Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #15 kdy: 11. 07. 2020, 09:59:51 »
Ja myslel ze nejvic se plati za Javu v bankach.
No dyt. To umyvas mrtvoly a jeste u toho musis chodit v tricetistupnovym vedru v obleku s vestickou a mluvit septem.

Jeste taky muzes uvazovat treba o SAPu nebo Oraclu. Tam maji mrtvol taky spoustu. Srovnaný v řadě. Stačí vzít do ruky rejžák a můžeš začít.

Zrovna jsem si spocital, ze kdybych mel v prumeru 4000 MD, tak je to cca ekvivalent 50000,- hrubeho na naklady zamestnavatele
To moc nechápu, jak jsi to počítal, popř. čemu říkáš "MD". Pro mě 4000/MD = 80000 na faktuře měsíčně, na to si dáš 60% paušál, takže základ pro daně a odvody máš 80000*0.4=32000, čili z toho zaplatíš státu baj voko 6-7k, takže na účet ti přijde něco lehce přes 70k.

Abys to samý dostal jako zaměstnanec, musel bys mít 100k hrubýho, to je nějakých 134k v nákladech zaměstnavatele.

O důchodu bych se ani moc nebavil, to se může v následujících 30 letech ještě desetkrát změnit. Já to beru tak, že jako živnostník si prostě musím důchod zařídit sám - mít něco našetřený a investovat hlavně do věcí, který mi na stáro sníží životní náklady (vlastní bydlení v rozumným stavu, zateplený, třeba i s nějakýma solárama apod.).


Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #16 kdy: 11. 07. 2020, 10:08:25 »
Ty ses z Brna, ze? Tak mi rekni, kde ve vesele firme v Brne mi daji tak 75k mesicne hrubeho, abych tam zaroven uz nemusel byt nejaky lead (britva), co bude muset buzerovat juniory. To si moc srandy neuziju.
Jsem brněnský rodák, teď žiju poblíž Moravskýho krasu. Brněnský firmy mě nezajímají, nebudu trávit dvě hodiny denně v autě, z toho polovinu jízdou krokem v zácpě...

Proč se omezovat na jakoukoli lokalitu? Nejlíp poznáš, že ve firmě mají lidi mozek v hlavě podle toho, že jsou full remote. Při aspoň trochu rozumné organizaci práce a s dobrým týmem se dá všechno vyřešit online a osobní setkání je potřeba tak max 1x14dní až měsíc. V podmínkách naší srandovní republiky, kde na každý rozumný místo dojedeš za max. 2 hodiny, na většinu z nich ještě v klidu vlakem, to je lahoda.

Když si to trochu umíš zařídit, žiješ si většinu času za levno, v nádherným prostředí a děláš si podle svých možností a chuti pro firmu ideálně v tom nejbohatším městě v republice. Úplně ideálně nejbohatším na zeměkouli :) A ve volným čase se jdeš "pomalu projít ke studánce", abych citoval klasiku :)

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #17 kdy: 11. 07. 2020, 10:12:01 »
Zrovna jsem si spocital, ze kdybych mel v prumeru 4000 MD, tak je to cca ekvivalent 50000,- hrubeho na naklady zamestnavatele
To moc nechápu, jak jsi to počítal, popř. čemu říkáš "MD". Pro mě 4000/MD = 80000 na faktuře měsíčně, na to si dáš 60% paušál, takže základ pro daně a odvody máš 80000*0.4=32000, čili z toho zaplatíš státu baj voko 6-7k, takže na účet ti přijde něco lehce přes 70k.

4000 MD pro me urcite neni 80k na fakture, pocitam si 25 dni dovolenou a 7 dni sick rocne:

Kód: [Vybrat]
250 moznych pracovnich dnu - 25 dni dovolena - 7 dni sick = 218 pracovnich dnu
218 pracovnich dnu * 4000 / 12 = 72600,- mesicne na fakture

A prevedeno na hrubou mzdu uplne jednoduse takto:

Kód: [Vybrat]
72600 mescine na fakture / 1.34 = 54200,- hruba

Odecti si od 54200 jeste benefity,k tere nemas, HW, co si musis koupit sam, SW, a vyjde ti 50000,- hrubeho mesicne.


Tzn. pokud ma firma fixni budget na vyvojare, muze nekomu zaplatit 50000,- hrubeho, nebo mu dat manday sazbu 4000MD.

anonacct

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #18 kdy: 11. 07. 2020, 10:14:13 »
Ty částky co tu padají jsou ale hrubý podprůměr. Já dělám v Praze za 10k/MD a to vím, že tu jsou firmy, které platí i víc. Co se týče HPP, tak poslední odmítnutá nabídka byla 170k/měsíc, a to čistě z důvodu, že bych si vydělal míň než mám teď. Chápu, že někomu kdo bere 80k hrubého se to bude zdát přestřelené, ale toto je realita v Praze. Na druhou stranu neříkám, že toto dostane každý, za zkušenosti se prostě platí, a kdo je nemá začne někde kolem 5k/MD.

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #19 kdy: 11. 07. 2020, 10:17:41 »
4000 MD pro me urcite neni 80k na fakture, pocitam si 25 dni dovolenou a 7 dni sick rocne:
Ok, dovolenou beru. Sick days jsou při home office pitomost. Když se ve středu ožereš tak, že ve čtvrtek nic neuděláš, tak to holt uděláš v sobotu, no.

A prevedeno na hrubou mzdu uplne jednoduse takto:

Kód: [Vybrat]
72600 mescine na fakture / 1.34 = 54200,- hruba
Špatnej výpočet. Musíš porovnávat, kolik ti fyzicky přijde na účet.

Odecti si od 54200 jeste benefity,k tere nemas, HW, co si musis koupit sam, SW, a vyjde ti 50000,- hrubeho mesicne.
Jaký propánajána benefity? Žádná firma žádný reálný benefity nemá. Ty zhovadilosti, co nabízí jako "benefity", mají nulovou hodnotu.


Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #20 kdy: 11. 07. 2020, 10:19:42 »
Ty částky co tu padají jsou ale hrubý podprůměr. Já dělám v Praze za 10k/MD a to vím, že tu jsou firmy, které platí i víc. Co se týče HPP, tak poslední odmítnutá nabídka byla 170k/měsíc, a to čistě z důvodu, že bych si vydělal míň než mám teď. Chápu, že někomu kdo bere 80k hrubého se to bude zdát přestřelené, ale toto je realita v Praze. Na druhou stranu neříkám, že toto dostane každý, za zkušenosti se prostě platí, a kdo je nemá začne někde kolem 5k/MD.

Manday sazby v Praze bezne v inzeratech jsou tak 6-8k, kdyz mas 10k, tak se bavime o nakladovem ekvivalentu nejakych 130k hrubeho na HPP. Coz klidne muzes, ale nachazis se tak v top 5% mezd v CR. V podstate se da rict, ze zcela zijes svou praci, musis byt spickovy vovojar a musi velice dobre umet anglicky, umet delat dema kodu pred zahranicnim zakaznikem atp.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #21 kdy: 11. 07. 2020, 10:24:07 »
člověk si musí rozmyslet, jestli chce zajímavou, opravdu inovativní práci, kde může být na výsledek fakt pyšnej, a bude bydlet v normálním bytě/malým domku a jezdit deset let starým autem, nebo chce bušit zhovadilosti v korporaci, být jenom zoubek v soukolí pásové výroby nějakýho výblytku, bude z toho frustrovanej, ale zato bude mít pěknou vilku s parádním bazénem a domácí automatizací za dvě stě tisíc a jezdit bude Teslou.
Pak jsou taky lidi s überzajímavou prací a výrazně nadprůměrným příjmem. Vlastně ve svém okolí znám jen takové, pokud nepočítám studenty, které to ovšem také čeká, pokud jsou skutečně dobří.

BTW co to je “výblytek” (sic!)?

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #22 kdy: 11. 07. 2020, 10:28:10 »
4000 MD pro me urcite neni 80k na fakture, pocitam si 25 dni dovolenou a 7 dni sick rocne:
Ok, dovolenou beru. Sick days jsou při home office pitomost. Když se ve středu ožereš tak, že ve čtvrtek nic neuděláš, tak to holt uděláš v sobotu, no.

A prevedeno na hrubou mzdu uplne jednoduse takto:

Kód: [Vybrat]
72600 mescine na fakture / 1.34 = 54200,- hruba
Špatnej výpočet. Musíš porovnávat, kolik ti fyzicky přijde na účet.

Odecti si od 54200 jeste benefity,k tere nemas, HW, co si musis koupit sam, SW, a vyjde ti 50000,- hrubeho mesicne.
Jaký propánajána benefity? Žádná firma žádný reálný benefity nemá. Ty zhovadilosti, co nabízí jako "benefity", mají nulovou hodnotu.

Ty to proste nechapes. Kdyz porovnavam, tak si to musim normalizovat, abych neporovnaval hrusky a jabka. Ty benefity jsou jednoznacne firmeni naklady. Kdyz ti firma da mesicne 1000,- Kc prispevek na pitome stravenky, tak ti to muze pripadat pitome a bezhodnotne jakkoliv chces, ale tech 1000,- Kc to tu firmu proste stalo a tecka.

Ucel toho co pocitam je jasny:

- Kdyz Franta ve firme ABC bere 50000,- Kc mesicne, kolik mi firma da na ICO, kdyz jsem stejnej jako Franta? Odpoved je ze 4000 MD.

Chapes to? Je to proste orientacni tabulkovy prepocet. Normalizace prostoru pro dalsi porovnavani, treba s duchodem.



Ad sick days. V zadnem pripade, nikdy v sobotu nic dodelavat nehodlam, kdyz jsem nemocny, tak proste nepracuju a tecka. Sick days to neni jenom ze jsem se ozral a nemuzu pracovat, je to proste nemocenska obecne. A nemoc si nehodlam nekde naddelavat. Se z te prace nezblaznim.

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #23 kdy: 11. 07. 2020, 10:29:26 »
Pak jsou taky lidi s überzajímavou prací a výrazně nadprůměrným příjmem. Vlastně ve svém okolí znám jen takové, pokud nepočítám studenty, které to ovšem také čeká, pokud jsou skutečně dobří.

Jj, to jsem zahrnul do toho "až na naprosté výjimky typu vývojové/experimentující týmy velkých korporací". Tak to bohužel v podmínkách ČR imho je: überzajímavých věcí se tu dělá málo.

BTW co to je “výblytek” (sic!)?
To je něco jako výblitek, ale je tam víc korporátní natvrdlosti.

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #24 kdy: 11. 07. 2020, 10:36:03 »
Chapes to? Je to proste orientacni tabulkovy prepocet. Normalizace prostoru pro dalsi porovnavani, treba s duchodem.
Je to úplně špatný přepočet. To, co tě reálně zajímá, je, kolik za tu práci ve finále dostaneš - tj. kolik ti přijde na účet po zdanění. A to vychází úplně jinak, než jak to píšeš.

Ad stravenky: jo, stravenky můžou mít cenu litr měsíčně. Pokud se chceš stravovat po hospodách a žrát dokola nechutný smažený sračky. Já si radši za zlomek ceny uvařím super baštu, na kterou mám chuť. V sezoně z místních surovin, s bylinkama, který úplně čerstvý utrhnu za oknem :)

Nicméně ok, i kdybych tu tisícovku na smažený sračky vzal, pořád ještě mi tam chybí těch dalších 9 tisíc nebo kolik v těch benefitech.

Ad sick days. V zadnem pripade, nikdy v sobotu nic dodelavat nehodlam, kdyz jsem nemocny, tak proste nepracuju a tecka. Sick days to neni jenom ze jsem se ozral a nemuzu pracovat, je to proste nemocenska obecne. A nemoc si nehodlam nekde naddelavat. Se z te prace nezblaznim.
No tak pokud tvůj výchozí předpoklad je, že práce je k zbláznění, tak to pak asi jo. Hele, já to mám třeba tak, že dneska je sobota, venku prší, jsem sám doma, tak si donatírám ty poličky, co mám rozdělaný, a pak si půjdu naprogramovat něco do práce, protože se těším na to, až uvidím, jak to bude fungovat :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #25 kdy: 11. 07. 2020, 10:36:29 »
Pak jsou taky lidi s überzajímavou prací a výrazně nadprůměrným příjmem. Vlastně ve svém okolí znám jen takové, pokud nepočítám studenty, které to ovšem také čeká, pokud jsou skutečně dobří.
Jj, to jsem zahrnul do toho "až na naprosté výjimky typu vývojové/experimentující týmy velkých korporací". Tak to bohužel v podmínkách ČR imho je: überzajímavých věcí se tu dělá málo.
Právě že jich až tak málo není, co tak kolem sebe koukám, ale možná se pohybuju v jiné společnosti. “Naprostá výjimka” je černá labuť, slušně placenou zajímavou práci najde každý, kdo se trochu snaží (a není lempl). Dokonce i v Brně jsou takové firmy.

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #26 kdy: 11. 07. 2020, 10:37:50 »
Právě že jich až tak málo není, co tak kolem sebe koukám, ale možná se pohybuju v jiné společnosti. “Naprostá výjimka” je černá labuť, slušně placenou zajímavou práci najde každý, kdo se trochu snaží (a není lempl). Dokonce i v Brně jsou takové firmy.
Můžeš jmenovat čtyři?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #27 kdy: 11. 07. 2020, 10:40:56 »
Právě že jich až tak málo není, co tak kolem sebe koukám, ale možná se pohybuju v jiné společnosti. “Naprostá výjimka” je černá labuť, slušně placenou zajímavou práci najde každý, kdo se trochu snaží (a není lempl). Dokonce i v Brně jsou takové firmy.
Můžeš jmenovat čtyři?
Jména si notoricky nepamatuju, ale třeba v podstatě každá, do které investoval Hoffmann.

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #28 kdy: 11. 07. 2020, 10:43:16 »
Právě že jich až tak málo není, co tak kolem sebe koukám, ale možná se pohybuju v jiné společnosti. “Naprostá výjimka” je černá labuť, slušně placenou zajímavou práci najde každý, kdo se trochu snaží (a není lempl). Dokonce i v Brně jsou takové firmy.
Můžeš jmenovat čtyři?
Jména si notoricky nepamatuju, ale třeba v podstatě každá, do které investoval Hoffmann.

Citace
Karel Hoffmann

Komunistická kariéra
V letech 1949–1959 byl pracovníkem Ústředního výboru Komunistické strany Československa.

Hele a on se dal Karel na investovani do IT na stara kolena?

Re:Jak teď vypadá trh práce v SW vývoji?
« Odpověď #29 kdy: 11. 07. 2020, 10:49:41 »
Jo a k tem 10k za Manday, to mi pripomelo citaci Warena Buffeta

"Normalni clovek proste nemuze byt milionar."

Brat 10k za manday, to proste neni normalni ani v IT, a ten clovek proste potom taky neni normalni, to je jiste. Prachy nejsou zadarmo, a obzvlaste ne kdyz pobiras mzdu co nema ani jeden z 200 lidi.

Kdyby mi maminka rekla neco o efektivite trhu, a ze penize nejsou zadarmo, a ze kdyz se za neco plati hodne, tak v tom hledej zadrhel, tak dneska nejsem programator.

To je jako rikat, ze si mas vzdycky koupit ojetinu, protoze nove auto ztrati v prvnich 5 letech 50% svoji hodnoty. Asi takovato chasnicka logika si myslet, ze programatori se maji ku*va dobre.
« Poslední změna: 11. 07. 2020, 10:52:40 od PetrK »