IT od nuly

Re:IT od nuly
« Odpověď #15 kdy: 09. 07. 2020, 08:01:52 »
Ke všem těm dobře míněným radám bych přidal svoji osobní zkušenost: mě nejvíce pomohl kamarád.
Zdaleka mi nevysvětloval všechno, ale nasměroval mě, předal mi pár dobrých rad a pak už jsem se musel prokopávat sám. Z mého pohledu - těch pár osobních setkání mi dalo do základů nejvíc.


xyz

  • ***
  • 201
    • Zobrazit profil
Re:IT od nuly
« Odpověď #16 kdy: 09. 07. 2020, 08:52:31 »
Ahojte.

Študoval som rok na PF UPJŠ- učiteľstvo akademických predmetov matika-informatika, ale zanechal som štúdium. Bolo to z dôvodu, že odbor moje očakávania nenaplnil. Študovať na technicky orientovanej vysokej škole podľa mňa potrebuje nadšenie pre odbor tak, že nič okrem informatiky a počítača neexistuje. (Štúdium na najlepšej technike na Slovensku FIIT STU by podľa mňa pre mňa nebolo, pretože nie som takým nadšencom.)

O Informatiku som zakopol len na gymnáziu, keď sme v treťom ročníku brali programovanie, a to sa mi páčilo. Bol som rád, že s pod mojich rúk vychádzajú (banálne- a aj po porovnaní programov, ktoré vychádzali z rúk mojej kamošky z FIIT, aj banálne vždy ostanú) programčeky, ktoré na niečo slúžia. Keďže som bol na gymnáziu, tak som sa veci, ako administrovanie, skladanie PC, siete a iné veci, ktoré som vždy chcel vedieť nenaučil. Myslel som si, že na VŠ sa k tomu dostanem, ale nestalo sa. Namiesto toho som sa dozvedel o gramatikách a jazykoch, automatoch, umelej inteligencii, fuzzy a symbolickej logike, ktoré ma pre ich spôsob výuky nebavili. (nechcem to tu ďalej rozoberať)

Teraz mi však napadlo, že by nebolo na škodu, aby som sa niečo z tej informatiky vo svojom voľnom čase, ktorého mám teraz neúrekom, naučil. Som však nepopísaný list, čo sa informatiky týka. Poradíte mi, čím by som mohol začať? Rád by som sa s nadobudnutými vedomosťami uchádzal aj o nejakú prácu, ak by moje znalosti boli hlbšie. Poraďte mi nejakú oblasť, ktorou by som mal začať... DIK

To vypada na nejaky psychicky problem:
"Namiesto toho som sa dozvedel o gramatikách a jazykoch, automatoch, umelej inteligencii, fuzzy a symbolickej logike"
X
"Som však nepopísaný list, čo sa informatiky týka."

Re:IT od nuly
« Odpověď #17 kdy: 09. 07. 2020, 09:35:39 »
...Myslel som si, že na VŠ sa k tomu dostanem, ale nestalo sa...
Snažil ses k tomu nějak dostat? Na VŠ jsou - tedy když jsem studoval já tak byly - různé aktivity mimo běžnou výuku, za mých studií se to snad jmenovalo Studentský Vědecký Kroužek, já jsem se tam dostal k přístrojům a informacím co mi pak pomohly při mém zaměstnání mimo zaměření co mi bylo přidělené a nebavilo mne.

Re:IT od nuly
« Odpověď #18 kdy: 09. 07. 2020, 10:03:25 »
Ahojte.

Študoval som rok na PF UPJŠ- učiteľstvo akademických predmetov matika-informatika, ale zanechal som štúdium. Bolo to z dôvodu, že odbor moje očakávania nenaplnil. Študovať na technicky orientovanej vysokej škole podľa mňa potrebuje nadšenie pre odbor tak, že nič okrem informatiky a počítača neexistuje. (Štúdium na najlepšej technike na Slovensku FIIT STU by podľa mňa pre mňa nebolo, pretože nie som takým nadšencom.)

O Informatiku som zakopol len na gymnáziu, keď sme v treťom ročníku brali programovanie, a to sa mi páčilo. Bol som rád, že s pod mojich rúk vychádzajú (banálne- a aj po porovnaní programov, ktoré vychádzali z rúk mojej kamošky z FIIT, aj banálne vždy ostanú) programčeky, ktoré na niečo slúžia. Keďže som bol na gymnáziu, tak som sa veci, ako administrovanie, skladanie PC, siete a iné veci, ktoré som vždy chcel vedieť nenaučil. Myslel som si, že na VŠ sa k tomu dostanem, ale nestalo sa. Namiesto toho som sa dozvedel o gramatikách a jazykoch, automatoch, umelej inteligencii, fuzzy a symbolickej logike, ktoré ma pre ich spôsob výuky nebavili. (nechcem to tu ďalej rozoberať)

Teraz mi však napadlo, že by nebolo na škodu, aby som sa niečo z tej informatiky vo svojom voľnom čase, ktorého mám teraz neúrekom, naučil. Som však nepopísaný list, čo sa informatiky týka. Poradíte mi, čím by som mohol začať? Rád by som sa s nadobudnutými vedomosťami uchádzal aj o nejakú prácu, ak by moje znalosti boli hlbšie. Poraďte mi nejakú oblasť, ktorou by som mal začať... DIK

Ahoj, asi bych zacal tim ze bych se kouknul jak funguje pocitac, resp. hlavne procesor/pamet/preruseni. Jakej je rozdil mezi bitem/bytem atd. Dneska mi prijde ze kazdyho ucej na skole C#, Javu ale ty lidi ( ne vscihni samozrejme ) jakoby nechapali jak pocitac funguje a podle toho obcas vypadaji vystupy jejich prace. Protoze preci pameti je nekonecno, procesor zvladne vsechno :-). No a pak se nauc nejakej jazyk ( dneska frci python, c#, java ) asi nema smysl zacinat C, assembler i kdyz i to ma neco do sebe. A jak psal nekdo nize, pokud mas nejakou dobrou vrbu, kamose co ma odpovedi tak je to k nezaplaceni.

Re:IT od nuly
« Odpověď #19 kdy: 09. 07. 2020, 10:38:12 »
Přidám se s dotazem (snad to nebude moc vadit) - mám nějakou šanci jako amatérský uživatel linux desktopu a domácího serveru (Debian, arch, openwrt) někde od roku 2005? Baví mě to, zatím jsem byl schopný si se vším poradit (sw, hw), ale všechno na úrovni zapáleného amatéra s amatérskou angličtinou - holt Husákovo dítě

« Poslední změna: 09. 07. 2020, 10:43:49 od KoalaM »


Re:IT od nuly
« Odpověď #20 kdy: 09. 07. 2020, 13:41:50 »
Přidám se s dotazem (snad to nebude moc vadit) - mám nějakou šanci jako amatérský uživatel linux desktopu a domácího serveru (Debian, arch, openwrt) někde od roku 2005? Baví mě to, zatím jsem byl schopný si se vším poradit (sw, hw), ale všechno na úrovni zapáleného amatéra s amatérskou angličtinou - holt Husákovo dítě

...pamatuju si, že v prvním zaměstnání jsme na jedničku support nastupovali jako věkově i pozadím dost různorodá směska. Následně si nás firma během pár měsíců až let roztřídila, každý z nás se nějakým směrem specializoval a rostl. A není pravda, že by se starší kusy hůř chytali. Věkově starší nováček spíš řešil problémy s jistým nadhledem a životní zkušeností, zaměřoval se na aspekty, které mladým jankům a hračičkům až tolik nedocházely... a nemůžu říct, že by jedni či druzí trpěli nějakou diskriminací. Prostě ta parta dohromady fungovala. A nastupovali tam kluci s pozadím občas i dost mimo obor činnosti (ISP).

Jakožto Husákovo dítě máte už touto dobou určitý selský rozum. Osobní zkušenost je nepřenosná. K tomu jste si osahal Linux... dál se zkuste rozhlédnout, kde mají jaké požadavky. Každé zboží má svého kupce. A až někam nastoupíte, může se stát, že Vám "juniorská" nástupní pozice bude časem malá, a pak budete řešit, jestli je kam povyrůst nebo utéct :-)

jano6

Re:IT od nuly
« Odpověď #21 kdy: 09. 07. 2020, 15:02:58 »
Skuste kontaktovat skoliace stredisko Macrosoft, ktore ponuka rekvalifikacne kurzy. Ja tam skolim Javu a Python.
Java ma 9 dni a pocas nich sa da stihnut naozaj dost. Aj ked skoncite nakoniec inde, budete mat dobru
predstavu, o com je zhruba praca programatora. Kurz stoji cca 1200 eur, ale prakticky vsetci idu cez urad prace
a neplatia nic.

Corona teraz tazko postihla skoliace strediska; mozno na jesen alebo v zime by sa nejaky kurz mohol znova
otvorit.

Syu-

Re:IT od nuly
« Odpověď #22 kdy: 23. 07. 2020, 10:27:24 »
9 dňový kurz za 1200 eur :o dobrá ryža na štátnych peniazoch, keď ešte aj rok štúdia na vysokej škole stojí menej €€€ a študent tam má Javu 1 - 2 celé semestre + kopu iných zaujímavých kurzov.

jano6

Re:IT od nuly
« Odpověď #23 kdy: 23. 07. 2020, 12:20:15 »
9 dňový kurz za 1200 eur :o dobrá ryža na štátnych peniazoch, keď ešte aj rok štúdia na vysokej škole stojí menej €€€ a študent tam má Javu 1 - 2 celé semestre + kopu iných zaujímavých kurzov.

Je to asi zbytočné vysvetľovať niekomu, kto sa evidentne nevyzná. 1200€ je zhruba cena 5 dňového kurzu Javy v Gopase, čo je
najväčšie školiace stredisko v Čechách a na Slovensku. Z ceny kurzu treba zaplatiť dane, réžiu, administratívu, manažment a lektora.
Nik tam nejazdí na drahých autách, ani nemajú vily. Väčšina z nás to robí preto, že nás to bavi, nie pre peniaze.


RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #24 kdy: 23. 07. 2020, 12:25:26 »
9 dňový kurz za 1200 eur :o dobrá ryža na štátnych peniazoch, keď ešte aj rok štúdia na vysokej škole stojí menej €€€ a študent tam má Javu 1 - 2 celé semestre + kopu iných zaujímavých kurzov.

Je to asi zbytočné vysvetľovať niekomu, kto sa evidentne nevyzná. 1200€ je zhruba cena 5 dňového kurzu Javy v Gopase, čo je
najväčšie školiace stredisko v Čechách a na Slovensku. Z ceny kurzu treba zaplatiť dane, réžiu, administratívu, manažment a lektora.
Nik tam nejazdí na drahých autách, ani nemajú vily. Väčšina z nás to robí preto, že nás to bavi, nie pre peniaze.

1200e x 20 lidi x 4 tydny = 96000e / 2.5M CZK mesicne. I kdyby lektor mel 250K CZK a pronajem stal 250K CZK, tak je to porad 2M CZK cista ryza... a tohle je jenom jeden kurz.

Syu-

Re:IT od nuly
« Odpověď #25 kdy: 23. 07. 2020, 13:46:21 »
9 dňový kurz za 1200 eur :o dobrá ryža na štátnych peniazoch, keď ešte aj rok štúdia na vysokej škole stojí menej €€€ a študent tam má Javu 1 - 2 celé semestre + kopu iných zaujímavých kurzov.

Je to asi zbytočné vysvetľovať niekomu, kto sa evidentne nevyzná. 1200€ je zhruba cena 5 dňového kurzu Javy v Gopase, čo je
najväčšie školiace stredisko v Čechách a na Slovensku. Z ceny kurzu treba zaplatiť dane, réžiu, administratívu, manažment a lektora.
Nik tam nejazdí na drahých autách, ani nemajú vily. Väčšina z nás to robí preto, že nás to bavi, nie pre peniaze.

Veď aj mňa by to bavilo za také peniaze bez akejkoľvek zodpovednosti a blížiacich sa deadlinov ;D proste realita je taká, že všetky tieto rekvalifikačky, gopasy a podobné blbiny vznikli iba za jediným účelom - podojiť štátny cecok. Sám tvrdíš, že prakticky všetci idú cez úrad práce. No prečo asi. Lebo "trh" nie je ochotný akceptovať tie vaše brutálne nadstrelené ceny a sľuby o zázračnom prerode nezamestnaného na Java programátora behom jedného týždňa. A nehovor mi, že nejaká agentúra má také vysoké náklady, že si musí vypýtať 1200€ osoba/5 dní. Ani zahraničné privátne univerzity nie sú tak drahé v pomere k času a kvalite. A na rozdiel od vás, tie univerzity aspoň produkujú ľudí, ktorí niečo vedia.

btw len tak letmo som prebehol napr. web Gopasu... 5 dňový základný kurz Java programovania: 1300€ bez dph :D za to, že nejakým pepegam ukážu if else, premenne a základné typy :D no nekup to

Re:IT od nuly
« Odpověď #26 kdy: 23. 07. 2020, 14:14:20 »
9 dňový kurz za 1200 eur :o dobrá ryža na štátnych peniazoch, keď ešte aj rok štúdia na vysokej škole stojí menej €€€ a študent tam má Javu 1 - 2 celé semestre + kopu iných zaujímavých kurzov.

Je to asi zbytočné vysvetľovať niekomu, kto sa evidentne nevyzná. 1200€ je zhruba cena 5 dňového kurzu Javy v Gopase, čo je
najväčšie školiace stredisko v Čechách a na Slovensku. Z ceny kurzu treba zaplatiť dane, réžiu, administratívu, manažment a lektora.
Nik tam nejazdí na drahých autách, ani nemajú vily. Väčšina z nás to robí preto, že nás to bavi, nie pre peniaze.

1200e x 20 lidi x 4 tydny = 96000e / 2.5M CZK mesicne. I kdyby lektor mel 250K CZK a pronajem stal 250K CZK, tak je to porad 2M CZK cista ryza... a tohle je jenom jeden kurz.

Pokud se Vám sejde víc než 8 lidí, tak ty kurzy vycházejí finančně dobře. Nicméně velké množství kurzů (zvláště těch specializovaných) jsou pro 3-4 osoby. Učebny typicky mívají 12 míst, nicméně programátorské kurzy (zvlášť pro začátečníky) se v 12 lidech nedají dělat - a je to pro školitele docela rasovina. Co vím z Gopasu - tak nejlepší byznys jsou kurzy Excelu - je jich dost a jsou plné. Znám Gopas, ICT, a pár dalších společností - a není to špatný byznys, ale ani náhodou to není tak, jak si to malujete.

jano6

Re:IT od nuly
« Odpověď #27 kdy: 23. 07. 2020, 14:55:41 »
Citace
Pokud se Vám sejde víc než 8 lidí, tak ty kurzy vycházejí finančně dobře. Nicméně velké množství kurzů (zvláště těch specializovaných) jsou pro 3-4 osoby. Učebny typicky mívají 12 míst, nicméně programátorské kurzy (zvlášť pro začátečníky) se v 12 lidech nedají dělat - a je to pro školitele docela rasovina. Co vím z Gopasu - tak nejlepší byznys jsou kurzy Excelu - je jich dost a jsou plné. Znám Gopas, ICT, a pár dalších společností - a není to špatný byznys, ale ani náhodou to není tak, jak si to malujete.

Presne tak. Tento vzorec 1200e x 20 lidi x 4 tydny = 96000e / 2.5M CZK je scifi :). Proste ľudia netušia, o čom rozprávajú. Ja som mal max 8 ľudí na kurze (Python); priemer je možno 3-5 ľudí. Nezriedka mám na školení aj 1-2. Rekvalifikačné kurzy sa robia pár krát
za rok.

Predstava, že si vyhandlujete každý týždeň z úradu práce financie a nájdete 20 ľudí je úplne mimo realitu. Naposledy som mal vo februári na Javu 5 ľudí; študenti, pracujúci a nezamestnaní. Museli sme zložito žonglovať s termínmi, aby každý vedel prísť. Učilo sa to po víkendoch.

Aj keby ste nejakým zázrakom neustále mali financie, vedeli zladiť termíny, a našli tých 20 ľudí, školiteľ to nezvládne. Ideál je 5-6 ľudí. Študent spraví nezriedka 2, 3 chyby, ku každému treba ísť zvlášť, opraviť chyby, vysvetliť. Každý má svoje otázky na veci, ktoré mu nie sú jasné.

Šuster, drž sa svojho kopyta ...

Re:IT od nuly
« Odpověď #28 kdy: 25. 07. 2020, 09:43:00 »
Připomněl jsem si z doby her a malin nezralých - byli jsme dva z různých oddělení co jsme byli befélem určeni, abychom působili ve svých odděleních jako věrozvěstové, až se do podniku nakoupí pracovní stanice ADT4700 (stejně z toho sešlo). Podnik nás poslal na týdenní nebo snad čtrnáctidenní školení i s ubytováním. Sešlo se nás tam z různých podniků poměrně dost, snad dvacet. Po prvních pěti minutách jsem přestal chápat, o čem ten pán (resp. tehdy soudruh) u tabule mele a zbytek školení jsem si tam odseděl v podstatě jen proto, kdyby podnik napadlo zkontrolovat, jestli tam jsem, když to zaplatil.
Ale vnutil jsem se na PGS co pořádala FEL ČVUT se zaměřením co jsem si sám vybral, bylo to na dva roky, snad jednou za čtrnáct dní. To bylo pro mne přínosné - utřídil jsem si znalosti co jsem se k nim dostal sám metodou pokusu a omylu a když to nebyla nalejvárna na jeden týden, mohl jsem vstřebat to co jsem se jeden den dozvěděl a za čtrnáct dní se případně zeptat na to, čemu jsem nerozuměl.
« Poslední změna: 25. 07. 2020, 09:45:30 od Vrozkrokkop Kopalsson »

olok

Re:IT od nuly
« Odpověď #29 kdy: 26. 07. 2020, 04:06:41 »
Ahojte.

Študoval som rok na PF UPJŠ- učiteľstvo akademických predmetov matika-informatika, ale zanechal som štúdium. Bolo to z dôvodu, že odbor moje očakávania nenaplnil. Študovať na technicky orientovanej vysokej škole podľa mňa potrebuje nadšenie pre odbor tak, že nič okrem informatiky a počítača neexistuje. (Štúdium na najlepšej technike na Slovensku FIIT STU by podľa mňa pre mňa nebolo, pretože nie som takým nadšencom.)

O Informatiku som zakopol len na gymnáziu, keď sme v treťom ročníku brali programovanie, a to sa mi páčilo. Bol som rád, že s pod mojich rúk vychádzajú (banálne- a aj po porovnaní programov, ktoré vychádzali z rúk mojej kamošky z FIIT, aj banálne vždy ostanú) programčeky, ktoré na niečo slúžia. Keďže som bol na gymnáziu, tak som sa veci, ako administrovanie, skladanie PC, siete a iné veci, ktoré som vždy chcel vedieť nenaučil. Myslel som si, že na VŠ sa k tomu dostanem, ale nestalo sa. Namiesto toho som sa dozvedel o gramatikách a jazykoch, automatoch, umelej inteligencii, fuzzy a symbolickej logike, ktoré ma pre ich spôsob výuky nebavili. (nechcem to tu ďalej rozoberať)

Teraz mi však napadlo, že by nebolo na škodu, aby som sa niečo z tej informatiky vo svojom voľnom čase, ktorého mám teraz neúrekom, naučil. Som však nepopísaný list, čo sa informatiky týka. Poradíte mi, čím by som mohol začať? Rád by som sa s nadobudnutými vedomosťami uchádzal aj o nejakú prácu, ak by moje znalosti boli hlbšie. Poraďte mi nejakú oblasť, ktorou by som mal začať... DIK

Ideální by bylo nějaký kurz, projít až do konce, knížka je taky fajn, ale ten kurz bude rychlejší a hlavně mi přijde, že někdy knížky začnou nesmyslně složitostí na první pohled a člověk je z toho celý nesvůj...

Osobně bych doporučil python, rozjede se všude, podporuje ho kde co, a na první seznámení si myslím, že je velmi praktický jak z hlediska, že je "trendy a sexy", ale hlavně má velkou základnu, tudíž ať už je to jednoduché GUI, nějakej jen prográmek na něco co dělám často manuálně a nebo přejmenovat hodně třeba fotek naráz atd. K tomu patří i spousta tutoriálů na internetu, materiálů, fór, ... no to je podle mě hlavní.

Doporučuji například:
    https://naucse.python.cz/course/pyladies/
    https://youtu.be/eXBD2bB9-RA
    https://youtu.be/bY6m6_IIN94
    https://www.fi.muni.cz/IB111/sbirka/
    Poté knihy na python, co jsem tak viděl zdá se, že nejde úplně hrábnout vedle :)

Určitě se ptát a googlit, ze začátku to bude porod, ale pak to půjde, hlavní je vydržet...

Taky doporučuji netlačit moc na pilu, prostě dneska to nejde, zítra taky ne, ... a po měsíci to cvakne v hlavě a začne to dávat smysl.

Po nabrání trochu zkušeností a třeba 1-2 menších "projektíků" bych se vrhl na C/C++ (spíše C), jen základy, pak si zkusit třeba C#/javu a práci s objekty + ošáhání jak fungují jiné jazyky.