Zmena kariéry

Zmena kariéry
« kdy: 10. 06. 2020, 21:45:53 »
Ahoj

Riešim pre mňa dosť zásadný životný krok a hľadám pomoc/rady.

Najprv o mne. Je mi 25 rokov a som absolvent VŠ v obore Mechatronika a pracujem v Prahe ako strojný inžinier/konštruktér 2 roky. Práca konštruktéra je pre mňa zaujímavá a baví ma. Napriek tomu poslednú dobu zvažujem zmenu kariéry na IT sektor. Mám na to 2 dôvody:

1.   Práca v IT mi pripadá „istejšia“. Platy v IT sú ďaleko vyššie ako v strojárskom priemysle, nehovoriac o množstve ponúk – Keď sa pozriem na jobs.cz, LinkedIn atď. na 1 pozíciu konštruktéra pripadá 10-15 pozícií programátora/software developera/...

2.   Druhý, hlavný dôvod je že ma programovanie nesmierne bavilo. Síce som sa od ukončenia školy tomu veľa nevenoval (bohužiaľ), postupom času zisťujem že mi programovanie chýba. Chýba v tom zmysle že mám poslednú dobu pocit že by som ako programátor bol šťastnejší/spokojnejší v živote.


Čo sa skúseností z programovania týka, tak mám aké-také základy v Jave, C, Visual Basic + sa sem tam hrajem s Arduino (áno viem, Arduino je hračka pre deti a nemá s profesionálnym vývojom a kódením nič spoločné).

Ak by som sa rozhodol pre túto zmenu kariéry, plánujem sa samoštúdiu programovania venovať 20-30 hodín týždenne. Prípadne nejaký part-time alebo online kurz. Asi by som začal jazykom C, Python alebo Java, a potom by som uvidel kam ďalej.


Čo ma ale zaujíma, a čo dúfam že mi budete vedieť odpovedať je toto:
1.   Ako dlho by pri danej intenzite štúdia (20-30h/týždeň) trvalo, aby som mal dostatok vedomostí k získaniu práce junior programátora/developera?

2.   Akú vysokú mzdu by som si na prípadnom pohovore mohol dovoliť si vypýtať bez toho, aby ma vysmiali a nasmerovali ku dverám?

3.   Keďže o mzdách v IT nemám absolútne žiaden prehľad, aký je cca vývoj mzdy podľa seniority v prípade priemerného človeka (t.j. žiadny génius ale ani úplne tupý blb)?




Za všetky odpovede, rady alebo názory vopred ďakujem  :)


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #1 kdy: 10. 06. 2020, 21:54:35 »
Ad 1) Cca. rok. Vycházím z toho, že v anglosaském světě se dá na VŠ vystudovat “certificate”, což trvá rok při právě těch 20-30 hodinách/týden. Potom už se dá najít zajímavá juniorská pozice. K platům v ČR se nemůžu vyjádřit, ale v Praze se zřejmě moc neliší (v IT) od zahraničí, takže bych čekal okolo €2000 (s velkým rozptylem, je to hausnumero).

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #2 kdy: 10. 06. 2020, 22:09:38 »
Kolik si vydela takovy konstrukter?

Myslim, ze by se naslo par firem v Praze kde by te vzali rovnou... s tim ze si te "vychovaji".
Pak pujdes do nejakeho teamu, budes realne pracovat na projektu, dostanes mentora nebo dva co ti poradi...

Samozrejme tradoff je, ze se treba zavazes ze ve firme nejakou dobu zustanes a budes se muset po nejakou dobu smirit s nizzsi mzdou(Proto se ptam kolik vydela konstrukter... treba to nebude zas tak hrozny skok). Ale podle me tak vyrostes mnohem rychleji nez samostudiem po praci....

Ale musim rict, ze sis vybral blbou dobu :-) Momentalne ta chut k prevychove bude zrejme na ustupu.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #3 kdy: 10. 06. 2020, 22:44:06 »
hledal bych syntezu techto oboru, strojirenstvi a programovani.

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #4 kdy: 11. 06. 2020, 00:36:43 »
Také jsem na to byl kdysi trochu podobně.
Vystudoval jsem strojařinu (promoce 1994), ale už při škole mě bavilo programovat (domácí 8/16 bity, PC - Basic, Assembler, později Web a SQL), našel jsem si při škole brigádu v tomhle oboru (poznal tak Macy, FoxPro, Windows NT...).
Pak rok a půl civilka vyšla taky u počítačů, i když ne úplně oficiálně (pomocné práce ve školství) - no a z ní jsem rovnou nastoupil do IT firmy na pozici juniora na kombinaci tvorba webů/správa serverů.
Od té doby jsem dělal údržbu LAN, návrhy/správu různých servervých produktů serverů od MS (AD, SBS, Exchange, SQL, ISA...), servis serverového HW (Compaq, HP, Dell), tvorbu webů a web aplikací v ASP a PHP, návrhy/správu/vývoj management systémů (SMS, Altiris) a nakonec jsem před cca 4 lety skončil na cca 80% u vývoje Web aplikací (C#, JS, MS SQL). Za tu dobu jen jediná "změna" zaměstnavatele.
K tomu mimopracovně udržuju už přes 10 let pár webových projektů na LAMP, 3D modelování, 3D tisk, IoT.

Co se týká programování, vím že mi asi trochu chybí nějaká teorie (s OOP jsem začal až tak 10 let zpět, špagetové zlozvyky zůstávají :)), ale zase můžu využít znalosti ze spousty IT specializací s programováním sice přímo nesouvisejících ale často navazujících.

Takže když najdeš toho správného zaměstnavatele a projevíš nějakou snahu o vlastní rozvoj a trochu nadšení, tak do roka do toho určitě dobře zapadneš.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #5 kdy: 11. 06. 2020, 04:24:30 »
1.   Ako dlho by pri danej intenzite štúdia (20-30h/týždeň) trvalo, aby som mal dostatok vedomostí k získaniu práce junior programátora/developera?
No podle toho co slýchám o některých juniorech, tak můžeš hned :). K opravdové použitelnosti bych čekal tak 2-5 let podle toho jak moc jsi geniální.

2.   Akú vysokú mzdu by som si na prípadnom pohovore mohol dovoliť si vypýtať bez toho, aby ma vysmiali a nasmerovali ku dverám?
Jako lama teď bych zkusil 30k, za několik let 50k. (Kč, měsíčně, hrubého. Ať tu zase není nějaké nedorozumění :) )

3.   Keďže o mzdách v IT nemám absolútne žiaden prehľad, aký je cca vývoj mzdy podľa seniority v prípade priemerného človeka (t.j. žiadny génius ale ani úplne tupý blb)?
Přijde mi, že jsou větší fluktuace mezi firmami, než mezi juniorem a seniorem v rámci firmy. A jinak bych řekl že junior bere x, medior 2x, senior 3x.

Zvaž jestli nemůžeš dělat něco napůl, lidi, co rozumí mechanice, HW i SW jsou podle mě dost cenění (snažím se jednoho takového emulovat :) ).

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #6 kdy: 11. 06. 2020, 10:15:58 »
Chapu to spravne, ze tvym cilem je se stat lopatou co si odsedi 9-17 v korporatu?

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #7 kdy: 11. 06. 2020, 14:24:39 »
Kolik si vydela takovy konstrukter?

Myslim, ze by se naslo par firem v Praze kde by te vzali rovnou... s tim ze si te "vychovaji".
Pak pujdes do nejakeho teamu, budes realne pracovat na projektu, dostanes mentora nebo dva co ti poradi...

Samozrejme tradoff je, ze se treba zavazes ze ve firme nejakou dobu zustanes a budes se muset po nejakou dobu smirit s nizzsi mzdou(Proto se ptam kolik vydela konstrukter... treba to nebude zas tak hrozny skok). Ale podle me tak vyrostes mnohem rychleji nez samostudiem po praci....

Ale musim rict, ze sis vybral blbou dobu :-) Momentalne ta chut k prevychove bude zrejme na ustupu.

V Prahe majú mzdu strojní inžinieri/konštruktéri vo väčšine prípadov niekde medzi 40k-60k czk (v hrubom). Záleží aká firma, aké skúsenosti, atď.

hledal bych syntezu techto oboru, strojirenstvi a programovani.
Zvaž jestli nemůžeš dělat něco napůl, lidi, co rozumí mechanice, HW i SW jsou podle mě dost cenění (snažím se jednoho takového emulovat :) ).

Nad tým som tiež premýšľal, ale čo som sa snažil niečo také nájsť v Prahe a okolí nebol som veľmi úspešný. Nejaké tipy čo konkrétne by som mal hľadať?  :)

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #8 kdy: 11. 06. 2020, 14:32:43 »
Chapu to spravne, ze tvym cilem je se stat lopatou co si odsedi 9-17 v korporatu?

Nezdá sa mi že by som sa hocikde čo i len zmienil o "odsedení si" pracovnej doby v korporáte. Čiže neviem z kadiaľ si to nabral  :D

Žeby tvoj príspevok bola iba zúfalá potreba zlepšiť si náladu tým, že dobiedzaš do človeka na internete, ktorý len hľadá pomoc?

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #9 kdy: 11. 06. 2020, 15:06:16 »
A co programovaní průmyslových robotu(kuka) nebo CNC frez?

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #10 kdy: 11. 06. 2020, 15:06:47 »
Rozhodne to smeruj k tomu, abys vyuzil pri IT praci svoji domenovou znamost strojariny.

Cisty ajtik zase neni takova hitparada, ale kdyz umis nejakou kombinaci, treba IT + ekonomika = SAP konzultant, hned je to veselejsi.

IT + strojarina, tam bych se zameril i na umelou inteligenci a mechatroniku.

Treba v automotive takovou kombinaci udas snadno.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2020, 16:39:48 »
Chapu to spravne, ze tvym cilem je se stat lopatou co si odsedi 9-17 v korporatu?

Nezdá sa mi že by som sa hocikde čo i len zmienil o "odsedení si" pracovnej doby v korporáte. Čiže neviem z kadiaľ si to nabral  :D

To plyne z toho, ze nevis co chces delat a zajimaj te jen lepsi penize, pricemz nemas ani zakladni predstavu jake ohodnoceni muzes cekat. Proste milenial jak vysitej, co si mysli ze vse prijde samo. Je to zcela identicke k - rad jim i varim ruzna masa a chtel bych se stat chirurgem, protoze reznicina, to je me hobby! A ne, programatorem se clovek nestane tim, ze zvladne syntaxi nejakeho jazyka, chce to mit talent, a ten tedy v dnesni dobe fakt chybi, kdyz vidim co za software a jak se dela. Samozrejme Java vetsinou znaci korporat, v C mas na vyber embedded, kernel, ovladace... a skriptovani je spis lepeni z hotovych veci.

Tak nam rekni, co dokazes naprogramovat?

A aktualni priklad co bych potreboval udelat po hypotetickem junior programatorovi: je zde opensource FreeCAD a export do STEP je bezbarvej. Dopiste tedy podporu pro barvy v exportujicim kodu, interni datovy model je obsahuje pac se to vizualizuje behem editace. Dokazete to? Nebo si tedy sednete do korporatu.. pane mechaniku (a schvalne je tento priklad vybran s prihlednutim k oboru).

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2020, 17:41:05 »
Zvaž jestli nemůžeš dělat něco napůl, lidi, co rozumí mechanice, HW i SW jsou podle mě dost cenění (snažím se jednoho takového emulovat :) ).

Nad tým som tiež premýšľal, ale čo som sa snažil niečo také nájsť v Prahe a okolí nebol som veľmi úspešný. Nejaké tipy čo konkrétne by som mal hľadať?  :)

Myslím, že v tomto případě je lepší začít to řešit s nějakým recruterem, který hledá strojaře, mohl by vědět o firmách, které potřebují strojaře se znalostma IT. Tady na foru toho moc nečekej. Možná zkus diskuzní skupinu zaměřenou na strojařinu, tam bys mohl získat nějakou stopu.

Hodně štěstí.

JaaSt

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #13 kdy: 11. 06. 2020, 18:19:23 »
Celý život jsem programoval pro desktop, ale před pár lety jsem chtěl změnu a nějak se dostat do průmyslu, ke strojařům a programovat tam. Takže trochu opačná cesta. Trvalo to asi rok a půl, kdy mě po různém odmítání oslovila firma, kde jsem se o nic neucházel a od té doby pro ně dělám, když je potřeba. Samozřejmě to stálo spoustu učení.
Z toho, co vidím, je ve strojírenství spousta možností, jak uplatnit strojařské znalosti a spojit to s programováním. Možná bych se začal rozhlížet pod svícnem. Třeba přímo ve firmě kde jsi teď. Často se hodí nějaký menší program, který někde usnadní činnost a lidi okolo ani nenapadne, že by to šlo naprogramovat, jsou smíření s tím, jak to je. Pohledal bych, promyslel řešení a nabídl to. Na tom se dá dost naučit bez stresu, a hlavně, nejvíc se člověk naučí z reálného programování, kde musí být jasný výsledek, kde mu lidi hlásí chyby a stroje klacky pod nohy :)
Jazyk bych pak vybíral podle toho, co vyžaduje projekt/úkol, to podle mě neni nic klíčového, stejně se člověk spíš učí hromadu věcí okolo.

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #14 kdy: 11. 06. 2020, 19:09:18 »
Kolik si vydela takovy konstrukter?

Myslim, ze by se naslo par firem v Praze kde by te vzali rovnou... s tim ze si te "vychovaji".
Pak pujdes do nejakeho teamu, budes realne pracovat na projektu, dostanes mentora nebo dva co ti poradi...

Samozrejme tradoff je, ze se treba zavazes ze ve firme nejakou dobu zustanes a budes se muset po nejakou dobu smirit s nizzsi mzdou(Proto se ptam kolik vydela konstrukter... treba to nebude zas tak hrozny skok). Ale podle me tak vyrostes mnohem rychleji nez samostudiem po praci....

Ale musim rict, ze sis vybral blbou dobu :-) Momentalne ta chut k prevychove bude zrejme na ustupu.

V Prahe majú mzdu strojní inžinieri/konštruktéri vo väčšine prípadov niekde medzi 40k-60k czk (v hrubom). Záleží aká firma, aké skúsenosti, atď.

Asi pred rokem jsme brali na juniora cloveka bez VS a bez praxe tusim za 35k hrubeho. Shoda okolnosti a projekt to dovoloval tak jsme do toho sli. Dodnes oboustranna spokojenost a brzo si sahne na tech 50k. My ted zrovna nehledame, ale predpokladam, ze se da najit neco podobneho.