Základy programování

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #15 kdy: 29. 05. 2020, 22:43:44 »
me jako C++_kare uz nekdy otravuje ten sileny zaber a chtel bych zas jednoduchost
V “novém” C++ se dá psát jednoduše, kód v C++20 je krásně jednoduchý a přehledný, když ho člověk nezasviní historickým balastem.


Re:Základy programování
« Odpověď #16 kdy: 29. 05. 2020, 23:05:34 »

Re:Základy programování
« Odpověď #17 kdy: 29. 05. 2020, 23:08:38 »
me jako C++_kare uz nekdy otravuje ten sileny zaber a chtel bych zas jednoduchost
V “novém” C++ se dá psát jednoduše, kód v C++20 je krásně jednoduchý a přehledný, když ho člověk nezasviní historickým balastem.

To je ale poměrně těžké, protože C++20 je dost čerstvé a tedy i tutoriálů a různých příkladů je málo -> při hledání řešení narazí právě na ten historický balast. No a C je na začátek už dost low-level.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #18 kdy: 29. 05. 2020, 23:08:44 »
Je tu ješ­tě ně­ja­ký ja­zyk, kte­rý bys­te do­po­ru­či­li pro za­čá­teč­ní­ka?
Go nebo Python. PHP asi spíš ne. Případně (na Windows) C#, to je podobné Javě a umí jednoduše GUI.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #19 kdy: 29. 05. 2020, 23:11:16 »
me jako C++_kare uz nekdy otravuje ten sileny zaber a chtel bych zas jednoduchost
V “novém” C++ se dá psát jednoduše, kód v C++20 je krásně jednoduchý a přehledný, když ho člověk nezasviní historickým balastem.

To je ale poměrně těžké, protože C++20 je dost čerstvé a tedy i tutoriálů a různých příkladů je málo -> při hledání řešení narazí právě na ten historický balast. No a C je na začátek už dost low-level.
Tak C++14/17, začátečník asi hned neskočí na koncepty nebo korutiny. Nicméně Java, Python nebo Go jsou lepší volba.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #20 kdy: 29. 05. 2020, 23:16:36 »
Pokud jsi matematicky založený, tak Haskell není vůbec špatná volba.
ne, propánakrále, hlavně nezačínat Haskellem. Tak na pět let zapomeň, že jsi to slovo vůbec slyšel.
Jsou lidé, kterým hlava nebere Python, ale Haskell vstřebají během chvilky jako nic. To je moje čerstvá zkušenost a docela mě to překvapilo.

Re:Základy programování
« Odpověď #21 kdy: 29. 05. 2020, 23:17:37 »
Takže zase nic. :)
On to je takový zajímavý paradox, žádný jiný podobný mě nenapadá: pokud někdo požaduje vysvětlení, proč nemá nováček začínat Haskellem, tak je zhola zbytečné se mu to pokoušet vysvětlovat.

Vlastně jo, znám něco podobnýho - otázku "A proč bych si neměl léčit rakovinu CDS?"

Re:Základy programování
« Odpověď #22 kdy: 29. 05. 2020, 23:20:38 »
Jsou lidé, kterým hlava nebere Python, ale Haskell vstřebají během chvilky jako nic. To je moje čerstvá zkušenost a docela mě to překvapilo.
Jo. Typicky jsou to studenti střední průmyslové školy :)

Re:Základy programování
« Odpověď #23 kdy: 29. 05. 2020, 23:26:17 »
Jsou lidé, kterým hlava nebere Python, ale Haskell vstřebají během chvilky jako nic. To je moje čerstvá zkušenost a docela mě to překvapilo.
Jo. Typicky jsou to studenti střední průmyslové školy :)

Tak ono záleží asi jaké průmyslové školy... Proto jsem zmínil jakousi podmínku. ;) Funkcionální programování jako první paradigma má spoustu výhod. Například na FI se teď učí v prvním semestru Haskell vedle Pythonu. Pro samouka je to ale poněkud hůře realizovatelné...

Re:Základy programování
« Odpověď #24 kdy: 29. 05. 2020, 23:31:36 »
Například na FI se teď učí v prvním semestru Haskell vedle Pythonu. Pro samouka je to ale poněkud hůře realizovatelné...
Na FI se Haskell učil odjakživa.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #25 kdy: 29. 05. 2020, 23:32:44 »
Takže zase nic. :)
pokud někdo požaduje vysvětlení, proč nemá nováček začínat Haskellem,
Nejen nováček, kolem Haskellu a celého FP je tolik mýtů (a blábolů), že je lepší nechat ho akademické sféře. Je na čase, aby někdo napsal článek “Monads considered harmful” a celé to utnul. I když ono to není jen o Haskellu, hejže...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #26 kdy: 29. 05. 2020, 23:34:05 »
Funkcionální programování jako první paradigma má spoustu výhod.
Jakých?

Re:Základy programování
« Odpověď #27 kdy: 29. 05. 2020, 23:37:16 »
Jakých?
Mě to napadlo už před drahnou dobou, že by byl zajímavý sociální experiment, porovnat, jak FP vstřebávají lidi, kteří nemusí překonávat mindtwist z klasických imperativních jazyků oproti těm, co musí.

Takže odpověď na tvou otázku: má to výhodu, že by se takový experiment dal skvěle publikovat s vysokým impact factorem :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #28 kdy: 29. 05. 2020, 23:46:13 »
Jakých?
Mě to napadlo už před drahnou dobou, že by byl zajímavý sociální experiment, porovnat, jak FP vstřebávají lidi, kteří nemusí překonávat mindtwist z klasických imperativních jazyků oproti těm, co musí.
Tenhle “mindtwist” je jen další z mýtů. Nehledě na to, že klasické FP je prostě matematika psaná obzvlášť hnusnou syntaxí (něco na způsob HAL/S).

alex6bbc

  • *****
  • 1 428
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #29 kdy: 29. 05. 2020, 23:48:36 »
vzit deti, ktere maji zajem o IT a rozdelit je na dve poloviny a jedne dat klasicke imperativni programovani, proti funkcionalnimu a porovnat jak tomu porozumeli by bylo moc zajimave. blbe je, ze to ovlivni i kvalita ucitelu toho ci onoho zpusobu.