinou elektroniku za deseti až statisíce a pak to připojí k hráčkám za pár set korun.

Pokud takhle, tak si to řádně spočítat a použít kvalitní ap od Aerohive, Rukus... I tak bych ale do každé místnosti dal ethernet. Kabel je kabel...

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #12 kdy: 18. 07. 2020, 17:31:09 »
Je hodně iluzorní si myslet, že je klasická TV mrtvá, byť se tento nesmysl notoricky vypisuje všude možně, ale realita pak ukazuje, že je tomu přesně opačně :) I mladší generace sleduje live sportovní přenosy, které prostě běží v reálném čase, takže nemá význam cosi zastavovat při výletu do lednice :D Pokud jde o to, že si chce někdo pustit co chce a kdy chce, tak si vždy pustí jenom to, co chce a kdy chce ten, kdo daný obsah vlastní a šíří (warez někde z torrentů nezmiňuji, protože to je už dávno ona zmiňovaná mrtvola). Konkrétně tedy to, že když se televizní skupiny rozhodnou, že reklamy v jejím internetovém vysílání nepůjdou přetáčet, tak prostě vymalováno a nepůjdou (a že už tak na jednu dobu učinily, aby se otestovala funkčnost). Takže koax. kabel samozřejmě ke každému televizoru ANO.

O naivitě s WiFi pak netřeba psát, kdo je z oboru tak ví, že nejlepší připojení je vždy jenom kabelem a nikoliv bezdrátem, který má a vždy mít bude podstatně víc slabin, aby se o něm nedalo uvažovat jako o trvalém stabilním řešení.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #13 kdy: 18. 07. 2020, 18:50:12 »

Vždy mě fascinuje jak si lidi koupi notebooky, telefony, televize a jinou elektroniku za deseti až statisíce a pak to připojí k hráčkám za pár set korun.

Pokud takhle, tak si to řádně spočítat a použít kvalitní ap od Aerohive, Rukus...

Proč, když ta škatule za pár stovek bohatě stačí? Jako že v drtivé většině případů fakt stačí.

Re:Optika v novostavbě, na co si dát pozor ?
« Odpověď #14 kdy: 18. 07. 2020, 20:59:52 »
Přesně tohle "stačí" znám. Po pěti minutách čumění to telefonu a drbání se na hlavě přijde "jo to se asi zasekla ta krabička, ale stačí to vypnout a zapnout". A nikomu to nepříjde divné,


Vždy mě fascinuje jak si lidi koupi notebooky, telefony, televize a jinou elektroniku za deseti až statisíce a pak to připojí k hráčkám za pár set korun.

Pokud takhle, tak si to řádně spočítat a použít kvalitní ap od Aerohive, Rukus...

Proč, když ta škatule za pár stovek bohatě stačí? Jako že v drtivé většině případů fakt stačí.