IT od nuly

mukel

IT od nuly
« kdy: 08. 07. 2020, 15:05:45 »
Ahojte.

Študoval som rok na PF UPJŠ- učiteľstvo akademických predmetov matika-informatika, ale zanechal som štúdium. Bolo to z dôvodu, že odbor moje očakávania nenaplnil. Študovať na technicky orientovanej vysokej škole podľa mňa potrebuje nadšenie pre odbor tak, že nič okrem informatiky a počítača neexistuje. (Štúdium na najlepšej technike na Slovensku FIIT STU by podľa mňa pre mňa nebolo, pretože nie som takým nadšencom.)

O Informatiku som zakopol len na gymnáziu, keď sme v treťom ročníku brali programovanie, a to sa mi páčilo. Bol som rád, že s pod mojich rúk vychádzajú (banálne- a aj po porovnaní programov, ktoré vychádzali z rúk mojej kamošky z FIIT, aj banálne vždy ostanú) programčeky, ktoré na niečo slúžia. Keďže som bol na gymnáziu, tak som sa veci, ako administrovanie, skladanie PC, siete a iné veci, ktoré som vždy chcel vedieť nenaučil. Myslel som si, že na VŠ sa k tomu dostanem, ale nestalo sa. Namiesto toho som sa dozvedel o gramatikách a jazykoch, automatoch, umelej inteligencii, fuzzy a symbolickej logike, ktoré ma pre ich spôsob výuky nebavili. (nechcem to tu ďalej rozoberať)

Teraz mi však napadlo, že by nebolo na škodu, aby som sa niečo z tej informatiky vo svojom voľnom čase, ktorého mám teraz neúrekom, naučil. Som však nepopísaný list, čo sa informatiky týka. Poradíte mi, čím by som mohol začať? Rád by som sa s nadobudnutými vedomosťami uchádzal aj o nejakú prácu, ak by moje znalosti boli hlbšie. Poraďte mi nejakú oblasť, ktorou by som mal začať... DIK


alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #1 kdy: 08. 07. 2020, 15:30:01 »
vymysli si nejaky projekt, neco co chces, neco co potrebujes.
a to zrealizuj. vzdycky je nejvetsi motivace, kdyz neco fakt potrebujes vyresit.

Re:IT od nuly
« Odpověď #2 kdy: 08. 07. 2020, 15:32:59 »
Tak pokud víš, že chceš vyloženě programovat (a ne dělat třeba testera, admina, správce, nevím co ještě...), tak by asi bylo vhodný trochu tušit, jestli se chceš věnovat webům, desktop aplikacím nebo třeba HW... Podle toho si asi vyber jazyk a když už víš jazyk, tutoriálů je v dnešní době tři p*dele, i pro úplný začátečníky. Případně přelouskat nějakou kratší jednodušší knížku/knížky. Ano, vím, tahle odpověď neříká nic, co bys nevěděl, ale důležitý je prostě začít a konzistetně se tomu věnovat. Jo a zapomněl bych, až si pak něco zbastlíš, měj to třeba na githubu, ať máš pak co ukázat u pohovorů.

Re:IT od nuly
« Odpověď #3 kdy: 08. 07. 2020, 15:33:29 »
Osobně se mi líbí projekt https://junior.guru/ . Doporučuji ho každému, kdo se jen trochu zmíní, že by se rád naučil programovat. Bohužel většina často zůstane jen u toho přání :/

mukel

Re:IT od nuly
« Odpověď #4 kdy: 08. 07. 2020, 16:05:26 »
Tak pokud víš, že chceš vyloženě programovat (a ne dělat třeba testera, admina, správce, nevím co ještě...), tak by asi bylo vhodný trochu tušit, jestli se chceš věnovat webům, desktop aplikacím nebo třeba HW... Podle toho si asi vyber jazyk a když už víš jazyk, tutoriálů je v dnešní době tři p*dele, i pro úplný začátečníky. Případně přelouskat nějakou kratší jednodušší knížku/knížky. Ano, vím, tahle odpověď neříká nic, co bys nevěděl, ale důležitý je prostě začít a konzistetně se tomu věnovat. Jo a zapomněl bych, až si pak něco zbastlíš, měj to třeba na githubu, ať máš pak co ukázat u pohovorů.

Tak ja by som programovanie zatiaľ nechal tak a pozrel sa na toho admina, správce a tak. Kde začať? :P Nájsť si nejakú literatúru? Ebooky? Web, kde by som sa o tom dozvedel viac? Poraď, ak vieš.


Re:IT od nuly
« Odpověď #5 kdy: 08. 07. 2020, 16:43:32 »
Já, pokud bych šel tvrdě po tom, aby mě někam vzali, tak bych se podíval na inzeráty, co tam chtějí. Kamarád dělá správce, má sice prumku, pak dva roky dělal údržbu strojů, ale technologii nějakou konkrétní určitě neuměl. Znalosti prakticky jako SŠ absolvent. Další známej je vyučenej kuchař a je to perfektní admin, prostě ho to zajímalo, tak se to naučil. Nechci tím říct, že správcování je nějakej izy job, co může dělat každej moula - jen prostě bych se koukal po nabídkách, kde toho moc nechtějí a šel po těch zkušenostech. Když tě to bude srát, půjdeš za 2 roky jinam no.

Re:IT od nuly
« Odpověď #6 kdy: 08. 07. 2020, 16:44:07 »
Objednej si treba VPS nebo si na verejne adrese rozchod webserver. Dej si tam nejakou wiki, zabezpec a do te wiki postupne pridavej, co se naucis. Nejlepsi zpusob vyuky je ten, kdyz to proste pouzivas.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #7 kdy: 08. 07. 2020, 17:46:17 »
Já, pokud bych šel tvrdě po tom, aby mě někam vzali, tak bych se podíval na inzeráty, co tam chtějí. Kamarád dělá správce, má sice prumku, pak dva roky dělal údržbu strojů, ale technologii nějakou konkrétní určitě neuměl. Znalosti prakticky jako SŠ absolvent. Další známej je vyučenej kuchař a je to perfektní admin, prostě ho to zajímalo, tak se to naučil. Nechci tím říct, že správcování je nějakej izy job, co může dělat každej moula - jen prostě bych se koukal po nabídkách, kde toho moc nechtějí a šel po těch zkušenostech. Když tě to bude srát, půjdeš za 2 roky jinam no.

+1000

Re:IT od nuly
« Odpověď #8 kdy: 08. 07. 2020, 18:26:50 »
Objednej si treba VPS nebo si na verejne adrese rozchod webserver. Dej si tam nejakou wiki, zabezpec a do te wiki postupne pridavej, co se naucis. Nejlepsi zpusob vyuky je ten, kdyz to proste pouzivas.

Mojí (nejoblíbenější) prací je především přebírání systémů - nouzové, násilné, přátelské - prostě co se namane. Takřka ve 100% případů je spojené s vytvářením dokumentace, kterou 99% adminů prostě nevede nebo vede nepoužitelně. Nejstrašlivější věci nacházím po samoucích, kteří v začátcích neměli systematické vedení od někoho, kdo "ví jak se to má dělat". Já za pevné vedení v začátcích děkuju "bobáčovi", ikdyž jsme se několik let neviděli - jak ho znám, určitě to tu čte :-)

Takže samouk - fajn, ale začít nějakým zabezpečováním wiki na webu - to je koncepčně úplně na prd, jen si osvojí blbé postupy, blbé plánování, dost možná naprosto špatný způsob uvažování nad problémy. Pak mu je bude must někdo vytloukat...

Tazeteli doporučím přihlásit se ASAP na jakoukoli juniorskou pozici v zavedené, solidní firmě, surově s tím, že mě to zajímá a nic neumím. Jedinou a naprosto zákaldní podmínkou je, aby uměli vysvětlit, proč věci dělají tak jak je dělají - pokud má tohle hlavu a patu, jde na tom stavět.
« Poslední změna: 08. 07. 2020, 18:29:55 od nocturne.op.15 »

Re:IT od nuly
« Odpověď #9 kdy: 08. 07. 2020, 19:34:38 »
Já, pokud bych šel tvrdě po tom, aby mě někam vzali, tak bych se podíval na inzeráty, co tam chtějí. Kamarád dělá správce, má sice prumku, pak dva roky dělal údržbu strojů, ale technologii nějakou konkrétní určitě neuměl. Znalosti prakticky jako SŠ absolvent. Další známej je vyučenej kuchař a je to perfektní admin, prostě ho to zajímalo, tak se to naučil. Nechci tím říct, že správcování je nějakej izy job, co může dělat každej moula - jen prostě bych se koukal po nabídkách, kde toho moc nechtějí a šel po těch zkušenostech. Když tě to bude srát, půjdeš za 2 roky jinam no.

Taktak... reálná práce je výborná v tom, že staví člověka před reálné problémy. Doma z gauče si člověk těžko vymyslí nějaké zadání, do kterého by se dalo zakousnout. Odborníkem se člověk nestane v oblasti, o kterou si párkrát pořádně nenatloukl čumáček. Je potřeba skočit a plavat, číst dokumentaci, nebát se cizího jazyka... Já jsem si v mých začátcích asi dvakrát postavil počítač, instaloval na něj Linux apod. Instalace Windowsů byla vždycky víc pro cvičenou opici a míň se při tom člověk dozvěděl.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #10 kdy: 08. 07. 2020, 19:53:40 »
mas nejakej druhej nepouzivanej notebook? (pokud ne kup si za par tisic vhodnej repas) nainstaluj na nej do multibootu:
- Arch - ten te samotnou instalaci nauci hodne
- Debian - ten je klasika a bejva v mensich firmach
- CentOS - to je v podstate free verze RedhatEnterpriseLinux kterej bejva ve vetsich firmach

ve vsech si pak zprovozni (podle dokumentace konkretniho distra + dokumentace tech sluzeb):
- ssh server + vnc server
- www server + php + mysql

nauc se pouzivat ssh pristup, reseni veci v konzoli, a hlavne spravne/rychle hledat reseni jakehokoliv problemu ktere pri tom potkas, da ti to realne slusnej zaklad na kterem pak muzes stavet dale uz treba nekde zamestnan...

mukel

Re:IT od nuly
« Odpověď #11 kdy: 08. 07. 2020, 19:56:46 »
Myslíte, že ma niekto vezme, aj ked naozaj nic neviem? O tom povhybujem. :)

Re:IT od nuly
« Odpověď #12 kdy: 08. 07. 2020, 20:07:07 »
Pokud je zájem - ano. U nás začínají lidi na helpdesku, zvedají telefony aby pochytili, jak funguje zákazník. Jejich prací je požadavek přijmout, zamyslet se nad ním, zaevidovat do systému a případně vyptat od zákazníka další informace. Se starším technikem potom konzultovat postup řešení a pochopit principy a důvody zvoleného postupu. Kdo má zájem, získá po krátké době jistou formu autonomie aby mohl některé požadavky řešit sám - kontrola je vždycky zpětně v helpdesku od starších konzultantů. Do toho potom vnitrofiremní konzultace a školení - za rok může být z člověka celkem funkční jedinec s dobrým základem.

Plat ze začátku bude samozřejmě směšný, ale může růst lineárně se zkušenostmi - to prostě tak je.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT od nuly
« Odpověď #13 kdy: 08. 07. 2020, 20:14:54 »
Myslíte, že ma niekto vezme, aj ked naozaj nic neviem? O tom povhybujem. :)
nevim, ale i proto sem doporucoval naucit se zaklady a orientaci ;-)

EDIT: tedy predpokladam sem ze chces resit GNU/Linux, pokud chces spravovat Windows stanice, tak to asi zakladni zkusenosti mas a ucil by ses az konkretni reseni problemu s aplikacema ci informacnim systemem kterej by kde pouzivali, u serveru pak (nevim zda je moznost ziskat WidnowsServer zdarma aspon na par mesicu) spravu uzivatelu v domeme, Active Directory + Group Police...
« Poslední změna: 08. 07. 2020, 20:18:00 od k3dAR »

Re:IT od nuly
« Odpověď #14 kdy: 09. 07. 2020, 06:41:32 »
Stiahni si pdf Linux dokumentacni projekt (je to velmi lahko pisana kniha) ,nainstaluj si do virtualboxu na zaciatok nejake Ubuntu a precitaj si prvych 50 stran. Vysvetlia ti filozofiu prikazoveho riadku a to ako je Linux strukturovany. To ti zaberie volnym tempom tak max 1 tyzden a po prejdeni tohto sa uz mozes veselo pustit do rozbehavania nejakych sluzieb podla web navodov. Ak si sikovny a bavi ta to tak za 1 mesiac sa mozes vklude uchadzat na nejaku zakladnu poziciu. Ako budes rast dalej zavisi uz od inych faktorov.

Za mna je megafail prist na pohovor s tym, ze nic neviem, potom to tak v IT svete vyzera. Presne ako tu bolo popisane na helpdesku absolutne neschopni ludia atd.
« Poslední změna: 09. 07. 2020, 06:43:21 od snuff1987 »