Základy programování

Re:Základy programování
« Odpověď #30 kdy: 29. 05. 2020, 23:49:58 »
Například na FI se teď učí v prvním semestru Haskell vedle Pythonu. Pro samouka je to ale poněkud hůře realizovatelné...
Na FI se Haskell učil odjakživa.

Těm pomalejším jsem to zvýraznil.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #31 kdy: 29. 05. 2020, 23:53:02 »
vzit deti, ktere maji zajem o IT a rozdelit je na dve poloviny a jedne dat klasicke imperativni programovani, proti funkcionalnimu a porovnat jak tomu porozumeli by bylo moc zajimave. blbe je, ze to ovlivni i kvalita ucitelu toho ci onoho zpusobu.
Na týrání dětí je ale paragraf.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #32 kdy: 29. 05. 2020, 23:54:24 »
Například na FI se teď učí v prvním semestru Haskell vedle Pythonu. Pro samouka je to ale poněkud hůře realizovatelné...
Na FI se Haskell učil odjakživa.
Těm pomalejším jsem to zvýraznil.
A jak to těm prvokům jde? To se ptám se vší vážností, je nějaký feedback?

alex6bbc

  • *****
  • 1 428
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #33 kdy: 29. 05. 2020, 23:58:29 »
vzit deti, ktere maji zajem o IT a rozdelit je na dve poloviny a jedne dat klasicke imperativni programovani, proti funkcionalnimu a porovnat jak tomu porozumeli by bylo moc zajimave. blbe je, ze to ovlivni i kvalita ucitelu toho ci onoho zpusobu.
Na týrání dětí je ale paragraf.

:-)

to mi pripomelo, ze jsme se s kamarady programatory bavili, ze obdobi IT maniaku uz je pryc.
ze silenci do programovani, sitovani atd. z 90. let byli jen peak a nyni uz budou ajtaci ve stejnem mnozstvi jako je stavaru, chemiku, dopravnich inzenyru, atd.

co si myslite, jsme stale jeste na vlne zvyseneho zajmu o programovani, nebo uz to odpovida jen normalni urovni jinych technickych odboru?

Re:Základy programování
« Odpověď #34 kdy: 30. 05. 2020, 00:02:27 »
Těm pomalejším jsem to zvýraznil.
A pořád nechápu pointu, budeš na mě muset asi ještě pomaleji :)

Tenhle “mindtwist” je jen další z mýtů. Nehledě na to, že klasické FP je prostě matematika psaná obzvlášť hnusnou syntaxí (něco na způsob HAL/S).
Není. Velká spousta lidí s tím má reálný problémy. A pak píšou na SO otázky typu "jak udělat for loop v Elixiru". Protože si život bez for loopu prostě nedokážou představit :)

vzit deti, ktere maji zajem o IT a rozdelit je na dve poloviny a jedne dat klasicke imperativni programovani, proti funkcionalnimu a porovnat jak tomu porozumeli by bylo moc zajimave. blbe je, ze to ovlivni i kvalita ucitelu toho ci onoho zpusobu.
Blbé je, že by musel být připravený pořádný budget na odškodnění těch dětí, kterým z toho praskla hlava :)


Re:Základy programování
« Odpověď #35 kdy: 30. 05. 2020, 00:03:43 »
A jak to těm prvokům jde? To se ptám se vší vážností, je nějaký feedback?
Dělají se velmi pečlivé průzkumy spokojenosti studentů. Ale výsledky je přísně zakázáno zvěřejňovat. Proč je to zakázáno, je přísně tajné.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #36 kdy: 30. 05. 2020, 00:11:02 »
vzit deti, ktere maji zajem o IT a rozdelit je na dve poloviny a jedne dat klasicke imperativni programovani, proti funkcionalnimu a porovnat jak tomu porozumeli by bylo moc zajimave. blbe je, ze to ovlivni i kvalita ucitelu toho ci onoho zpusobu.
Na týrání dětí je ale paragraf.

:-)

to mi pripomelo, ze jsme se s kamarady programatory bavili, ze obdobi IT maniaku uz je pryc.
ze silenci do programovani, sitovani atd. z 90. let byli jen peak a nyni uz budou ajtaci ve stejnem mnozstvi jako je stavaru, chemiku, dopravnich inzenyru, atd.

co si myslite, jsme stale jeste na vlne zvyseneho zajmu o programovani, nebo uz to odpovida jen normalni urovni jinych technickych odboru?
Možná je vyšší zájem, ale motivací jsou hlavně peníze. Ono to teď je takové exponential decay, největší úlet byl, když nejlepší ajťáci (tehdy se jim tak ještě neříkalo) chtěli dělat ve Slušovicích. To už mladým ani nejde vysvětlit.

Re:Základy programování
« Odpověď #37 kdy: 30. 05. 2020, 00:12:57 »
Těm pomalejším jsem to zvýraznil.
A pořád nechápu pointu, budeš na mě muset asi ještě pomaleji :)
A jak tě mám, Cikádo, rád, tak jsem si to kvůli tobě našel. Měl jsem Haskell v prvním semestru v roce 2001. Konkrétně tenhle: https://is.muni.cz/auth/predmet/fi/podzim2001/I015

"Studenti by měli vystačit s běžnými středoškolskými znalostmi a jistou schopností matematické abstrakce."

Akorát teda pokud se bavíme o škole s kreditovým systémem a předmětem, na kterém nic moc nezáviselo, je ten první semestr docela zavádějící. Ale náhodou zrovna mně to tak vyšlo. Asi z lásky k tobě :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #38 kdy: 30. 05. 2020, 00:13:39 »
Velká spousta lidí s tím má reálný problémy. A pak píšou na SO otázky typu "jak udělat for loop v Elixiru".
To je ale validní otázka. S jednoduchou odpovědí.

Re:Základy programování
« Odpověď #39 kdy: 30. 05. 2020, 00:14:43 »
To je ale validní otázka. S jednoduchou odpovědí.
Nejde o otázku, ale o motivaci k jejímu položení.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #40 kdy: 30. 05. 2020, 00:17:57 »
A jak to těm prvokům jde? To se ptám se vší vážností, je nějaký feedback?
Dělají se velmi pečlivé průzkumy spokojenosti studentů.
Ty jsou o ničem, ta cháska líná si bude stěžovat vždy. Třeba podle studijního katalogu “informatika s rozšířenou matematikou” má méně matematiky než za nás informatika bez rozšířené matematiky. Celé to je na hlavu.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #41 kdy: 30. 05. 2020, 00:20:03 »
"Studenti by měli vystačit s [...] jistou schopností matematické abstrakce."
A vo tom to je.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #42 kdy: 30. 05. 2020, 00:20:54 »
To je ale validní otázka. S jednoduchou odpovědí.
Nejde o otázku, ale o motivaci k jejímu položení.
Ta je taky validní.

Re:Základy programování
« Odpověď #43 kdy: 30. 05. 2020, 00:21:24 »
Ty jsou o ničem, ta cháska líná si bude stěžovat vždy. Třeba podle studijního katalogu “informatika s rozšířenou matematikou” má méně matematiky než za nás informatika bez rozšířené matematiky. Celé to je na hlavu.
A co bys chtěl? Srovnání průměrné mzdy deset let po absolutoriu u lidí, kteří si zapsali Haskell, a lidí, kteří si zapsali Prolog?

To bych ti kdyžtak mohl dát metodou poučeného odhadu :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Základy programování
« Odpověď #44 kdy: 30. 05. 2020, 00:29:48 »
Ty jsou o ničem, ta cháska líná si bude stěžovat vždy. Třeba podle studijního katalogu “informatika s rozšířenou matematikou” má méně matematiky než za nás informatika bez rozšířené matematiky. Celé to je na hlavu.
A co bys chtěl? Srovnání průměrné mzdy deset let po absolutoriu u lidí, kteří si zapsali Haskell, a lidí, kteří si zapsali Prolog?
Ne, to bych nechtěl. Ale třeba podobné srovnání lidí, co vystupovali IT, a lidí, kteří se nechali zlákat na nějakou humanitní pavědu. U těch druhých pak s omezením na ty, co neskončili v IT :)