Zmena kariéry

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #15 kdy: 11. 06. 2020, 22:43:47 »
Asi pred rokem jsme brali na juniora cloveka bez VS a bez praxe tusim za 35k hrubeho.
Jak vypadá takový člověk? Byl z nějaké IT střední, měl portfolio vlastních projektů a nadšení pro věc, nebo to byl začátečník?
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.


Re:Zmena kariéry
« Odpověď #16 kdy: 12. 06. 2020, 06:28:25 »
Asi pred rokem jsme brali na juniora cloveka bez VS a bez praxe tusim za 35k hrubeho.
Jak vypadá takový člověk? Byl z nějaké IT střední, měl portfolio vlastních projektů a nadšení pro věc, nebo to byl začátečník?

Nadseni pro vec jo. IT stredni ne. Nejakej projektik tam byl. Samozrejme sme shaneli nekoho zkusenejsiho, ale nebyl tam zadnej tlak tak sme to zkusili. Prvni dva mesice to bylo hodne vodeni za rucicku, ale pak se ukazalo, ze rychle chape. Ani ne tak technicky jako business domenu. A to uz slo krasne ukocirovat.

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #17 kdy: 12. 06. 2020, 08:27:59 »
IT je dost široký pojem. Co je tvým cílem v novém oboru? Vytvořit operační systém co z Microsoftu udělá trapného troškaře nebo naprogramovat SW pro ovládání světelné tabule na nádražním WC v Kardašově Řečici?
IMHO v oboru co jsi vystudoval se můžeš k programování taky dostat. Co můžeš uvést ze současného zaměstnání do životopisu, aby to případného budoucího zaměstnavatele mohlo zajímat?

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #18 kdy: 12. 06. 2020, 13:36:20 »
IT je dost široký pojem. Co je tvým cílem v novém oboru? Vytvořit operační systém co z Microsoftu udělá trapného troškaře nebo naprogramovat SW pro ovládání světelné tabule na nádražním WC v Kardašově Řečici?
IMHO v oboru co jsi vystudoval se můžeš k programování taky dostat. Co můžeš uvést ze současného zaměstnání do životopisu, aby to případného budoucího zaměstnavatele mohlo zajímat?

Svetelné tabule na nádražním WC znejú dosť dobre :D

A k tomu čo píšeš. Moje doterajšie pracovné skúsenosti sú viac menej iba charakteru konštruktéra(avšak myslím že môžem tvrdiť že vzhľadom na svoj vek patrím k tým lepším). Ako som písal skúsenosti s programovaním sú len školné projekty + blbnutie s Arduino.

Inými slovami logické myslenie a problem-solving skills mám, čo mi chýba určite sú IT hard-skills (znalosť syntax rôznych jazykov, atď.)


ZAJDAN

  • *****
  • 2 083
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #19 kdy: 12. 06. 2020, 22:03:30 »
@JaaSt
šel jsem stejnou cestou a to co píšeš je jak z mé hlavy :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Mudvy

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #20 kdy: 14. 06. 2020, 21:15:58 »
Tuto vlákno mě donutilo se tu zaregistrovat a nechat komentář :D

Pokud mohu mluvit ze svých zkušeností což je kombinace IT + Strojař je tato cesta docela těžká. Když jsem před třemi lety nastoupil jako konstruktér junior do Catie a nevěděl jsem o ní nic tak při postupném seznamování jsem sám začal řešit možnosti automatizace pracovních procesů. Pracoval jsem ve firmě, kde konstrukce byla štvaná zvěř  a každý usnadnění práce bylo zlato. V tomto obdobý jsem se ve volném čase učil Visual Basic a jednoduchou automatizaci Catie. Postupem času jsem vymyslel několik aplikací, které z úkonů na několik hodin udělaly práci na pár sekund (export dat, excel, kontroly, výkresy, importy apod., vyplňování nesmyslů...) Výsledek byl ten, že mi jen přibylo víc práce, jinak nic.

Když jsem se vrátil zpět pod domácího zaměstnavatele, pouštěl jsem se jen již do projektů, které spojují konstruktérské know how a IT know how. Od té doby jsem vytvořil několik maker či aplikací, které různým firmám šetří stovky tisíc ročně jak na časech, tak i kvalitě dat. Primárně jsem však stále konstruktér junior s malinko lepším platem (32k hr).

Poselství tkví v tom, abys neudělal stejnou chybu jako já a nestal se levným odborníkem na IT i strojařinu když primárně jsi byl třeba jen konstruktér.

Myslím si, že v tomto odvětví je poptávka po takovýhle lidech dost, ale málo kdo je chce platit jako IT odborníky (50k +) a raději by je platily jako běžné konstruktéry. Nejsem však z Prahy nýbrž z Plzně. Další věc je, že takováto pozice je pro některé zaměstnavatele nepředstavitelná, protože si myslí, že to co koupí od velkých sw společností je definitivní a nedá se s tím nic dělat. Obecně se setkávám s tím, že když lidem vysvětluji, co dělám, tak ani nemají představu.

Obecně si myslím, že pokud se ti povede naučit se jeden nebo víc top CAD (Catia, NX, Proe) a pak i naučit se ho automatizivat + to že budeš umět komunikativně anglicky je velké plus a budeš jedním z mála. U nás ve firmě je asi přes 130 konstruktérů, a jsme tu 2, co dokážou vytvořit z 0 aplikaci pro automatizaci.

Málo který konstruktér rozumí tomu, co dělá vývojář a málo který vývojář rozumí tomu, co dělá konstruktér, proto bych se této výhody nevzdával.

Jako reference času se naučit psát plynule programy je tak rok neustálého vymýšlení, učení a psaní. Musí to však mýt smysl. Jedna věc je pochopit API od CAD a druhá věc je naučit se psát čistý kód. Co hodně pomůže je rozumný IDE které nezůstalo v historii. Kdybych nemohl psát programy ve Visual studiu 2017 asi bych to vzdal. Protože Catie má jen IDE pro VBA což je šílená historie. Další věc je řešit reálné problémy. Psát si nějaké nesmysli pro naučení tě nikam nedostane.

Pokud jednou uděláš jednoduchou automatizaci co všem kolegům ušetří hodiny denně, už není cesta zpět :D ... je to těžká cesta, ale mě osobně moc baví, i přesto to, že je hůř placená a všechno se učíš od nuly bez cizí pomoci.




Tak nam rekni, co dokazes naprogramovat?

A aktualni priklad co bych potreboval udelat po hypotetickem junior programatorovi: je zde opensource FreeCAD a export do STEP je bezbarvej. Dopiste tedy podporu pro barvy v exportujicim kodu, interni datovy model je obsahuje pac se to vizualizuje behem editace. Dokazete to? Nebo si tedy sednete do korporatu.. pane mechaniku (a schvalne je tento priklad vybran s prihlednutim k oboru).

Toto je podle mě dobrý nápad na vývoj programu. I když to třeba nevyjde a nebude to snadné vymyslet. toto je přesně zadání které mě končí na stole.

Další případy mohou být:

Toto je náš výkres, naše kusovníkdy naše data v catii. Chtěly bychom dělat výkresy automaticky a data z kusovníku udělat v 10ti jazycích a 2 verzích.

Nebo toto jsou souřadnice do robota (1000 řádek xml) a dostaňte tyto body z catie na těchto datech.

Máme sestavu o 1000 dílů a chceme z nich dělat hromadně step.

Potřebujeme dostat měřící body na robota.

Potřebujeme hromadně editovate parametry na celé sestavě.

Hromadná editace razítek na výkresech

Hromadné analýzi DXF nebo různých zásad v modelech.

Těch případů je kvanta a každá firma má své specifické.

Mudvy

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #21 kdy: 14. 06. 2020, 22:14:35 »

Tak nam rekni, co dokazes naprogramovat?

A aktualni priklad co bych potreboval udelat po hypotetickem junior programatorovi: je zde opensource FreeCAD a export do STEP je bezbarvej. Dopiste tedy podporu pro barvy v exportujicim kodu, interni datovy model je obsahuje pac se to vizualizuje behem editace. Dokazete to? Nebo si tedy sednete do korporatu.. pane mechaniku (a schvalne je tento priklad vybran s prihlednutim k oboru).


https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?t=23494

V tomto případě už stejný problém někdo řešil, a je možné se inspirovat. Pak tedy je práce snadnější, rozebereš co tam popisují, pochopíš jednotlivé řádky a složíš dohromady svojí verzi.

Můžu však ze svých zkušeností říct, že v 80% nic nenajdeš, protože málo kdo svoje know how o automatizaci CAD volně sdílí a jestli jo tak jsou to obecné problémy, které trápí všechny uživatele toho CAD.

Výhoda v tom že jsi konstruktér je, že to po tobě bude někdo chtít automatizovat / vytvořit je něco, co sám dokážeš ručně naklikat a chápeš proč to tak má být. Výhoda toho že se jsi vývojář je, že dokážeš využít výpočetní výkon počítače pro práci, kterou lze realizovat jen ručně.

Pokud je to dobrá cesta, nebo špatná cesta sám nevím. Je to hodně o štěstí na projekty i zaměstnavatele. Konkrétně jako konstruktér se setkávám jen s tím, že jsi stroj na data a řídí tě lidi co nemaj páru jak se co dělá. Ty pak ani nezajímá že umíš psát makra / automatizaci. Jde jim jen o to kolik hodin ti co trvá. Toto je však jiné téma na dlouhou diskuzi. Zátím jsem utvrzen v přesvědčení, že každá kreativní pozice je degradována na počet hodin strávených realizací, ale samotná kvalita práce je všem úplně ukradená.





Re:Zmena kariéry
« Odpověď #22 kdy: 14. 06. 2020, 22:17:02 »
Mohu potvrdit, ze i jednoduchy script dokaze usetrit desitky hodin prace konstruktera. Bohuzel predstava, ze firma na to vycleni specialniho cloveka je vetsinou nerealna. Takze v realu to bude delat nekdo pri sve praci - konstrukter, ITak, ... . Takze asi je to cesta jak jit dal, ale asi ne financne.

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #23 kdy: 15. 06. 2020, 09:04:43 »
...každá kreativní pozice je degradována na počet hodin strávených realizací, ale samotná kvalita práce je všem úplně ukradená.
Tohle vytesat do kamene a ten kámen otloukat o hlavy magorům...ehm managerům co když se dozvědí, že ženské trvá devět měsíců aby zplodila potomka, tak je napadne, že devět ženských to zvládne za měsíc. Taky je poučné video "Expert ve firmě" (snad na Loupáku).
Je dobré, když konstruktér vidí do programování aspoň tak, aby se dokázal domluvit s programátorem co chce a proč to chce (a aby programátor dokázal naslouchat a nevnucovat konstruktérovi tu svou jedině správnou pravdu).
Veselá historka z natáčení: Kdysi jsem vymýšlel desku řízení pohonů, SW k tomu dělal programátor z výzkumáku. Když se to zkoušelo u zákazníka, byly nějaké problémy. Když mne k tomu zavolali, tak jsem na to kouknul odborným okem a konstatoval "U mne dobrý, to je v SW". Když přijel programátor, kouknul na to jeho odborným okem a konstatoval "U mne dobrý, to je v elektronice". Ale když zákazníka napadlo, aby nás zavolal oba najednou, tak jsme dali hlavy dohromady a problém jsme vyřešili (bylo to v SW ;D Takových programátorů jsem ale moc nepotkal >:(

_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #24 kdy: 16. 06. 2020, 00:47:45 »
https://www.youtube.com/watch?v=BKorP55Aqvg (The Expert (Short Comedy Sketch)), kdybyste to hledali.

A ten expert je ve skutečnosti lopata, skutečný expert-javaman by požadavky splnil: kolmost všech sedmi přímek tak, že by nakreslil bázové vektory prostoru R^7 promítnuté do roviny tabule, a zelený/průhledný inkoust podobně jako fungují ostatní takové inkousty: NaOH se smíchá s pH indikátorem, a když se s tím něco napíše, striktně zásaditý NaOH se začne vzdušným CO2 neutralizovat na téměř neutrální NaHCO3 a po půl hodině se tak indikátor změní na barvu, kterou má v neutrálním prostředí. A to je rozdíl mezi lopatou a skutečným expertem (IT prostitutem), který splní požadavky zákazníka, když si to nenechá rozmluvit, vyfakturuje 3000€ za manday a ještě ho všichni chválí.

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #25 kdy: 16. 06. 2020, 10:03:43 »
Jenda: Hezké. Ale nedopadlo by to. Zákazník ani neví co chce a mění specifikace jak ho napadne. Skutečné umění je přesvědčit zákazníka jak to chci já a nechat ho zato pořádně zaplatit.

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #26 kdy: 18. 06. 2020, 18:03:33 »
Jednu věc, kterou je třeba vzít v úvahu pro volbu kariéry je, že používané programovací jazyky a další nástroje se neustále mění, a ty změny nijak nezpomalují.
Pokud má člověk dostatečné znalosti, může při práci improvizovat s lehkostí jazzového hudebníka, ale při každé změně práce potenciální zaměstnavatel předpokládá, že budete znát přesně jimi používané technologie (které existují třeba právě 3 roky).
A mladá a čerstvá krev zrovna dokončivší školu tyhle znalosti mít bude.
Takže programování není zas tak lehký výdělek, jak se na první pohled zdá.

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #27 kdy: 18. 06. 2020, 18:31:06 »
a ty změny nijak nezpomalují.

to není pravda. Rychle se mění nové technologie, v současnosti třeba oblast strojového učení, stávající technologie, třeba web, se mění pomalu. Nástroje pro tvorbu webu se v posledních letech dost ustálily. Když začínaly single page aplikace, tak se hledaly různé nové cesty, ale v posledních 5-ti letech je to všude React, na backandu Node, django, rails, pár typů nosql databází se uchytilo, ale stále převažuje sql. Backendové frameworky si jsou všechny navzájem dost podobné, když umíte jeden, umíte všechny. Rozšířil se docker, různé související nástroje. Podle mě už se také ustálily.
« Poslední změna: 18. 06. 2020, 18:37:26 od A.P.Hacker »

Re:Zmena kariéry
« Odpověď #28 kdy: 18. 06. 2020, 18:55:56 »
Jinak, na tohle forum chodí lidi brečet jak je na ně vývoj ryuchlý, že nemá cenu se nic učit, protože to za pár let bude k ničemu. Ale často neznají ani webové standardy, které byly specifikovány před mnoba lety a budou platit navždy.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 083
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zmena kariéry
« Odpověď #29 kdy: 18. 06. 2020, 20:28:07 »
Jenda: Hezké. Ale nedopadlo by to. Zákazník ani neví co chce a mění specifikace jak ho napadne. Skutečné umění je přesvědčit zákazníka jak to chci já a nechat ho zato pořádně zaplatit.
přesně tak
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.